🪖Dzień 354 (12 lutego 2023, 23:20) – Bachmut

🪖Dzień 354 (12 lutego 2023, 23:20) – Bachmut

12 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Sytuacja pod Bachmutem bardzo się komplikuje. rosjanom mozolnie udaje się odcinać miasto od szlaków transportowych. Od jutra dziennikarze będą mieli utrudniony dostęp do miasta i chciałoby się wierzyć, że Ukraińcy szykują się w nim do kontr-ofensywy, ale sądzę, że raczej będziemy mieli do czynienia z kontrolowanym opuszczeniem “twierdzy Bachmut”. Czy to dobrze? Trudno jednoznacznie orzec. Oddanie każdego terytorium w wojnie oznacza, że trzeba będzie ofiar by je odbić. Z drugiej strony ważniejszy jest dla Ukraińców szereg innych parametrów. Na przykład rosyjskie straty, a te od tygodni galopują. W ciągu dwóch tygodni rosjanie stracili ponad 11,5 tysiąca żołnierzy, 60 czołgów i 83 transportery opancerzone. Ostatnie 3 dni to ponad 100 sztuk sprzętu rozgromionego pod Wuhłedarem.

Dynamika rosyjskich strat

Zatem Bachmut, jak i inne miasta mają prostą funkcję – operować obroną tak, by straty rosjan były jak najbardziej dotkliwe i aby doprowadziły do załamania w dopływie ludzi i sprzętu. Wielokrotnie pisałem, że ludzi i sprzętu rosjanie mają dużo, ale sensowne wysłanie ich na front to już inna bajka. Kuleją szkolenia, ale nader wszystko – dowodzenie. Ataki pod Wuhłedarem, czy też sposób zdobycia Sołedaru pokazują, że rosjanie niewiele się w tej kwestii uczą i jest to element, który będzie im najtrudniej zmianić. rosyjskie media też nie są obojętne na taki poziom strat i błędy w dowodzeniu. Coraz częściej pojawiają się żądania wyciągnięcia konsekwencji wobec dowódców i zmian. Nie ma natomiast informacji o stratach ukraińskich, ale nie ma co się łudzić by były one jedynie symboliczne. Opór pod Bachmutem wykrwawia też “niebiesko-żółtych” tyle, że o tym wiemy mało i tylko nieoficjalnie.

Bachmut się zatem broni, ciągnąc do piekła setki poległych rosjan. Dopóki będzie możliwość takiego jego funkcjonowania, dopóty Ukraińcy go nie zostawią.

Linia frontu z niepotwierdzonymi zmianami wokół Krasnej Hory, z której Ukraińcy mieli się wczoraj (lub przedwczoraj) wycofać.

👍 Dobre wieści:
⚆ W ciągu ostatnich dwóch tygodni rosja poniosła chyba największe straty od pierwszego tygodnia inwazji na Ukrainę – poinformował brytyjski wywiad. Wzrost strat Federacji Rosyjskiej wiąże się z szeregiem czynników, między innymi. brakiem wyszkolonego personelu, koordynacji i środków na całym froncie – widać to na przykładzie Wuhłedaru i Bachmutu.

⚆ Dziś był pierwszy dzień od jesieni gdy w systemie energetycznym Ukrainy nie było deficytu prądu (pierwsze masowe ataki na infrastrukturę Ukrainy miały miejsce 10 października 2022).

⚆ Pakistan wysyła ponad 10 000 pocisków na Ukrainę dla pocisków ziemia-ziemia Grad przez port w Niemczech, źródła The Economic Times.

🌻+900 (137 780)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja pod Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kreminną i Biłohoriwką rosjanie po odniesieniu dużych strat byli zmuszeni przerwać ataki. rosjanie równolegle poinformowali o przejęciu wsi Dworiczne, ale brak potwierdzenia dla tej informacji. Popołudniu były doniesienia o walkach koło miejscowości Torskie. Nieoficjalnie mówi się o tym, że Ukraińcy wyszli z Krasnej Hory. Pojawiły się pierwsze nagrania rosjan przy tablicach granicznych miejscowości.

