🪖Dzień 336 (25 stycznia 2023, 21:10) – Pancerna zrzutka

🪖Dzień 336 (25 stycznia 2023, 21:10) – Pancerna zrzutka

25 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na froncie delikatne zmiany. rosjanie uaktywnili się pod Wuhłedarem. Niektórzy wskazuję, że to prawdopodobnie tylko zasłona dymna do wznowienia transportów kolejowych z okupowaną częścią obwodu zaporoskiego (na południe od Wuhłedaru biegnie krytyczna dla rosjan linia kolejowa, którą Ukraińcy regularnie niszczą). Niewykluczone jednak, że próbują oni ożywić tę część frontu. Silne walki trwają nadal wokół Bachmutu. Na razie zagrożenia wycofania się Ukraińców z miasta nie widać, ale niewątpliwie rosjanie mają dziś lepsze pozycje do jego niszczenia niż jeszcze miesiąc temu. Jeśli rosjanie zrobią z Bachmutem to co z Sołedarem, to Ukraińcy zachowają się podobnie – wycofają się.

Wieczorem też pojawiły się doniesienia o kolejnej fali Shahedów. O ile same Shahedy już nie wywołują takiego przerażenia jak na początku (gdy po raz pierwszy pojawiły się nad ukraińskimi miastami), to ostatnio zwiastują one kolejne ataki rakietowe. To właśnie Shahedami rosjanie badają słabe punkty obrony przeciwlotniczej Ukraińców i adekwatnie do tego planują atak rakietowy (i jego poszczególne fale).

Tymczasem dzień w mediach znowu ukradły Leopardy i Abramsy. Wczoraj pisałem, że w sumie “pancerna zrzutka” da Ukrainie od 150 do 200 czołgów, ale… dziś wychodzi, że realnie do marca pojawi się ich na Ukrainie 80-100 sztuk. Te 200 to niewiele w skali potrzeb Ukraińców, a 80 to….połowa tego niewiele czyli jeszcze mniej. Niestety w przypadku czołgów przewaga nie jest taka sama jak w przypadku 20+ HIMARSÓW.

Nie jestem pesymistą. Po prostu patrzę na kalendarz i czytam to co np. powiedział dziś przedstawiciel ukraińskiego wywiadu. rosjanie dramatycznie potrzebują sukcesu na froncie. Nie zajęcia jakiegoś Bachmutu a całego obwodu donieckiego. Nie zadowoli ich zdobycie ruin Wuhłedaru a powrót do Chersonu czy zajęcie Charkowa czy Zaporoża. Brak wyraźnych sukcesów będzie dla rosjan katastrofą społeczną, polityczną, militarną i gospodarczą. Nie będzie to oznaczać natychmiastowego końca wojny, ale nikt już nie będzie miał złudzeń, że rosja przegrała i że wojna oraz rosja zmierza ku krążownikowi “Moskwa”. Dlatego do wiosny Ukraina powinna dostać WSZYSTKO by wytrzymać napór kolejnej fali fanów “ruskiego miru”. Europa nie ma już nic do stracenia w tym zakresie, bo poradziła sobie energetycznie i wyraźnie widzi, że rosja nie ma sił na podbój Europy. Zatem, mając dwa miesiące czasu do Ukrainy powinny zmierzać o wiele większe ilości sprzętu i amunicji niż widzimy to dziś. Od razu zastrzegę, że być może i zmierza tam tej broni więcej, tylko o tym nie wiemy, ale nie sądzę, aby “szolcowanie”, które obserwujemy od tygodni było tylko teatrem na zmyłkę rosji.

Ponownie trudno uciec wrażeniu, że rozumieją to USA, UK, Polska i kilka mniejszych krajów europejskich.

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemiecki rząd zgodził się na transfer czołgów Leopard 2 do Ukrainy i pozwolił na ich eksport przez inne państwa. Niemcy mają dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard 2, zapewnić wsparcie logistyczne i amunicję oraz przeprowadzić szkolenie ukraińskiego wojska.

⚆ Portugalia przygotowuje się do przekazania Ukrainie 4 czołgów Leopard 2 – media

⚆ Belgia przygotowuje Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, ale bez czołgów, bo Belgia ich nie ma – powiedział RTL minister obrony Belgii. Będą to systemy obrony powietrznej i broń przeciwpancerna, a także amunicja.

⚆ Dzisiaj Ukraińcy otrzymali kolejne 2 drony Bayraktar TB2 od firmy Baykar. Firma Baykar przekazała je nieodpłatnie na pomoc Siłom Zbrojnym i ludności Ukrainy w ochronie przed rosjanami.

⚆ Lockheed Martin zwiększa produkcję odrzutowców F-16, ponieważ niektórzy z najbliższych europejskich sojuszników Ukrainy wznawiają starania o dostarczenie myśliwców do Kijowa.

