🪖Dzień 372 (2 marca 2023, 23:40) – Kołomna, Briańsk i Zaporoże

🪖Dzień 372 (2 marca 2023, 23:40) – Kołomna, Briańsk i Zaporoże

2 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie: 

Briańsk – no brak jest wersji pełnej i pewnej wydarzeń, które dziś wydarzyły się w tej rosyjskiej miejscowości koło granicy z Ukrainą. Wiadomo, że pojawiło się tam conajmniej dwóch osobników z bronią, którzy jako organizacja „Rosyjski Korpus Ochotniczy” przekroczyli rosyjską granicę i przybyli, by “wyzwolić obwód briański”. Tyle o faktach. rosjanie donosili od razu o tym, że ukraiński oddział strzelał do cywili, miał ranić dziecko, że wziął zakładników i że generalnie jest to akt terrorystyczny. To powtórzył i putin, który miał z tego powodu odwołać wyjazd i zwołać radę bezpieczeństwa. Strzelaniny i kwestię zakładników zdementowali dość szybko przedstawiciele lokalnych władz. Reakcje Ukraińców były różne – od panicznych i ogólnych określeń, po dość silne “to początek końca rosji”. Nie wiadomo na ten moment czyje to działanie – czy rosjanie sami stworzyli kolejną sytuację by budować strach i mobilizację, czy też może to prowokacja Ukraińców (zorganizowana czy oddolna), czy też może faktycznie jakaś grupa rosjan uznała to za dobry moment na zrobienie małej rozróby. Jest też bardziej zakręcona wersja (opublikowana przez założyciela portalu gulagu net) – rosjanie niby planowali prowokację (stąd szybko w ich mediach pojawiły się konkretne informacje o zabitych i ostrzelaniu szkolnego autobusu), ale operację mieli uprzedzić przedstawiciele ochotniczego korpusu rosyjskiego walczącego w Ukrainie przeciwko rosji. rosyjscy ochotnicy z Ukrainy mieli niby zlikwidować rosyjskich prowokatorów z rosji, którzy mieli podawać się za Ukraińców. Sen we śnie i „tenet”. Na oficjalnym kanale “ochotniczego korpusu rosyjskiego” pojawiła się informacja, że przyznają się do incydentu, a jedna z osób na słynnym wideo jest faktycznie członkiem korpusu. W tej kwestii jest za dużo chaosu informacyjnego by pokusić się o próbę ujednoznacznienia tego co faktycznie się wydarzyło i kto za tym stoi.  Ale… panika wśród rosjan jest a to bardzo dobra wiadomość jest.

W “cieniu” Briańska koniecznie trzeba zwrócić uwagę na miejscowość Kołomna pod Moskwą (około 100km na pd-wsch). Tu dziś uderzył dron i miała miejsce eksplozja. Są dwa niuanse – po pierwsze, to w Kołomnie znajduje się biuro odpowiedzialne za sporą część procesu projektowego rosyjskich rakiet Iskander (podobno też koordynują ich produkcję). Po drugie – najkrótszy dystans od miejsca eksplozji do granicy Ukrainy to 452km. Mierząc do Kijowa – 760km. Tak przypomnę, że gdy rosjanie zaczęli masowe ostrzały ukraińskiej infrastruktury krytycznej w październiku, to Ukraińcy zapowiedzieli wtedy produkcję dronów, które “dotrą do Moskwy” by się zemścić. Wiele wskazuje na to, że słowa dotrzymają, bo przecież to nie pierwszy atak tego typu w tym roku. Mimo, że o samym ataku wiele więcej nie wiadomo, to ważne jest uświadomienie sobie tego faktu. Ukraińcy zwiększają i częstotliwość i zasięg uderzeń dronami na cele w rosji. Może okazać się, że w trakcie proszenia o F-16 czy rakiety o zasięgu 300km do HIMARsów, Ukraińcy stworzyli sobie broń o o wiele większym zasięgu i rosjanom będzie bardzo ciężko się z nią uporać. Oby.

