🪖Dzień 364 (22 lutego 2023, 23:00) – “Zapomniałam tekstu”

🪖Dzień 364 (22 lutego 2023, 23:00) – “Zapomniałam tekstu”

22 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Moskwa, stadion Łużniki – tu miał dziś miejsce masowy koncert poparcia dla inwazji rosyjskiej. Wbrew starannie wykadrowanym zdjęciom stadion był do połowy pełny. Padły te same kłamstwa, groźby, tanie pokazy i wyreżyserowane scenki z dziećmi z Mariupola. Za przyjście władze oferowały po 500 rubli, hot dogi, kaszę i herbatę. putina nie było. Na trybunach czekały flagi, które tradycyjnie wylądowały potem w koszach. W porównaniu z poprzednim pokazem stadionowym sprzed kilku dobrych miesięcy, to była mierna namiastka putinowskiej masówki. Jeśli by życzeniowo patrzeć na to jak na stan rosyjskiego ducha wojennego, to niewiele go zostało.

Z innych wieści intrygują eksplozje w Mariupolu. To 80km w prostej linii do linii frontu, co dawało rosjanom przeświadczenie, że są poza zasięgiem ukraińskiej broni. Odnotowano ponad 12 uderzeń więc to nie drony i nie sabotaż. Trudno też nie odnieść wrażenia, że pancern koalicja mocno rozwleka się w czasie. Hiszpania dopiero zdecydowała o przekazaniu 6 sztuk, a Finlandia dopiero się zabiera za podjęcie decyzji. Tymczasem o ile rosjanie rozpoczęli swoją długo oczekiwaną ofensywę to Ukraińcy swoją planują na wiosnę i wówczas przydałyby się te czołgi bardzo.

Linia frontu bez zmian. Jest nadal krytycznie pod Bachmutem i Awdijewką (tu brak oficjalnych doniesień). Jest więcej doniesień o lokalnych ale skutecznych kontratakach Ukraińców na różnych odcinkach frontów.

👍 Dobre wieści:
⚆ Doniesienia o eksplozjach w Mariupolu świadczą o tym, że Ukraińcy dysponują środkami rażenia powyżej 80km.

⚆ Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie bomby JDAM-ER, które zamieniają bomby lotnicze w broń o wysokiej precyzji – Bloomberg. Ponadto JDAM zamienia bombę w amunicję zaporową, która może samodzielnie przelecieć 60 kilometrów od punktu zrzutu do celu.

🌻+620 (145 060)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – aktualnie najtrudniejsza sytuacja jest wokół Biłohoriwki i w lasach pod Kreminną. Pod Kupiańskiem rosjanie próbują przebić się do Dworicznej. Sytuacja jest jednak stabilna jeśli chodzi o linię frontu.

⚆ Okolice Bachmutu – Nadal najgorzej jest na północy od miasta – walki w obwodzie berchiwsko-jahidnym piąty dzień z rzędu. Na południu rosjanie zwiększyli intensywność ataków. Front bardzo faluje na południu i wschodzie od miasta.

⚆ Marijinka – ciężkie walki Pierwomajskim i Newelskim. Awdijewka – brak doniesień.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tu tylko wiadomo. że rosjanie kontynuują pełzające szturmy na Wuhłedar. Ukraińcom udało się ich nieco wyprzeć z okolic miasta.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwody czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał: Sumy, Dniepr, Charków, ostrzał kilku miejscowości obwodu chersońskiego (2 ofiary), Zaporoże, Słowiańsk
🛸Odnotowano aktywność rosyjskiego MIG 31K na terenie białorusi
😼 Eksplozje w Mariupolu o których pisałem wczoraj wynikały z uderzenia w rosyjski skład amunicji. Miały one miejsce w nocy, a dziś były kolejne uderzenia. Pierwsze uderzenie miało miejsce na lotnisku pod Mariupolem (skład amunicji) a drugie w koszary. Lista uderzeń obejmuje również Dabalcewe, Horłówkę, Makijiwkę.
⚡️Nie ma deficytu w systemie elektroenergetycznym, ale na niektórych obszarach występują przerwy spowodowane złą pogodą – Ukrenergo

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Naczelny Wódz Armii Ukraińskiej Załużnyj mianował byłego Prokuratora Generalnego kpt. Jurija Łucenkę dowódcą plutonu bezzałogowych systemów powietrznych.

