🪖Dzień 335 (24 stycznia 2023, 22:40) – Ramstein – dogrywka

🪖Dzień 335 (24 stycznia 2023, 22:40) – Ramstein – dogrywka

24 stycznia, 2023 2 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś krótko tu, ale dłużej poniżej.

Ramstein 8,5 – tak można podsumować informacje z dzisiejszych deklaracji o dozbrajaniu Ukrainie. Trwa też runda zmian na wysokich stanowiskach w Ukrainie po aferach i doniesieniach medialnych.

Na froncie – niepokojąco pod Bachmutem (Opytne i Kliszczijiwka)

Sprostowanie: Wczoraj podałem informację o amerykańskich Bradleyach transportowanych już do Ukrainy. Tak, były transportowane, lecz nie do Ukrainy. Ukraińskie mają dotrzeć w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dzięki za zwrócenie uwagi.

👍 Dobre wieści:
⚆ Coś się ruszyło w sprawie “Leopardowej koalicji”. Podsumowując:

🇺🇸Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie Ukrainie 30-50 czołgów Abrams.

🇩🇪Niemiecki koncern Rheinmetall jest gotowy przekazać Ukrainie 139 czołgów Leopard, jeśli niemiecki rząd wyrazi na to zgodę (ale w ciągu roku). Na razie mówimy o 19 czołgach.

🇵🇱Polska jest gotowa przekazać nam 14 czołgów Leopard 2.

🇳🇱Holandia rozważa możliwość zakupu 18 czołgów Leopard 2 wydzierżawionych z Niemiec, aby następnie przetransportować je na Ukrainę.

🇳🇴Norwegia rozważa możliwość dostarczenia Ukrainie nawet 8 czołgów Leopard 2.

🇪🇸Hiszpania planuje w ciągu miesiąca naprawić swoje czołgi Leopard 2 dla Ukrainy (około 40 sztuk).

🇫🇮Finlandia będzie mogła przenieść czołgi Leopard 2 na Ukrainę, pod warunkiem odpowiedniej decyzji w Europie (liczba jednostek nie jest znana).

🇫🇷 Francja pracuje nad kwestią dostaw czołgów Leclerc na Ukrainę. Numer też nie jest znany.

🇬🇧Wielka Brytania przekaże 14 czołgów Challenger 2.

RAZEM: 150-200+ czołgów

⚆ Neutralna Szwajcaria planuje zezwolić na reeksport broni na Ukrainę. Komisja Polityki Bezpieczeństwa Rady Narodowej Szwajcarii zatwierdziła wniosek i inicjatywę parlamentarną, która zezwala na reeksport szwajcarskiej broni z krajów trzecich na Ukrainę

⚆ Pentagon sześciokrotnie zwiększy produkcję 155-mm pocisków dla Ukrainy, – New York Times. Według publikacji, produkcja tak potrzebnych Koijowa pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm w USA wzrośnie w ciągu dwóch lat do 90 tys. sztuk miesięcznie, co oznacza sześciokrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

🌻+690 (122 170)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ rosjanie przejęli najprajwdopodobniej resztki Opytnego i Kliszczijiwki

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak nowych informacji

⚆ Okolice Bachmutu – Błahodatne, Iwaniwskie, Dylijiwka, Krasna Hora – tu toczą się aktualnie najcięższe walki.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ kolejne nieudane mini-szturmy rosjan na wybranych odcinkach frontu

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód charkowski i sumski
💥Ostrzał przyfrontowy: Cherson, Komyszuwacha, Konstantyniwka, CZasiw Jar
🛸Kolejne 3 zniszczone rosyjskie helikoptery Ka-52, Jeden Su-25, Dwa alarmy przeciwlotnicze w ciągu dnia.
😼 W okupowanym Berdiańsku wysadzony został samochód ze współpracowniczką Walentiną Mamaj, która „przywitała okupantów, zorganizowała pseudoreferendum i zdradziła patriotów Berdiańska” – przebywa w szpitalu.


Uderzenie w koszary rosjan w Mariupolu (miało w nich być 200 osób)
🏝Eksplozje w Symferopolu

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy złożył rezygnację.

⚆ Do Ukrainy przybył prezydent Finlandii, Sauli Niinistö, poinformował Zełeński. Finlandia wejdzie do koalicji pancernej – poinformowali o tym wspólnie na konferencji prasowej w Kijowie.

⚆ Głównodowodzący Ukraińską Armią – Walerij Załużny otrzymał spadek 1 milion dolarów z USA i przekazał wszystkie te pieniądze na potrzeby armii ukraińskiej – The New York Times. Według publikacji Załużny otrzymał spadek od Amerykanina ukraińskiego pochodzenia Hryhorija Stepantsa. Poinformowała o tym rodzina Stepantsa.

⚆ rosjanie ewakuują swoje rodziny wojskowe z Łuhańska – Sztab Generalny. Ponadto praktyką stało się wysyłanie na front zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy, podczas gdy zawodowy personel wojskowy stara się za wszelką cenę pozostać z tyłu.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Prokurator Generalny Kostin podpisał zarządzenie w sprawie odwołania ze stanowiska zastępcy Ołeksija Symonenki po śledztwie Ukraińskiej Prawdy w sprawie urlopu urzędnika w Hiszpanii.

