🪖Dzień 338 (27 stycznia 2023, 22:45) – 3.2.1.

🪖Dzień 338 (27 stycznia 2023, 22:45) – 3.2.1.

27 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Rozbudowuje się pancerna koalicja dla Ukrainy. Poniżej podsumowanie tego co dotąd zadeklarowały poszczególne kraje:

 • 31 USA
 • 14 Niemcy
 • 74 Polska (14 Leo, 60 Twardych)
 • 18 Holandia
 • 8 Norwegia
 • 90 T-72 Czechy (opłacone przez USA i Holandię)
 • 4 Kanada
 • 14 UK Challenger
 • 4 Portugalia
 • 20 Maroko T-72
 • 40 Francja ( AMX-10-RC)
 • 4 z nieznanego kraju (być może z Hiszpanii)

RAZEM: 321

Do tego rozpatrywane są:

 • 20-50 sztuk – Hiszpania
 • 14 – Finlandia
 • Nieznana liczba – Francja – Leclerc
 • Nieznana liczba – Dania
 • Nieznana liczba – Szwecja – Stridsvagn 122

W wideo można zobaczyć co potrafią te czołgi (brytyjskie ministerstwo obrony).

Równolegle Ukraińcy szacują liczbę pozostałych rosyjskich rakiet. Wedle ich czacunków rosji pozostało:

 • 85% – Kindżałów (ale tych rosjanie nie mieli wiele i użyli ich tylko kilka razy)
 • 43% – Ch22 i Ch32
 • 43% – Iskanderów
 • 15% – Ch101 / Ch555
 • 11% – Iskandery balistyczne
 • 9% – Kalibrów

Jedno sprostowanie dotyczące wczorajszej informacji o wystrzeleniu Kindżałów przez samoloty stacjonujące na białorusi. Informacja ta pojawiła się wczoraj w trakcie ataków, ale w późniejszych godzinach została usunięta. Nie udało mi się ustalić skąd startowały MIGi, które wypuściły wczoraj Kindżały.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Polska wyśle do Ukrainy 60 czołgów PT-91 Twardy wraz z wcześniej zapowiedzianymi 14 czołgami Leopard – Jermak.

⚆ Belgia przyzna Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 92 milionów dolarów – premier Belgii. W skład pakietu wchodzą rakiety (AIM-120 AMRAAM dla NASAMS), pociski przeciwpancerne, karabiny maszynowe, granaty, amunicja, ciężarówki i jeepy opancerzone.

⚆ Niemcy przekazały Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, w skład którego wchodziły pociski dla systemu obrony powietrznej IRIS-T, ciężarówki i pickupy.

🌻+850 (124 710)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak aktualnych informacji, są doniesienia o większej niż zwykle aktywności Ukraińców pod Kreminną.

⚆ Okolice Bachmutu – Nadal sytuacja jest tu trudna. Szczególnie groźny jest wyłom wykonany przez rosjan pod Kliszczijiwką. Równie trudno pod Krasną Horą.

⚆ Marijinka, Awdijewka – stabilnie, bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie nadal próbują podejść pod Wuhłedar, ale siły ukraińskie mają dogodne warunki do tego by wcześnie widzieć te ataki oraz by je skutecznie likwidować.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski, czernihowski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Zaporoże, Czasie Jar – tu wiadomo o 2 ofiarach,

Prócz tego Komyszany (chersoński), Cherson, Krzywy Róg,
🛸Zniszczony rosyjski SU-25, MI-24,
😼 W Stepnym pod Wuhłedarem Ukraińcy uderzyli w punkt koncentracji rosjan (400 mobilizowanych)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Wkrótce będzie można dokonać odprawy celnej za pomocą kilku kliknięć w aplikacji Dija, co sprawi, że obsługa będzie prosta i antykorupcyjna, ponieważ czynnik ludzki jest całkowicie wykluczony – Ministerstwo Statystyki Fiodorow. Odprawa celna będzie prowadzona według nowego systemu rozliczeniowego.

⚆ Zełeński stwierdził, że Ukraina potrzebuje od 300 do 500 czołgów na wojnę z rosją. Oświadczył, że jest bardzo wdzięczny Stanom Zjednoczonym i innym krajom zachodnim za decyzję o przekazaniu ich czołgów Ukrainie, ale ulgę odczuje dopiero, gdy ten sprzęt znajdzie się na polu walki.

