🪖Dzień 355 (13 lutego 2023 – Jutro Ramstein 9

🪖Dzień 355 (13 lutego 2023 – Jutro Ramstein 9

14 lutego, 2023 2 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Minął miesiąc od ostatniego spotkania grupy Ramstein. Wówczas trudno było sobie wyobrazić, że zachód przekaże Ukrainie kilkaset czołgów. Tymczasem dziś rozpoczyna się w Polsce i w Niemczech skzolenie pierwszych ukraińskich ekip “Leopardów” oraz trwa szkolenie w UK dla czołgów” Challenger”. Jutro oczekiwanym tematem są zachodnie myśliwce. Po co Ukrainie F-16 czy “Tajfuny”? Ukraińcy dysponują dziś tylko po-radzieckimi samolotami (głównie MIG-29 i SU-25) i wyciskają z nich siódme poty. Zachodnie konstrukcje mają lepsze osiągi, ale przede wszystkim i elektronikę pozwalającą działać dalej i szybciej. Trzeba też pamiętać, że współczesny samolot to nie tylko indywidualne osiągi (bo to liczy się mniej) ale przede wszystkim możliwość wykorzystania na nim nowoczesneych rakiet oraz integracja z innymi systemami dowodzenia. Samoloty na pewno Ukrainie się przydadzą, ale o wiele ważniejsze wydaje się zapewnienie ukraińskiej artylerii stałych dostaw amunicji.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ W Polsce, na poligonie w Świętoszowie rozpoczęło się szkolenie 105 ukraińskich czołgistów, którzy będą kierowali Leopardami.

⚆ Dania przekazała Ukrainie wszystkie swoje samobieżne haubice CAESAR – Ministerstwo Obrony Ukrainy (to potwierdzenie deklaracji Danii sprzed kilkunastu dni).

⚆ Bundeswehra rozpoczęła szkolenie ukraińskich sił zbrojnych na czołgach Leopard – program zaplanowany jest do końca marca, aby przekazanie czołgów było z tym terminem „zsynchronizowane”.

⚆ Finlandia przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

🌻+560 (138 340)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – pod Kreminną trwają walki koło lasów Serebrjańskich.

⚆ Okolice Bachmutu – Walki trwają. Nadal najtrudniej koło Paraskowijiwki i trasy M03

⚆ Marijinka, Awdijewka – pod kontrolą

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Nie ustają rosyjskie ataki pod Wuhłedarem – nadal rosjanie atakaują falami i ponoszą duże straty. Szturmy są nieco słabsze, ale jest bardziej intensywne działanie rosyjskiej artylerii.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał: Ostrzelany Inhułeć w obwodzie chersońskim,
🛸Zbity rosyjski SU-24 pod Bachmutem
😼 Propagandyści rosyjscy przyznają, że Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w dowództwo wojsk Wschodniego Okręgu Wojskowego, które walczą w szczególności na kierunku Wugledarskim, likwidując co najmniej jednego wysokiego oficera dowództwa. Uderzenie w rosyjski punkt koncentracji w Kadijiwce (obwód doniecki)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Załużny uważa, że zwycięstwo Ukrainy powinno oznaczać nie tylko wyzwolenie terytoriów, ale także wzmocnienie armii ukraińskiej, aby rosja nigdy więcej nie zaatakowała Ukrainy.

⚆ Minister obrony Reznikow udał się na dziewiąte spotkanie w formacie „Ramstein”, które odbędzie się 14 lutego – w porządku obrad jest obrona nieba (z udziałem samolotów), koalicja czołgów, amunicja, szkolenie wojska, między innymi a także logistyka i naprawa sprzętu.

⚆ Po „aferze jajecznej” Reznikow zapowiedział zmiany personalne w MON. Minister przedłożył dokumenty do zatwierdzenia kandydatów na stanowiska swoich zastępców – Reznikow nie podaje ich danych.

⚆ Zełeński podpisał dekret, zgodnie z którym oficer wojskowy w stopniu generała porucznika lub wiceadmirała może zostać mianowany pierwszym wiceministrem obrony.

🌍Świat:

⚆ Stoltenberg: Sojusz prowadzi rozmowy na temat dostarczenia Ukrainie myśliwców typu zachodniego, a szybkość, z jaką taka pomoc może zostać udzielona, ​​jest w tym względzie ważna.

⚆ Państwa NATO biorą udział w „wyścigu logistycznym” z rosją, próbując dostarczyć ukraińskiej armii krytyczną amunicję – Financial Times. „Szybkość dostaw z Zachodu będzie miała kluczowe znaczenie dla prób odzyskania przez rosję inicjatywy w wojnie” – powiedział wysoki rangą urzędnik zachodniego wywiadu. Według szacunków gazety ZSU dziennie zużywa się ponad 5000 pocisków artyleryjskich, podczas gdy Siły Zbrojne rosji zużywają 4 razy więcej. Oczekuje się, że dostawy i produkcja amunicji będą głównym tematem dyskusji w Ramstein, podczas której odbędzie się również debata na temat

⚆ Mołdawia: Sandu opowiedziała o planie Federacji Rosyjskiej, który ujawniła Ukraina. Prezydent Mołdawii potwierdziła, że ​​strona ukraińska przekazała jej plany Kremla dotyczące destabilizacji sytuacji w kraju. „Jest to plan krótkoterminowy, który obejmuje sabotaż z udziałem osób przeszkolonych w wojsku przebranych za cywilów. Planują brutalne akcje, w tym ataki na niektóre instytucje państwowe i wzięcie zakładników” – powiedziała Maja Sandu. Według niej przekazane przez Kijów materiały zawierają szczegółową dokumentację logistyczną organizacji tych akcji dywersyjnych. Prezydent dodała, że siły bezpieczeństwa Mołdawii przygotowują się do zapobieżenia tym prowokacjom i utrzymują sytuację pod kontrolą.

