🪖Dzień 362 (20 lutego 2023) – G.I. Joe

🪖Dzień 362 (20 lutego 2023) – G.I. Joe

21 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“Tej ciemnej nocy powiedziałeś mi, że nie wiesz, czy uda nam się znowu porozmawiać. (…) Rok temu świat przygotowywał się do upadku Kijowa. Minął rok. A Kijów stoi i Ukraina stoi” – powiedział prezydent USA dziś w Kijowie.

Joe Biden odwiedził dziś Kijów, czym zaskoczył media i światową społeczność. Nagrania Bidena wychodzącego z kijowskiego soboru z syrenami alarmów przeciwlotniczych w tle staną się legendarnym potwierdzeniem amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy. A to wsparcie amerykanie realizują i rozbudowują konsekwentnie od lat i można powiedzieć, że wraz z UK wypełniają swoje zobowiązania memorandum budapesztańskiego. Jeszcze przed inwazją USA wspierały Ukrainę i robiły to ostrożnie. Potem, od jesieni 2021 informowały Ukraińców o tym, że rosja planuje inwazję na Ukrainę. Mało kto pamięta, że podirytowany wówczas Zełeński prosił o nie rozprzestrzenianie tych informacji bo to odstrasza inwestorów. USA jednak konsekwentnie informowały i współpracowały z ukraińskim wojskiem. Dzięki ich informacjom Ukraińcom udało się między innymi ocalić trzon swojego lotnictwa, które stało się pierwszym celem ataków rakietowych pierwszego dnia inwazji. To dzięki informacjom wywiadu w ostatniej chwili samoloty przeniesiono. Wsparcie USA trudno porównać z jakimkolwiek innym, które jest dostarczane Ukrainie. Polska i inne kraje dają dużo i z ogromnym poświęceniem – to pozwala Ukrainie walczyć i skutecznie się bronić. Jednak to broń z USA i UK (lub na ich wzór) buduje przewagę, która pozwala uderzać w rosjan boleśnie. Jeveliny, NLAVy pozwoliły rozgromić rosyjskie czołgi w pierwszych tygodniach wojny. HIMARSy, M777 czy rakiety HARM pozwoliły przetrzebić rosyjskie zaplecze, transporty i punkty koncentracji co dało możliwość wyparcia ich z Chersona i prawego brzegu Dniepru. To deklaracje dotyczące Abramsów “odblokowały” Niemcy i przyspieszyły uformowanie pancernej koalicji. Może jest to to nie do końca sprawiedliwe uproszczenie, ale to działania USA i UK dają Ukrainie zasoby niezbędne do wygrywania i wyznaczają kierunki wsparcia militarnego (Przy czym to USA ma o wiele większy potencjał militarny niż UK). Nigdy jeszcze wizyta prezydenta USA nie odbyła się w kraju w którym trwa wojna, w kraju w którym amerykanie nie mają pełnej kontroli nad przestrzenią powietrzną i nad krytyczną do ewakuacji infrastrukturą. Po ludzku – była to wizyta odważna, a wedle standardów bezpieczeństwa USA – bardzo ryzykowna. Poprzednio Ukrainę odwiedził w 2008 roku George W. Bush.

Wizyta Bidena 20 lutego wpisuje się w jeszcze inną symbolikę. 9 lat temu zaczynało się strzelanie do protestujących na Majdanie Ukraińców. Niedługo po tym rosja zajęła ukraiński Krym i rozpoczęła wojnę w Donbasie. Dziś Ukraińcy obchodzili Dzień Pamięci “Niebiańskiej sotni” czyli Ukraińców poległych 9 lat temu na Majdanie. Wojna dla Ukraińców trwa przez te wszystkie lata. Część z tych, którzy bohatersko przeszli przez Majdan 9 lat temu, poszło bronić Ukrainy w lutym 2022 i część z nich zginęła.

Wizyta była ważna nie tylko jako gest, ale padły też ważne, kolejne deklaracje. Niewątpliwie w wymiarze symbolicznym, wizyta jest jasnym sygnałem, że USA Ukrainy nie zostawią i będą ją nadal wspierać. Wraz z wizytą poszły też konkrety dotyczące dalszego wsparcia militarnego.