⚆ Gabinet Ministrów powołał na wiceministra infrastruktury Mustafę Nayema ​​na szefa nowo utworzonej Agencji ds. Odbudowy i Projektów Infrastrukturalnych. (To od posta Mustafy w 2013 ludzie zaczęli gromadzić się na Euromajdanie, który finalnie przeobraził się w Rewolucję Godności)

⚆ MSZ Ukrainy wzywa ambasadora Węgier po tym, jak Orbán porównał Ukrainę do Afganistanu – rzecznik MSZ Nikołenko. Dodał, że ambasador Węgier zostanie wezwany do MSZ Ukrainy „na szczerą rozmowę”, a Kijów zastrzega sobie prawo do „podjęcia innych działań reagowania”.

⚆ Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow poinformował, że na Ukrainie są już „Łowcy Szahedów” i chronią obiekty energetyczne przed rosyjskimi dronami.

⚆ Pierwszy ukraiński personel wojskowy przybył do Niemiec na szkolenie na bojowym wozie piechoty Marder — Spiegel.

⚆ rosyjskie służby specjalne przygotowują szeroko zakrojoną informacyjną i psychologiczną operację specjalną mającą na celu zdyskredytowanie wojskowego i politycznego kierownictwa Ukrainy – GUR Ministerstwa Obrony. Dyskredytująca kampania skierowana będzie w szczególności przeciwko szefowi SBU Malukowi, ministrowi obrony Reznikowowi i szefowi OP Jermak. Według wywiadu kampania obejmie między innymi „dumping” sfabrykowanych materiałów w ukraińskich i międzynarodowych mediach.

⚆ W Akademii Kijowsko-Mohylańskiej zakazano nie tylko nauczania w języku rosyjskim, ale także komunikowania się w języku rosyjskim na przerwach.

⚆ Deputowana ludowa, liderka „Batkiwszczyzny” Julia Tymoszenko początek nowego roku spędziła w Dubaju – wynika ze śledztwa dziennikarza UP Mychajła Tkacza. Poinformowano, że Tymoszenko spędziła czas w willi pięciogwiazdkowego hotelu „Kempinski” na dużej wyspie Palm Jumeirah.

🌍Świat:

⚆ „Ukraina staje się Afganistanem”: Orbán wygłosił szereg skandalicznych wypowiedzi na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej. Na spotkaniu z dziennikarzami w Budapeszcie premier Węgier przedstawił swoje stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wybrane wypowiedzi. Orbán powiedział, że jego zdaniem czas, kiedy rosja mogła podbić Ukrainę i ustanowić w tym kraju prorosyjski rząd, już dawno minął. Dlatego, według niego, celem Federacji rosyjskiej jest obrócenie Ukrainy w ruinę nie do opanowania, tak aby Zachód nie mógł jej uważać za „nagrodę”. Według niego rosjanom już się to udało, bo teraz Ukraina, podobnie jak Afganistan, jest „ziemią niczyją”. Premier Węgier zaznaczył też, że nie można wykluczyć bezpośredniego udziału wojsk NATO w wojnie. Uważa, że ​​jeśli nadchodząca rosyjska ofensywa wiosenna zakończy się sukcesem, państwa członkowskie NATO będą musiały rozważyć wysłanie wojsk na Ukrainę. Chociaż Ukraina robi postępy w wojnie, Orbán nie wierzy, że tak będzie w dłuższej perspektywie. Wskazuje na zdolności produkcyjne rosjan i przekonuje, że w wojnach rosjanie są tradycyjnie słabsi na początku, ale później są „niemożliwi”.zatrzymać”.

⚆ Rada UE przedłuża sankcje gospodarcze wobec rosji o pół roku – do 31 lipca 2023 r.

⚆ Międzynarodowy trybunał ds. zbrodni rosyjskich może zacząć działać przed latem, – Nuland. Międzynarodowy trybunał, w ramach którego rosja może odpowiadać za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie, może rozpocząć pracę latem 2023 roku. O tym poinformowała zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland,

⚆ Węgry zawetują wszelkie sankcje Unii Europejskiej wobec rosji związane z energią jądrową – Orbán.

⚆ Japonia rozszerzyła sankcje wobec rosji, zakazując eksportu sprzętu i towarów mogących wzmocnić potencjał militarny. Ponadto państwo zamrozi aktywa rosjan, których uważa się za bezpośrednio zaangażowanych w aneksję Krymu i okupację wschodnich i południowych regionów Ukrainy.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy wznowiły kontrofensywę w pobliżu Kreminnej i odpierają ataki wojsk rosyjskich na kierunku Bachmuckim – ISW.