⚆ W niedzielę 12 lutego strony internetowe NATO zostały poddane cyberatakowi, prawdopodobnie przez rosyjskich hakerów – dpa.

⚆ Premierka Włoch Meloni potwierdziła „stanowcze” poparcie Ukrainy przez jej rząd po skandalicznych wypowiedziach Berlusconiego pod adresem Zełeńskiego (gdzie Berlusconi żywcem powtarzal tezy rosyjskiej propagandy).

⚆ Dziesiąty pakiet unijnych sankcji wobec rosji obejmie cztery banki, w tym Alfa Bank, założony przez miliardera Friedmana, a także 130 organizacji i osób prywatnych — Politico. Ponadto w nowym pakiecie znajdą się: dodatkowe zakazy importu rosyjskiej gumy, asfaltu czy bitumu do UE; zakaz pracy rosjan w unijnych firmach infrastruktury krytycznej; dodatkowe zakazy eksportu komponentów elektronicznych, które Federacja Rosyjska może wykorzystać do produkcji broni; kompanię żeglugową z Dubaju, która jest podejrzana o pomaganie rosji w obchodzeniu sankcji na eksport ropy

⚆ Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen sprzeciwia się wszelkim „czerwonym liniom” w udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie. Uważa, że ​​należy kierować się wyłącznie koniecznością wojskową – dlatego nie można wykluczyć dostaw myśliwców.

⚆ Minister spraw zagranicznych Węgier przybył z wizytą do Mińska. Obiecuje, że będzie propagował ideę pokoju w Ukrainie.

⚆ Rząd w Berlinie obecnie nie rozważa kwestii dostarczenia Ukrainie myśliwców – szefowa MSZ Annalena Berbok.

⚆ Ambasada USA w rosji zaapelowała do Amerykanów o natychmiastowe opuszczenie kraju.

⚆ Bitwy o Bachmuta nie mają praktycznego znaczenia. Starszy doradca Amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, emerytowany pułkownik Mark Kansian, określił zaciekłą walkę o Bachmut jako bezsensowną. Według Kansiana, nawet jeśli wojskom rosyjskim uda się w rezultacie przejąć kontrolę nad miastem, „to nic nie znaczy ani operacyjnie, ani strategicznie”.
„Ogólnie rzecz biorąc, znaczenie tutaj jest symboliczne. Po schwytaniu Bachmuta [rosyjskie dowództwo] prawdopodobnie odniesie wielkie zwycięstwo, ale tak nie jest” – powiedział Kansian w rozmowie z agencją AFP. Jednocześnie ekspert przyznał, że możliwości Sił Zbrojnych w tym kierunku są bardzo ograniczone, a szanse na utrzymanie miasta pod kontrolą Kijowa są znikome.

⚆ Apelujemy do obywateli Francji o natychmiastowe opuszczenie Białorusi w związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji.

⚆ Kanada wzywa swoich obywateli do opuszczenia terytorium Białorusi. „Unikaj wszelkich wyjazdów na Białoruś ze względu na ryzyko arbitralnego stosowania lokalnych przepisów i konfliktu zbrojnego między rosją a Ukrainą”

⚆ Starlink kontynuuje pracę na linii frontu na Ukrainie – założyciel SpaceX Elon Musk.

💩rosja i białoruś:

⚆ Pięć regionów Federacji Rosyjskiej przeprowadzi obecnie referenda w formacie internetowym w sprawie niepodległości i wyjścia z rosji. Przedstawiciele opozycji w niektórych regionach zadeklarowali chęć walki po stronie Ukrainy i zwrócili się o pomoc do NATO i UE w secesji z Federacji Rosyjskiej. Poinformowali o tym inicjatorzy podczas V Porosyjskiego Forum Wolnych Ludów, które odbyło się w Brukseli w gmachu Parlamentu Europejskiego. W Forum wzięli udział przedstawiciele ludów tatarskiego, baszkiriańskiego, czeczeńskiego, buriackiego, oiracko-kałmuckiego i innych regionów. Przedstawiciele regionów stwierdzili, że o przyszłości każdego wyzwolonego narodu i regionu powinien decydować naród i sam region w oparciu o zasadę samostanowienia narodu aż do secesji oraz inne ogólnie uznane normy prawa międzynarodowego.

⚆ rosja rozbudowuje poligon pod Woroneżem. W pobliżu miejscowości Postojali Dwory w obwodzie kurskim powstał już obóz dla zmobilizowanych – Radio Swoboda.

⚆ rosja sklasyfikowała zakupy, dzięki którym dziennikarze dowiedzieli się wcześniej, że putin był pod obserwacją onkologa.

⚆ Pożar w moskwie w pobliżu instytutu naukowo-badawczego.

⚆ W obwodzie jarosławskim miała miejsce eksplozja i pożar gazociągu

Eksplozje odnotowano również w Krasnojarsku.

⚆ Były zastępca szefa Departamentu Spraw Wewnętrznych rosji ds. walki z ekstremizmem generał dywizji Władimir Makarow zastrzelił się – poinformowały rosyjskie media.

⚆ Asystent Kadyrowa Alautdinov został otruty nieznaną substancją, która znajdowała się w kopercie.

⚆ wagnerowcy ponownie opublikowali materiał filmowy z czegoś, co wydaje się być egzekucją innego skazańca, który uciekł z pola bitwy. Egzekucji ponownie dokonano uderzeniem młotem w głowę.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ 105 ukraińskich wojskowych już w Polskich Leopardach.

⚆ Film z Bachmutu

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.