🪖Dzień 376 (6 marca 2023) – Twarz godności

🪖Dzień 376 (6 marca 2023) – Twarz godności

7 marca, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

„Sława Ukrainie” miał krzyknąć ukraiński żołnierz pojmany przez rosjan. Chwile potem pada kilkanaście strzałów które zabijają bezbronnego żołnierza. Nie wiadomo kim był, gdzie go pojmano i kto dokładnie do niego strzela. Oczywiście rosyjska propaganda stwierdziła ze to ukraiński dezerter rozstrzelany przez swoich. Rozstrzeliwanie jeńców jest pogwałceniem prawa międzynarodowego i rosjanie w tej wojnie pogwałcili to prawo wielokrotnie (a było ono dotąd jednym z bardziej konsekwentnie dotrzymywanych praw w wojnach). Takich (i bardziej bestialskich) historii jest niestety więcej. Ta została sfilmowana i odwaga setek (tysięcy) zakatowanych ukraińskich jeńców nie jest już bez twarzy. Wideo nie będę publikował – można je znaleźć na Twitterze i Telegramie.

Serhij Fursa napisał na fb:
“Myślałem, że to się zdarza tylko w filmach… Myślałem, że człowiek nie może tak spokojnie i z godnością stawić czoła śmierci… wiedzieć, że nadeszła ostatnia chwila i podjąć decyzję, by odejść z godnością… odejść na swoich warunkach… iść ze słowami na ustach, które sam wybrałeś… weź ostatni oddech, nie spiesz się, powiedz hasło i umrzyj… Myślałem, że tak umierają tylko bohaterowie w kinie …teraz wiem, co to godność… prawdziwa godność prawdziwego ukraińskiego bohatera…”

Bo to jest wojna o godność, o wolność i prawo do nich. Przez stulecia rosja zwalczała jedno i drugie u Ukraińców i innych narodów. W końcu Ukraińcy mają możliwość stawienia czoła wrogowi i świat stoi za nimi po raz pierwszy w historii. Mam nadzieję, że ten anonimowy bohater to czuł…

Front bez zmian.

Grafika tytułowa: Нікіта Тітов/Facebook

👍 Dobre wieści:
⚆ Na niebie Europy dzieje się coś bardzo interesującego. Nad Polską 2 bombowce strategiczne B-52 z dwoma tankowcami i samolot przeciw okrętom podwodnym Poseidon P-8. Nad Rumunią i Morzem Czarnym zwiadowcze UAV i samoloty, a także inny przeciw okrętom podwodnym Poseidon P-8.

⚆ Lekka stabilizacja wokół Bachmutu

🌻 +650 (153 770)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja wokół Bachmutu

⚆ Ryzyko ataku rakietowego na miasta Ukrainy.

⌛ Rok temu (11):

⚆ Kijów i Charków się bronią. Ostrzelano rakietami Winnicę, narasta panika wokół możliwości zajęcia Odesy. rosjanie docierają do Mikołajowa ale tu czeka na nich skuteczna obrona. rosjanie ostrzeliwują uzgodnione konwoje ewakuacyjne z Mariupola, Beredianska, Wołnowachy godzinę po rozpoczęciu ewakuacji.

⚆ Po raz pierwszy słyszymy o opcji przekazania Ukrainie przez Polskę samolotów MIG-29.

⚆ Straty osobowe rosjan to już 11000

⚆ Do Polski trafiło już 1 mln uchodźców (z 1,5 mln które opuściły kraj), a na Ukrainę powróciło 143 tyś chętnych walczyć. Prócz tego na Ukrainę dociera około 20000 ochotników z innych krajów.

⚆ Trwa presja na biznes w rosji. Nie działa już visa i mastercard oraz paypal. W ogniu są takie marki jak Danone, Huawei, Decathlon, Leroy Merlin i Auchan.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak doniesień

⚆ Okolice Bachmutu – “Walki o Bachmut osiągnęły najwyższy poziom napięcia” – powiedział dowódca Wojsk Lądowych Sirski, który ponownie odwiedził miasto w niedzielę 5 marca. „Wróg rzucił do walki dodatkowe siły Wagnera. Nasi żołnierze odważnie bronią swoich pozycji na północy Bachmutu, próbując zapobiec okrążeniu miasta” – powiedział Sirskyj.

