🪖Dzień 351 (9 lutego 2023, 22:00) – Figury na miejscach

🪖Dzień 351 (9 lutego 2023, 22:00) – Figury na miejscach

9 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Zełeński na szczycie UE to wiadomość numer 1 z dzisiejszej prasy europejskiej i ukraińskiej. Dużo pięknych gestów, słów i deklaracji, ale też drobny zgrzyt w postaci krytyki Scholza i Macrona za próby “zawłaszczenia” Zełeńskiego wizytą w pałacu elizejskim wczoraj wieczorem. No i ten Orban, który nie klaszcze z innymi, wstawia focie z Zełeńskim na Insta i deklaruje, że Węgry są “po stronie pokoju”. Dużo dziś doniesień znajdziecie dziś w sekcji Świat. To dobre sygnały, po których na Kremlu na pewno nie mieli dobrego dnia. Martwią jedynie te niespójne komunikaty dotyczące samolotów dla Ukrainy. Niby UK mówiło wczoraj, że dadzą, ale dziś dodano, że raczej “po wojnie”. Pozostałe kraje wedle jednych mediów już zdecydowały o przekazaniu samolotów, a wedle innych mediów że nie ma o tym mowy.

Równolegle Ukraińcy raportują wzmożenie działań strony rosyjskiej na odcinku łuhańskim. rosjanie mocniej atakują, ale trudno określić czy to początek większej ofensywy. Równie dobrze rosjanie mogą przeprowadzać takie działania na różnych odcinkach by zdekoncentrować Ukraińców i faktyczną ofensywę zacząć gdzie indziej. Słowem – rosjanie swoje figury rozstawili i będą próbowali przełamać obronę ukraińską. Czym dysponują Ukraińcy i jaki mają plan – nie wiadomo i dobrze.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Litwa przekaże Ukrainie 36 dział przeciwlotniczych L-70, które pomogą skutecznie walczyć z „Szachedami” – minister obrony Arvydas Anushauskas

⚆ Ponad 20 generałów armii rosyjskiej zginęło od początku inwazji rosji na pełną skalę na Ukrainę, informuje Nikkei, powołując się na dane wywiadu japońskiego uzyskane we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i krajami europejskimi. Według jednej wersji cytowanej przez Nikkei, ukraińska armia była w stanie zaatakować rosyjskich generałów za pomocą sygnałów z telefonów komórkowych. Według innej wersji przyczynili się do tego informatorzy strony ukraińskiej w okupowanych rejonach Donbasu – powiedział anonimowy wysoki rangą pracownik japońskiego wywiadu.

⚆ Grupa ukraińskich wojskowych przybyła do Belgii w ramach misji szkoleniowej EUMAM do opanowania podwodnych dronów

⚆ Dobre sygnały ze szczytu UE

🌻+910 (135 010)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Wojska rosyjskie rozpoczęły „wielką ofensywę” w obwodzie łuhańskim — ich tempo wzdłuż linii Swatowe-Kreminna wyraźnie wzrosło w ciągu ostatniego tygodnia – Amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

⚆ Okolice Bachmutu – Walki trwają, najtrudniejsza sytuacja jest na zachodnio-północnych rejonach miasta. Iwaniwskie, Paraskewijiwka i Krasna Hora – tu toczą się najcięższe walki. Od dwóch dni rosjan udaje się dość skutecznie zatrzymywać.

⚆ Marijinka, Awdijewka – sytuacja bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Wuhłedarem nadal rosjanie próbują szturmów – tymi samymi ścieżkami.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: Obwód sumski: rano z drona zrzucono ładunki wybuchowe na hromadę Biłopilską, nikt nie został ranny.

💥Ostrzał przyfrontowy

 • Obwód dniepropetrowski: wojska rosyjskie ostrzelały w nocy Nikopol – zginął 37-letni mężczyzna. Uszkodzonych zostało 16 domów prywatnych, linie energetyczne i gazociąg. Wieczorem miały miejsce eksplozje w Zaporożu
 • Obwód doniecki: w ciągu ostatnich 24 godzin w wyniku ostrzałów zginęły 2 osoby, a 7 zostało rannych.
 • Obwód chersoński: w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzałów 3 osoby zginęły, 4 zostały ranne
 • Obwód charkowski: w wyniku ostrzałów wczoraj zginęły 2 osoby, 5 zostało rannych.

