🪖Dzień 373 (3 marca 2023, 23:20)

🪖Dzień 373 (3 marca 2023, 23:20)

3 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś sporo dobrych doniesień o dozbrajaniu Ukrainy. Dzień nie przyniósł żadnego wyjaśnienia dotyczącego wczorajszych wydarzeń w Briańsku. To znaczy – żadnych, które można uznać za poważne. Trudno jednoznacznie zinterpretować informacje z Bachmutu. Są wiarygodne doniesienia o wycofywaniu się z tego miasta kilku oddziałów. To wskazywałoby na przygotowanie do opuszczenia miasta, ale do momentu w którym nie wiadomo GDZIE wycofywane są te jednostki – trudno to jednoznacznie stwierdzić. Myślę, że najbliższe 2-3 dni pokażą co stanie się z twierdzą Bachmut. Przypomnę, że rosjanie “zdobywają ją” od dobrych 9 miesięcy.

Linia frontu bez zmian.

W komentarzach padły pytania między innymi o obronę Chersona. Postaram się zebrać co wiem i opublikować w najbliższych dniach. Padło też pytanie o wykonawcę “Czerwonej Kałyny” znanego z pierwszych dni wojny (post pojawił się 27 lutego). Otóż autorem słynnego wykonania jest lider zespołu Boombox Andrij „Grafit” Chływniuk. Ma się on dobrze, nadal służy i jest blisko frontu (w jednostce operującej dronami). Wcześniej był ranny niegroźnie w twarz. Łatwo można znaleźć go na insta: @andriihorolski

⌛ Rok temu (8):

Ukraina:
Kijów – Noc minęła względnie spokojnie. Miastem targnęły 4 wybuchy. Odnotowano duże dostawy spożywcze i medyczne, brak kolejek. Od tygodnia zaś nie są wywożone śmieci.
Są sprzeczne informacje odnośnie działań nocnych armii ukraińskiej wokół Kijowa, ale wiadomo, że ofensywa na Kijów osłabła i Ukraińcy próbują wyprzeć rosjan dalej na północ. Kluczowe wydaje się niedopuszczenie do kompletnego otoczenia Kijowa. Lotnisko Hostomel (o które toczyły się zażarte boje i tam An225 również stał) zostało przez Ukraińców odbite (to miał być główny punkt przerzutowy przyszłych posiłków. Ukraińskie odrzutowce Su-24 i Su-25 likwidowały dziś kolumnę pod Kijowem, która stanęła wczoraj z powodu braku paliwa. Białoruś przemieszcza konwój swoich pojazdów w kierunku Ukrainy co wskazywałoby na otwarcie kolejnej linii frontu i może zagrozić stolicy. Według sztabu generalnego Białorusini mają rozkaz przekroczyć granicę.
Charków – nadal bombardowany, wojska rosyjskie zbliżyły się bardzo do miasta. W ostrzałach ucierpiały też okoliczne wioski, Sobór uspeński – jeden z najstarszych tego typu obiektów w Ukrainie. Ponadto bombardowano szkoły, budynki cywilne. Charków jest najdotkliwiej bombardowanym miastem w tej wojnie.
Koncentrując się na północy, Ukraina gorzej sobie radzi na południu. W komunikacji oficjalnej jest mniej informacji o tym co faktycznie się tam dzieje. Nie jest jednoznaczne czy Cherson jest pod całkowitą kontrolą rosjan, ale na pewno w nim są. Według pentagonu i Kijowa walki w nim nadal trwają. W Chersonie pojawiły się też pułapki skierowane przeciw cywilom.
W Energodarze pojawiły się kolejne oddziały rosjan, które próbują przejąć kontrolę nad największą w Europie elektrownią atomową. Wedle Kijowa elektrownia ma dobrą ochronę wojska.
Odesa wydaje się być kolejnym celem po Chersonie i Mikołajowie. To spowodowałoby odcięcie Ukrainy od zachodniej części wybrzeża. Tam w pogotowiu pozostaje też desant, który czeka na poprawę pogody. Po wschodniej stronie wybrzeża broni się Mariupol, lecz miastu grozi katastrofa humanitarna.
Są dalsze doniesienia o używaniu jeńców jako żywe tarcze, używaniu broni kasetowej. rosjanie używają przechwyconych karetek do przewożenia broni i amunicji.
Dziś było słychać też więcej o lotnictwie i obronie przeciwlotniczej – strącono między innymi najnowocześniejszy bombowiec jakim dysponuje rosja – SU-34 (rosja wysłała ich 7 na Ukrainę).
W sieci sporo wideo z rozbitych przez Ukraińców kolumn, czołgów, transporterów. Sporo też przechwyceń sprzętu i żołnierz, aczkolwiek te video nie są precyzyjnie opisane i trudno stwierdzić kiedy były nakręcone. Na kanale z listą poległych i jeńców rosyjskich pojawiło się dziś dużo więcej nowych wpisów.
Parlament ukraiński uchwalił dziś szereg ważnych ustaw – również tę o konfiskacie całego rosyjskiego majątku, były też regulowane przepisy dotyczące mobilizacji, uprawnień organów, skarbowe ale również zwiększenie kar za szabrownictwo (dożywocie).
Ofiary po stronie rosyjskiej rano wynosiły 9000 żołnierzy, utracili 900 pojazdów opancerzonych, 217 czołgów, 374 samochody, 90 dział, 60 cystern.
Rozmowy pokojowe – nie zakończyły się niczym konkretnym, mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu.