I jeszcze jedno miasto – Zaporoże i nocny atak z systemu S-300, który zabił conajmniej 3 osoby. 

Linia frontu bez zmian, Bachmut się broni.

⌛ Rok temu (7):

Wojna trwała już tydzień. Padają pierwsze szacunki ofiar po stronie ukraińskiej – 2 000 cywili, exodus do Europy to już ponad 800 tys. ludzi, z czego 500 do Polski, ale wraca do Ukrainy pierwsze 100 000 osób – głównie mężczyźni by zapisać się do armii. Duch wśród Ukraińców wyraźnie nabiera sił – 

ponad 88% z nich wierzy w zwycięstwo, 80% jest gotowych bronić swojej ojczyzny. Tego dnia rosjanie zajmują Cherson (tu wiadomo o grupie bohaterów, którzy niemal bez uzbrojenia stawili rosjanom czynny opór). rosjanie docierają też do Enerhodaru ale dzięki protestom mieszkańców i barykadom jeszcze go nie przejmują (ale ostrzeliwują i okolice elektrowni oraz strzelają do cywili). Pod Charkowem Ukraińcy rozbijają elitarną 200 Samodzielną Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych. Pojawiają się doniesienia o odbiciu przez Ukraińców Horliwki w obwodzie donieckim. W pył rozbija się mit o wielkiem kolumnie pojazdów pod Kijowem, która stanęła z powodu braku paliwa, potem z powodu wyczerpania akumulatorów, zatartych mechanizmów jezdnych czy popękanych opon. Trwa ewakuacja cywili z zagrożonych terenów a miasta Ukrainy są nadal intensywnie ostrzeliwane. Niestety coraz więcej doniesień o atakach żołnierzy rosyjskich na ludność cywilną (ostrzeliwanie, rzucanie granatów), plądrowaniu domów, sklepów i braniu cywili jako jeńców. Są doniesienia o niebezpiecznych dywersantach, którzy również w pluszowych misiach próbują przenosić ładunki wybuchowe i amunicję do cywilnych schronów. 

Do Ukrainy płynie strumień broni (z 19 krajów), ochotników (z 16 krajów) i pieniędzy. Samo Ministerstwo Cyfrowej Transformacji Ukrainy zebrało niemal 30 milionów dolarów. Większość tej kwoty (24 mln) zebrano w kryptowalucie. ONZ przyjęło rezolucję potępiającą atak i bombardowania rosji w Ukrainie. Niestety – nie jednomyślnie.

Przechwycono rosyjskie plany inwazji na Ukrainę  (wedle których plan ataku na Ukrainę został zatwierdzony 18 stycznia (gdy trwały jeszcze negocjacje putina z zachodem) a sama inwazja miała trwać od 20 lutego do 6 marca. Trudno je jednoznacznie zinterpretować bo nie wiadomo na ile są kompletne i kompleksowe – pochodziły z oddziałów piechoty. rosjanie podlegają nowym prawom w ramach których za mówienie o wojnie (a nie operacji) grozi więzienie lub zesłanie. 

Ukraińska Izba Skarbowa oświadczyła, że przejęty od wroga sprzęt wojenny nie podlega opodatkowaniu. Zapowiedziano brak kar za nieaktualne prawa jazdy. Wysyp video z traktorami holującymi rosyjski sprzęt wojskowy.

P.S. Kolejne kartki z kalendarza 2022 będą bardziej zwięzłe i z czasem myślę, że ograniczę się do kluczowych wydarzeń.

👍 Dobre wieści:

⚆ Stany Zjednoczone ogłoszą w piątek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy – poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby. Powiedział, że paczka „będzie zawierała głównie amunicję, której Ukraińcy potrzebują do systemów, które już posiadają”.

⚆ Uderzenie w rosyjską Kołomnę

⚆ Ukraina w najbliższych tygodniach otrzyma kolejną partię przeciwlotniczych systemów Gepard oraz Iris-T.

