🪖Dzień 369 (27 lutego 2023) – W oczekiwaniu na…

🪖Dzień 369 (27 lutego 2023) – W oczekiwaniu na…

28 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Sam się nie mogę doczekać tej ukraińskiej ofensywy. Nie dlatego, żebym postrzegał wojnę jak serial, ale po prostu chciałbym aby się skończyła jak najszybciej (wiadomo jak). Ukraińcy konsekwentnie mówią jednak, że ta nastąpi wiosną (i to tą późniejszą). Oczywiście mogą mieć zupełnie inne plany, ale obiektywnie jest kilka powodów by taka opcja wydawała się najbardziej sensowna:

  1. Pogoda – tam gdzie ziemia zamarzła, to niebawem będziemy mieć błoto. Tam gdzie nie zamarzła – już jest błoto. Kto wie jak potrafi wyglądać ukraińskie błoto – ten zrozumie czemu przeprawianie się w takich warunkach ciężkim sprzętem nie jest dobrym pomysłem.
  2. rosyjska ofensywa – licznik zabitych rosjan od kilku dobrych tygodni był na “wysokich obrotach”. rosjanie atakują na 4-5 kierunkach licząc ponownie, że uda im się masą przełamać front. Brutalnie rzecz ujmując – łatwiej niszczyć rosjan broniąc się niż ich szturmując. Nawet za cenę utraconej ziemi.
  3. Broń – Ukraina czeka na broń i niekoniecznie mowa tu o Leopardach, ale o wielu innych rzeczach o których dowiemy się w swoim czasie.
  4. Planowanie – Ukraińskie ofensywy w 2023 będą inne niż to co widzieliśmy w 2022. Wymaga tego chociażby fakt, że rosjanie zbudowali masę umocnień i fortyfikacji. Nie oznacza to, że będą ich bronić gdy Ukraińcy będą nacierać, ale na pewno przy planowaniu operacji nie można ich zignorować.

Mając w głowie taką argumentację nieco łatwiej zrozumieć sytuację z Bachmutem, Awdijewką czy Wuhłedarem z perspektywy ukraińskiej.

Tymczasem, równo rok po doniesieniach o zniszczeniu w Hostomelu samolotu An-225, pojawiają się pierwsze konkretne doniesienia o pracach na rzecz jego odbudowy. Więc “Mriję” aktualnie projektują i wybierają co wykorzystać ze starego wraku. Dokładnie to samo dzieje się teraz z wiosenną kontrofensywą.

Ale głowy do góry. Rok temu baliśmy się CZY Ukraina wytrzyma inwazję a dziś martwimy się tym KIEDY wyprze rosjan.

Linia frontu bez zmian.

⌛ Rok temu:

Protesty w rosji (Moskwa, Petersburg), zamknięcie nieba dla rosyjskich samolotów, Cyganie kradną czołgi rosjanom, Kysłycia w ONZ “Dla zbrodniarzy wojennych nie ma czyśćca, idą od razu do piekła”, w nocy silny ostrzał Kijowa, silne odparcie rosjan w Charkowie. Ukraina uruchomiła oddzielną stronę dla rodzin w rosji gdzie publikują dane zabitych i pojmanych, doniesienia o zniszczeniu Mriji, putin wprowadza “alert nuklearny” w rosji, UE po raz pierwszy decyduje o sfinansowaniu zakupu i dostawy broni oraz sprzętu do zaatakowanego kraju. Do tego sankcje i zamknięcie stacji TV należących do Kremla na terenie UE, Protesty w Europie, Biznes wycofuje się z rosji, śledzone są kolejne strącenia realizowane przez “Ducha Kijowa”, pokazują się zdjęcia putina przy dłuuuuuuuugim stole, Niemcy decydują o uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu (budowa terminala i nowych magazynów), Ukraińcy odbijają Irpin. Straty rosjan – 4300 żołnierzy.

👍 Dobre wieści:
⚆ „Pierwszy batalion Sił Zbrojnych Ukrainy ukończył szkolenie w zakresie obsługi BMP M2 Bradley” – powiedział pierwszy wiceminister obrony Ołeksandr Pawliuk.

⚆ Izraelski system ostrzegania przeciwrakietowego i powietrznego może zostać zainstalowany w ciągu czterech miesięcy – ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Korniychuk w rozmowie z The Times of Israel.

🌻+560 (148 690), ale też mamy 300 samolotów

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja wokół Bachmutu.

⚆ Wysokie ryzyko ataków rakietowych w nocy.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kreminną Ukraińcy się bronią. rosjan jest dużo i nadal działania Ukraińców utrudnia rosyjska artyleria i pogoda. Ze Swatowego brak doniesień.