🌻+910 (123 080)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak doniesień

⚆ Okolice Bachmutu – Oficjalnie już – siły ukraińskie wycofały się z Sołedaru. W ogniu jest Krasna Hora i Błahodatne. Na południe od Bachmutu rosjanie próbują iść na Iwaniwskie, Kliszczijiwka jest w szarej strefie walk.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian, w Marijince rosjanie stoją w miejscu, pod Awdijiwką walki są głównie w okolicy Krasnohoriwką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ W kilku punktach frontu rosjanie prowadzą “ślepe” szturmy, które opisywałem poprzednio.

⚆ Walki pod Wuhłedarem – rosjanie ostrzeliwują intensywnie miasto z artylerii

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski i sumski
💥Ostrzał przyfrontowy: Ostrzelany Berysław (chersoński), Kramatorsk,
🛸Zniszczony rosyjski SU-25. W ciągu dnia dwa alarmy przeciwlotnicze w większości kraju (odwołane). Wieczorem wykryto ataki Szachedami.
🏝 Krym. W Krasnoperekopsku doszło do silnej eksplozji. Głośny wybuch słychać było także w Armiańsku, Iszunie, Poczesnym, Rozdilnym. Dym widać od strony Zatoki Karkinickiej.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński podpisał projekt ustawy 8271, który zaostrza odpowiedzialność karną personelu wojskowego za nieprzestrzeganie rozkazów bojowych, ucieczkę z pola walki lub jednostki wojskowej. Ustawa ta została poparta przez Załużnego pomimo krytyki obrońców praw człowieka, części społeczeństwa i petycji na stronie prezydenta o jej zawetowanie.

⚆ Zełeński zatwierdził decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego o sankcjach wobec byłego Nardeputa Nowinskiego, deputowanego Ławry Kijowsko-Peczerskiej Łebeda i innych osobistości kościelnych.

⚆ Dyrektor departamentu zakupów MON Bohdan Chmielnicki, zamieszany w aferę z zakupami żywności, został odwołany ze stanowiska.

⚆ Kilka wniosków z dzisiejszego wystąpienia Skibickiego z Ukraińskiego Wywiadu:
▪️ aktualnie następuje potężne przegrupowanie wojsk rosyjskich we wszystkich kierunkach na linii frontu;
▪️ następuje ruch rezerw mobilizacyjnych wroga, które muszą zostać zniszczone jako naprawdę krytyczne cele: prędzej czy później pójdą z tych koszar na linię frontu i zaatakują nasze wsie, nasze miasta;
▪️ wiosna i wczesne lato będą decydujące w tej wojnie, o czym świadczą zmiany dowódców Federacji rosyjskiej, zakończenie pierwszego etapu mobilizacji, przegrupowanie wojsk rosyjskich;
▪️ rosjanie przygotowują się do potężnej ofensywy;
▪️przez 11 miesięcy wojny Federacja rosyjska nie osiągnęła swojego głównego celu — pełnej okupacji obwodów ługańskiego i donieckiego;
▪️ zachodni cywilizowany świat rozumie, że putin nie ma środków, by iść dalej na zachód;
▪️ 1 grudnia 2. dywizja zmechanizowana 1. Armii Pancernej Białorusi miała być gotowa do użycia bojowego, ale „ludzi złapano, ale nie było sprzętu”;
▪️według szacunków GUR ośrodki szkolenia na terytorium Federacji rosyjskiej mogą pomieścić nie więcej niż 200 tys. żołnierzy;
▪️ w sprawie poszukiwania amunicji różnego rodzaju Federacja rosyjska zwróciła się do wielu krajów, ale kraje te rozumieją, że strategiczna klęska rosji już nastąpiła;
▪️GUR nie ma jednoznacznych danych, że duże ilości broni przybywają do rosji z Korei Północnej;
▪️ na terytorium Białorusi komponent lądowy liczy 5800 żołnierzy.

⚆ Wołodymyr Zełeński skończył dziś 45 lat.

⚆ Ukraina otrzyma w lutym 10 000 terminali Starlink z Niemiec – Fiodorow

⚆ W rosyjskiem biełgorodzie i na Krymie wszystkie kanały telewizyjne pokazywały dziś wystąpienie Zełeńskiego.

🌍Świat:

⚆ Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że rosja od 11 maja 2014 r. jest okupantem części Donbasu. Tym samym Trybunał ma prawo rozpatrywać roszczenia Ukrainy wobec federacji rosyjskiej dotyczące wojny na Donbasie.

⚆ Biden ogłosi w środę przekazanie czołgów Abrams na Ukrainę – Al-Jazeera i Associated Press, powołując się na urzędników amerykańskich. Czołgi nie będą przenoszone z amerykańskich magazynów, ale kontraktowane — czyli kupowane od producentów na podstawie długoterminowych kontraktów.W praktyce oznacza to, że nie szybko na Ukrainie pojawi się M1 Abrams. Posunięcie to jest postrzegane jako symboliczny gest mający na celu zapewnienie zgody Niemiec na dostawę czołgów Leopard 2. Szkolenia ukraińskich czołgistów mają się zacząć “jak najszybciej”.

