🪖Dzień 361 (19 lutego 2023, 21:10) – Chiny

🪖Dzień 361 (19 lutego 2023, 21:10) – Chiny

19 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

O ile można powiedzieć, że większość Europy (bez Węgier) + USA niemal jednogłośnie i z rosnącą determinacją wspierają Ukrainę i jej walkę o wolność i niezależność, to po stronie rosji sytuacja z sojusznikami wygląda bardziej mgliście. Mamy na pewno Iran, który wspiera rosję dronami i dostawami osobistego wyposażenia żołnierzy (kamizelki, hełmy, etc.). Iran ma jednak stopniowo rosnące trudności w postaci Izraela, który podjął ataki na obiekty infrastruktury wojskowej Iranu kilka miesięcy temu i je kontynuuje. Iran obawia się też zaostrzenia sankcji a ich Shahedy mają w środku komponenty zagraniczne (w tym amerykańskie), bez których budować nowe rakiety i drony będzie im ciężko. Mamy Koreę Północną, która mimo olbrzymiej armii i rozwijanego potencjału rakietowego sama zmaga się z sankcjami, trudnościami gospodarczymi. Oba kraje – Iran i Korea Pn mają pewien potencjał, ale stosunkowo mały na wsparcie, którego potrzebowałaby rosja w wojnie z Ukrainą. Na dość krótkiej liście sojuszników rosji mamy kilka innych”szarych” krajów, których postawa jest niejednoznaczna lub nieistotna (Syria, kraje afrykańskie i kilka innych płotek). Są też Indie, które na pewno próbują korzystać z “promocji” na rosyjską ropę, ale niewiele wiadomo o tym by wspierały rosję militarnie.

Najtrudniej jednak orzec jak jest lub jak będzie z Chinami. Nie ma co dużo udowadniać – Chiny to militarna potęga i potencjalnie groźny i silny sojusznik. Dotąd ich wsparcie rosji było symboliczne i bardzo ostrożne. Chinom generalnie na Ukrainie niezbyt zależy, ale upadek rosji byłby dla nich trudny do zaakceptowania. Inaczej też wygląda dla Chin sytuacja w momencie gdy w wojnę po stronie Ukrainy wyraźnie widać zaangażowanie UE i USA. USA utrudniają Chinom “przytulenie” Tajwanu i powoli wyhamowują własne uzależnienie gospodarcze od produkcji w Chinach. Chiny mają też własne problemy – a to covid wymyka im się spod kontroli, a to niepokoją parametry gospodarki. Chinom otwarta wojna nie jest (jeszcze) potrzebna, ale na upadek rosji nie będą patrzeć obojętnie, bo to osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej i osłabi ich gospodarkę. Dlatego w skomplikowanym równaniu na zakończenie wojny w Ukrainie, Chiny są olbrzymią i groźną niewiadomą. Można mieć nadzieję w dwóch kwestiach. Po pierwsze w tym, że wewnętrzne problemy sprawią, że Chiny będą pozycjonować się na niezaangażowaną, silną, trzecią stronę, która w trosce o gospodarkę i sankcje będzie rosję wyhamowywać (np. przez zmuszenie do rozmów pokojowych lub wykluczenie użycia atomu). Chiny bowiem są cierpliwe w osiąganiu swojego celu dominacji nad światem i zdecydowanie nie są gotowe na konfrontację. Rola “bezpiecznika” awaryjnego dla rosji byłby tu najlepsza z punktu widzenia Ukrainy. Druga kwestia to UE. Być może gdyby UE nie była zaangażowana “w Ukrainę” to Chiny rosję by już dawno wsparły. Wówczas Ukraina byłaby polem bitwy między USA a Chinami. Ale dla Chin UE jest istotna jako duży rynek zbytu i punkt “kolonizacyjny”. Dlatego są ostrożne w wspieraniu rosji. Zatem jeśli Macron miałby koniecznie z kimś często rozmawiać przez telefon to moim zdaniem z Xi Jinpingiem.