„putin uważał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Myślał, że może nas przetrwać. Nie sądzę, żeby teraz tak myślał” – powiedział prezydent USA, stojąc obok Zełeńskiego.

rosyjskie media eksplodowały wściekłością, rządzą ataku na Kijów rakietami czy bezsilnym wyśmiewaniem. Czy będzie jakaś reakcja putina? Dowiemy się jutro z zaplanowanego na ten dzień przemówienia.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Stany Zjednoczone przeznaczą 460 milionów dolarów na pomoc dla Ukrainy – Blinken. 450 mln zostanie przeznaczone na potrzeby sektora bezpieczeństwa – w pakiecie znajdzie się amunicja do HIMARSów i Javeliny. Kolejne 10 mln zostanie przekazane na wsparcie infrastruktury energetycznej Ukrainy. Pakiet militarny zawiera:
🔻dodatkowa amunicja do HIMARS
🔻 pociski artyleryjskie kalibru 155 mm i pociski moździerzowe kalibru 120 mm
🔻cztery systemy radarowe
🔻dodatkowe ppk Javelin i wybuchowe pociski
🔻około 2000 pocisków przeciwpancernych
🔻cztery BMP Bradley
🔻a także dwa pojazdy taktyczne, miny przeciwpiechotne Claymore, noktowizory, urządzenia łączności, zaopatrzenie medyczne i części zamienne do sprzętu

🌻+820 (143 680)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja pod Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – wokół Kreminnej trwa zażarta wymiana ognia artyleryjskiego. Obie strony mają tu dużo artylerii.

⚆ Okolice Bachmutu – Nieco poprawiła się sytuacja wokół Bachmutu. Nadal groźnie na północym podejściu do miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – sytuacja bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Wuhłedar – rosjanie wznowili ataki falami, ale tym razem złożone z mniejszych grup.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał: Konstantyniwka, Zaporoże, Antoniwka, Nikopol (i okoliczne miejscowości)
rosjanom miał się nie udać kolejny ostrzał Charkowa – wszystkie 6 rakiet wystrzelonyhc z systemów S-300 eksplodowało w powietrzu lub spadło na terenie rosji. W momencie pisania tego podsumowania, rosjanie ponownie próbują wystrzelić kolejną partię rakiet.
🛸Alarmy wywołane przez rosyjskiego MIGa startującego na białorusi.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Następne spotkanie w formacie Ramstein może odbyć się w połowie marca, prawdopodobnie odbędzie się online — minister obrony Reznikow.

⚆ “Jeśli Chiny dołączą się do rosji, będzie wojna światowa” – Zełeński w rozmowie z Welt „Chciałbym, żeby Chiny były po naszej stronie w tej wojnie, ale teraz jest to niemożliwe. Jeśli Chiny dołączą do sojuszu z rosją, będzie być wojną światową, Chiny są tego świadome” – powiedział prezydent.

⚆ “Ważne jest, aby zachować Bachmut. Ale nie za wszelką cenę. Będziemy walczyć tak długo, jak to będzie rozsądne” – Zełeński w rozmowie z Corriere della Sera.

⚆ Więcej wiadomo o tej bitwie w obwodzie łuhańskim, której wideo nakręcili bojownicy 92. brygady i które opublikowałem 17 lutego w podsumowaniu. (“Linia frontu bez zmian” w praktyce). Rzecz miała miejsce w rejonie wsi Nowoseliwske, w pobliżu trasy P07-P66 Kupiańsk-Swatowe-Kreminna. Jednostki rosyjskie próbowały przebić się przez naszą obronę elitarną jednostką. Nie oddziały wagnera, nie mobilizowani, ale regularne i elitarne oddziały rosyjskie. Początkowo ukraińskie pozycje były ostrzeliwane przez dwa wrogie czołgi. Trzeci na wsparciu. Potem wyskoczył rosyjski BMP z 30 żołnierzami rosyjskimi. Sądząc po wyposażeniu, nie było to „mięso armatnie”. Według danych wywiadowczych była to 16 Brygada Specjalnego Przeznaczenia Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Ta „elita” armii rosyjskiej została zniszczona przez ukraińskich piechurów. 92. brygady. Jeden z żołnierzy, który powalił orka karabinem maszynowym, podpalił również BMP.

⚆ W okolicach Kowela wykoleił się pociąg relacji Kijów-Warszawa

🌍Świat:

⚆ Chińskie MSZ stwierdziło, że Stany Zjednoczone „nie mają prawa pouczać” w sprawie dostaw broni, w związku z obawami, że Chiny mogą przekazywać broń rosji. „To strona amerykańska, a nie chińska, stale dostarcza broń na pole bitwy. Strona amerykańska nie ma prawa pouczać Chin i nigdy nie zgodzimy się na dyktowanie przez USA, a nawet wywieranie nacisku na stosunki chińsko-rosyjskie” ”, powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wenbin

⚆ Szef unijnej dyplomacji Borrell zaapelował do członków UE o pilne przekazanie Ukrainie całej amunicji znajdującej się w magazynach ich armii.