Świat:
Do Polski trafiło już 604 tys emigrantów.
Macron rozmawiał zaś z putinem, który jest zdeterminowany do kontynuowania wojny aż „do końca”. To samo padło z ust ławrowa oraz samego putina, który przemówił po raz pierwszy od 3 dni.
Po Gruzji, Mołdawia wystąpiła z wnioskiem o przystąpienie do UE
Polska zapowiedziała zwiększenie budżetu na zbrojenia do 3% PKB, podobnie Niemcy.
Polska dyplomacja mocno naciska na odcięcie UE od rosyjskiego węgla i gazu (w tym zamknięcie Nord Stream 1)
Niemcy – zapowiedź kolejnych dostaw broni dla Ukrainy (tylko stare Strely – broń z czasów ZSRR)
Biały Dom potwierdził, że od dziś udostępnia swoje dane wywiadowcze stronie ukraińskiej w czasie rzeczywistym.
Unia przekaże Ukrainie 1,2 mld dolarów tytułem pomocy finansowej

👍 Dobre wieści:
⚆ Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 mln dolarów. Zawiera on między innymi dodatkową amunicję do HIMARSów, systemów artyleryjskich, takich jak 155 mm i 105 mm i do pojazdów opancerzonych Bradley. Jak informują urzędnicy, po raz pierwszy pojawią się w nim także opancerzone układarki mostów, czyli system służący do prowadzenia mostów przez rowy i wąskie przeszkody wodne.

⚆ Prawie wszystkie kraje UE zgodziły się na plan szybkiego dostarczenia Ukrainie deficytowej amunicji artyleryjskiej, którą można przekazać w ciągu kilku tygodni — Financial Times. Plan przewiduje alokację 1 mld euro z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju. Ministerstwo Obrony UE będzie prowadzić negocjacje z producentami pocisków 155 mm z Unii Europejskiej i Norwegii.

⚆ Pierwsze transportery opancerzone „Spartan”, zakupione przez Fundację Serhija Prytuły, są już na Ukrainie. Wraz ze „Spartanem” przybył także inny pojazd opancerzony do obsługi i ewakuacji: FV434, ewakuacja medyczna. maszyny dowodzenia „Sultan”, „Stormer”, FV432 „Bulldog” i „Samson”.
W sumie funduszowi udało się zakupić 101 sztuk pojazdów opancerzonych.

⚆ Ukraina używa już pocisków własnej produkcji o większym zasięgu niż HIMARS. Mowa o przeciwlotniczym systemie rakietowym „Wilkha-M” (Olcha) o zasięgu pocisków kierowanych 110 km+ (HIMARS – 80 km). Jednocześnie głowica o masie 220 kg uderza w cele z dużą dokładnością. Ponadto przygotowywana jest już produkcja pocisków o zasięgu 150 km.

