🪖Dzień 367 (25 lutego 2023) – 1877

🪖Dzień 367 (25 lutego 2023) – 1877

26 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie: 

Dziś bardzo krótko. Ukraińskiej armii pozostało do wyzwolenia 1877 miejscowości i sądzę, że liczba ta w ustach Zełeńskiego nie pojawiła się przypadkiem. Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni Ukraińcy będą gotowi do odpowiedzi na rosyjską ofensywę. Wiele tu zależy od pogody, która po kilku ciepłych dniach przechodzi na „minus w nocy, plus w dzień” co spowolni operacje wojskowe na ciężkim sprzęcie. rosjanie od dwóch dni nasilają ataki na niemal całej linii frontu, ale bez wyraźnego efektu. Nie widać też nawały rosyjskiego lotnictwa, tak szumnie zapowiadanej. Bachmut nadal spędza sen z powiek bo sytuacja jest bardzo niepokojąca i mam nadzieję, że Ukraińcy mają albo plan sprawnego wycofania się albo plan kontrofensywy, która rozluźni powoli zaciskającą się rosyjską pętlę na ukraińskiej twierdzy.

⌛Rok temu: 

Trwała obrona Kijowa, zaczęły się wzmianki o przygotowywaniu rozmów pokojowych, rosja została wykluczona z Rady Europy, pojawiły się pierwsze sankcje na putina i ławrowa. Do Ukrainy wjeżdża pierwszy transport broni i amunicji od Polski. Pojawiają się zapowiedzi uruchomienia szpicy NATO (czego się finalnie nie doczekaliśmy). Chiny po początkowym odrzuceniu blokują aktywa rosyjskie. Niemiecka firma zbrojeniowa KMW oferuje przekazanie Ukrainie samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard (50 sztuk), które wcześniej użytkowała Bundeswehra. Pytanie o zgodę poszło do niemieckiego rządu.

👍 Dobre wieści:

⚆ Na Litwie zakończono zbiórkę na 14 radarów dla Ukrainy wynikiem 14 mln euro.

⚆ Kanada jest gotowa rozszerzyć swój program szkolenia lotniczego dla ukraińskich pilotów wojskowych.

⚆ Ukraina całkowicie zaminuje granicę z Białorusią i rosją – Państwowa Służbą Graniczną Ukrainy. Pas wzdłuż granic z tymi państwami zwiększy się do 2 km szerokości.

🌻+650 (147 470)

👎 Z gorszych wieści: 

⚆ Krytyczna sytuacja wokół Bachmutu (nadal niepokoi kierunek północny)

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)

⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie stracili kompanię swoich żołnierzy szturmując kierunek Kreminna – Serhij Hajdaj. Pod Kupiańskiem większe ataki rosjan, ale obrona idzie dobrze.

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie rzucają absolutnie wszystko z okolic co mają by zdobyć miasto. Mają postępy na północnym podejściu i jedyne co mogą zrobić Ukraińcy to ich ruch spowalniać. Nieco lepiej na południu, ale tu również pod Iwaniwskim trwają ciężkie walki.

⚆ Marijinka –  brak doniesień

⚆ Awdijewka – sytuacja trudna od wczoraj

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):

⚆ Wuhłedar pod silnym ostrzałem rosjan

⚆ drobne szturmy rosjan na wielu odcinkach frontu – bez sukcesu

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski

💥Ostrzał: Cherson (3 rannych), Kramatorsk, 

🛸Alarmy przeciwlotnicze wywołane rosyjskim MIG-31K startującym z terenu białorusi.

😼 Kolejna eksplozja w Mariupolu (skład amunicji)

🔥Pożar wybuchł w przedsiębiorstwie w dzielnicy Podole w Kijowi — Kliczko

⚡️Od dwóch tygodni Ukraina nie ma już deficytu energii elektrycznej. W niektórych regionach są jeszcze trudności z trwałym funkcjonowaniem sieci energetycznej (np. Odesa).

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Dowódca Wschodniej Grupy Wojsk generał-pułkownik Ołeksandr Syrski odwiedził jednostki wojskowe Sił Obronnych w Bachmucie i okolicach.

⚆ Zełeński: „10. pakiet sankcji UE jest wymierzony w rosyjski przemysł zbrojeniowy, propagandę i system finansowy. Presja na rosyjskiego agresora musi wzrosnąć. Spodziewamy się zdecydowanych kroków przeciwko Rosatomowi i przemysłowi jądrowemu Federacji Rosyjskiej, wzmożonej presji na wojsko i banki.”