⚆ Okolice Bachmutu – Od jutra wojsko ograniczy dziennikarzom możliwość wjazdu do Bachmutu. Obrona miasta i okolic trwa – najtrudniej koło Paraskowijiwki, Iwaniwskiego i w sektorze cywilnym miasta. Wczoraj został też wysadzony most łączący Bachmut z Konstantyniwką. Generalnie rosjanie dość mocno zaczynają okalać Bachmut od wschodu i zachodu.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tu rosjanie uparcie idą i równie konsekwentnie Ukraińcy hamują ich próby szturmu.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał: w nocy rosjanie ponownie ostrzelali Charków z rakiet z systemu S-300. Ostrzelano też Cherson. Na razie brak informacji o tym by w wyniku obu ataków ktokolwiek zginął. Ostrzelany Nikopol (jedna ofiara)
🛸 Informacja o użyciu przez wroga „Szacheda” wieczorem 12 lutego w obwodzie dniepropietrowskim, rozpowszechniana przez niektóre kanały telegramowe, jest nieprawdziwa, poinformowały Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. Wedle doniesień rosjanie mieli wypuścić jednego drona zwiadowczego i kilka balonów obserwacyjnych.

Potwierdzono natomiast zniszczenie wczoraj wieczorem 4 dodatkowych Shahedów.

😼 Eksplozje w Mariupolu (uderzenie w rosyjskie koszary). Łuhańscy partyzanci zniszczyli sprzęt zautomatyzowanego sterowania koleją (szafę SSC) – na odcinku połączenia kolejowego Szczastia-Starobielsk w rejonie miasta Szczastia – szef OVA Serhij Hajdaj. Duże uderzenie w bazę rosyjskiej techniki w Kachowce.

⚡️Dziś w systemie energetycznym nie brakuje prądu dzięki zmniejszeniu zużycia w dzień wolny, uruchomieniu dwóch bloków EJ i prowadzonym pracom remontowym w obiektach energetycznych, poinformował Ukrenergo. Jednak w przypadku wzrostu zużycia energii elektrycznej mogą zostać zastosowane wyłączenia awaryjne: dotyczy to obwodów kijowskiego, kijowskiego, odeskiego, chmielnickiego i żytomierskiego.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Nawet w przypadku ataku nuklearnego ze strony Federacji Rosyjskiej 89% Ukraińców chce kontynuować walkę – badanie przeprowadzone przez Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa. Ponadto dla 85% respondentów wycofanie się rosji na linię frontu 24 lutego nie byłoby akceptowalnym powodem zawieszenia broni. Dla zdecydowanej większości powrót Donbasu i Krymu jest obowiązkowy. Ponadto 72% żąda długoterminowych dostaw broni z Zachodu. Około dwie trzecie jest przekonanych, że kraj ten nigdy nie będzie bezpieczny poza NATO. Zdecydowana większość ufa USA i NATO w zakresie ochrony ich kraju bardziej niż UE. „Jedność narodu ukraińskiego, zjednoczona determinacją w obronie własnej demokracji przed autokratycznym rewizjonizmem rosji, jest kluczowym powodem niesamowitej odporności Ukrainy” – podkreślają autorzy badania.

⚆ Ukraiński wywiad uważa, że ​​rosja nie jest gotowa na drugą falę mobilizacji i przełoży ją na później – przedstawiciel wywiadu Skibicki w rozmowie z The Wall Street Journal.

⚆ rosjanie rozpoczęli już „wielką ofensywę”, ale mają z nią duże problemy – mówi Daniłow. „Oni już rozpoczęli ofensywę, tylko nie mówią, że ją rozpoczęli, a nasze wojska bardzo silnie ją odpierają. Zaplanowana przez nich ofensywa jest już stopniowo realizowana. Ale nie atak, na który liczyli”

⚆ Zełeński odwołał zastępcę dowódcy Gwardii Narodowej Rusłana Dziubę. Był szefem logistyki i odpowiadał za wsparcie zaplecza.

