🪖Dzień 350 (8 lutego 2023) – “London calling” – Paryż tyż!

🪖Dzień 350 (8 lutego 2023) – “London calling” – Paryż tyż!

9 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Główna wiadomość dnia to wizyta Zełeńskiego w UK i Francji. Kilka ważnych relacji z wizyty:

⚆ “Wielka Brytania jako jedno z pierwszych państw pomagała Ukrainie. Dziś jestem w Londynie, aby osobiście podziękować Brytyjczykom za ich wsparcie i premierowi, Rishi Sunakowi, za jego przywództwo.”

⚆ “Zełeński podczas przemówienia w parlamencie Wielkiej Brytanii powiedział, że rosja przegra wojnę i to zmieni świat”

⚆ Podczas przemówienia w brytyjskim parlamencie Zełeński wręczył przewodniczącemu Izby Gmin Lindsay Goyle hełm ukraińskiego pilota myśliwskiego. Na hełmie napis w języku angielskim: „Mamy wolność, daj nam skrzydła, abyśmy ją chronili”. Prezydent dodał, że dzisiejszy dzień będzie dla niego „naprawdę wyjątkowym momentem”, kiedy w środę spotka się z królem Karolem. „W Wielkiej Brytanii królem jest pilot Sił Powietrznych, a na Ukrainie dziś każdy pilot Sił Powietrznych jest królem” – powiedział prezydent. Na zakończenie przemówienia Zełeński powiedział, że z góry dziękuje Wielkiej Brytanii za „potężne samoloty angielskie”

⚆ Zełeński spotkał się z królem Wielkiej Brytanii Karolem III

⚆ Zełeński podziękował Wielkiej Brytanii za wsparcie militarne i ponowił żądanie o dostarczenie Ukrainie odrzutowców. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełeński, podczas niespodziewanej wizyty w Londynie podziękował Wielkiej Brytanii za solidne wsparcie militarne dla jego kraju, jednocześnie wystosowując dosadne żądanie: zaopatrzenia Ukrainy w myśliwce, co do tej pory rząd brytyjski odrzucał.

⚆ Podczas spotkania z Zełeńskim król Wielkiej Brytanii Karol III powiedział, że bardzo martwi się o życie prezydenta i całej Ukrainy. Królewski korespondent Sean Coughlan uważa, że ​​dla króla spotkanie z Zełeńskim to coś więcej niż sesja zdjęciowa. „To była głęboko osobista sprawa. Król był bardzo otwarty na temat Ukrainy, więc wizyta prezydenta będzie oznaczać znacznie więcej niż uścisk dłoni i sesję zdjęciową. Po inwazji rosyjskiej ówczesny książę Walii potępił „brutalną agresję” w znacznie silniejszym tonie niż zwykle neutralny ton królewski” – powiedział Coughlan.

⚆ Mamy silny pakiet obronny z Wielkiej Brytanii, — Zełeński. Dosłownie: „Uzgodniliśmy dużą liczbę pojazdów opancerzonych, dostawę broni dalekiego zasięgu i zgodziliśmy się rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów”.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy od Niemiec:

▪️2 działa przeciwlotnicze Gepard i 6000 sztuk amunicji przeciwlotniczej;
▪️5 samochodów dla straży granicznej, 6 samochodów ciężarowych z systemem załadunku hakowego;
▪️29 generatorów elektrycznych i mobilnych systemów antenowych.

⚆ Sunak zasugerował, że brytyjskie czołgi Challenger 2 przybędą na Ukrainę już w marcu, a także zapowiedział rozszerzenie programu szkolenia ukraińskich sił zbrojnych

⚆ Wielka Brytania rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach w stylu zachodnim – poinformował premier Rishi Sunak.

⚆ W przyszłym miesiącu Lizbona przekaże Kijowowi trzy czołgi Leopard 2 – premier Portugalii Antonio Costa.

⚆ Francuski Senat niemal jednogłośnie poparł zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy

🌻+910 (134 100)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki koło Kreminnej. rosjanie częściej prowadzą zwiad przez małe szturmy.

⚆ Okolice Bachmutu – sytuacja się zaostrza, rosjanie mają coraz bardziej dogodne pozycje artyleryjskie wokół szlaków komunikacyjnych do Bachmutu.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie nadal prowadzą ograniczone szturmy na Wuhłedar.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: Eksplozje w Sumach, ostrzał obwodu czernihowskiego,
💥Ostrzał przyfrontowy: rosjanie ostrzelali wczoraj wieczorem Charków (centrum miasta) z systemów S300, ostrzelana Wawriwka i Wowczańsk – są ofiary. Eksplozje w Dnieprze.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W Kijowie rozbierany jest pomnik rosyjskiego lotnika Walerija Czkałowa, obok pomnik radzieckiego generała Mykoły Watutina – dzień wcześniej Ministerstwo Kultury wykreśliło je z państwowego rejestru zabytków nieruchomych Ukrainy

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​rosja będzie próbowała nacierać na obwody charkowskie lub zaporoskie, aby przejąć inicjatywę w wojnie – sekretarz RBNiO Daniłow w rozmowie z Reuters

⚆ Sąd uznał 58-letniego mężczyznę z Kijowa za winnego zdrady i skazał go na 15 lat więzienia, który koordynował ataki na stolicę z “Grad”ów i “Smercz”ów. Według współrzędnych zdrajcy nieprzyjaciel wielokrotnie ostrzeliwał jednostki Sił Zbrojnych w Kijowie, w wyniku czego zginęły dwie osoby, a 4 zostały ranne – informuje prokuratura.
Mężczyzna został zatrzymany w marcu 2022 roku.

