🪖Dzień 365 (23 lutego 2023, 23:45) – Prawie rok

🪖Dzień 365 (23 lutego 2023, 23:45) – Prawie rok

23 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś nie napiszę dużo, ale postaram się jutro nieco szerzej podsumować rok rosyjskiej wojny.

Na froncie nadal nie ma dobrych informacji spod Bachmutu – jest tam istne piekło na Ziemi. rosjanie aktywizowali się ponownie pod Wuhłedarem. Media rosyjskie próbują rozkręcać informację o rzekomym zamiarze sił ukraińskich przejęcia Naddniestrza.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:

⚆ Ukraińskie wojska będą walczyć z terrorystami w Mariupolu do ich wyjazdu. A dla armii ukraińskiej odległość nie ma już znaczenia – 100 km, 150 km, a nawet więcej – sekretarz RBNiO Daniłow.

⚆ Finlandia przekaże Ukrainie trzy czołgi Leopard 2 w ramach trzynastego pakietu pomocy wojskowej — Ministerstwo Obrony kraju. (Przypomnę, że w początkowych komunikatach mowa była o 14 sztukach).

🌻+790 (145 850)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja pod Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kreminną walki pod Dibrową i Torskim. Swatowe – brak informacji

⚆ Okolice Bachmutu – nadal na krawędzi jest sytuacja na północ od miasta. Na innych odcinkach jest ciężko i różnie.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką trudno pod Nowobachmutiwką i Newelskim. Brak informacji z Marijinki

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Spore ataki rosjan pod Wuhłedarem.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: opbwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał: Kupiańsk, obwód chersoński, Nikopol, Kramatorsk, Jampoliwka,
🛸Zestrzelony rosyjski dron rozpoznawczy nad Kijowem,
😼 Ponowne eksplozje w Mariupolu, na Mierzei Kinburn Siły Zbrojne zniszczyły przeciwlotniczy system rakietowy, na lewym brzegu wyrzutnię przeciwlotniczych rakiet S-300 oraz system obrony przeciwlotniczej. W rejonie Nowej Kachowki zlikwidowano magazyn amunicji, dwa bezzałogowe samoloty rozpoznawcze, dwie łodzie motorowe DRG, zespół radarów artyleryjskich, moździerz 120 mm i radiowozy policyjne.
Kilka stacji radiowych na Krymie nadało przemówienie szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Budanowa skierowane do obywateli na terytoriach okupowanych (cyberatak).

🏝Pod Symferopolem wysadzono część torów kolejowych.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ rosjanie mogą szykować prowokacje przed rocznicą inwazji na pełną skalę, w szczególności w rejonie granicy z Obwodem Czernihowskim gdzie zarejestrowano ruch kolumn sprzętu wojskowego bez znaków rozpoznawczych oraz ludzi ubranych w “piksel” – wzór podobny do munduru Sił Zbrojnych. Z drugiej strony dowódca Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał broni Serhij Najew informuje, że wzrost liczby okupantów na granicach, o którym pisze się w wielu źródłach, jest fikcją.

⚆ rosja zaczęła produkować pojazdy opancerzone z ładunkami wybuchowymi w środku. Pojazdy opancerzone typu BTR, BMP czy MTLB są zabierane i napełniane materiałami wybuchowymi. W tym przypadku 📺 zdjęcie przedstawia 1 tonę trotylu i 2 bomby lotnicze FAB-100. Następnie pojazd pancerny jest kierowany na ukraińskie pozycje lub pozostawiany tam, gdzie możliwe jest zaatakowanie ukraińskich wojsk.

⚆ Do Kijowa przybył premier Hiszpanii, Pedro Sánchez. Zapowiedział przekazanie Ukrainie dziesięciu czołgów Leopard 2 — ich dostawa nastąpi po zakończeniu ukraińskich ćwiczeń wojskowych

⚆ Zachodnie myśliwce nie będą używane przez Ukrainę do ataków na cele na terytorium rosji – szef MSZ Kuleba.

⚆ Deputowany ludowy „Sług Narodu” Ołeksandr Truchin napisał wniosek o zrzeczeniu się mandatu posła – deputowany ludowy Żelezniak. Rada opowiedziała się za wygaszeniem mandatu.

⚆ Sąd zajął majątek Oksany Marczenko, żony Wiktora Medwedczuka, podejrzanej o finansowanie rosyjskich grup okupacyjnych, o łącznej wartości ponad 5,6 mld hrywien.

⚆ Ukraina stara się poprawić stosunki dyplomatyczne z Chinami, ale komunikacja na szczeblu kierowniczym pozostaje „bardzo utrudniona” – wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk w rozmowie z „Ukraińską Prawdą”.

⚆ Zełeński uważa, że ​​po roku rosyjski dyktator władimir putin nie stracił nadziei na okupację Kijowa.

🌍Świat:

⚆ W przeddzień rocznicy rosyjskiej inwazji pod unijnymi instytucjami w Brukseli zawisły ukraińskie flagi.

⚆ Zgromadzenie Ogólne ONZ przytłaczającą większością głosów poparło rezolucję, która wzywa Federację Rosyjską do zaprzestania działań wojennych i wycofania swoich wojsk z Ukrainy, a także strzeże głównych postanowień ukraińskiej „formuły pokoju”. Za głosowało 141 krajów ze 193, 7 przeciw: rosja, Białoruś, Syria, Korea Północna, Erytrea, Nikaragua i Mali. 32 kraje wstrzymały się od głosu.

