🪖Dzień 350 (8 lutego 2023) – “London calling” – Paryż tyż!

🪖Dzień 350 (8 lutego 2023) – “London calling” – Paryż tyż!

9 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Główna wiadomość dnia to wizyta Zełeńskiego w UK i Francji. Kilka ważnych relacji z wizyty:

⚆ “Wielka Brytania jako jedno z pierwszych państw pomagała Ukrainie. Dziś jestem w Londynie, aby osobiście podziękować Brytyjczykom za ich wsparcie i premierowi, Rishi Sunakowi, za jego przywództwo.”

⚆ “Zełeński podczas przemówienia w parlamencie Wielkiej Brytanii powiedział, że rosja przegra wojnę i to zmieni świat”

⚆ Podczas przemówienia w brytyjskim parlamencie Zełeński wręczył przewodniczącemu Izby Gmin Lindsay Goyle hełm ukraińskiego pilota myśliwskiego. Na hełmie napis w języku angielskim: „Mamy wolność, daj nam skrzydła, abyśmy ją chronili”. Prezydent dodał, że dzisiejszy dzień będzie dla niego „naprawdę wyjątkowym momentem”, kiedy w środę spotka się z królem Karolem. „W Wielkiej Brytanii królem jest pilot Sił Powietrznych, a na Ukrainie dziś każdy pilot Sił Powietrznych jest królem” – powiedział prezydent. Na zakończenie przemówienia Zełeński powiedział, że z góry dziękuje Wielkiej Brytanii za „potężne samoloty angielskie”

⚆ Zełeński spotkał się z królem Wielkiej Brytanii Karolem III

⚆ Zełeński podziękował Wielkiej Brytanii za wsparcie militarne i ponowił żądanie o dostarczenie Ukrainie odrzutowców. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełeński, podczas niespodziewanej wizyty w Londynie podziękował Wielkiej Brytanii za solidne wsparcie militarne dla jego kraju, jednocześnie wystosowując dosadne żądanie: zaopatrzenia Ukrainy w myśliwce, co do tej pory rząd brytyjski odrzucał.

⚆ Podczas spotkania z Zełeńskim król Wielkiej Brytanii Karol III powiedział, że bardzo martwi się o życie prezydenta i całej Ukrainy. Królewski korespondent Sean Coughlan uważa, że ​​dla króla spotkanie z Zełeńskim to coś więcej niż sesja zdjęciowa. „To była głęboko osobista sprawa. Król był bardzo otwarty na temat Ukrainy, więc wizyta prezydenta będzie oznaczać znacznie więcej niż uścisk dłoni i sesję zdjęciową. Po inwazji rosyjskiej ówczesny książę Walii potępił „brutalną agresję” w znacznie silniejszym tonie niż zwykle neutralny ton królewski” – powiedział Coughlan.

⚆ Mamy silny pakiet obronny z Wielkiej Brytanii, — Zełeński. Dosłownie: „Uzgodniliśmy dużą liczbę pojazdów opancerzonych, dostawę broni dalekiego zasięgu i zgodziliśmy się rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów”.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy od Niemiec:

▪️2 działa przeciwlotnicze Gepard i 6000 sztuk amunicji przeciwlotniczej;
▪️5 samochodów dla straży granicznej, 6 samochodów ciężarowych z systemem załadunku hakowego;
▪️29 generatorów elektrycznych i mobilnych systemów antenowych.

⚆ Sunak zasugerował, że brytyjskie czołgi Challenger 2 przybędą na Ukrainę już w marcu, a także zapowiedział rozszerzenie programu szkolenia ukraińskich sił zbrojnych

⚆ Wielka Brytania rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach w stylu zachodnim – poinformował premier Rishi Sunak.

⚆ W przyszłym miesiącu Lizbona przekaże Kijowowi trzy czołgi Leopard 2 – premier Portugalii Antonio Costa.

⚆ Francuski Senat niemal jednogłośnie poparł zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy

🌻+910 (134 100)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki koło Kreminnej. rosjanie częściej prowadzą zwiad przez małe szturmy.

⚆ Okolice Bachmutu – sytuacja się zaostrza, rosjanie mają coraz bardziej dogodne pozycje artyleryjskie wokół szlaków komunikacyjnych do Bachmutu.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie nadal prowadzą ograniczone szturmy na Wuhłedar.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: Eksplozje w Sumach, ostrzał obwodu czernihowskiego,
💥Ostrzał przyfrontowy: rosjanie ostrzelali wczoraj wieczorem Charków (centrum miasta) z systemów S300, ostrzelana Wawriwka i Wowczańsk – są ofiary. Eksplozje w Dnieprze.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W Kijowie rozbierany jest pomnik rosyjskiego lotnika Walerija Czkałowa, obok pomnik radzieckiego generała Mykoły Watutina – dzień wcześniej Ministerstwo Kultury wykreśliło je z państwowego rejestru zabytków nieruchomych Ukrainy

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​rosja będzie próbowała nacierać na obwody charkowskie lub zaporoskie, aby przejąć inicjatywę w wojnie – sekretarz RBNiO Daniłow w rozmowie z Reuters

⚆ Sąd uznał 58-letniego mężczyznę z Kijowa za winnego zdrady i skazał go na 15 lat więzienia, który koordynował ataki na stolicę z “Grad”ów i “Smercz”ów. Według współrzędnych zdrajcy nieprzyjaciel wielokrotnie ostrzeliwał jednostki Sił Zbrojnych w Kijowie, w wyniku czego zginęły dwie osoby, a 4 zostały ranne – informuje prokuratura.
Mężczyzna został zatrzymany w marcu 2022 roku.

