🪖Dzień 366 (24 lutego 2023, 23:30) – Rok wojny

🪖Dzień 366 (24 lutego 2023, 23:30) – Rok wojny

25 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Od Madrytu przez Warszawę po Bejrut świat dziś godnie upamiętnił rok rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Manifestacje, spotkania, podświetlenia budynków czy chociażby zmiana “profilowego” na facebooku pokazały, że los Ukrainy nie jest ludziom obojętny i że świat ma nadal wartości na których gwałcenie się nie zgadza. Obyśmy nie musieli za rok świętować drugiego roku trwania tej wojny.

Propozycja pokojowa Chin z jednej strony brzmi normalnie tj. trudno się z nią nie zgodzić co do zasady, ale pojawia się o rok za późno i przez to brzmi dość egzotycznie. Jaka jest zatem funkcja chińskiego planu pokojowego? Czy ma posłużyć jako wymówka do dostarczenia broni rosji? Czy może faktycznie Chiny chcą przymusić rosję do rozmów? Trudno stwierdzić, ale Zełeński bierze je za dobrą monetę – przynajmniej oficjalnie.

Linia frontu bez zmian. Na północ od Bachmutu kończy się Ukraińcom przestrzeń linii obronnych.

⌛ Rok temu:

Rok temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W tym miejscu będę przypominał najważniejsze wydarzenia z przebiegu wojny sprzed roku.

Rok temu rosjanie próbowali między innymi zająć lotnisko w Hostomelu. Jednym z elementów planu był desant części sił helikopterami. Przebieg tego pokazuje film (potem miały lądować samoloty desantowe i część z nich Ukraińcy zbili). Wedle ekspertów, gdyby rosjanom plan się powiódł to prawdopodobnie zajęli by Kijów.

👍 Dobre wieści:
⚆ Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2 miliardów dolarów. W pakiecie znajduje się broń i amunicja, która dopiero zostanie wyprodukowana: amunicja do HIMARS; pociski kalibru 155 mm; amunicja do systemów reaktywnych z naprowadzaniem laserowym; CyberLux K8, Switchblade 600, Altius-600, drony Jump 20; środki wykrywania UAV i walki elektronicznej; sprzęt do rozminowywania; sprzęt do obsługi bezpiecznej komunikacji; finansowanie edukacji, obsługi i wsparcia.

⚆ 4 pierwsze Leopardy 2 od Polski dotarły do Ukrainy.

⚆ Szwecja przekaże Ukrainie dziesięć czołgów Leopard 2 w modyfikacjach 2A6 i 2A5 oraz dwa systemy obrony powietrznej – Hawk i IRIS-T – zapowiedział premier Ulf Kristersson.

⚆ Kanada przekaże Ukrainie kolejne cztery Leopardy 2 do czterech wcześniej obiecanych – premier Trudeau

⚆ Niemcy zwiększają liczbę czołgów Leopard 2A6 dla Sił Zbrojnych z 14 do 18, powiedział minister obrony Boris Pistorius.

🌻+970 (146 820)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja wokół Bachmutu.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Ciężkie walki trwają w leśnictwie Serebrjańsk, w kierunku Torskich i w pobliżu Dibrowy. W kierunku Nowoselewskiego, Makiejewki i Newskiego – nieco spokojniej. Intensywnie pracuje rosyjska artyleria i jest to spory kłopot dla Ukraińców.

⚆ Okolice Bachmutu – Brutalne bitwy toczą się we wszystkich sektorach obrony miasta. Na północy sytuacja jest krytyczna, ponieważ nie zostało już wiele linii do powstrzymywania rosjan. Po zdobyciu Berchiwki i Jahidnego rosjanie niestety posuwają się dalej. Ukraińcy nie stoją tylko w defensywie. Okresowo przeprowadzają kontratak, zmniejszając zagrożenie z określonego obszaru. Tak dzieje się na południu i wschodzie, ale nie zmienia to tego, że nikt nie wie, jak długo Bachmut wytrzyma.