⚆ Szef Biura Prezydenta Ukrainy, Jermak: „Nie wykluczam, że Wielka Brytania może stać się pierwszym krajem, który odblokuje dostawy myśliwców do Ukrainy. Nadal istnieją kwestie, które należy uzgodnić. Pracujemy”

⚆ Zełeński planuje osobiście odwiedzić lipcowy szczyt NATO w Wilnie – ambasador Ukrainy na Litwie Petro Beszta

⚆ Poseł partii „Sługa Narodu” Ołeksandr Truchin wszedł w ugodę i przyznał się do próby wręczenia łapówki policjantowi. Zgodnie z warunkami umowy Truchin zobowiązuje się przekazać w ciągu miesiąca 6 mln hrywien na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy — w szczególności na projekty United24 i „Armia dronów”. „Sługa” musi również zapłacić grzywnę w wysokości 68 000 hrywien. Jest to maksymalna kwota grzywny z tego artykułu.

⚆ Ukrainę i Stany Zjednoczone łączy ta sama wizja, że ​​zwycięstwo w wojnie z rosją to całkowite przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy – powiedział podczas rozmowy z dziennikarzami szef biura prezydenta Jermak. Podkreślił też, że Ukraina będzie zabiegać o gwarancje bezpieczeństwa i członkostwo w NATO, aby w przyszłości nie dopuścić do powtórzenia się agresji na dużą skalę.

⚆ Zełeński zatwierdził petycję domagającą się przywrócenia obowiązku deklaracji majątkowych dla posłów i innych urzędników — wraz z rozpoczęciem wojny na pełną skalę obowiązek ten został czasowo zniesiony. Obecnie w Radzie rozpatrywany jest projekt ustawy autorstwa Arachamiji, który przywróci obowiązek składania takich deklaracji w Ukrainie — poparli go ambasadorowie G7

⚆ Zmarł kapitan i dowódca 1 batalionu pułku azowskiego Oleg Mudrak (Suchar), który po obronie Azowstalu spędził 4 miesiące w rosyjskiej niewoli (w tym przeżył ostrzał obozu w Ołeniwce).

⚆ Ukraina w tym tygodniu będzie dyskutować o przedłużeniu umowy zbożowej na kolejny rok, Reuters. Umowa wygasa 18 marca, o ile nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie jej przedłużenia.

⚆ Stróże prawa zatrzymali prokremlowskiego blogera Dmytro Skvortsova, który ukrywał się na terenie klasztoru MP UPC w Kijowie. W swoich felietonach Skworcow nazwał zajęcie Krymu i części wschodnich regionów Ukrainy „zgodnymi z prawem”, a także popularyzował organizacje terrorystyczne „L/DNR”.

⚆ Zidentyfikowano 16 226 dzieci, które zostały wywiezione do rosji – powiedziała Daria Gierasimczuk, przedstawicielka Prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka. Udało się odzyskać dotąd tylko 307 dzieci. Rzeczywista liczba deportowanych dzieci może sięgać setek tysięcy.

🌍Świat:

⚆ Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprzeczyło zamiarom udzielenia „śmiercionośnego wsparcia” rosji w wojnie z Ukrainą, oskarżając USA i NATO o rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat roli Chin w wojnie

⚆ CNN: W poniedziałek, czyli w dniu niezapowiedzianej wizyty Bidena w Kijowie, rosja przeprowadziła nieudany test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sarmat, zdolnego do przenoszenia głowic jądrowych.

⚆ USA przekażą Ukrainie bomby dalekiego zasięgu z naprowadzaniem GPS, zdolne do rażenia celów w odległości 72 km — Bloomberg.

⚆ W swoim przesłaniu do Zgromadzenia Federalnego putin powiedział bardzo mało treści, aby stworzyć informacyjne warunki do przedłużającej się wojny na Ukrainie, nie określając konkretnych celów i przedstawiając wojnę jako egzystencjalną — ISW.

⚆ BBC opublikowało wywiad z jewgienijem popowem – rosyjskim deputowanym, jednego z autorów narracji rosyjskiej propagandy.

⚆ Orban zagroził, że zawetuje przedłużenie unijnych antyrosyjskich sankcji, które muszą być odnawiane co pół roku, ponieważ domaga się usunięcia z listy czterech osób — Politico.