Na północy jest nieco lepiej. rosjanie w końcu wytracil tempo ofensywy. Coraz częściej Ukraińcy przeprowadzają kontratak na tych obszarach. Co więcej, czasami z powodzeniem, co jest niespotykane w takich warunkach. Na Wschód – rosjanie przesuwają się po wschodnim brzegu rzeki Bachmutka. Południe – kontrataki, zdarzają się małe sukcesy o charakterze taktycznym.

Niestety samo zatrzymanie rosjan niewiele poprawia sytuację.

⚆ Marijinka, Awdijewka – w obu punktach sytuacja aktualnie wróciła pod kontrolę sił ukraińskich.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie tym razem próbują szturmów w okolicach miejscowości Łobkowe.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Kramatorsk
🛸Dzisiaj w nocy rosja wypuściła na Ukrainę 15 dronów „Shahed”. Obrona Powietrzna Ukrainy zniszczyła 13 z nich – Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. Pod Wuhłedarem zestrzelono rosyjski helikopter.
😼 w Melitopolu zniszczono dwie rosyjskie bazy

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdziły, że na terytorium Stanów Zjednoczonych przebywa obecnie dwóch ukraińskich pilotów. Ale to nie jest trening, a jedynie preludium do nich. Jurij Ihnat, rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział, że Ukraińcy rozmawiają z amerykańskimi specjalistami w celu oceny możliwości przyszłego szkolenia. Przedstawiciele USA będą mogli ocenić poziom wiedzy i wyszkolenia ukraińskich lotników oraz wyciągnąć wnioski co do przyszłych programów szkolenia. Ani programy szkolenia, ani terminy przekazania sprzętu lotniczego nie są jeszcze rozstrzygnięte – podkreślili Amerykanie.

⚆ Zełeński powiedział, że Bachmut daje jeden z największych efektów całej wojny, komentując decyzję o kontynuowaniu obrony miasta przed rosyjskimi najeźdźcami.

⚆ Szef MSZ Kuleba wezwał Biuro Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego do zbadania okoliczności rozstrzelania ukraińskiego jeńca wojennego.

⚆ Ukraina nie przestała prosić Stanów Zjednoczonych o dostarczenie amunicji kasetowej, w tym bomby powietrznej MK-20, którą chce zrzucić z dronów. Ukraina uważa amunicję kasetową za sposób na powstrzymanie taktyki „ludzkich fal”, którą rosja aktywnie wykorzystuje w ostatnich miesiącach do szturmowania zaludnionych obszarów na wschodzie. Według agencji Reuters, podczas gdy w Kongresie Stanów Zjednoczonych istnieje pewne poparcie dla prośby Ukrainy, administracja Bidena jest zdecydowanie przeciwna, ponieważ amunicja kasetowa jest zakazana na mocy traktatu międzynarodowego z 2008 r. jako zdolna do nieproporcjonalnego wpływu na ludność cywilną.

⚆ Zełeński zwolnił zastępcę szefa SBU Ołeksandra Jakuszewa, dwóch szefów wydziałów służb specjalnych oraz kierowników w obwodach zaporoskim i sumskim. Powołał również nowego szefa SBU w obwodzie sumskim i szefa jednego z wydziałów.

⚆ SBU zatrzymała zastępcę szefa Odeskiej administracji regionalnej Ihora Tkaczuka. Jak informuje „Dumska”, Tkaczuk został zatrzymany pod zarzutem przyjęcia łapówki.

⚆ Gabinet Ministrów powołał Siemiona Krywonosa, pełniącego funkcję szefa Państwowej Inspekcji Architektury i Urbanistyki Ukrainy, na stanowisko dyrektora NABU.

⚆ Prawie 62% Ukraińców głosowało w „Diya” za pozostawieniem 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet jako święta – w ankiecie wzięło udział ponad 2,1 mln Ukraińców.

🌍Świat:

⚆ Szwajcarski parlament po kilkugodzinnej debacie odrzucił wniosek o zezwolenie na reeksport broni, co wiązałoby się z dostarczeniem na Ukrainę szwajcarskiej broni. (tu istotna jest amunicja szwajcarskiej produkcji do niemieckich systemów)

⚆ rosjanie stracili pięć razy więcej żołnierzy w bitwach o Bachmut niż ukraińscy obrońcy — CNN w odniesieniu do oficera wojskowego NATO

⚆ Bułgaria wysłała na Ukrainę broń o wartości 1 miliarda dolarów za pośrednictwem firmy Euractiv.