⚆ Okolice Bachmutu – tu wczorajsze działania Ukraińców wyhamowały rosjan na północy i wschodzie. Na południu zaś ma być nieco bardziej optymistycznie.

⚆ Marijinka – bez zmian

⚆ Awdijewka – tu niestety przestrzeń rosyjskiego posiadania terenu zwiększa się. rosjanie próbują zadziałać podobnie jak w innych przypadkach czyli otoczyć miejscowość.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Wuhłedar – tu trwa “dzień świstaka” – rosjanie uparcie wysyłają swoje wojska pancerne i transportery opancerzone, a Ukraińcy je konsekwentnie roznoszą artylerią i minami. Jeden z portali śledzących uzbrojenie naliczył na publicznie dostępnych zdjęciach 100 wraków.

⚆ Reszta frontu w standardowym rytmie

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski, czernihowski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Ostrzał Zaporoża, Nikopol, Cherson,
🛸W nocy wojska rosyjskie przeprowadziły atak na Ukrainę za pomocą dronów Shahed. Z 14 dronów Ukraińcy mieli zestrzelić 11, z czego 9 nad Kjowem. Część dronów (mowa o 3) dotarła do Chmielnickiego, gdzie po uderzeniu w budynek cywilny zginęły conajmniej 2 osoby (strażacy, którzy udali się do punktu pierwszego pożaru po ataku). Wieczorem nad Dnieprem zniszczono dwa rosyjskie drony zwiadowcze.
😼 Doniesienia o kolejnych eksplozjach w Mariupolu.
🛡W Oleszkach i Skadowsku obwodu chersońskiego okupacja rosyjska tzw „władza” przygotowuje się do ucieczki na terytorium Krymu.
⚡️Tymczasowe problemy z energią elektryczną odnotowano w Odesie i Chmielnickim.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Prezes Zarządu Ukrzaliznycji (koleje ukraińskie) Kamyszyn ogłosił, że rezygnuje ze stanowiska – będzie kierował Biurem Integracji Europejskiej Ukrzaliznycji w Europie

⚆ Legion „Wolność rosji” od blisko roku walczy ramię w ramię z Ukraińcami przeciwko armii putina w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy. Do Legionu należą rosjanie, którzy przed agresją mieszkali na terytorium Ukrainy, jeńcy wojenni, którzy sprzeciwiali się putinowi i mogli opuścić rosję tylko z powodu niewoli, oraz opozycjoniści, którym udało się uciec z rosji. Są ludzie, którzy potajemnie przekroczyli granicę z Ukrainą.

⚆ W Charkowie nastolatki próbowały wziąć udział w rosyjskim flash mobie organizowane przez grupę “Redan”. Wszyscy przygotowujący masową bójkę zostali zatrzymani. Policja zidentyfikowała 245 osób, w tym 30 dorosłych, 149 chłopców i 66 dziewcząt wśród nieletnich.

⚆ Trwają prace związane z odbudową AN-225 “Mrija”. Z wraku w Hostomelu wydobyto już większość części niezbędnych do odbudowy na bazie drugiego, niedokończonego egzemplarza samolotu. Trwa projektowanie nowej “Mriji”, która będzie wewnątrz bardziej zmodernizowana od oryginału.

⚆ Śledztwo SBU w sprawie zabójstwa oficera wywiadu Denysa Kirejewa, zastrzelonego w centrum Kijowa w marcu 2022 r., ustaliło „krąg osób zaangażowanych w popełnienie przestępstwa”. Jednocześnie na razie nie zgłoszono żadnych podejrzeń. Żona Kirejewa, Iryna, powiedziała w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy, że jest niezadowolona z pracy śledztwa. Kategorycznie zaprzeczyła oskarżeniom SBU o rzekomej pracy jej męża dla rosji, podkreślając, że Kirejew był bardzo patriotyczny.

⚆ Federacja Rosyjska nie jest gotowa na długoterminową wojnę ze względu na ograniczone zasoby – Budanow. „rosja nie jest gotowa do długotrwałych działań wojennych. Mówię to już jako szef wywiadu. Pokazują pod każdym względem, że są tam gotowi do „wojny na dziesięciolecia”, ale w rzeczywistości ich zasoby są dość ograniczone. Zarówno w czasie, jak iw zakresie. I doskonale o tym wiedzą”.

🌍Świat:

⚆ Belgia zamroziła rosyjskie aktywa o wartości 58 miliardów euro – najwięcej w UE, powiedział minister finansów tego kraju Vincent Van Peteghem.