⚆ Administracja Bidena rozważa ujawnienie informacji wywiadowczych, które sugerują, że Chiny rozważają, czy dostarczyć rosji broń do wojny z Ukrainą — WSJ.

⚆ Wojna rozpętana przez rosję cofnęła Ukrainę o 15 lat w kwestii przezwyciężenia ubóstwa — poniżej granicy ubóstwa znalazło się kolejne 8 mln Ukraińców. Te liczby mogłyby być jednak wyższe, gdyby Ukraina nie przeprowadziła reform w przededniu wojny – powiedział dyrektor regionalny Banku Światowego ds. krajów Europy Wschodniej.

⚆ Przez pięć miesięcy 98 polskich policjantów wzięło udział w ściśle tajnej misji na Ukrainie i było zaangażowanych w rozminowywanie terytoriów wyzwolonych od rosjan w obwodzie kijowskim.

⚆ Szwecja jest otwarta na wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę i prowadzi w tej sprawie negocjacje z Niemcami – poinformował szwedzki minister obrony.

⚆ rosja negocjuje z Chinami zakup dronów kamikadze z głowicą do 50 kilogramów, chodzi o partię 100 sztuk, – Der Spiegel.

⚆ Środki masowego przekazu twierdzą, że w Iranie doszło do dwóch eksplozji, a obrona powietrzna rzekomo strzela do nieznanych celów.

⚆ Federacja Rosyjska może posłużyć się pojęciem „historycznych granic”, aby usprawiedliwić agresję na jakiekolwiek sąsiednie państwo, w szczególności na Mołdawię, której dekret o poszanowaniu integralności terytorialnej został anulowany przez putina – ISW.

⚆ 91% obywateli UE popiera udzielanie pomocy humanitarnej Ukrainie, a 65% respondentów popiera finansowanie pomocy wojskowej – wynika z badania Eurobarometru, które przeprowadzono w okresie styczeń-luty.

⚆ Łotewski poseł Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE podczas spotkania polecił delegacji Federacji Rosyjskiej udać się tam gdzie rosyjski okręt wojenny. W odpowiedzi przedstawiciel delegacji rosyjskiej odpowiedział, że jest na posiedzeniu „legalnie” i zaproponował tym, którzy nie zgadzali się, opuszczenie sali „wraz z ukraińskimi flagami”. W rezultacie połowa delegacji opuściła posiedzenie ZP OBWE.

⚆ Boris Johnson będzie ubiegał się o stanowisko sekretarza generalnego NATO – zapowiedział to w Sky News.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier pracuje nad przygotowaniem wizyty premiera Viktora Orbána w Kijowie – Siyarto. Powiedział też, że osobiście nie otrzymał zaproszenia do odwiedzenia stolicy Ukrainy, ale „pojechałby z radością”, gdyby takie zaproszenie otrzymało.

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało oświadczenie, że władze Ukrainy rzekomo przygotowują prowokację przeciwko nieuznanemu Naddniestrzu. Rosyjskie władze często wykorzystują takie wypowiedzi, aby później usprawiedliwiać własne agresywne działania. Jednocześnie Mołdawia zaprzeczyła oskarżeniom rosyjskiego Departamentu Obrony przeciwko Ukrainie w sprawie Naddniestrza.

⚆ Szef MSZ Węgier Szijarto powiedział, że Budapeszt odblokuje możliwość odbywania posiedzeń Komitetu Ukraina-NATO na szczeblu ministerialnym, jeśli Kijów spełni postulat dotyczący praw mniejszości węgierskich.

⚆ Sekretarz armii amerykańskiej Christine Wormuth powiedziała, że ​​dostarczenie stronie amerykańskiej obiecanych czołgów M1 Abrams na Ukrainę może zająć ponad rok – odpowiednie plany wciąż są opracowywane.

⚆ Wieża Eiffla w Paryżu została rozświetlona kolorami ukraińskiej flagi z okazji rocznicy inwazji.

⚆ Polska rozpoczęła montaż zapór przeciwpancernych na granicy z Federacją Rosyjską i Białorusią – poinformował minister obrony RP.

⚆ W swoim przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ 23 lutego węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijarto ponownie wezwał do negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a rosją w celu zakończenia wojny na Ukrainie. Według niego dostawy broni i sankcje nie były środkami, które pomogły uratować życie i zaprowadzić pokój na Ukrainie.

💩rosja i białoruś:

⚆ Rosyjski samolot szturmowy Su-25 rozbił się w rejonie Biełgorodu – pilot zmarł. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej jako przyczynę katastrofy podaje „usterkę techniczną”.

⚆ Według badań Bloomberga poparcie rosjan dla wojny na Ukrainie nie spada. Tylko 1/5 respondentów popiera wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy i zakończenie „specjalnej operacji wojskowej”.

⚆ rosja wysyła na front stare BTR-50P/PK, które były produkowane w latach 1950-1970.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Oto co kryje się za rosyjskimi statystykami zniszczonych wyrzutni HIMARS (twierdzą, że zlikwidowali ponad 50 z 24, które Ukraina otrzymała)

⚆ Galeria z uroczystości uszanowania pamięci poległych Ukraińców

⚆ derusyfikacja pod Bachmutem

⚆ Gepard z bliska

⚆ pod ambasadą rosyjską w Londynie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.