Na południu Ukrainy rosyjskie ataki pochodziły z okrętów floty rosyjskiej

🛸Zniszczony rosyjski MI-24, jeden dron. Wieczorem rosjanie wypuścili Shahedy.
🔥Kijów: Na terenie dawnej fabryki w rejonie Darnyckim Kijowa miały miejsce wybuchy. Pod gruzami mogą znajdować się ludzie. Przyczyną była eksplozja butli z gazem, nie był on powiązany z działaniami wojsk rosyjskich. Według najnowszych danych 4 osoby zginęły (wszyscy mężczyźni), 5 osób zostało rannych (2 kobiety i 3 mężczyzn) – Kliczko, mer Kijowa.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W stołecznym Parku Maryjskim trwa demontaż pomnika radzieckiego generała Mykoły Watutina.

⚆ Jermak stwierdził, że kwestia broni dalekiego zasięgu i myśliwców dla Ukrainy została rozwiązana – obiecał podać szczegóły później.

⚆ Rada miasta Kijów zdecydowała o zmianie kolejnych ulic i placów w Kijowie ze względu na powiązania z rosyjską historią i kulturą.

⚆ Obecnie nie ma żadnych problemów z działaniem terminali „Starlink” na Ukrainie – w komentarzach UP minister transformacji cyfrowej Fiodorow. Jednocześnie nazwał Elona Muska „jednym z największych prywatnych darczyńców naszego przyszłego zwycięstwa” i zaznaczył, że „Starlinks” pomagają ratować tysiące istnień ludzkich, wspomagają działanie infrastruktury energetycznej, umożliwiają lekarzom wykonywanie skomplikowanych operacji oraz dostarczają Internet „punkty niezłomności”

⚆ Służba Informacji i Bezpieczeństwa Mołdawii potwierdziła, że ​​Kiszyniów otrzymał informację z Kijowa o zamiarach Federacji rosyjskiej przeprowadzenia kampanii mającej na celu destabilizację sytuacji w państwie. Na szczycie UE Zełeński powiedział, że ukraiński wywiad przechwycił plany Kremla dotyczące przejęcia kontroli nad Mołdawią, po czym przekazał wszystkie informacje Mai Sandu.

🌍Świat:

⚆ Zełeński przybył na szczyt przywódców krajów Unii Europejskiej w Brukseli i spotkał się z europejskimi liderami:

 • Wczoraj prezydent Ukrainy spotkał się z premierem i królem Wielkiej Brytanii. Podczas przemówienia w brytyjskim parlamencie podziękował za otrzymaną dotychczas pomoc, jednocześnie wysuwając dosadne żądanie dotyczące dostarczenia Ukrainie samolotów.
 • Następnie Zełeński przybył do Pałacu Elizejskiego, gdzie spotkał się z prezydentem Francji, Macronem i kanclerzem Niemiec, Scholzem. Na wspólnej konferencji prasowej podziękował za otrzymaną dotychczas pomoc. Macron odznaczył Zełeńskiego orderem Legii Honorowej. Jest to najwyższe odznaczenie we Francji, nadawane przez prezydenta za zasługi wojskowe lub cywilne.
 • Dzisiaj prezydent Ukrainy przybył do Brukseli. Ma wygłosić przemówienie w Parlamencie Europejskim.

⚆ Na szczycie UE Zełeński wezwał do wprowadzenia sankcji wobec rosyjskiego przemysłu nuklearnego, producentów rakiet i dronów. Prezydent powiedział też przywódcom Unii Europejskiej, że otwarcie negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE już w tym roku będzie mocnym wsparciem dla wspólnego bezpieczeństwa.