⚆ rosja nie spieszy się z zakupem rakiet balistycznych od Iranu z powodu obaw, że sojusznicy Ukrainy w odpowiedzi dostarczą Kijowowi pociski dalekiego zasięgu — Financial Times. Jednocześnie Federacja Rosyjska może zmienić swoje stanowisko w związku z brakiem amunicji i spadkiem własnej produkcji, pisze publikacja powołując się na zachodnich urzędników.

⚆ Bakhmut ma znaczenie bardziej symboliczne niż strategiczne i operacyjne, jego upadek niekoniecznie będzie oznaczał, że rosjanie zmienili bieg tej walki – powiedział szef Pentagonu Austin.

⚆ UE nie widzi jeszcze „żadnych dowodów”, które wskazywałyby, że Chiny rozważają możliwość zaopatrzenia rosji w broń na wojnę na Ukrainie – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

⚆ Czeska firma Inflactech, która specjalizuje się w produkcji nadmuchiwanych modeli sprzętu wojskowego do zmylenia wroga, uruchomiła produkcję podróbek HIMARS. Decyzja o eksporcie dmuchanych modeli musi zostać zatwierdzona przez czeski rząd, gdzie dokładnie są sprzedawane – Inflactech nie ujawnia.

⚆ Celem grupy „wagnera” było nie tyle zajęcie Bachmutu, ile wyczerpanie armii ukraińskiej. W pewnym stopniu ten plan się powiódł, bo w ciągu ośmiu miesięcy walk o miasto Ukraina straciła część wojsk potrzebnych do wiosennej ofensywy, pisze The Wall Street Journal.

⚆ Brytyjski wywiad: Federacja Rosyjska rzuca na front przestarzałe T-62 i BTR-50, które mają wiele słabych punktów – w tym brak nowoczesnego opancerzenia wybuchowo-reaktywnego.

⚆ Wizyta premiera Węgier Viktora Orbána w Kijowie jest przygotowywana i odbędzie się „po spełnieniu wszystkich warunków wstępnych” — szef MSZ Węgier Peter Szijarto.

⚆ Siły ukraińskie prawdopodobnie przeprowadzą ograniczone taktyczne wycofanie wojsk z Bachmutu, natomiast jest zbyt wcześnie, aby oceniać zamiary Ukrainy całkowitego wycofania się z miasta — ISW.

⚆ rosja transportuje towary wojskowe przez Bosfor na statkach handlowych – Bosphorus Observer. Kontenerowiec Sparta IV, o którym wczoraj informowano, został eskortowany nad Bosfor przez rosyjską korwetę rakietową. Jeszcze na początku rosyjskiej inwazji Turcja zamknęła Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów wojennych, ale zakaz nie dotyczył statków pomocniczych i handlowych.

💩rosja i białoruś:

⚆ W rejonie Kurska poborowy zastrzelił dwóch kolegów, pisze Baza. Konflikt między żołnierzami wybuchł w jednostce wojskowej w rejonie sużańskim w pobliżu granicy z Ukrainą

⚆ prigozinowi miano odebrać przepustkę uprawniającą go do wstępu do rosyjskiego sztabu

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Marijinka – wideo

⚆ Bliskie spotkanie z Zuzanną

⚆ Gdzieś w Bachmucie

⚆ Prawo jazdy i dowód rejestracyjny poproszę

📣 Pomaganie za czytanie vol. 3:

Wszelkie wpłaty w trzeciej edycji PZC przeznaczę na zakup drona z termowizją. Koszt drona to około 27 000zł (model Mavic 3T). Zbieram aż się uzbiera. Gdzie pojedzie to już zostawiam szefowi fundacji “Pogoń Ruska” i zależy to od tego kiedy się na niego uzbiera. Odliczamy od kwoty 32 200 uzbieranej z poprzednich edycji.

W poprzednich edycjach zebraliśmy:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters

💧Źródła z których korzystam:
Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Paweł Jeżowski, Def Mon
Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 rok
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.