🪖Dzień 355 (13 lutego 2023 – Jutro Ramstein 9

🪖Dzień 355 (13 lutego 2023 – Jutro Ramstein 9

14 lutego, 2023 2 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Minął miesiąc od ostatniego spotkania grupy Ramstein. Wówczas trudno było sobie wyobrazić, że zachód przekaże Ukrainie kilkaset czołgów. Tymczasem dziś rozpoczyna się w Polsce i w Niemczech skzolenie pierwszych ukraińskich ekip “Leopardów” oraz trwa szkolenie w UK dla czołgów” Challenger”. Jutro oczekiwanym tematem są zachodnie myśliwce. Po co Ukrainie F-16 czy “Tajfuny”? Ukraińcy dysponują dziś tylko po-radzieckimi samolotami (głównie MIG-29 i SU-25) i wyciskają z nich siódme poty. Zachodnie konstrukcje mają lepsze osiągi, ale przede wszystkim i elektronikę pozwalającą działać dalej i szybciej. Trzeba też pamiętać, że współczesny samolot to nie tylko indywidualne osiągi (bo to liczy się mniej) ale przede wszystkim możliwość wykorzystania na nim nowoczesneych rakiet oraz integracja z innymi systemami dowodzenia. Samoloty na pewno Ukrainie się przydadzą, ale o wiele ważniejsze wydaje się zapewnienie ukraińskiej artylerii stałych dostaw amunicji.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ W Polsce, na poligonie w Świętoszowie rozpoczęło się szkolenie 105 ukraińskich czołgistów, którzy będą kierowali Leopardami.

⚆ Dania przekazała Ukrainie wszystkie swoje samobieżne haubice CAESAR – Ministerstwo Obrony Ukrainy (to potwierdzenie deklaracji Danii sprzed kilkunastu dni).

⚆ Bundeswehra rozpoczęła szkolenie ukraińskich sił zbrojnych na czołgach Leopard – program zaplanowany jest do końca marca, aby przekazanie czołgów było z tym terminem „zsynchronizowane”.

⚆ Finlandia przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

🌻+560 (138 340)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – pod Kreminną trwają walki koło lasów Serebrjańskich.

⚆ Okolice Bachmutu – Walki trwają. Nadal najtrudniej koło Paraskowijiwki i trasy M03

⚆ Marijinka, Awdijewka – pod kontrolą

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Nie ustają rosyjskie ataki pod Wuhłedarem – nadal rosjanie atakaują falami i ponoszą duże straty. Szturmy są nieco słabsze, ale jest bardziej intensywne działanie rosyjskiej artylerii.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał: Ostrzelany Inhułeć w obwodzie chersońskim,
🛸Zbity rosyjski SU-24 pod Bachmutem
😼 Propagandyści rosyjscy przyznają, że Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w dowództwo wojsk Wschodniego Okręgu Wojskowego, które walczą w szczególności na kierunku Wugledarskim, likwidując co najmniej jednego wysokiego oficera dowództwa. Uderzenie w rosyjski punkt koncentracji w Kadijiwce (obwód doniecki)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Załużny uważa, że zwycięstwo Ukrainy powinno oznaczać nie tylko wyzwolenie terytoriów, ale także wzmocnienie armii ukraińskiej, aby rosja nigdy więcej nie zaatakowała Ukrainy.

⚆ Minister obrony Reznikow udał się na dziewiąte spotkanie w formacie „Ramstein”, które odbędzie się 14 lutego – w porządku obrad jest obrona nieba (z udziałem samolotów), koalicja czołgów, amunicja, szkolenie wojska, między innymi a także logistyka i naprawa sprzętu.

⚆ Po „aferze jajecznej” Reznikow zapowiedział zmiany personalne w MON. Minister przedłożył dokumenty do zatwierdzenia kandydatów na stanowiska swoich zastępców – Reznikow nie podaje ich danych.

⚆ Zełeński podpisał dekret, zgodnie z którym oficer wojskowy w stopniu generała porucznika lub wiceadmirała może zostać mianowany pierwszym wiceministrem obrony.

🌍Świat:

⚆ Stoltenberg: Sojusz prowadzi rozmowy na temat dostarczenia Ukrainie myśliwców typu zachodniego, a szybkość, z jaką taka pomoc może zostać udzielona, ​​jest w tym względzie ważna.

⚆ Państwa NATO biorą udział w „wyścigu logistycznym” z rosją, próbując dostarczyć ukraińskiej armii krytyczną amunicję – Financial Times. „Szybkość dostaw z Zachodu będzie miała kluczowe znaczenie dla prób odzyskania przez rosję inicjatywy w wojnie” – powiedział wysoki rangą urzędnik zachodniego wywiadu. Według szacunków gazety ZSU dziennie zużywa się ponad 5000 pocisków artyleryjskich, podczas gdy Siły Zbrojne rosji zużywają 4 razy więcej. Oczekuje się, że dostawy i produkcja amunicji będą głównym tematem dyskusji w Ramstein, podczas której odbędzie się również debata na temat

⚆ Mołdawia: Sandu opowiedziała o planie Federacji Rosyjskiej, który ujawniła Ukraina. Prezydent Mołdawii potwierdziła, że ​​strona ukraińska przekazała jej plany Kremla dotyczące destabilizacji sytuacji w kraju. „Jest to plan krótkoterminowy, który obejmuje sabotaż z udziałem osób przeszkolonych w wojsku przebranych za cywilów. Planują brutalne akcje, w tym ataki na niektóre instytucje państwowe i wzięcie zakładników” – powiedziała Maja Sandu. Według niej przekazane przez Kijów materiały zawierają szczegółową dokumentację logistyczną organizacji tych akcji dywersyjnych. Prezydent dodała, że siły bezpieczeństwa Mołdawii przygotowują się do zapobieżenia tym prowokacjom i utrzymują sytuację pod kontrolą.