⚆ UE przygotowuje 10. pakiet sankcji wobec Federacji rosyjskiej i uważa za legalne wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów w celu odbudowy Ukrainy – szef unijnej dyplomacji Michel. Uczestnicy unijnego szczytu uznają nadchodzące tygodnie za decydujące i wzywają do maksymalnego wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

⚆ „Ukraina nigdy nie będzie sama”: Macron i Scholz osobiście zapewnili Zełeńskiego o swoim wsparciu „w takim stopniu, w jakim będzie to konieczne”.

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​UE jest zdeterminowana, aby Federacja rosyjska została pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnię agresji na Ukrainie i stworzyć w tym celu trybunał. „Mamy wolę polityczną, by postawić sprawców przed wymiarem sprawiedliwości, w tym za zbrodnię agresji. A jeśli mamy wolę polityczną, to znajdziemy sposoby” – powiedziała.

⚆ Space X Elona Muska ograniczył korzystanie przez Ukrainę z Internetu Starlink do kontrolowania dronów, ponieważ usługa „nigdy nie miała być używana jako broń”, powiedział dyrektor generalny firmy Gwynn Shotwell. Firma odmówiła podania, jakie kroki podjął SpaceX. Według niej umowa z ukraińskim rządem miała służyć celom humanitarnym. „Wiemy, że wojsko używa satelitów do komunikacji i to jest w porządku. Ale nigdy nie chcieliśmy, aby używali ich do celów ofensywnych” – powiedział Shotwell.

⚆ Biden powiedział, że putin „już stracił Ukrainę”, dodając, że pomoc dla Ukrainy podczas rosyjskiej inwazji jest bezterminowa.

⚆ Macron odznaczył Zełeńskiego Orderem Legii Honorowej, najwyższym francuskim odznaczeniem. Istnieje od 1804 roku i jest jednym z najbardziej znanych wyróżnień na świecie. Order Legii Honorowej to najwyższe odznaczenie we Francji, nadawane przez Prezydenta Republiki za zasługi wojskowe lub cywilne.

⚆ Zełeński przekonał Macrona i Scholza do dostarczenia samolotów i broni dalekiego zasięgu — Bild. „Francja i Niemcy mają potencjał, aby odwrócić sytuację i tak właśnie widzę nasze dzisiejsze negocjacje. Im szybciej dostaniemy ciężką broń dalekiego zasięgu, a naszymi pilotami będą nowoczesne samoloty… tym szybciej rosyjska agresja się skończy” — powiedział Zełeński podczas kolacji ze Scholzem i Macronem

⚆ Prezydent Litwy Nauseda przyznał, że jeśli Ukraina przeprowadzi do jesieni niezbędne kandydujące reformy, Rada Europejska będzie w stanie podjąć pozytywną decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych na swoim szczycie pod koniec 2023 roku.

⚆ Premier Węgier Viktor Orbán obiecał Ukrainie dalsze wsparcie humanitarne i finansowe, ale podkreślił, że Węgry należą do obozu pokoju.

⚆ Polska jest gotowa do przeniesienia myśliwców do Kijowa, ale nie będzie pierwszym krajem NATO, który to zrobi – premier Mateusz Morawiecki.

⚆ Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola na specjalnym spotkaniu z udziałem Zełeńskiego zaapelowała do krajów UE o jak najszybsze dostarczenie Ukrainie systemów dalekiego zasięgu i samolotów bojowych.

⚆ UE nie zobowiązała się do przekazania Ukrainie myśliwców – Bloomberg. „Europejscy przywódcy dali jasno do zrozumienia Zełeńskiemu, że są gotowi udzielić Ukrainie większej pomocy wojskowej, ale jak dotąd nikt nie zobowiązał się do dostarczenia myśliwców” – czytamy w publikacji. Prezydent planuje też przed powrotem na Ukrainę spotkania z „małymi grupami europejskich przywódców” trwające do 30 minut – dodaje Bloomberg.