⚆ USA przekazały Ukrainie grant w wysokości 1,25 miliarda dolarów — środki trafią na świadczenia socjalne, wynagrodzenia dla pracowników szkół wyższych i ratowników. Do września USA przeznaczą Ukrainie ponad 10 miliardów dolarów wsparcia budżetowego — premier Szmyhal podczas wizyty minister skarbu USA w Kijowie.

⚆ Za zamkniętymi drzwiami USA przekazały Chinom realne konsekwencje dostarczenia broni do Federacji Rosyjskiej – doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

⚆ UE przedłużyła o rok sankcje wobec Białorusi, związane z represjami wewnętrznymi i poparciem reżimu dla wojny z Ukrainą:
✔️ Zakaz wjazdu do UE
✔️ Zamrożenie majątku osób znajdujących się na liście – obecnie jest to 195 osób, w tym Aleksander Łukaszenka
✔️ Zamrożenie aktywów 34 organizacji
✔️ Ponadto osoby fizyczne i prawne z UE mają zakaz bezpośredniego lub pośredniego przekazywania środków finansowych osobom znajdującym się na liście

⚆ Obecnie w Grupie Operacyjnej Wojsk Rosyjskich (GOWR) w Naddniestrzu ponad 70% stanowią osoby urodzone tam, na lewym brzegu Dniestru. Tak, mają obywatelstwo rosyjskie, ale do GOWR poszli za pensję, a nie po to, by walczyć i umierać za putina. Dlatego morale w GOWR są niskie. – mówi mołdawski poseł Oazu Nantoi w rozmowie z „European Truth”.

⚆ Podano informację, że węgierski tani przewoźnik WizzAir wstrzymał od 14 marca wszystkie loty z Kiszyniowa, jednego z kluczowych portów lotniczych dla ukraińskich pasażerów. WizzAir wezwał na swoim koncie na Twitterze do śledzenia informacji na swojej stronie internetowej na ten temat. Nie potwierdzili ani nie zdementował informacji o zawieszeniu lotów z/do Mołdawii.

⚆ Microsoft Flight Simulator oficjalnie zaprezentował możliwość odbycia wirtualnego lotu ukraińskim samolotem transportowym An-225 „Mrija”, który rok temu został zniszczony przez wojska rosyjskie. W opracowaniu projektu uczestniczył zespół DP „Antonow” i szef Ministerstwa Statystyki Fiodorow. Również ukraińscy piloci i inżynierowie pomogli uczynić zachowanie samolotu bardziej realistycznym.

⚆ putin pozwolił Ministerstwu Obrony odzyskać kontrolę nad wszystkimi rosyjskimi oddziałami na Ukrainie, ponieważ w długiej wojnie tylko departament Szojgu może utrzymać duże siły zmechanizowane niezbędne do realizacji ambicji na Ukrainie — ISW.

⚆ rosja zaoferowała Iranowi pomoc w programie rakietowym w zamian za broń na wojnę na Ukrainie i rozważa możliwość dostarczenia myśliwców – powiedział dyrektor CIA William Burns.

⚆ rosja będzie zaniepokojona wybuchami w Mariupolu, ponieważ uznała ten obszar za niedostępny dla ukraińskiej broni uderzeniowej – wywiad brytyjski. Od 21 lutego prorosyjskie władze poinformowały o co najmniej 14 eksplozjach w rejonie Mariupola. Miejsca incydentów obejmują lotniskowy skład amunicji, dwa składy paliw oraz stalownię wykorzystywaną przez rosję jako baza wojskowa.

⚆ Komisja Europejska i Polska ruszają z inicjatywą poszukiwania ukraińskich dzieci, które zostały nielegalnie deportowane przez rosyjskie wojsko z okupowanych terytoriów Ukrainy.

⚆ Waszyngton, Berlin i Warszawa zgadzają się na wspólne ćwiczenia wojskowe w Polsce w odpowiedzi na zagrożenie na wschodniej flance NATO.

⚆ Podczas rozmowy z posłami węgierskiego parlamentu na temat przyszłego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO Orbán powiedział, że prędzej czy później zostanie poruszona kwestia przystąpienia do Sojuszu Ukrainy, ale „musimy pomyśleć dziesięć tysięcy razy nad dalszą ekspansją NATO na wschód, aby Budapeszt nie brał udziału w wojnie”.

💩rosja i białoruś:

⚆ Mija 8 lat od zamordowania Borysa Niemcowa.

⚆ W Biełgorodzie rozbił się dron. Wedle słów jednej z mieszkanek “Póki co nie wiadomo czy był zarażony”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Twix ze Stugny-P

⚆ 3 minuty w Marijince

⚆ Materiał o odbudowie An-225 “Mrija”

⚆ “puk-puk jest tam kto?” czyli wypędzanie rosjan dronami spod Wuhłedaru

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.