⚆ Rządy 34 krajów, w tym gospodarza Igrzysk Olimpijskich 2024, Francji, wezwały MKOL do usunięcia sportowców z rosji i Białorusi z udziału w igrzyskach w Paryżu z powodu problemów z klarownością ich „neutralności”. W liście kraje zwróciły uwagę na powiązania sportu i wojska w rosji i na Białorusi. Ponadto „w rosji i na Białorusi sport i polityka są ze sobą ściśle powiązane” – czytamy w oświadczeniu.

⚆ Premier Japonii Fumio Kishida zapowiedział nowy pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy w wysokości 5,5 mld dolarów.

⚆ Francuski minister finansów wezwał MFW do przeznaczenia 16 miliardów dolarów na wsparcie Ukrainy w ciągu najbliższych czterech lat, LeMonde. „Oprócz wsparcia udzielonego przez Europę, oprócz wsparcia udzielonego przez kraje G7, ważne jest, aby MFW zmobilizował wysiłki na rzecz Ukrainy” – powiedział.

⚆ Konieczna jest demilitaryzacja regionu Naddniestrza, wypędzenie stamtąd wojsk rosyjskich oraz integracja gospodarcza i społeczna obywateli – wypowiedź Dorin Recean, nowego premiera Mołdawii.

⚆ Niemcy zaapelowali do swoich obywateli, aby w najbliższych dniach nie odwiedzali rosji. „Podróż do Federacji Rosyjskiej nie jest zalecana od 20 do 26 lutego” – czytamy w komunikacie. Osobno wymieniono miasta rosji, do których władze niemieckie szczególnie ostrzegają Niemców przed odwiedzaniem: Biełgorod, Kursk, Briańsk, Woroneż, Rostów i Krasnodar.

⚆ Włochy dyskutują o możliwości przeniesienia własnych myśliwców na Ukrainę, ale są na to gotowe tylko w przypadku pierwszego podobnego kroku ze strony innych krajów — La Repubblica.

⚆ Król Wielkiej Brytanii Karol III odwiedził ukraińskich wojskowych szkolących się w hrabstwie Wiltshire w południowo-zachodniej Anglii.

⚆ W najbliższym czasie spodziewany jest wzrost presji politycznej na rosyjskie wojsko z żądaniem wykazania się jakimiś „zwycięstwami” przed rocznicą wojny na pełną skalę, ale takich sukcesów nie ma – wywiad brytyjski.

⚆ Biden zdecydował się na ryzykowną wizytę w Kijowie dopiero w piątek po otrzymaniu odprawy w Gabinecie Owalnym od czołowych członków jego zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego — doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivana. Według niego wizyta Bidena w Kijowie była „bezprecedensowa w naszych czasach”, ponieważ po raz pierwszy prezydent USA odwiedził „stolicę wojującego kraju, w którym wojsko amerykańskie nie kontroluje infrastruktury krytycznej”.

⚆ Do Kijowa przybyła delegacja parlamentarna Izraela, ambasador Ukrainy w Izraelu Korniychuk.

⚆ USA skontaktowały się z rosjanami przed wizytą Bidena w Kijowie, aby upewnić się, że nie ma ryzyk, które mogłyby doprowadzić do bezpośredniego konfliktu między dwoma mocarstwami nuklearnymi — AP

⚆ Serbia, zamiast kupować rosyjskie myśliwce, o czym mówiono od zeszłego roku, planuje zakup francuskiego Rafale, — prezydent Vučić.

⚆ rosja nie użyje broni nuklearnej, nawet jeśli Ukraina odbije Krym, – Rutte. Premier Holandii jest pewien, że rosja rozumie: jeśli użyją broni nuklearnej, USA kontratakują, a ta odpowiedź będzie dużo silniejsza. USA są o tyle silniejsze od rosji, że po prostu nie mogą podjąć takiego ryzyka.

⚆ Iran wzbogacił uran do 84%, twierdzą inspektorzy MAEA po regularnym monitorowaniu irańskich reaktorów – Bloomberg. Poziom 90% jest wystarczający do produkcji broni jądrowej.

💩rosja i białoruś:

⚆ Rosyjski opozycjonista, więzień polityczny Ołeksij Nawalny opublikował założenia swojego programu politycznego — obejmują one poszanowanie uznanych międzynarodowo granic Ukrainy z 1991 r. oraz odszkodowanie za straty wojenne dla naszego kraju.

⚆ Właściciel „wagnera” jewgienij prigożyn oskarżył rosyjskie dowództwo wojskowe o niedawanie dostępnej w magazynach amunicji najemnikom „wagnera”. Według niego z powodu braku amunicji każdego dnia ginie dwa razy więcej „wagnerowców” i członków „innych jednostek wojskowych, których nie jesteśmy w stanie ochronić”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Leopard 2A6 z załogą ukraińską na ćwiczeniach w Niemczech

⚆ Komunikat dla Bidena w Warszawie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.