⚆ rosja straciła do połowy swoich nadających się do użytku czołgów od początku inwazji na pełną skalę – grupa monitorująca Oryx. Według grupy monitorującej Federacja rosyjska straciła w wojnie z Ukrainą 1688 czołgów: 1000 zostało zniszczonych, 544 zostało zdobytych przez ukraińskich obrońców, 79 zostało uszkodzonych, a 65 zostało porzuconych przez rosyjskie wojsko. Według analityka wojskowego Oryx, Jakuba Janowskiego, statystyki te obejmują tylko straty, które udało im się potwierdzić wizualnie — rzeczywista liczba może wynosić około 2000 czołgów

⚆ Premierka Włoch Meloni wyraziła niezadowolenie z faktu, że Macron i Scholz przyjęli Zełeńskiego dzień przed jego planowanym przyjazdem do Brukseli. „Rozumiem krajowe kwestie polityczne, ale są chwile, kiedy nadanie priorytetu krajowym kwestiom politycznym jest szkodliwe dla sprawy i myślę, że to był jeden z takich przypadków” – powiedziała.

⚆ Wielka Brytania nie dostarczy od razu myśliwców na Ukrainę – powiedział minister obrony Wallace. Powiedział, że wsparcie lotnicze wojsk może być zapewnione za pomocą rakiet dalekiego zasięgu i bezzałogowców. Wallace zauważył, że „bardziej realistyczne i produktywne” byłoby przewidywanie, że Wielka Brytania zapewni Ukrainie samoloty w dłuższej perspektywie, aby zapewnić jej bezpieczeństwo po zakończeniu wojny z rosją.

⚆ Niemiecki koncern Rheinmetall jest zainteresowany dostawą na Ukrainę swojego najnowszego czołgu Panther i innego sprzętu, jeśli rząd wyrazi zgodę na eksport – mówi dyrektor wykonawczy firmy Armin Papperger. Czołg nadal istnieje w formie modelu demonstracyjnego, ale koncern zapewnia, że ​​pierwsze maszyny mogą dostarczyć w przyszłości za 15-18 miesięcy.

⚆ Wielka Brytania w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi wprowadziła sankcje wobec siedmiu rosyjskich cyberprzestępców, którzy są zaangażowani w szczególności w rozwój wirusów ransomware Conti i Ryuk.Wirusy te zaatakowały 149 brytyjskich osób i firm i ukradły co najmniej 27 milionów funtów. Grupa Conti była również jedną z pierwszych grup cyberprzestępczych, które poparły wojnę rosji na Ukrainie.

⚆ Sztokholmska policja nie wyraziła zgody na nową akcję palenia Koranu w pobliżu ambasady tureckiej, argumentując, że nie byłaby w stanie zagwarantować bezpieczeństwa i porządku publicznego w przypadku jej przeprowadzenia.

⚆ W Europie planują stworzyć centrum szkoleniowe dla HIMARS

⚆ „Mamy nadzieję, że Wasze przystąpienie do Unii Europejskiej będzie najszybsze w historii”. Powiedziała to Zełeńskiemu przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metzola.

⚆ Gdybyśmy mieli myśliwce, oddalibyśmy je wszystkie Ukrainie – Kaya Kallas, premier Estonii.

💩rosja i białoruś:

⚆ Iran modyfikuje swoje drony szturmowe Shahed, które dostarcza rosji, aby ich głowice mogły wyrządzić maksymalne szkody w infrastrukturze na Ukrainie — CNN

⚆ W Nowosybirsku wybuchł gaz w pięciopiętrowym budynku mieszkalnym. Zawaliły się dwa wejścia. Dwie osoby nie przeżyły, 11 zostało rannych.

⚆ Białoruscy strażnicy graniczni twierdzą, że zestrzelili ukraińskiego drona z działka antydronowego.

⚆ prigożyn mówił dziś rano, że jego grupa wagnera nie rekrutuje już więźniów do walki na Ukrainie.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ W UE już “umiom”

⚆ Terminator 2 – dzień sądu

⚆ Galeria zniszczonych rosyjskich czołgów spod Wuhłedaru

⚆ Awdijewka

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.