⚆ Wiceminister obrony Wiaczesław Szapowałow, który odpowiadał za tylne wsparcie Sił Zbrojnych, podał się do dymisji w wyniku skandalu związanego z zakupem produktów po zawyżonych cenach. Ministerstwo Obrony zauważyło, że Szapowałow pracował odpowiedzialnie i był w stanie „nie tylko dostosować bieżącą pracę do krytycznych warunków wojny, kiedy armia powiększyła się wielokrotnie”, ale także „przeprowadzić szereg reform”

⚆ Wiceminister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury Iwan Łukerja złożył rezygnację w wyniku skandalu korupcyjnego ze swoim kolegą Łozińskim. Łukerja stwierdził, że sam o tym zdecydował na początku roku i nie ma to żadnego związku z Łozińskim

⚆ Na posiedzeniu 24 stycznia Gabinet Ministrów zatwierdził odwołanie 5 szefów administracji państwowych. Mowa o szefach administracji obwodowej: dniepropietrowskiej (Walentyn Rezniczenko), zaporoskiej (Ołeksandr Staruch), kijowskiej (Oleksiej Kuleba), sumskiej (Dmytro Żywycki) i chersońskiej (Jarosław Januszewicz). Na początku listopada Ukraińska Prawda i „Schemy” opublikowały śledztwo w sprawie bliskiego przyjaciela Rezniczenki, którego firmie przekazano 1,5 mld hrywien na remonty i budowy dróg w regionie

⚆ Wyższy sąd antykorupcyjny aresztował Romana Kitnera w sprawie wręczenia łapówki za udzielanie korzyści Łozińskiemu.

⚆ Zełeński mianował byłego szefa Kijowskiej administracji terenowej Ołeksija Kulebę zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta.

🌍Świat:

⚆ Amerykańscy i zachodni urzędnicy wezwali Ukrainę do przeniesienia punktu ciężkości z bitwy o miasto Bachmut w obwodzie donieckim na potencjalną ofensywę na południu, poinformowali CNN amerykańscy i ukraińscy urzędnicy.

⚆ Minister obrony narodowej Polski, Błaszczak, poinformował, że Niemcy otrzymały już od Polski wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 do Ukrainy. Wedle Bloomberga jutro Niemcy dadzą Polsce pozwolenie na wysłanie czołgów Leopard 2 do Ukrainy.

⚆ Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podjął decyzję o wysłaniu na Ukrainę czołgów Leopard 2, donosi Spiegel.

⚆ Bundestag oficjalnie poinformował o przekazaniu czołgów Leopard w następujący sposób: „W środę 25 stycznia 2023 roku Bundestag rozpatrzy sprawę ewentualnych dostaw czołgów Leopard z Niemiec do Ukrainy”.

⚆ Tajemniczy mężczyzna swoim telefonem z żądaniami wznowienia wydawania wiz wywołał wczoraj zamieszanie na litewskich lotniskach. Przeprowadzono ewakuację pasażerów na niemal wszystkich lotniskach.

⚆ Stany Zjednoczone są skłonne wysłać do Ukrainy czołgi Abrams – The Wall Street Journal, powołując się na anonimowych urzędników amerykańskich.

⚆ UE z zadowoleniem przyjmuje fakt, że ukraińskie władze poważnie traktują zarzuty korupcyjne stawiane wysokim urzędnikom – tak przedstawiciel Komisji Europejskiej skomentował falę dymisji w ukraińskim rządzie.

⚆ ​​Na ósmym spotkaniu w formacie „Ramstein” 12 krajów zgodziło się na przekazanie Ukrainie około 100 Leopardów 2 — ABC News. Według źródła publikacji, oprócz Polski i Finlandii, które publicznie zgodziły się na przekazanie części swoich Leopardów 2, gotowych do dostarczenia czołgów są także Hiszpania, Holandia i Dania.

⚆ W negocjacjach z Turcją w sprawie przystąpienia do NATO należy wziąć kilkutygodniową przerwę – powiedział szef MSZ Finlandii Haavisto. Według niego Finlandia nie liczy już na szybkie zatwierdzenie przez Ankarę wniosku o wybory w Turcji, które mają się odbyć 14 maja.

⚆ Niemcy przekazują Polsce system obrony przeciwlotniczej Patriot. Te systemy obrony powietrznej zostaną rozmieszczone 60 km od granicy, aby osłaniać punkt logistyczny, w którym zbierana jest pomoc wojskowa dla Ukrainy oraz chronić wschodnią flankę NATO.

⚆ Stany Zjednoczone i Izrael rozpoczęły największe w historii wspólne ćwiczenia wojskowe. Weźmie w nich udział blisko 8 tysięcy żołnierzy i 142 samoloty. Szkolenie obejmie wszystkie dziedziny działań wojennych, w tym wojnę kosmiczną i elektroniczną. Tym samym państwa te wysłały Iranowi „wyraźny sygnał” i podkreśliły siłę swojego sojuszu.

💩rosja i białoruś:

⚆ Szef Sztabu Generalnego Federacji rosyjskiej gierasimow skarżył się, że intensywność działań wojennych podczas wojny na Ukrainie postawiła okupacyjne wojska rosyjskie w warunkach, z jakimi nie spotkały się w historii nowożytnej rosji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Kliszczijiwka – masy rosjan

⚆ Z kamerą wśród snajperów

⚆ Leopardy w Niemczech gdzieś jadą

⚆ Ciemna noc pod Bachmutem

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.