Jest jedno “ale”: im większe będzie widoczne zaangażowanie USA w wojnę – tym ryzyko wejścia Chin do grona aktywnych sojuszników rosji będzie moim zdaniem rosło. Dlatego tak ważne jest osiągnięcie mocno zdeterminowanej jedności wokół Ukrainy w ramach samej UE. To pozwoli utrzymywać Chiny w szarej strefie, która może i chciałaby rosję wesprzeć ale nie zrobi tego.

Na froncie bez zmian. Aktywnie jest pod Kreminną, Swatowym i Bachmutem. Tu nadal utrzymuje się krytyczna sytuacja dla obrońców miasta. Jest ono aktualnie atakowane z trzech storn ale nic nie wskazuje na jego rychłe opuszczenie.

👍 Dobre wieści:
⚆ Chwilowo brak

🌻+590 (142 860)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja na północnym odcinku linii obrony wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kreminną głównie działa ukraińska artyleria i dziś dość skutecznie niszczy rosyjskie baterie. rosjanie próbują dalej szturmów na Dworiczne. Pod Swatowym Ukraińcom udało się uderzyć w bazę rosjan w Kuzemiwce.

⚆ Okolice Bachmutu – piekło jest aktualnie na północnym podejściu do miasta. Na pozostałych obszarach nieco spokojniej i pod kontrolą.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Intensywne walki pod Awdijewką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Odbite szturmy pod Wuhłedarem – na pozostałych odcinkach potyczki i wymiana ognia artyleryjskiego.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał: Burhunka (chersoński) – 3 ofiary, Kachowka, Cherson, Nikopol i kilka innych miejscowości w obwodzie chersońskim,
🛸Zbity rosyjski SU-25, 2 “Orlany” i jeden dron “Lancet”
😼 Duży pożar w ośrodku wypoczynkowym w Berediańsku, w którym rosjanie urządzili koszary.

Uderzenia w budynek prokuratury w Doniecku.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ rosjanie zmienili taktykę uderzeń rakietowych. Częściej wystrzeliwują je wzdłuż koryt rzek, wierząc, że w ten sposób ominą obronę powietrzną.Poinformował o tym rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat. „Również przeciwnik zaczął stosować ataki nocne. Wystrzeliwuje rakiety w nocy, bo kiedyś w nocy był „Szahedy”. A rano, z masowymi uderzeniami, były już uderzenia rakietowe. Tym razem ukrywa te pociski w korytach rzek. Wykorzystuje zarówno Dniestr, jak i Południowy Bug, tak aby pocisk był jak najniżej i w ten sposób omijał środki obrony przeciwlotniczej, które potencjalnie mogą je zniszczyć”.

⚆ Premier Włoch Giorgia Maloni we wtorek 21 lutego złoży wizytę na Ukrainie, podczas której spotka się z Zełeńskim.

⚆ Biuro Prezydenta doniosło, że ​​nowy program dobrowolnej mobilizacji na Ukrainie dał „dobre wyniki” — The Times

⚆ Ukraina zatwierdziła nową listę obszarów możliwych i aktywnych walk. Zaktualizowana lista obejmuje miejscowości w obwodach dnieprowskim, donieckim, mikołajowskim, sumskim, charkowskim, chersońskim, czernihowskim i zaporoskim.

⚆ Zełeński podpisał (i wprowadził w życie) decyzję RBNiO o sankcjach wobec 333 obywateli rosji i Giełdy Moskiewskiej.

⚆ rosja może nasilić szantaż nuklearny w celu zakłócenia wizyty prezydenta USA w Europie – twierdzi ukraiński wywiad.

⚆ W związku z możliwym niedoborem irańskich dronów w armii rosyjskiej częstotliwość ich startów zmniejszyła się – rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. „Trudno powiedzieć, z czym dokładnie jest to związane. Być może niektóre przyszłe działania prowokacyjne są wstrzymane. Może rzeczywiście mają niedobór i czekają na dostawy” – dodał.

