🪖Dzień 370 (28 lutego 2023, 23:10) – Wieczny luty

🪖Dzień 370 (28 lutego 2023, 23:10) – Wieczny luty

28 lutego, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Kończy się w kalendarzu luty, który trwa dla Ukrainy od roku (luty w ukraińskim i starocerkiewno-słowiańskim oznacza również “zły, groźny, wściekły”, w języku polskim również było ale dziś to anachronizm). Jednak wyraźnie widać ile dzieli luty 2022 od 2023. Dziś na terenie rosji znalazło się conajmniej 7 dronów i jeśli wszystkie były tego typu co ten, którego znaleziono 100km od Moskwy to były to ukraińskie UJ-22 Airborne. Pozostałe uderzyły w cele (głównie związane z paliwami i amunicją). Rok temu rosjanie prowadzili szturm na Charków i ostrzeliwali ukraińskie miasta. Dziś, rosjanie sami wpadają w panikę i wściekłość, bo jakim cudem dron o prędkości maksymalnej 160km/h może tak bezkarnie przelecieć kilkaset kilometrów rosyjskiej przestrzeni powietrznej?

Ukraińcy przyzwyczaili nas do niespodzianek i zaskakujących kroków, które poza celami wojskowymi silnie kompromitują rosję jako potęgę militarną. Zatopienie Moskwy, most krymski, uderzenie w bazę Engels – to wszystko odegrało rolę nie tylko jako zwycięstwa militarne, ale (co moim zdaniem ważniejsze) dało Ukraińcom wiarę w ich wysiłek a Zachodowi pokazało, że “król jest nagi” i że rosjan można pokonać.

Za tymi działaniami jest ogrom bohaterstwa i kreatywności o której pewnie powstaną książki (i conajmniej tabun licencjatów). Pierwsze ataki na Wsypę Węży wszak Ukraińcy zrealizowali z francuskiej haubicy holowanej na barce, by jej 40km zasięg mógł objąć rosyjskie cele na wyspie.

Ta kreatywność i bohaterstwo nadal są i szykują się do wiosny.

Na linii frontu – bez zmian. Krytycznie pod Bachmutem.

⌛ Rok temu:

28 lutego – do Ukrainy trafiają pierwsze terminale Starlink, Ukraińcy masowo produkują koktajle Mołotowa i propagują instrukcje ich używania na różnych typach rosyjskiej techniki, pod Kijjowem odnotowano długą kolumnę pojazdów rosyjskich (20-30 km), która finalnie nigdzie nie dojechała, w Polsce działają już darmowe bilety kolejowe dla Ukraińców, Ukraina podpisuje wniosek o przyjęcie do UE, w Berediańsku Ukraińcy próbują bez broni zatrzymywać rosyjskie kolumny, aresztowany jest burmistrz Kupiańska, który miał oddać miasto rosjanom. Sankcje mocno osłabiły akcje rosyjskich firm. Spadki ich wartości na giełdzie w Londynie od 50 do 70%. Ukraina otrzyma od UE samoloty mig 29 i su 25. Są niepotwierdzone doniesienia, że Polska przekaże 29 Migów 29 z nową elektroniką. Orban nie zgadza się na transfer broni do Ukrainy przez terytorium Węgier, Odbywa się pierwsza tura negocjacji. Amerykanie wyrzucają 12 dyplomatów z rosyjskiej misji przy ONZ. Oskarżają ich o szpiegostwo. Duże sieci handlowe pozbywają się rosyjskich produktów. Straty rosjan: 5300
Kijów – doniesienie o brutalnej grupie 400 najemników grupy wagnera i snajperach w Kijowie. Potwierdzone doniesienia o rozbiciu rosyjskiej gwardii narodowej pod Kijowem (to już zawodowi i doświadczeni żołnierze). W samym mieście od jutra zakaz sprzedaży alkoholu, doniesienie o windowaniu cen i problemach z zaopatrzeniem sklepów (co po takim weekendzie miało prawo się wydarzyć).
Charków – bardzo dotkliwe bombardowanie pociskami GRAD. Dużo innych miejscowości również pod ostrzałem. W sieci dużo brutalnych wideo z efektami tych działań na ludności cywilnej.

Nieoficjalne informacje o dużym zainteresowaniu legią międzynarodową powołaną przez Zełeńskiego (zamknięto zapisy po niespełna dwóch dniach).