⚆ Marijinka – brak nowych informacji, Awdijewka – walki pod Krasnohoriwką, Newelskim i Pierwomajskim.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał: Zaporoże (przedmieścia), Cherson i kilka miejscowości na prawym brzegu Dniepru.
🛸W sieci podano, że rosjanie prawdopodobnie przenieśli instalacje startowe z Shahedami z rejonu miasta Primorsko-Achtarsk w Terytorium Krasnodarskim Federacji Rosyjskiej na jedno z lotnisk w obwodzie briańskim Federacji Rosyjskiej Federacji, bliżej granicy z Ukrainą, zmniejszając w ten sposób odległość lotu dronów dla nowych ataków.

😼 Eksplozje w Mariupolu
🏝Ukraińska flaga powiewała w tymczasowo okupowanym Sewastopolu. Lokalni partyzanci zainstalowali flagę narodową nad łukami na molo w przystani Grafskiej.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński udzielił dziś wywiadu międzynarodowym dziennikarzom:

 • Jakie są szanse na fizyczny powrót Krymu w tym roku? „Wszystko zależy od nas. Są kroki militarne, przygotowujemy się do nich. Jesteśmy moralnie przygotowani. Przygotowujemy się technicznie: z uzbrojeniem, wzmocnieniami, tworzeniem brygad ofensywnych… wysyłamy ludzi na szkolenie. A potem będą odpowiednie kroki deokupacyjne” – powiedział prezydent Zełeński
 • Ukraina zainicjowała formułę pokojową, która określa nasze stanowisko w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie. Poparło je 141 krajów ONZ.
 • Wraz ze zwycięstwem w tej wojnie na świecie pojawi się nowa infrastruktura bezpieczeństwa;
 • Planujemy utworzenie specjalnego trybunału dla rosji na terenie ONZ. Większość krajów boi się tworzyć trybunały dla Federacji Rosyjskiej, a nawet o tym myśli;
 • O chińskim „planie pokojowym” – to, że Chiny zaczęły zwracać na to uwagę – nie jest źle. Pytanie dotyczy kolejnych kroków. Uważam, że istnieje poszanowanie integralności terytorialnej, bezpieczeństwo jądrowe, ale są też opinie, z którymi się nie zgadzam.
 • Prowadzimy negocjacje z trzema kolejnymi państwami europejskimi, oprócz Polski i Wielkiej Brytanii, w sprawie szkolenia i dostaw samolotów, — Zełenski.
 • Najstraszniejszy dzień: „Bucza. To, co widziałem… Widzieliśmy, że diabeł nie jest gdzieś tam, ale tu na ziemi”

⚆ Zełeński wręczył odznaczenia państwowe, w szczególności tytuł Bohatera Ukrainy, ukraińskim obrońcom w rocznicę pełnej inwazji rosji na Plac Sofijski rano 24 lutego. Prezydent wręczył także odznaczenia państwowe, niektóre z nich pośmiertnie, a także odbyło się uroczyste wręczenie sztandarów bojowych.

⚆ Zełeński uważa, że w tak zwanym „planie pokojowym” Chin są punkty, nad którymi można pracować, w tym szacunek dla suwerenności, choć nie zgadza się z „niektórymi opiniami”. Powiedział też, że „to bardzo dobrze, że Chiny zaczęły mówić o Ukrainie”.

⚆ Siły Powietrzne ogłaszają nabór podchorążych do szkolenia na obiecujących przeciwlotniczych systemach rakietowych IRIS-T, NASAMS, Patriot, SAMP/T i innych – poinformował rzecznik Sił Powietrznych Ihnat.

⚆ Do Kijowa przyjechał premier Polski, Morawiecki. Spotkał się już z premierem Ukrainy, Szmyhalem, a także z Zełeńskim.

⚆ Wojska rosyjskie uszkodziły rurociąg w Chersoniu pozostawiając 600 domów bez elektryczności – Zełeński.