⚆ W Polsce pogarsza się stosunek do uchodźców ukraińskich, – Rzeczpospolita powołując się na dane sondażowe.
Polaków denerwuje otaczający ich język rosyjski, którym posługują się imigranci, bo uważają go za wrogi i tracą poczucie, że otaczają ich Ukraińcy. Wielu osobom nie podobają się też pozostałości „rosyjskiego świata” przywiezione przez niektórych Ukraińców: zamiłowanie do snobizmu, drogie samochody, nieprzestrzeganie zakazów, np. ograniczenia prędkości, parkowanie w nieodpowiednich miejscach.

⚆ Minister obrony Reznikow stwierdził, że ukraińscy obrońcy pozbawili rosjan dominacji na Morzu Czarnym i możliwości „podejścia do Odesy od strony morza”.

⚆ Zełeński wprowadził w życie sankcje RBNiO na 200 obywateli Federacji Rosyjskiej — na liście są między innymi. szef Rosenergoatom Pietrow, asystent putina ds. polityki zagranicznej Uszakow itp.

🌍Świat:

⚆ Szwajcarski bank Credit Suisse zamroził rosyjskie aktywa o wartości 17,6 miliarda franków szwajcarskich (ponad 19 miliardów dolarów) – znacznie więcej niż oficjalnie podawano.

⚆ Bundeswehra w przyszłym tygodniu rozpocznie szkolenie ukraińskiej armii na czołgach Leopard 2 — Spiegel.

⚆ Rosyjskie wojsko nie było w stanie przygotować zmobilizowanych do skutecznych działań ofensywnych w krótkim czasie — Institute for the Study of War (ISW).

⚆ Zachodnie firmy chcą produkować broń na Ukrainie — The Telegraph. Przedstawiciele brytyjskiej obrony rozmawiają ze swoimi odpowiednikami w Kijowie o planach produkcji brytyjskiej broni i sprzętu wojskowego na Ukrainie i nie są jedynymi na Zachodzie, którzy tego chcą. Brytyjskie firmy starają się dotrzymać kroku swoim francuskim i niemieckim konkurentom. W zeszłym tygodniu doradca Ukroboronpromu Markowski publicznie oświadczył, że chce zawierać porozumienia z zachodnimi firmami w sprawie produkcji zachodniego uzbrojenia według standardów NATO. Wspólna produkcja pomogłaby zakończyć uzależnienie Kijowa od dostaw broni z Zachodu, a także pozwoliłaby na uratowanie miejsc pracy pracowników zbrojeniowych.

⚆ 30 państw członkowskich NATO osiągnęło nieformalne porozumienie w sprawie przedłużenia kadencji sekretarza generalnego Stoltenberga do kwietnia 2024 r. Jednocześnie rzeczniczka Stoltenberga powiedziała, że ​​sekretarz generalny chce odejść ze stanowiska jesienią tego roku. Mandat Stoltenberga był już trzykrotnie przedłużany, sprawuje on urząd od prawie dziewięciu lat.

⚆ ​Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że wysłanie samolotów F-16 na Ukrainę to „bardzo poważna decyzja”, którą „niełatwo zaakceptować” ze względu na szereg czynników, w tym konieczność zapewnienia ich obsługi technicznej.

⚆ ​Ukraina pilnie potrzebuje w nadchodzących tygodniach otrzymać sprzęt wojskowy od zachodnich sojuszników, w przeciwnym razie rosjanie mogą wygrać wojnę – Prezydent RP Andrzej Duda.

⚆ Premier Kanady Justin Trudeau poinformował o zestrzeleniu niezidentyfikowanego obiektu nad przestrzenią powietrzną kraju.

⚆ Iran użył łodzi i państwowych linii lotniczych do przemytu bojowych dronów dalekiego zasięgu do rosji, The Guardian.

💩rosja i białoruś:

⚆ Eksplozje w Kursku i Biełgorodzie

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Udany test nowego ukraińskiego drona bojowego (start przy wsparciu rakiet)

⚆ Udane minusowanie rosjan

⚆ Galeria zdjęć z Bachmutu

⚆ Coś się szykuje