🪖Dzień 335 (24 stycznia 2023, 22:40) – Ramstein – dogrywka

🪖Dzień 335 (24 stycznia 2023, 22:40) – Ramstein – dogrywka

24 stycznia, 2023 2 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś krótko tu, ale dłużej poniżej.

Ramstein 8,5 – tak można podsumować informacje z dzisiejszych deklaracji o dozbrajaniu Ukrainie. Trwa też runda zmian na wysokich stanowiskach w Ukrainie po aferach i doniesieniach medialnych.

Na froncie – niepokojąco pod Bachmutem (Opytne i Kliszczijiwka)

Sprostowanie: Wczoraj podałem informację o amerykańskich Bradleyach transportowanych już do Ukrainy. Tak, były transportowane, lecz nie do Ukrainy. Ukraińskie mają dotrzeć w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dzięki za zwrócenie uwagi.

👍 Dobre wieści:
⚆ Coś się ruszyło w sprawie “Leopardowej koalicji”. Podsumowując:

🇺🇸Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie Ukrainie 30-50 czołgów Abrams.

🇩🇪Niemiecki koncern Rheinmetall jest gotowy przekazać Ukrainie 139 czołgów Leopard, jeśli niemiecki rząd wyrazi na to zgodę (ale w ciągu roku). Na razie mówimy o 19 czołgach.

🇵🇱Polska jest gotowa przekazać nam 14 czołgów Leopard 2.

🇳🇱Holandia rozważa możliwość zakupu 18 czołgów Leopard 2 wydzierżawionych z Niemiec, aby następnie przetransportować je na Ukrainę.

🇳🇴Norwegia rozważa możliwość dostarczenia Ukrainie nawet 8 czołgów Leopard 2.

🇪🇸Hiszpania planuje w ciągu miesiąca naprawić swoje czołgi Leopard 2 dla Ukrainy (około 40 sztuk).

🇫🇮Finlandia będzie mogła przenieść czołgi Leopard 2 na Ukrainę, pod warunkiem odpowiedniej decyzji w Europie (liczba jednostek nie jest znana).

🇫🇷 Francja pracuje nad kwestią dostaw czołgów Leclerc na Ukrainę. Numer też nie jest znany.

🇬🇧Wielka Brytania przekaże 14 czołgów Challenger 2.

RAZEM: 150-200+ czołgów

⚆ Neutralna Szwajcaria planuje zezwolić na reeksport broni na Ukrainę. Komisja Polityki Bezpieczeństwa Rady Narodowej Szwajcarii zatwierdziła wniosek i inicjatywę parlamentarną, która zezwala na reeksport szwajcarskiej broni z krajów trzecich na Ukrainę

⚆ Pentagon sześciokrotnie zwiększy produkcję 155-mm pocisków dla Ukrainy, – New York Times. Według publikacji, produkcja tak potrzebnych Koijowa pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm w USA wzrośnie w ciągu dwóch lat do 90 tys. sztuk miesięcznie, co oznacza sześciokrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

🌻+690 (122 170)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ rosjanie przejęli najprajwdopodobniej resztki Opytnego i Kliszczijiwki

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak nowych informacji

⚆ Okolice Bachmutu – Błahodatne, Iwaniwskie, Dylijiwka, Krasna Hora – tu toczą się aktualnie najcięższe walki.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ kolejne nieudane mini-szturmy rosjan na wybranych odcinkach frontu

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód charkowski i sumski
💥Ostrzał przyfrontowy: Cherson, Komyszuwacha, Konstantyniwka, CZasiw Jar
🛸Kolejne 3 zniszczone rosyjskie helikoptery Ka-52, Jeden Su-25, Dwa alarmy przeciwlotnicze w ciągu dnia.
😼 W okupowanym Berdiańsku wysadzony został samochód ze współpracowniczką Walentiną Mamaj, która „przywitała okupantów, zorganizowała pseudoreferendum i zdradziła patriotów Berdiańska” – przebywa w szpitalu.


Uderzenie w koszary rosjan w Mariupolu (miało w nich być 200 osób)
🏝Eksplozje w Symferopolu

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy złożył rezygnację.

⚆ Do Ukrainy przybył prezydent Finlandii, Sauli Niinistö, poinformował Zełeński. Finlandia wejdzie do koalicji pancernej – poinformowali o tym wspólnie na konferencji prasowej w Kijowie.

⚆ Głównodowodzący Ukraińską Armią – Walerij Załużny otrzymał spadek 1 milion dolarów z USA i przekazał wszystkie te pieniądze na potrzeby armii ukraińskiej – The New York Times. Według publikacji Załużny otrzymał spadek od Amerykanina ukraińskiego pochodzenia Hryhorija Stepantsa. Poinformowała o tym rodzina Stepantsa.

⚆ rosjanie ewakuują swoje rodziny wojskowe z Łuhańska – Sztab Generalny. Ponadto praktyką stało się wysyłanie na front zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy, podczas gdy zawodowy personel wojskowy stara się za wszelką cenę pozostać z tyłu.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Prokurator Generalny Kostin podpisał zarządzenie w sprawie odwołania ze stanowiska zastępcy Ołeksija Symonenki po śledztwie Ukraińskiej Prawdy w sprawie urlopu urzędnika w Hiszpanii.