👍 Dobre wieści:

⚆ Ukraińscy żołnierze trenują na symulatorze Leopard i uczą się techniki ładowania amunicji, a także prowadzą prawdziwe Leopardy na poligonie w Polsce.

⚆ Prezes Rheinmetall stwierdził w wywiadzie, że systemy obrony powietrznej Skyranger i Skynex AA Systems znajdują się na Ukrainie.

🌻+550 (149 240)

👎 Z gorszych wieści:

⚆ Federacja Rosyjska rozmieściła na Morzu Czarnym 5 rakietowców, łączna salwa „Kalibrów” może osiągnąć 32 pociski.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Zarówno pod Biłohoriwką jak i w lasach pod Kreminną ukraińskie linie obrony pozostają bez zmian mimo rosyjskich szturmów i intensywnej artylerii. W pozostałych rejonach tego odcinka nieco spokojniej.

⚆ Okolice Bachmutu – Ukraińcy mają wysyłac tu posiłki. Ukraińska wiceminister obrony oznajmiła dziś “Sytuacja w Bachmucie jest skomplikowana. Wysłano tam posiłki. Decyzja o utrzymaniu miasta jest strategiczna, a nie polityczna” – Hanna Maliar. Bachmut stoi i nadal odpiera ataki. Ostatnia poprawa sytuacji na północy starczyła na chwilę – sytuacja znowu się tam pogarsza. Na wschodzie i południu jest ciężko utrzymać napór, ale na razie się to udaje. rosjanie nadal ściągają tu rezerwy z okolicznych odcinków frontu.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Marijinką stabilnie, ale pod Awdijewką trwają walki wokół Newelskiego i Pierwomajskiego

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Cherson, Swiatohirsk, silnie ostrzeliwany Kupiańsk i kilka innych miejscowości we wschodniej części frontu donicko-łuhańskiego,
🛸Wieczorem – zagrożenie atakami Shahedów na północy.
😼 Eksplozje w Kadijewce (łuhańszczyzna), lewy brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim,
🔥Pożar w Kijowie (ugaszony).

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W jednej z dzielnic Kijowa trwają testy zaktualizowanego systemu powiadamiania ratunkowego. Podczas testów będą odtwarzane głośne, monotonne sygnały dźwiękowe, komunikaty głosowe o testach i hymn Ukrainy.

⚆ putin i gimnastyczka oraz domniemana matka jego dzieci Alina Kabajewa mieszkają razem w rezydencji na Wałdaju i korzystają z funduszy putina od cypryjskiej spółki offshore Ermira Consultants. Cały mechanizm transferu pieniędzy oraz ich nieruchomości opisała Ukraińska Prawda na bazie śledztwa grupy “Projekt”.

⚆ Stróże prawa zapobiegli masowym zamieszkom sympatyków młodzieżowej subkultury „Redan” i rozpoczęli poszukiwania ewentualnych organizatorów. W ciągu dwóch dni odbyło się około 30 zlotów młodzieży z ruchu „Redan” na Ukrainie. Ponad 700 osób zostało zaproszonych do komend i wydziałów policji na wyjaśnienia i przesłuchania. Ukraińscy policjanci prowadzą działania profilaktyczne z nastolatkami i ich rodzicami.
Stróże prawa zablokowali też 18 kanałów i grup w sieciach społecznościowych, które powstały w celu „promowania” subkultury — służby operacyjne ustalają źródła finansowania i administratorów tych grup.

⚆ Ministerstwo Obrony zmieniło ceny żywności kupowanej dla wojska: jajka nie są już po 17 hrywien, a mają spaść do 8-9.

🌍Świat:

⚆ W Mołdawii miały dziś miejsce “sponatniczne, pro-rosyjskie” wiece. Część protestujących niestety umiała mówić tylko po rosyjsku.

⚆ Komisja Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Kongresu USA ustaliła, że ​​możliwość wysłania myśliwców F-16 na Ukrainę „nie jest mądrym wykorzystaniem środków niezbędnych do wygrania wojny”.

⚆ Specjaliści Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) sugerują, że retoryka putina sprowadza się do próby oskarżenia Ukrainy i Zachodu o zagrażanie istnieniu Federacji Rosyjskiej w odpowiedzi na niepowodzenia najeźdźców na polu bitwy.