⚆ Wojska rosyjskie ostrzelały miejscowość Burhunka w obwodzie chersońskim. Jeden z pocisków trafił w podwórko domu, w którym w czasie ostrzału przebywała rodzina – 3 dorosłych i 2 dzieci. Matka, ojciec i wujek zginęli na miejscu, dzieci cudem przeżyły ostrzał. Wiadomo o 8 rannych – Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa.

⚆ SBU zatrzymała mieszkankę obwodu donieckiego, która nakierowywała rakiety wroga na szkoły.

🌍Świat:

⚆ 400 000 euro za wyciek danych: Carsten Linke, były oficer wywiadu niemieckiego, otrzymał je z rosji, – The New York Times. Za pośrednictwem aresztowanego za szpiegostwo zdrajcy, rosja próbowała uzyskać dane o rozmieszczeniu stanowisk artyleryjskich i przeciwlotniczych armii ukraińskiej. W szczególności rosyjskie służby specjalne chciały poznać współrzędne dostarczonych przez Stany Zjednoczone systemów rakietowych HIMARS oraz systemów obrony powietrznej Iris-T, które Niemcy wysyłają na Ukrainę. Odkrycie “kreta” spowodowało, że Wielka Brytania i Stany Zjednoczone tymczasowo zawiesiły wymianę poufnych informacji z Niemcami – pisze gazeta.

⚆ Naczelny Dowódca Połączonych Sił NATO w Europie generał Cavoli wspiera dostarczanie Ukrainie najnowocześniejszej zachodniej broni, w tym myśliwców F-16 i pocisków dalekiego zasięgu.

⚆ Orbán powiedział, że na Ukrainie toczy się wojna „nie między armiami dobra i zła, ale między dwoma krajami słowiańskimi”. „To jest ich wojna, nie nasza” – dodał węgierski premier. Podkreślił, że Węgry będą nadal handlować z rosją. „Doradzamy całemu zachodniemu światu, aby zrobił to samo, ponieważ bez stosunków nie będzie zawieszenia broni ani rozmów pokojowych” – powiedział.

⚆ Stany Zjednoczone zauważyły ​​ostatnio „niepokojące” trendy we wsparciu Chin dla sił rosyjskich i dostrzegają oznaki, że Pekin niebezpiecznie zbliża się do udzielania śmiercionośnej pomocy wojskowej rosji, ale bez narażania się na podejrzenia — CNN. W ciągu dnia potwierdził to sekretarz stanu Antony Blinken

⚆ Poszczególni członkowie UE poparli propozycję Estonii dotyczącą inwestycji w celu wspólnego zakupu amunicji na potrzeby Ukrainy – stosowna decyzja może zostać podjęta na szczycie UE w przyszłym miesiącu, donosi Bloomberg.

⚆ Izrael uderzył w nocy rakietami w stolicę Syrii.

⚆ Finlandia jest gotowa do samodzielnego przystąpienia do NATO, jeśli Turcja odmówi Szwecji.

⚆ Po raz pierwszy od miesiąca Czechy w ogóle nie importowały rosyjskiego gazu — Ministerstwo Przemysłu.

⚆ Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wezwał do zakończenia prac nad gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy przed lipcowym szczytem NATO, pisze Bloomberg.

⚆ “Ukraina jest już częścią Unii Europejskiej, europejskiej rodziny, europejskiej cywilizacji – pozostaje tylko sformalizować tę decyzję” – Borrell.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosja rozpoczyna zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia strategicznych sił nuklearnych w przeddzień wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Europie.

⚆ Przyczyną śmierci ministra spraw zagranicznych Białorusi Wołodymyra Makieja w listopadzie ubiegłego roku było samobójstwo – pisze białoruska opozycyjna gazeta „Nasza Niwa”.

⚆ Nadal nie wiadomo gdzie jest łukaszenka

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Działania ukraińskiego BWP-2 w Bachmucie

⚆ Poranek w Bachmucie

⚆ Ukraińska artyleria vs rosyjski BWP-3 i wyrzutnia “Tornado”

⚆ rosjanie na podejściu do Wuhłedara

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.