🌻+765 (151 370)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Na kierunku Kreminna rosjanie eksperymentują z nowymi metodami ataku. Ataki małymi grupami okazały się nieskuteczne, teraz rosjanie rzucają do walki cięższy sprzęt, pojawił się już nowy „Terminator” – bojowy wóz wsparcia czołgów (tzw. poprzedni został zniszczony przez naszych obrońców) – Hajdaj.

⚆ Okolice Bachmutu – Niektóre ukraińskie oddziały (w tym cudzoziemskie) otrzymały rozkaz wycofania się z Bachmutu na nowe pozycje. Miasto nie jest otoczone ale utrzymuje się krytyczna sytuacja sił ukraińskich w mieście. W miejscowości Chromowe Ukraińcy wysadzili most (północno-zachodnia strona miasta), kolejny wysadzono na wschodnim kierunku na rzece Bachmutka. W ukraińskich kanałach są i komunikaty o tym, że będzie odwrót, o tym by nie panikować i nie poszerzać fałszywych informacji jak i o tym, że Ukraińcy miasta nie oddadzą i szykuje się coś zupełnie innego.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką miało miejsce otoczenie rosjan (nie wiadomo ilu i kiedy ale pojawiło się wideo od żon rosyjskich żołnierzy z apelem do putina w tej sprawie). rosjanie znacznie zwiększyli presję z Opytnego na południowo-zachodnie obrzeża Awdijewki. Podobnie jest w okolicy Krasnohoriwki i Newelskiego.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Wuhłedarem rosjanie stracili dotąd 137 pojazdów z czego 57 to czołgi. Brak innych doniesień.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: ostrzelany obwód sumski (conajmniej 1 ofiara), czernihowski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: W wyniku dzisiejszego ostrzału obwodu chersońskiego zginęła jedna osoba, 2 zostały ranne, poinformowała Chersońska OAW.
😼Eksplozje w Mariupolu i Ołeniwce.
🛸Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły dzisiaj w obwodzie donieckim rosyjski myśliwiec-bombowiec Su-34.


🏝Brak prądu w części Sewastopola.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego stwierdził, że biorąc pod uwagę obecne okoliczności, w kwestii wyzwolenia Krymu Ukraina nie może kierować się strategią popieraną przez kierownictwo państwa w 2021 roku – wymaga ona nowelizacji.

⚆ Zełeński wraz z prezydentem Łotwy i pierwszymi damami uczcił pamięć poległych żołnierzy ukraińskich na Polu Honorowym Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Prezydent Ukrainy odwiedził też rannych bojowników w jednym ze lwowskich szpitali i wręczył im odznaczenia

⚆ Ołeksandr Kamyszin został mianowany niezależnym doradcą prezydenta Zełenskiego — dzień wcześniej złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Ukrzaliznycji.

⚆ Ratownicy w Zaporożu wyciągnęli spod gruzów ciała kolejnych 2 ofiar śmiertelnych. Liczba ofiar wzrosła do 7.

⚆ Na okupowanych terytoriach Ukrainy rosjanie utworzyli sieć co najmniej 20 obozów śmierci, które są częścią rosyjskiej strategii zniszczenia ukraińskiej tożsamości, twierdzą ukraińscy i międzynarodowi prawnicy.

⚆ osyjski pilot, który zbombardował wieżę telewizyjną w Charkowie, został skazany na 12 lat więzienia. Sprawca jest zastępcą dowódcy jednostki wojskowej 6 Armii Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej Zachodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych FR. Do przeprowadzenia ataku powietrznego nieprzyjaciel użył ośmiu bomb lotniczych FAB-500 o łącznej masie 2,5 tony w ekwiwalencie trotylu. Po ataku jego samolot został strącony a pilot został pojmany przez Ukraińców.

⚆ Mobilne laboratoria DNA, z których korzysta Ukraina, pozwalają skrócić czas trwania procedury identyfikacji poległych na wojnie do kilku godzin — The Independent.