⚆ Wojna na Ukrainie będzie głównym tematem piątkowego spotkania Scholza i Bidena w Waszyngtonie.

⚆ Japonia wprowadziła sankcje wobec rosyjskich osób i podmiotów.

⚆ rosja nie planuje zaprzestania działań zbrojnych na Ukrainie i nadal rozważa możliwość wznowienia ofensywy na Kijów, wojna potrwa co najmniej do końca 2023 roku – poinformował łotewski wywiad. Zaznacza się również, że Ukraina do zwycięstwa potrzebuje znacznie większego wsparcia militarnego ze strony Zachodu.

⚆ Pentagon twierdzi, że USA i ich sojusznicy przeszkolili już ponad 4000 ukraińskich żołnierzy, w szczególności szkolenie Ukraińców na systemach Patriot powinno się wkrótce zakończyć.

⚆ Stany Zjednoczone wezwały rosję do wznowienia współpracy w ramach traktatu New START.

⚆ Samozwańczy prezydent Białorusi Ołeksandr Łukaszenko przybył do Chin, planuje spotkać się z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

⚆ Amerykańska telewizja NBC opublikowała reportaż z anektowanego przez rosję Krymu, w którym jednoznacznie stwierdzono, że dziennikarze przedostali się na półwysep z naruszeniem ukraińskiego ustawodawstwa – przez Most Krymski.

⚆ Holenderskie firmy nadal sprzedają kwiaty do rosji, gdyż produkt ten nie podlega unijnym sankcjom, a producenci i eksporterzy nie mają szczególnych zastrzeżeń moralnych.

💩rosja i białoruś:

⚆ W Petersburgu zamknięto przestrzeń powietrzną, a tamtejsze lotnisko Pułkowo przestało przyjmować samoloty – nad miastem zauważono „niezidentyfikowany obiekt latający”. Według kanału Telegram „Baza” w niebo wzbiły się myśliwce.

⚆ łukaszenka ogłosił „wyjątkowy moment” na zakończenie wojny w Ukrainie. Twierdzi, że należy to robić, „dopóki rosja w pełni nie rozwinie swojej gospodarki i nie zastosuje jej w celach wojskowych”.

⚆ Pod Murmańskiem rozbił się helikopter.

⚆ pieskow powiedział, że putin pozostaje otwarty na rozmowy w sprawie Ukrainy, ale ani Scholz, ani Macron, z którymi Kreml chce rozmawiać, nie nawiązują obecnie kontaktu.

⚆ Kilka dronów wleciało dziś na teren rosji – części z nich udało się spowodować zniszczenia:


◽️ Gubernator obwodu moskiewskiego mówi, że w okręgu Kołomny rozbił się dron, którego celem mógł być obiekt infrastruktury cywilnej. Baza pisze, że dron został znaleziony w pobliżu tłoczni gazu Gazpromu;

◽️ Szef obwodu briańskiego powiedział, że w jego regionie został zestrzelony ukraiński dron: nie było ofiar ani uszkodzeń;

◽️ Administracja miasta Tuapse w obwodzie krasnodarskim poinformowała o pożarze na terenie magazynu ropy naftowej: zapewnia, że zbiorniki nie zostały uszkodzone i nie doszło do wycieku ropy. „Meduza” zauważa, że chodzi o skład ropy naftowej „rosnieft”;

◽️ Nieznany obiekt spadł również w Republice Adygei – poinformował szef regionu. Nie było ofiar ani rannych, ale doszło do „niewielkich zniszczeń” gospodarstwa rolnego;

◽️ Szef obwodu biełgorodzkiego powiedział wieczorem 27 lutego, że w biełgorodzie znaleziono fragmenty wraku trzech dronów. Powiedział, że nie było ofiar, ale były zniszczenia;

◽️Jejsk. Wybuch w pobliżu lotniska po ataku dronem;

◽️ rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że Ukraina próbowała zaatakować infrastrukturę cywilną za pomocą dronów. Ukraińskie dowództwo nie potwierdziło na razie swojego udziału w incydentach do których doszło w rosji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Moment uderzenia drona w Adygei w rosji

⚆ moment uderzenia w Tuapse

⚆ Oczyszczanie wysp na Dnieprze

⚆ Marijinka – rzut rosyjską wieżą