⚆ Wiceminister obrony Wiaczesław Szapowałow, który odpowiadał za tylne wsparcie Sił Zbrojnych, podał się do dymisji w wyniku skandalu związanego z zakupem produktów po zawyżonych cenach. Ministerstwo Obrony zauważyło, że Szapowałow pracował odpowiedzialnie i był w stanie „nie tylko dostosować bieżącą pracę do krytycznych warunków wojny, kiedy armia powiększyła się wielokrotnie”, ale także „przeprowadzić szereg reform”

⚆ Wiceminister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury Iwan Łukerja złożył rezygnację w wyniku skandalu korupcyjnego ze swoim kolegą Łozińskim. Łukerja stwierdził, że sam o tym zdecydował na początku roku i nie ma to żadnego związku z Łozińskim

⚆ Na posiedzeniu 24 stycznia Gabinet Ministrów zatwierdził odwołanie 5 szefów administracji państwowych. Mowa o szefach administracji obwodowej: dniepropietrowskiej (Walentyn Rezniczenko), zaporoskiej (Ołeksandr Staruch), kijowskiej (Oleksiej Kuleba), sumskiej (Dmytro Żywycki) i chersońskiej (Jarosław Januszewicz). Na początku listopada Ukraińska Prawda i „Schemy” opublikowały śledztwo w sprawie bliskiego przyjaciela Rezniczenki, którego firmie przekazano 1,5 mld hrywien na remonty i budowy dróg w regionie

⚆ Wyższy sąd antykorupcyjny aresztował Romana Kitnera w sprawie wręczenia łapówki za udzielanie korzyści Łozińskiemu.

⚆ Zełeński mianował byłego szefa Kijowskiej administracji terenowej Ołeksija Kulebę zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta.

🌍Świat:

⚆ Amerykańscy i zachodni urzędnicy wezwali Ukrainę do przeniesienia punktu ciężkości z bitwy o miasto Bachmut w obwodzie donieckim na potencjalną ofensywę na południu, poinformowali CNN amerykańscy i ukraińscy urzędnicy.

⚆ Minister obrony narodowej Polski, Błaszczak, poinformował, że Niemcy otrzymały już od Polski wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 do Ukrainy. Wedle Bloomberga jutro Niemcy dadzą Polsce pozwolenie na wysłanie czołgów Leopard 2 do Ukrainy.

⚆ Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podjął decyzję o wysłaniu na Ukrainę czołgów Leopard 2, donosi Spiegel.

⚆ Bundestag oficjalnie poinformował o przekazaniu czołgów Leopard w następujący sposób: „W środę 25 stycznia 2023 roku Bundestag rozpatrzy sprawę ewentualnych dostaw czołgów Leopard z Niemiec do Ukrainy”.

⚆ Tajemniczy mężczyzna swoim telefonem z żądaniami wznowienia wydawania wiz wywołał wczoraj zamieszanie na litewskich lotniskach. Przeprowadzono ewakuację pasażerów na niemal wszystkich lotniskach.

⚆ Stany Zjednoczone są skłonne wysłać do Ukrainy czołgi Abrams – The Wall Street Journal, powołując się na anonimowych urzędników amerykańskich.

⚆ UE z zadowoleniem przyjmuje fakt, że ukraińskie władze poważnie traktują zarzuty korupcyjne stawiane wysokim urzędnikom – tak przedstawiciel Komisji Europejskiej skomentował falę dymisji w ukraińskim rządzie.

⚆ ​​Na ósmym spotkaniu w formacie „Ramstein” 12 krajów zgodziło się na przekazanie Ukrainie około 100 Leopardów 2 — ABC News. Według źródła publikacji, oprócz Polski i Finlandii, które publicznie zgodziły się na przekazanie części swoich Leopardów 2, gotowych do dostarczenia czołgów są także Hiszpania, Holandia i Dania.

⚆ W negocjacjach z Turcją w sprawie przystąpienia do NATO należy wziąć kilkutygodniową przerwę – powiedział szef MSZ Finlandii Haavisto. Według niego Finlandia nie liczy już na szybkie zatwierdzenie przez Ankarę wniosku o wybory w Turcji, które mają się odbyć 14 maja.

⚆ Niemcy przekazują Polsce system obrony przeciwlotniczej Patriot. Te systemy obrony powietrznej zostaną rozmieszczone 60 km od granicy, aby osłaniać punkt logistyczny, w którym zbierana jest pomoc wojskowa dla Ukrainy oraz chronić wschodnią flankę NATO.

⚆ Stany Zjednoczone i Izrael rozpoczęły największe w historii wspólne ćwiczenia wojskowe. Weźmie w nich udział blisko 8 tysięcy żołnierzy i 142 samoloty. Szkolenie obejmie wszystkie dziedziny działań wojennych, w tym wojnę kosmiczną i elektroniczną. Tym samym państwa te wysłały Iranowi „wyraźny sygnał” i podkreśliły siłę swojego sojuszu.

💩rosja i białoruś:

⚆ Szef Sztabu Generalnego Federacji rosyjskiej gierasimow skarżył się, że intensywność działań wojennych podczas wojny na Ukrainie postawiła okupacyjne wojska rosyjskie w warunkach, z jakimi nie spotkały się w historii nowożytnej rosji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Kliszczijiwka – masy rosjan

⚆ Z kamerą wśród snajperów

⚆ Leopardy w Niemczech gdzieś jadą

⚆ Ciemna noc pod Bachmutem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.