⚆ Federacja Rosyjska przygotowała tysiące czołgów i pojazdów opancerzonych, setki myśliwców do ofensywy – Polityka zagraniczna w odniesieniu do ukraińskiego oficera wojskowego. Ukraiński urzędnik powiedział również publikacji, że Ukraina spodziewa się „nowej, ogromnej inwazji w ciągu najbliższych 10 dni”. Minister obrony Reznikow powiedział dzień wcześniej, że spodziewa się nasilenia działań rosyjskich w związku ze zbliżającą się rocznicą inwazji 24 lutego. Analitycy i ukraińscy urzędnicy spodziewają się, że zbliżająca się ofensywa będzie koncentrować się na wschodniej Ukrainie.

⚆ SBU zatrzymała agenta Federacji Rosyjskiej, który korygował ostatnie ataki rakietowe na Charków. Funkcjonariusze kontrwywiadu SBU zatrzymali rosyjskiego agenta, który brał udział w atakach rakietowych na Charków 5 lutego 2023 roku.

🌍Świat:

⚆ Biden w swoim dorocznym orędziu o stanie państwa nazwał wojnę rosji na Ukrainie największą próbą dla świata i zapewnił, że USA będą wspierać Ukraińców tak długo, jak będzie to konieczne.

⚆ Wielka Brytania ogłosiła nowe antyrosyjskie sankcje. Lista obejmuje 6 organizacji, które zaopatrują armię rosyjską w sprzęt wojskowy, w szczególności drony, na potrzeby wojny rosji w Ukrainie. Lista sankcyjna obejmuje również 8 osób i jedną firmę powiązaną z sieciami finansowymi, które „pomagają w utrzymaniu bogactwa i władzy wśród elit kremla”.

⚆ Litewski magazyn uznał obrońców Mariupola za „Ludzi Roku 2022”

⚆ Wicekanclerz i minister sportu Austrii Werner Kogler uważa udział sportowców z rosji i Białorusi w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku za niedopuszczalny.

⚆ rosja nie ma siły bojowej do ofensywy na dużą skalę w „nierealistycznych warunkach” — ISW. Analitycy wojskowi zauważają, że rosyjskie dowództwo wojskowe spieszy się z rozpoczęciem zakrojonej na szeroką skalę operacji ofensywnej mającej na celu zajęcie obwodu donieckiego w nierealnym czasie i prawdopodobnie bez wystarczającej siły bojowej.

⚆ Istnieją uzasadnione przesłanki, by sądzić, że decyzję o dostarczeniu bojówkarzom DRL systemu obrony przeciwlotniczej Buk, który posłużył do zestrzelenia MH17, podjął putin – do takiego wniosku doszedł Joint Investigative Team (JIT).

⚆ Scholz skrytykował publiczną rywalizację między niektórymi krajami o to, kto może dostarczyć Ukrainie więcej i lepszą broń, mówiąc, że szkodzi to jedności między sojusznikami.

⚆ 55% szwajcarskich obywateli jest za przyznaniem zezwolenie państwom trzecim na transfer szwajcarskiej broni i amunicji na Ukrainę — Swiss Info.

⚆ Macron spotkał się ze Scholzem w Pałacu Elizejskim w przeddzień przybycia Zełeńskiego do Paryża – trzej przywódcy spotkają się na wspólnej kolacji, podczas której omówią dalsze wsparcie dla Ukrainy, donosi BFMTV.

⚆ Zełeński wylądował na lotnisku Orly w Paryżu – powitał go francuski minister obrony Sébastien Lecornu. Prezydent Ukrainy zmierza do Pałacu Elizejskiego, gdzie czekają na niego prezydent Macron i kanclerz Niemiec Scholz. (📺Zdjęcie)

⚆ Rishi Sunak poprosił Bena Wallace’a o zbadanie kwestii, jakich samolotów potrzebuje Ukraina, Sky News cytuje biuro premiera przy 10 Downing Street w Londynie.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosja obecnie stara się wzmocnić swoje wpływy w biednych krajach Afryki, aby faktycznie otworzyć tam „drugi front” do przeciwstawienia się Zachodowi – FT. Moskwie udało się najlepiej awansować w regionie Sahelu (niestabilny politycznie pas półpustyni pod Saharą). Jednym z czynników sukcesu rosji w krajach afrykańskich jest zły stosunek do Francji i częste zamachy stanu.

⚆ Obwód rostowski. Pożar rafinerii ropy naftowej. Wiele dymu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Olaf – nie tu

⚆ Jadą Leosie

⚆ “Trofiejny” bije byłych “swoich”

⚆ Nekro-szuby

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.