⚆ W niedzielę 12 lutego strony internetowe NATO zostały poddane cyberatakowi, prawdopodobnie przez rosyjskich hakerów – dpa.

⚆ Premierka Włoch Meloni potwierdziła „stanowcze” poparcie Ukrainy przez jej rząd po skandalicznych wypowiedziach Berlusconiego pod adresem Zełeńskiego (gdzie Berlusconi żywcem powtarzal tezy rosyjskiej propagandy).

⚆ Dziesiąty pakiet unijnych sankcji wobec rosji obejmie cztery banki, w tym Alfa Bank, założony przez miliardera Friedmana, a także 130 organizacji i osób prywatnych — Politico. Ponadto w nowym pakiecie znajdą się: dodatkowe zakazy importu rosyjskiej gumy, asfaltu czy bitumu do UE; zakaz pracy rosjan w unijnych firmach infrastruktury krytycznej; dodatkowe zakazy eksportu komponentów elektronicznych, które Federacja Rosyjska może wykorzystać do produkcji broni; kompanię żeglugową z Dubaju, która jest podejrzana o pomaganie rosji w obchodzeniu sankcji na eksport ropy

⚆ Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen sprzeciwia się wszelkim „czerwonym liniom” w udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie. Uważa, że ​​należy kierować się wyłącznie koniecznością wojskową – dlatego nie można wykluczyć dostaw myśliwców.

⚆ Minister spraw zagranicznych Węgier przybył z wizytą do Mińska. Obiecuje, że będzie propagował ideę pokoju w Ukrainie.

⚆ Rząd w Berlinie obecnie nie rozważa kwestii dostarczenia Ukrainie myśliwców – szefowa MSZ Annalena Berbok.

⚆ Ambasada USA w rosji zaapelowała do Amerykanów o natychmiastowe opuszczenie kraju.

⚆ Bitwy o Bachmuta nie mają praktycznego znaczenia. Starszy doradca Amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, emerytowany pułkownik Mark Kansian, określił zaciekłą walkę o Bachmut jako bezsensowną. Według Kansiana, nawet jeśli wojskom rosyjskim uda się w rezultacie przejąć kontrolę nad miastem, „to nic nie znaczy ani operacyjnie, ani strategicznie”.
„Ogólnie rzecz biorąc, znaczenie tutaj jest symboliczne. Po schwytaniu Bachmuta [rosyjskie dowództwo] prawdopodobnie odniesie wielkie zwycięstwo, ale tak nie jest” – powiedział Kansian w rozmowie z agencją AFP. Jednocześnie ekspert przyznał, że możliwości Sił Zbrojnych w tym kierunku są bardzo ograniczone, a szanse na utrzymanie miasta pod kontrolą Kijowa są znikome.

⚆ Apelujemy do obywateli Francji o natychmiastowe opuszczenie Białorusi w związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji.

⚆ Kanada wzywa swoich obywateli do opuszczenia terytorium Białorusi. „Unikaj wszelkich wyjazdów na Białoruś ze względu na ryzyko arbitralnego stosowania lokalnych przepisów i konfliktu zbrojnego między rosją a Ukrainą”

⚆ Starlink kontynuuje pracę na linii frontu na Ukrainie – założyciel SpaceX Elon Musk.

💩rosja i białoruś:

⚆ Pięć regionów Federacji Rosyjskiej przeprowadzi obecnie referenda w formacie internetowym w sprawie niepodległości i wyjścia z rosji. Przedstawiciele opozycji w niektórych regionach zadeklarowali chęć walki po stronie Ukrainy i zwrócili się o pomoc do NATO i UE w secesji z Federacji Rosyjskiej. Poinformowali o tym inicjatorzy podczas V Porosyjskiego Forum Wolnych Ludów, które odbyło się w Brukseli w gmachu Parlamentu Europejskiego. W Forum wzięli udział przedstawiciele ludów tatarskiego, baszkiriańskiego, czeczeńskiego, buriackiego, oiracko-kałmuckiego i innych regionów. Przedstawiciele regionów stwierdzili, że o przyszłości każdego wyzwolonego narodu i regionu powinien decydować naród i sam region w oparciu o zasadę samostanowienia narodu aż do secesji oraz inne ogólnie uznane normy prawa międzynarodowego.

⚆ rosja rozbudowuje poligon pod Woroneżem. W pobliżu miejscowości Postojali Dwory w obwodzie kurskim powstał już obóz dla zmobilizowanych – Radio Swoboda.

⚆ rosja sklasyfikowała zakupy, dzięki którym dziennikarze dowiedzieli się wcześniej, że putin był pod obserwacją onkologa.

⚆ Pożar w moskwie w pobliżu instytutu naukowo-badawczego.

⚆ W obwodzie jarosławskim miała miejsce eksplozja i pożar gazociągu

Eksplozje odnotowano również w Krasnojarsku.

⚆ Były zastępca szefa Departamentu Spraw Wewnętrznych rosji ds. walki z ekstremizmem generał dywizji Władimir Makarow zastrzelił się – poinformowały rosyjskie media.

⚆ Asystent Kadyrowa Alautdinov został otruty nieznaną substancją, która znajdowała się w kopercie.

⚆ wagnerowcy ponownie opublikowali materiał filmowy z czegoś, co wydaje się być egzekucją innego skazańca, który uciekł z pola bitwy. Egzekucji ponownie dokonano uderzeniem młotem w głowę.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ 105 ukraińskich wojskowych już w Polskich Leopardach.

⚆ Film z Bachmutu

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.