⚆ Szef MSZ Węgier Szijarto wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie i bezpośrednich negocjacji między prezydentami USA i rosji w celu zakończenia wojny. „Mogliby zrobić znacznie większą przysługę ludzkości, gdyby rozmawiali ze sobą wczoraj” – powiedział, komentując osobne przemówienia Bidena i putina.

⚆ Biden powiedział, że putin popełnił „wielki błąd”, zawieszając udział Federacji Rosyjskiej w ostatnim ważnym traktacie o kontroli zbrojeń jądrowych między Stanami Zjednoczonymi a rosją.

⚆ UE nie była w stanie uzgodnić dziesiątego pakietu sankcji wobec rosji.

⚆ Broń dalekiego zasięgu i przyspieszenie wsparcia dla Ukrainy może przyspieszyć zdecydowaną przewagę wojsk ukraińskich na polu walki – powiedział brytyjski premier Rishi Sunak podczas spotkania z ukraińskimi dziennikarzami. Potwierdził też, że Londyn jest gotowy pomóc innym krajom, które zdecydują się dostarczyć samoloty na Ukrainę, zaznaczając, że zadanie to jest trudne dla samej Wielkiej Brytanii.

⚆ Federacja Rosyjska nie ma zamiaru użyć broni jądrowej podczas wojny na Ukrainie — ambasador rosji w Wielkiej Brytanii. „W tym konflikcie – nie. Broń nuklearna mogłaby zostać użyta w przypadku ataku nuklearnego na rosję lub gdyby atak konwencjonalny byłby na tyle poważny, że zagroziłoby istnieniu państwa. Wojna na Ukrainie nie mieści się w żadnej z tych kategorii” – powiedział Andrij Kelin.

⚆ Finlandia w czwartek zdecyduje, czy dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard, – Yle. (Przypomnę, że pierwotnie rozpatrywano przekazanie 14 czołgów)

⚆ Hiszpania przekaże Ukrainie 6 naprawionych czołgów Leopard 2A4 – minister obrony Margarita Robles. W przyszłości liczba ta może się zwiększyć. (Przypomnę, że w pierwotnych deklaracjach mówiono o 20-60 czołgach).

⚆ Parlament Węgier zatwierdzi 1 marca przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO – węgierska publikacja HVG. Po złożeniu przez Szwecję i Finlandię wniosku o przystąpienie do Sojuszu nie został on ratyfikowany przez parlamenty tylko dwóch krajów – Turcji i Węgier.

⚆ Papież Franciszek w rocznicę rozpoczęcia agresji zbrojnej rosji na pełną skalę przeciwko Ukrainie po raz kolejny wezwał do zawieszenia broni i rozmów pokojowych, mówiąc, że zwycięstwa nie można „budować na gruzach”.

💩rosja i białoruś:

⚆ Dzisiaj rano w 10 miastach w rosji w radiu wybrzmiały komunikaty o alarmie przeciwlotniczym i zagrożeniu atakiem rakietowym. Później Ministerstwo Spraw Zagranicznych rosji poinformowało, że był to atak hakerski.

⚆ prigożyn, właściciel „wagnera”, powiedział, że rosyjskie Ministerstwo Obrony kłamie opinii publicznej, mówiąc, że jego oddziały mają niezbędną amunicję na odcinku bachmuckim. prigożyn skarży się, że najemnikom „Wagnera” brakuje 80% amunicji.

⚆ ​​​​7 osób zginęło, a 15 zostało rannych w wyniku pożaru w hotelu „MKM” w centrum Moskwy. Według śledczych przyczyną pożaru mogło być podpalenie.

⚆ ​​​​W rosji naprzeciwko stadionu Łużniki, gdzie tysiące ludzi zgromadziło się na koncercie z flagami Federacji Rosyjskiej i przemawiał putin, zauważono zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Strażnicy graniczni Białorusi, która od roku jest bazą wypadową rosyjskich ataków na Ukrainę, są oburzeni faktem, że ukraińscy koledzy obrażają ich gestami.

⚆ Mariupol rok temu

⚆ Alarm bombowy w rosyjskim radiu

⚆ Dziewczynka z Mariupola co z szczerej wdzięczności zapomniała słów wdzięczności “za ocalenie setek tysięcy dzieci Mariupola przez rosję”

⚆ Płoną pod Wuhłedarem

⚆ Ciut poniżej poziomu lamperii

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.