⚆ Prezydent Zełeński jest przekonany, że prędzej czy później putin zostanie zabity przez własną świtę. „Na pewno nadejdzie moment, kiedy kruchość reżimu putina będzie odczuwalna wewnątrz państwa. Wtedy drapieżniki zjedzą drapieżnika. (…)”

⚆ W regionie Chersona dwie osoby zginęły w wyniku eksplozji rosyjskiej miny podczas uprawy pola.

1 877 ukraińskich miast i miejscowości jest okupowanych przez rosję – Zełeński 

⚆ Wedle ukraińskich mediów Rosyjska propaganda podczas wiecu-koncertu w Łużnikach jako poparcia dla wojny z Ukrainą wykorzystała dzieci z Mariupola, których matka zginęła w wyniku ostrzału przez wojska rosyjskie.

🌍Świat:

⚆ Amerykański ośrodek analityczny „Instytut Badań nad Wojną” (ISW) jest przekonany o zwycięstwie Ukrainy – szef MSZ Kuleba według wyników spotkania z dyrektor ISW Kimberly Kagan.

⚆ Proponując „plan pokojowy”, Chiny rozważają możliwość zaopatrzenia rosji w systemy artyleryjskie i drony, wywiad USA jest o tym przekonany – Wall Street Journal.

⚆ UE zatwierdziła 10. pakiet sankcji wobec rosji. W nim:  Zaostrzenie ograniczeń w eksporcie do rosji, ograniczenia wobec osób i podmiotów, które szerzą propagandę lub dostarczają drony używane przez rosję podczas wojny, zakaz dla rosyjskich mediów propagandowych (RT Arabic, Sputnik Arabic). Według doniesień medialnych nowy pakiet sankcji UE obejmuje ograniczenia dla ponad 60 rosyjskich urzędników i polityków, z których część prawdopodobnie jest zaangażowana w kampanię mającą na celu przymusowe wywózki ukraińskich dzieci do rosji.

⚆ Odbywające się w Indiach spotkanie G20 zakończyło się bez wspólnego oświadczenia – ze względu na niechęć rosji i Chin do uzgodnienia akceptowalnych przez innych sformułowań dotyczących wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą.

⚆ Kreml nie skomentował pierwszej rocznicy inwazji rosji na Ukrainę na pełną skalę, prawdopodobnie dlatego, że rosja nie osiągnęła żadnego z wyznaczonych celów i nie osiągnęła znaczących zdobyczy terytorialnych od lipca 2022 r. — ISW

⚆ rosja prawdopodobnie ponownie wyczerpała swoje zapasy irańskich dronów kamikadze i będzie dążyć do ich uzupełnienia. Ukraina nie została zaatakowana za pomocą dronów od około 10 dni – wywiad brytyjski.

⚆ Macron zapowiedział, że w kwietniu odwiedzi Chiny i zaapelował do Pekinu o wywarcie presji na rosję, by „zaprzestała agresji”.

⚆ Chiny ma odwiedzić łukaszenka w przyszłym tygodniu.

⚆ Indie planują rozwój więzi z UE i przyczynią się do starań o zakończenie wojny z Ukrainą — premier Indii w rozmowie z Bloombergiem.

⚆ USA zakazały dostaw smartfonów droższych niż 300 dolarów na Białoruś i rosję – poinformował Departament Handlu USA. Ograniczenia dotyczą również wentylatorów, klimatyzatorów i lodówek (ponad 750 USD), kuchenek mikrofalowych, zmywarek, drukarek (ponad 300 USD) i innych urządzeń. W sumie wymieniono 276 różnych rodzajów wyposażenia.

⚆ Gwatemala dołączy do Grupy Głównej Trybunału Specjalnego nad Federacją Rosyjską.

⚆ USA przerzuciły bombowce strategiczne do Europy po decyzji putina o wycofaniu się z układu o kontroli broni jądrowej. Trzy dni po tym, jak prezydent Władimir putin ogłosił de facto wycofanie się rosji z Traktatu o broni strategicznej, Stany Zjednoczone wysłały do Europy cztery bombowce strategiczne B-52 Stratofortress. Przybyły one do bazy sił powietrznych Moron w Hiszpanii w piątek, 24 lutego, poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie. 

💩rosja i białoruś:

⚆ Łukaszenka i putin „wieczorem długo rozmawiali” w rocznicę inwazji.

⚆ Prezydent USA Joe Biden i jego rodzina otrzymali zakaz wjazdu do regionu Penza w rosji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Jak mieszka Zełeński

⚆ „U nas mówią, że Wy nie-ludzie…”

⚆ Biden o tym czego Ukraińcy potrzebują

⚆ Wuhłedar

⚆ Bachmut (ukraiński reportaż)