⚆ Pamiętacie Jurę z jednego z pierwszych wideo z walk mówiącego “Bić ruskich to przyjemność a nie praca”? Wiele osób pytało czy żyje. Żyje.

🌻+715 (150 605)

👎 Z gorszych wieści: 

⚆ Krytycznie wokół Bachmutu

⚆ Porozumienia między Łukaszenką a Xi Jinpingiem mogą pozwolić rosji na otrzymanie pomocy z Chin w celu obejścia sankcji – ISW

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)

⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie napierają na Torskie, Newskie i Biłohoriwkę, ale bez skutku.

⚆ Okolice Bachmutu – Na północ od miasta rosjanie nadal idą w kierunku Chromowoj-Bohdaniwka i nie udaje się ich zatrzymać (jedynie czasowo spowolnić) Na wschodnim brzegu Bachmutki rosjanie kontrolują większość terytorium, ale Ukraińcy nie dają się im tam umocnić. W innych kierunkach jest trochę lepiej. Na zachód od Iwanowskiego i na południe od Bachmuta – Ukraińcy kontratakują i bardzo powoli odpychają rosjan.

Niebo nad Bachmutem dziś…

⚆ Marijinka, Awdijewka – cieżej pod Awdijewką, ale linia frontu bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):

⚆ rosjanie byli dziś aktywni pod Szczerbakami, koło Łobkowego, Pjatychatek i Newdałego. 

⚆ Większa aktywność artylerii (obu stron) koło Kopani, Dorożnianki i Nesterjanki.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: obwody: czernihowski, sumski i charkowski

💥Ostrzał przyfrontowy: nocy atak rakietowy na Zaporoże – conajmniej 4 ofiary i 20 hospitalizowanych.

🛸rosyjski dron uderzył w centrum pomocy humanitarnej w Berysławiu, jest wielu rannych.

😼 Eksplozje w Kołomnie w rejonie podmoskiewskim. To tu znajduje się jedno z biur odpowiedzialnych za budowę Iskanderów

☢️ rosja stara się jeszcze bardziej ograniczyć obecność MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, aby wymusić de facto uznanie jej własności elektrowni. Zdaniem analityków instytutu okupanci mogą też wykorzystać narastające zagrożenie wokół elektrowni do powstrzymania przyszłej ofensywy armii ukraińskiej. Tymczasem szósty zespół ekspertów MAEA przybył do okupowanej elektrowni jądrowej Zaporoże, dyrektor generalny Grossi.

🏝W Symferopolu na plakatach zachęcających do wstąpienia do grupy wagnera namalowano żółte wstążki symbolizujące ukraiński ruch oporu.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Burmistrz Połtawy Mamaj został skazany na 5 lat więzienia. Sąd uznał Mamai za winnego korupcji — zatrudnił on w przedsiębiorstwie komunalnym dwie kobiety, które faktycznie wykonywały pracę gospodyń domowych w jego miejscu zamieszkania i otrzymały za to ponad 570 tys. hrywien z budżetu. Ponieważ burmistrz naprawił szkody i w pełni przyznał się do winy, otrzymał rok w zawieszeniu. Zgodnie z warunkami umowy Mamai zobowiązał się przekazać United 24 2 mln hrywien na rzecz „Armii dronów”.

⚆ Ciała trzech cywilów, którzy zginęli w ubiegłym roku, ekshumowano w Borodiańce w obwodzie kijowskim. W marcu, podczas okupacji rosyjskiej, jeden z mieszkańców natknął się na ciała dwóch rozstrzelanych i zwęglone ciało trzeciego. Zostali pochowani na miejscowym cmentarzu, a teraz, gdy mężczyzna wrócił z zagranicy, o fakcie pochówku zawiadomił policję.

⚆ SBU zatrzymała rosyjskiego szpiega w obwodzie sumskim, który przeprowadzał rozpoznanie pozycji Sił Zbrojnych.