⚆ Ukraina odzyskała ciała 17 kolejnych poległych obrońców — Ministerstwo Reintegracji.

⚆ Rosyjscy najeźdźcy i kolaboranci, którym nie udało się zdobyć Zaporoża, ale ogłosili okupację obwodu, zdecydowali, że centrum regionu będzie przejściowo okupowany Melitopol.

🌍Świat:

⚆ Biden i Scholz spotkali się w Białym Domu i obiecali wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne

⚆ Szef komisji obrony Bundestagu Strack-Zimmermann nazwał Merkel odpowiedzialną za wojnę na Ukrainie w związku z zablokowaniem jej wejścia do NATO. Przypomniała, że ​​w 2008 r. było wielu zwolenników wcześniejszego przyjęcia Ukrainy do NATO, ale sprzeciwiały się temu Niemcy i Francja ze względu na stanowisko rosji.

⚆ Europa musi rozwijać swój system bezpieczeństwa bez rosji – premier Litwy Ingrid Šimonite.

⚆ UE zapowiedziała przekazanie Ukrainie 5700 paneli fotowoltaicznych, – Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

⚆ Mołdawii mówi się po rumuńsku i żaden kraj nie ma moralnego, prawnego i politycznego prawa go komentować – powiedział szef MSZ Niku Popescu. Oświadczenie zostało wydane po tym, jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych rosji wyraziło niezadowolenie z decyzji parlamentu Mołdawii o zastąpieniu we wszystkich przepisach prawnych tego kraju wyrażenia „język mołdawski” słowem „język rumuński”.

⚆ rosjanie zmienili taktykę działań wojennych wokół Bachmuta, koncentrując swoje wysiłki na wyparciu sił obronnych z miasta i chwilowej rezygnacji z prób jego otoczenia — ISW.

⚆ Sekretarz prasowa Białego Domu Karin Jean-Pierre pomyliła się i nazwała Federację Rosyjską “Rosyjską Republiką Ludową”. No chyba że się nie pomyliła…

⚆ Wedle Centre for Research on Energy and Clean Air, UE pozostaje drugim po Chinach największym importerem paliw z rosji.

💩rosja i białoruś:

⚆ Rosyjski minister spraw zagranicznych ławrow został wyśmiany podczas przemówienia w Indiach, kiedy powiedział, że rosja nie rozpoczęła wojny na Ukrainie, ale chce ją powstrzymać.

⚆ ​​Sąd w Mińsku skazał laureata Nagrody Nobla, więźnia politycznego Alesia Bialackiego na 10 lat więzienia – trzech innych obrońców praw człowieka otrzymało od 7 do 9 lat więzienia.

⚆ jewgienij prigożyn został przyłapany na kłamstwie o rzekomym „otoczeniu” go przez bojowników z miasta Bachmut w obwodzie donieckim. Sądząc po materiale wideo, główny wagnerowiec znajdował się we wsi Paraskowijiwka, której zdobycie rosjanie ogłosili 20 lutego.

⚆ Eksplozja w Krasnodarze w rejonie szkoły lotniczej. rosjanie uspokajają, że to trawa się pali.

⚆ 6 myśliwców zniknęło z lotniska w Jejsku po atakach dronami 28 lutego.

⚆ Dziś putin podpisał dekret o karaniu tych, którzy zakłócają porządek obrony państwa. Uwaga: dekret obowiązuje do odwołania stanu wojennego. A teraz najważniejsze: stan wojenny nie został oficjalnie wprowadzony w rosji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Testy rakiet “Wilcha” produkcji ukraińskiej

⚆ Dziwny sposób na przygotowania do sezonu turystycznego – na Krymie rosjanie budują okopy i umocnienia pod pretekstem odbudowy nasypu. (2 nagrania)

⚆ Konwój amerykańskich HMMWV dotarł do obwodu donieckiego.

⚆ Bachmut – szpital polowy (zdjęcia)

⚆ Mocny film porównujący obecne wydarzenia w Ukrainie z II wojną światową.