⚆ Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Daniłow skrytykował czołowego unijnego dyplomatę Borrella za stwierdzenie, że „wielki naród” – rosjanie – również cierpi na wojnie z Ukrainą.

⚆ 90% Ukraińców uważa, że uderzenie na terytorium rosji jest konieczne, tylko 7% ankietowanych nie popiera takich kroków – wynika z badania KMIS.

⚆ Rada Najwyższa Ukrainy odebrała mandaty trzem deputowanym: Jurijowi Sołodowi, Natalii Korolewskiej i Olegowi Wołoszynowi. Liczba posłów w ukraińskim parlamencie spadła do 405, powiedział poseł Żelezniak.

⚆ Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła projekt ustawy, która zobowiązuje do publikowania w systemie Prozorro cen, po jakich klienci zbrojeniowi nabywają towary i usługi na potrzeby zaopatrzenia wojska. Centrum Antykorupcyjne obiecało kontrolować publikację ceny każdego nietajnego kontraktu.

⚆ Rada Najwyższa Ukrainy wypowiedziała wszystkie umowy z Federacją Rosyjską dotyczące Morza Azowskiego, — deputowany ludowy Żelezniak. Deputowany ludowy wyjaśnił, że chodzi o porozumienie o współpracy w zakresie wykorzystania Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej oraz porozumienie o utworzeniu Czarnomorskiej Grupy Współpracy Morskiej.

🌍Świat:

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mołdawii przypomniało rosji, że jej wojska powinny wycofać się z Naddniestrza, odpowiadając na oświadczenia Federacji Rosyjskiej o rzekomym przygotowywaniu prowokacji przez Ukrainę.

⚆ Chiny opublikowały swoje „stanowisko w sprawie uregulowania kryzysu ukraińskiego”. Proponują między innymi odrzucenie „mentalności z czasów zimnej wojny”, zaprzestanie działań wojennych, wznowienie rozmów pokojowych i zakończenie „jednostronnych sankcji”.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg o „planie pokojowym” Pekinu: nie ma wielkiego zaufania do Chin, bo nie potępiły rosyjskiej inwazji, a Xi Jinping i putin podpisali porozumienie kilka dni przed inwazją. „Widzimy jednak oznaki, że Chiny rozważają udzielenie pomocy wojskowej rosji” – dodał sekretarz generalny.

⚆ Wielka Brytania jest gotowa dostarczyć samoloty bojowe krajom, które zgodzą się przekazać Ukrainie swoje MiG-29 i Su-24, powiedział minister obrony Ben Wallace. Potencjalnie są to dziesiątki krajów, a nie tylko członkowie NATO. Jak na ironię politycznego losu, jednym z pierwszych takich darczyńców może być Serbia, która nie jest w stanie naprawić swoich 18 MiG-29 i chce je zastąpić platformami europejskimi.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin zdementowało informację niemieckiej publikacji Der Spiegel o sprzedaży dronów szturmowych do rosji.
„Chiny zawsze stosowały odpowiedzialne podejście do eksportu uzbrojenia i nie prowadzą żadnej sprzedaży broni do stref konfliktu” – powiedział Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ.

⚆ Społeczność Molfar OSINT opublikowała listę 693 pracowników FSB w obszarach frontowych i przygranicznych. Lista zawiera dane osobowe funkcjonariuszy służb specjalnych wroga, którzy koordynują działania przeciwko Ukrainie lub sami w nich uczestniczą.

⚆ rosja rzekomo prowadzi negocjacje z chińską firmą Xi’an Bingo Intelligent Aviation Technology w sprawie zakupu 100 dronów szturmowych ZT-180 — mogą one zostać dostarczone już w kwietniu, pisze Spiegel. Eksperci wojskowi uważają, że ZT-180 jest w stanie przenosić głowicę o masie od 35 do 50 kilogramów (podobnie jak Shahedy 136, które mają ładunek wybuchowy o masie 40kg).