⚆ Prezydent Brazylii, prezydent Luiz Inácio Lula da Silva, w ubiegłym tygodniu odrzucił wniosek rządu Niemiec o dostawę amunicji do czołgów Leopard 1, które Berlin planował przekazać Ukrainie. Brazylia jest jednym z nielicznych krajów (obok Chile, Grecji i Turcji), które mają na uzbrojeniu czołgi Leopard 1. Wiadomo, że koncern Rhinemetall jest gotowy przekazać Kijowowi 88 takich czołgów po naprawie, a brak pocisków pozostaje głównym problemem.

⚆ Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że „nie ma mowy” co do dostarczenia Ukrainie myśliwców.

⚆ Francja nie wyklucza transferu myśliwców na Ukrainę – powiedział szef francuskiej komisji ds. obrony narodowej i sił zbrojnych Thomas Gasilud. Ale pod warunkiem, że przekazanie nie doprowadzi do eskalacji wojny, nie zagrozi bezpieczeństwu narodowemu ani europejskiemu i będzie z pożytkiem dla Ukraińców.

⚆ Ukraina ma problemy logistyczne przy odbiorze czołgów – Washington Post. Zachodni partnerzy obiecali Ukrainie różne modele czołgów, które mają różne terminy dostaw i wyjątkowe przeszkody logistyczne, pisze publikacja, powołując się na swoje źródła. Sonny Butterworth, ekspert ds. czołgów w firmie wywiadowczej Janes, mówi, że połączenie różnych systemów sprawia, że ​​te czołgi są „dość trudne logistycznie”. Według ekspertów, z którymi przeprowadzono wywiady, brytyjski Challenger 2 używa amunicji różniącej się od standardu NATO, a czołgi Leopard 2 w różnych krajach różnią się subtelnie, nawet jeśli jest to ten sam model. Na przykład hiszpański Leopard 2A4 może mieć inny system kierowania ogniem lub system radiowy niż fiński.

„Ukraińcy będą obsługiwać kilka różnych rodzajów sprzętu i będą musieli zadbać o to, aby w odpowiednich działach zaopatrzeni byli w niezbędne części zamienne” — zauważa Butterworth.

⚆ Dostawa czołgów Abrams potrwa „wiele miesięcy” – John Kirby. „Nie chcę być zbyt szczegółowy, ponieważ wciąż robimy plany, ale zajmie to wiele miesięcy.”

⚆ 74-letni Hiszpan, zatrzymany za wysłanie serii „bomb pocztowych”, m.in. do ambasady Ukrainy w Madrycie, próbował wywrzeć presję na Hiszpanię, by zrezygnowała ze wsparcia dla Ukrainy. Z jego historii online wynikało, że czytał RT i Sputnik, a także hiszpańskojęzyczne strony internetowe poświęcone broni i chemikaliom. Dotychczasowe dowody wskazują, że Gonzalez działał sam, powiedział sędzia.

⚆ Siostra Kim Dzong Una, Kim Yo Jong, powiedziała, że ​​Korea Północna „zawsze będzie stać na tym samym polu bitwy” z armią rosyjską. Powiedziała również, że wszelki sprzęt wojskowy dostarczony Ukrainie przez Zachód „spłonie i stanie się stosem żelaza wobec niezłomnego ducha walki i siły bohaterskiej armii rosyjskiej”.

⚆ putin mimo ogromnych strat przygotowuje nową ofensywę na Ukrainie w lutym lub marcu, a jednocześnie przygotowuje swój kraj do wieloletniej konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami — Bloomberg. Według ekspertów rosyjski dyktator jest rozczarowany obrotem spraw, ale nie jest gotowy do rezygnacji ze swoich celów, co oznacza, że ​​wojna będzie dłuższa, bardziej krwawa i gorsza dla wszystkich. Jednocześnie amerykańscy i europejscy urzędnicy wywiadu wątpią, czy rosja ma środki na nową ofensywę na dużą skalę, nawet po zmobilizowaniu 300 000 ludzi zeszłej jesieni.

⚆ W Wielkiej Brytanii proponują budowę na terenie Polski fabryki do produkcji broni dla Ukrainy

💩rosja i białoruś:

⚆ rosja planuje wprowadzić czas moskiewski na wszystkich nielegalnie okupowanych terytoriach Ukrainy.

⚆ Mi-8 specjalnej jednostki latającej „rosja”, podległej administracji spraw Prezydenta Federacji rosyjskiej, rozbił się na moskiewskim lotnisku „Wnukowo”.

⚆ putin omówił z Radą Bezpieczeństwa rosji ważne kwestie, w tym rosyjski szelf kontynentalny na Oceanie Arktycznym.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Jadą

⚆ Niszczenie Wuhłedaru za pomocą rosyjskich TOS-1A

⚆ Tak wyglądają akcje rosjan pod Orichowym i Wuhłedarem