⚆ Federacja Rosyjska przygotowała tysiące czołgów i pojazdów opancerzonych, setki myśliwców do ofensywy – Polityka zagraniczna w odniesieniu do ukraińskiego oficera wojskowego. Ukraiński urzędnik powiedział również publikacji, że Ukraina spodziewa się „nowej, ogromnej inwazji w ciągu najbliższych 10 dni”. Minister obrony Reznikow powiedział dzień wcześniej, że spodziewa się nasilenia działań rosyjskich w związku ze zbliżającą się rocznicą inwazji 24 lutego. Analitycy i ukraińscy urzędnicy spodziewają się, że zbliżająca się ofensywa będzie koncentrować się na wschodniej Ukrainie.

⚆ SBU zatrzymała agenta Federacji Rosyjskiej, który korygował ostatnie ataki rakietowe na Charków. Funkcjonariusze kontrwywiadu SBU zatrzymali rosyjskiego agenta, który brał udział w atakach rakietowych na Charków 5 lutego 2023 roku.

🌍Świat:

⚆ Biden w swoim dorocznym orędziu o stanie państwa nazwał wojnę rosji na Ukrainie największą próbą dla świata i zapewnił, że USA będą wspierać Ukraińców tak długo, jak będzie to konieczne.

⚆ Wielka Brytania ogłosiła nowe antyrosyjskie sankcje. Lista obejmuje 6 organizacji, które zaopatrują armię rosyjską w sprzęt wojskowy, w szczególności drony, na potrzeby wojny rosji w Ukrainie. Lista sankcyjna obejmuje również 8 osób i jedną firmę powiązaną z sieciami finansowymi, które „pomagają w utrzymaniu bogactwa i władzy wśród elit kremla”.

⚆ Litewski magazyn uznał obrońców Mariupola za „Ludzi Roku 2022”

⚆ Wicekanclerz i minister sportu Austrii Werner Kogler uważa udział sportowców z rosji i Białorusi w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku za niedopuszczalny.

⚆ rosja nie ma siły bojowej do ofensywy na dużą skalę w „nierealistycznych warunkach” — ISW. Analitycy wojskowi zauważają, że rosyjskie dowództwo wojskowe spieszy się z rozpoczęciem zakrojonej na szeroką skalę operacji ofensywnej mającej na celu zajęcie obwodu donieckiego w nierealnym czasie i prawdopodobnie bez wystarczającej siły bojowej.

⚆ Istnieją uzasadnione przesłanki, by sądzić, że decyzję o dostarczeniu bojówkarzom DRL systemu obrony przeciwlotniczej Buk, który posłużył do zestrzelenia MH17, podjął putin – do takiego wniosku doszedł Joint Investigative Team (JIT).

⚆ Scholz skrytykował publiczną rywalizację między niektórymi krajami o to, kto może dostarczyć Ukrainie więcej i lepszą broń, mówiąc, że szkodzi to jedności między sojusznikami.

⚆ 55% szwajcarskich obywateli jest za przyznaniem zezwolenie państwom trzecim na transfer szwajcarskiej broni i amunicji na Ukrainę — Swiss Info.

⚆ Macron spotkał się ze Scholzem w Pałacu Elizejskim w przeddzień przybycia Zełeńskiego do Paryża – trzej przywódcy spotkają się na wspólnej kolacji, podczas której omówią dalsze wsparcie dla Ukrainy, donosi BFMTV.

⚆ Zełeński wylądował na lotnisku Orly w Paryżu – powitał go francuski minister obrony Sébastien Lecornu. Prezydent Ukrainy zmierza do Pałacu Elizejskiego, gdzie czekają na niego prezydent Macron i kanclerz Niemiec Scholz. (📺Zdjęcie)

⚆ Rishi Sunak poprosił Bena Wallace’a o zbadanie kwestii, jakich samolotów potrzebuje Ukraina, Sky News cytuje biuro premiera przy 10 Downing Street w Londynie.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosja obecnie stara się wzmocnić swoje wpływy w biednych krajach Afryki, aby faktycznie otworzyć tam „drugi front” do przeciwstawienia się Zachodowi – FT. Moskwie udało się najlepiej awansować w regionie Sahelu (niestabilny politycznie pas półpustyni pod Saharą). Jednym z czynników sukcesu rosji w krajach afrykańskich jest zły stosunek do Francji i częste zamachy stanu.

⚆ Obwód rostowski. Pożar rafinerii ropy naftowej. Wiele dymu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Olaf – nie tu

⚆ Jadą Leosie

⚆ “Trofiejny” bije byłych “swoich”

⚆ Nekro-szuby

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.