⚆ Polska w najbliższym czasie wyśle ​​na Ukrainę resztę obiecanych czołgów Leopard, a za kilka dni na Ukrainę dotrze też 60 czołgów PT-91 Twardy — Morawiecki. Przypomniał, że w Polsce trwają obecnie intensywne szkolenia ukraińskich sił zbrojnych. „Nasi instruktorzy są pod wrażeniem tego, jak szybko ukraińscy czołgiści opanowują nowoczesne czołgi” – zaznaczył polski premier.

⚆ Polska jest gotowa szkolić ukraińskich pilotów na F-16, ale to musi być uzgodnione w ramach szerszej koalicji – premier Morawiecki.

⚆ KE nie podpisała w czwartek długo oczekiwanego pakietu sankcji wobec rosji z powodu sprzeciwu Polski wobec proponowanych ograniczeń w imporcie kauczuku syntetycznego, które jej zdaniem nie są wystarczająco surowe. Finalny pakiet udało się ustalić i podpisać dziś wieczorem.

⚆ Kanada wprowadza sankcje wobec wicepremierów Federacji Rosyjskiej, ministrów, urzędników administracji prezydenta rosji, a także rodziny Miedwiediewa – poinformował o tym premier Trudeau. Sankcje zostały również wprowadzone wobec obu izb rosyjskiego parlamentu, Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, FSB, spółki obsługującej okupowaną elektrownię jądrową Zaporoże, partii Jedna rosja itp.

⚆ Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak chce, aby sojusznicy dołączyli do Londynu w dostarczaniu Ukrainie broni dalekiego zasięgu.

⚆ Na spotkaniu online przywódców G7, które odbędzie się dzisiaj, Sunak planuje udowodnić międzynarodowym partnerom, że ten potencjał pomoże Ukrainie w dłuższej perspektywie odzyskać terytoria.

⚆ USA nałożyły sankcje na propagandystkę Skabejewą, lidera organizacji terrorystycznej LNR Pasecznika, a także szereg rosyjskich ministrów i gubernatorów. Ponadto sankcje finansowe zostały nałożone na firmy działające w rosyjskim sektorze obronnym, a także pomagają w unikaniu już obowiązujących sankcji.

⚆ Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, który powinien zamknąć możliwości eksportu wszystkiego, co Kreml wykorzystuje do wojny, a także wobec nowych osób – w tym urzędników Rosatomu i dwóch kolejnych firm rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

⚆ Dania może rozważyć dostarczenie Ukrainie myśliwców w przyszłości, ale razem z sojusznikami i w dłuższej perspektywie – minister obrony Troel Lund Poulsen.

⚆ Jeden ze zniszczonych na Ukrainie rosyjskich czołgów (T72 z Buczy) został wystawiony jako eksponat przed ambasadą rosji w Berlinie.

⚆ Kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał wspierać Ukrainę „tak mocno i tak długo, jak będzie to konieczne” i wezwał putina do zakończenia wojny.

⚆ W rocznicę inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę prezydent USA Biden powiedział, że rosja nigdy nie wygra na Ukrainie.

⚆ Dzisiaj czołowe brytyjskie gazety opublikowały na pierwszych stronach materiały o Ukrainie.

💩rosja i białoruś:

⚆ W rosji zatrzymywani są ci, którzy dziś próbują organizować pikiety na znak protestu przeciwko inwazji na Ukrainę.

⚆ W roku wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą 23 rosyjskich miliarderów, którzy znaleźli się wśród 500 najbogatszych ludzi na świecie, straciło 67 miliardów dolarów, czyli 20% ich łącznej fortuny — Bloomberg

⚆ Mińsk Na dachu jednego z wieżowców zawisła flaga narodowa Ukrainy.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Reznikow pyta o drogę

⚆ W Wielkiej Brytanii, w bazach szkoleniowych, w których szkoli się ukraińskie wojsko, żołnierze wyszli o wschodzie słonća i uczcili pamięć wszystkich poległych w roku wojny na pełną skalę.

⚆ Przekazanie Leopardów z Polski

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.