⚆ rosja planuje nowe ofensywy, więc Ukraina potrzebuje więcej czołgów i broni – sekretarz generalny NATO. „putin zmobilizował ponad 200 000 żołnierzy, planuje zmobilizować więcej i aktywnie pracuje nad uzyskaniem większej ilości broni od innych autorytarnych państw, takich jak Iran i Korea Północna”

⚆ Unijni ambasadorzy zgodzili się na przedłużenie wszystkich sankcji gospodarczych wobec rosji o pół roku. Przypomnijmy, że w grudniu 2022 r. Rada UE ostatecznie zatwierdziła dziewiąty pakiet sankcji wobec rosji za wojnę z Ukrainą. Trwają przygotowania 10. pakietu, który najprawdopodobniej zostanie zatwierdzony przed rocznicą wojny na pełną skalę.

⚆ Za trzy miesiące na Ukrainę przybędzie pierwszy Leopard – poinformował minister obrony Pistorius. Bundeswehra „bardzo szybko” zacznie szkolić ukraińskich żołnierzy do pracy na czołgu i określać trasy dostaw

⚆ UNESCO wpisało historyczne centrum ukraińskiego miasta Odesa na listę światowego dziedzictwa.

⚆ Słowacja jest gotowa do rozmów na temat transferu swoich MiG-29 na Ukrainę – minister obrony kraju Jarosław Nagy.

⚆ Szwecja rozważa wysłanie swoich czołgów Stridsvagn 122 na Ukrainę. Decyzja będzie zależała od zgody Niemiec na przekazanie czołgów Leopard. Czołgi Stridsvagn 122 to zmodyfikowana wersja niemieckiego czołgu Leopard 2. Strv 122 ma wzmocniony pancerz wieży i jest wyposażony w system kierowania ogniem Leopard 2A5, a także przedni pancerz Leopard 2A6EX.

⚆ Pierwsze dostawy francuskich czołgów AMX10-RC powinny nastąpić już na początku lutego – poinformował minister obrony Francji.

⚆ Meduza: Prawie 4 miliony rosjan przybyło do Turcji w okresie od stycznia do września 2022 r. W ubiegłym roku ponad 153 000 obywateli rosji otrzymało prawo stałego pobytu w Turcji – więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. W 2022 roku rosjanie kupili także w Turcji ponad 16 000 domów i mieszkań – więcej niż w poprzednich sześciu latach łącznie. Ale pod koniec grudnia rosyjscy imigranci spotkali się z masowymi odmowami ich wniosków o zezwolenie na pobyt, chociaż władze tureckie nie wydały żadnych oficjalnych zarządzeń dotyczących ograniczeń w zezwoleniach na pobyt dla rosjan.

⚆ Limit cenowy na eksport rosyjskiej ropy pozbawia dochodów budżet putina, choć prawdopodobnie nie zmusi go do zmniejszenia wydatków przez [następne trzy] lata dzięki 45-miliardowemu buforowi rezerw juanów”, według Bloomberg Economics

💩rosja i białoruś:

⚆ putin powiedział, że w Niemczech nadal przebywają „oddziały okupacyjne” USA. „Po II wojnie światowej, jak wiadomo, Niemcy zostały podzielone na 4 sektory: amerykański, brytyjski, francuski i sowiecki. Tak więc Związek Radziecki sformalizował zniesienie tego statusu okupacyjnego. Stany Zjednoczone tego nie zrobiły” – powiedział rosyjski dyktator. Według niego zarzuca się, że sami niemieccy politycy twierdzą, że po drugiej wojnie światowej Niemcy „nigdy nie były suwerennym państwem w pełnym tego słowa znaczeniu”. putin dodał, że „tak czy inaczej suwerenność zostanie przywrócona Europie”.

⚆ wojsko białoruskie prowadzi ćwiczenia na BTRach w okolicach Brześcia

⚆ rosyjskie banki wypuszczają naklejki NFC, które zastąpią Apple Pay i Google Pay

⚆ Meduza: Moskiewski sąd przychylił się do wniosku rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości o zakończenie działalności Moskiewskiej Grupy Helsińskiej (MHG), najstarszej organizacji praw człowieka w rosji, donosi niezależny portal Mediazona. W pozwie Ministerstwo Sprawiedliwości twierdziło, że MHG działając poza obwodem moskiewskim naruszyła przepisy dotyczące organizacji społecznych, a statut organizacji jest niezgodny z obowiązującymi wymogami prawnymi.

⚆ Meduza: Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin wezwał do „pilnego dochodzenia” w sprawie możliwości kryminalizacji wszelkiej krytyki rosyjskich żołnierzy i „uczestników operacji bojowych”. rosyjskie prawo karne już karze krytykę rosyjskich operacji wojskowych, głównie inwazji na Ukrainę, karą do pięciu lat więzienia dla osób skazanych za „dyskredytowanie armii”. Nowelizacja Kodeksu karnego o nowy artykuł została zaproponowana po apelu Jewgienija Prigożyna do ustawodawców. Wołodin wielokrotnie podkreślał, że każdy, kto bierze udział w walkach po stronie rosyjskiej, jest obrońcą rosji i bohaterem wojennym i powinien być odpowiednio traktowany.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Kolejne wynalazki frontowe

⚆ Wuhłedar

⚆ aż się kurzy…