⚆ Rada przeznaczy 30 mld hrywien na drony dla wojska – szefowa komisji budżetowej Roksolana Pidlas

⚆ McDonald’s planuje wznowienie działalności w kilku miastach w południowej i wschodniej części kraju, w szczególności w Odesie i Dnieprze.

🌍Świat:

⚆ Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przewiduje pogorszenie warunków poruszania się po terenie w rejonie Bachmutu (rosjan), co prawdopodobnie może dać przewagę ukraińskim obrońcom w walkach o miasto.

⚆ Członkostwo w NATO to jedyna opcja gwarantująca bezpieczeństwo Ukrainy, z wyjątkiem broni jądrowej, powiedział szef MSZ Estonii Urmas Reinsalu.

⚆ putin nie jest gotowy do negocjacji w sprawie sprawiedliwego pokoju, powiedział kanclerz Niemiec Scholz.

⚆ Szefowie spraw zagranicznych krajów G20 nie mogli uzgodnić wspólnej deklaracji końcowej na spotkaniu w Indiach ze względu na spór o wojnę na Ukrainie. Tylko putinw i chiński minister spraw zagranicznych nie zgodzili się z dwoma punktami dotyczącymi potępienia wojny Federacji Rosyjskiej na Ukrainie i wezwania rosji do wycofania wojsk

⚆ Francuski minister obrony Lecornu powiedział, że Francja rozważa możliwość przekazania swoich myśliwców Mirage na Ukrainę

⚆ Premier Mołdawii Dorin Recean uważa, że węgierska linia lotnicza Wizz Air nie miała powodu, aby zawiesić wszystkie loty do i z Kiszyniowa. 

Stwierdził też, że rosja nie ma wystarczających środków, by dokonać inwazji na Mołdawię

⚆ AliExpress miało zablokować możliwość wysyłki dronów zakupionych w ich sklepie do rosji.

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken i rosyjski minister spraw zagranicznych putinw rozmawiali osobiście po raz pierwszy od początku wojny w kuluarach szczytu G20. Rozmowa trwała około 10 minut — Blinken wezwał Federację Rosyjską do anulowania decyzji o zawieszeniu uczestnictwa w OUBZ, a także podkreślił, że USA będą wspierać Ukrainę „w miarę potrzeb”. Warto zaznaczyć, że sekretarz stanu USA przed spotkaniem „20” oświadczył, że nie planuje rozmów z putinwem

💩rosja i białoruś:

⚆ „Białoruski Gajun” donosi o starcie rosyjskiego samolotu A-50 w „Maczułyszczach”. W niedzielę białoruskie media opozycyjne poinformowały o uszkodzeniu samolotu w wyniku ataku dwóch dronów. Jest mocno prawdopodobne, że został uszkodzony (ale nie tak bardzo) bo poleciał do rosji

⚆ Wojskowy samolot transportowy Ił-76 MD eksplodował w rosji, zginęła osoba – Roszmi. Stało się to w hangarze fabryki lotniczej w Uljanowsku. 

Sześciu pracowników przedsiębiorstwa zostało rannych. Jeden zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

⚆ Członek Komitetu Obrony Dumy, były dowódca 58 Armii gen. broni Wiktor Sobolew, wezwał do wypowiedzenia Ukrainie wojny po incydencie w obwodzie briańskim.

⚆ Deputowany do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Ołeksandr Chinsztajn powiedział, że w pobliżu wsi Suszany w obwodzie briańskim mina zdetonowała samochód „Rosgwardii”, który rzekomo szukał „ukraińskiej jednostki”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ rosyjska kolumna pod Awdijewką

⚆ T-72AMT zostały zauważone w służbie Sił Zbrojnych Ukrainy Takie czołgi są wynikiem modernizacji T-72A. Otrzymały nową ochronę dynamiczną, optykę, system łączności, moduł zdalnie sterowanego karabinu maszynowego oraz możliwość odpalenia pocisku kierowanego.

⚆ Reportaż Associated Press z szpitala polowego w Bachmucie

⚆ Ukraińcy trenujący walkę w okopach w UK. Jak czysto…

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.