🪖Dzień 333 (22 stycznia 2023, 21:45) – Trzy fronty

🪖Dzień 333 (22 stycznia 2023, 21:45) – Trzy fronty

22 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś krótko o trzech frontach na których walczy Ukraina:

Wiosna i początek lata mogą stać się decydującymi okresami w wojnie – powiedział przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Wadym Skibicki w rozmowie z estońską publikacją Delfi. „Jeśli planowana na ten czas wielka ofensywa rosyjska się nie powiedzie, będzie to upadek rosji i putina”. Zauważył, że nowy rosyjski atak na Kijów przez Białoruś jest mało prawdopodobny, podobnie jak aktywne działania wojenne na południu Ukrainy, ponieważ okupantom bardziej zależy na Krymie. „Kiedy wiosna i wczesne lato będą już za nami, może zaczniemy rozmawiać o zakończeniu wojny”. Na doprecyzowujące pytanie dziennikarza o prawdopodobieństwo zakończenia wojny w 2023 roku przedstawiciel ukraińskiego wywiadu zalecił „nie szukać tak daleko”.

Jeśli chodzi o front wewnętrzny to nie kojarzę podsumowania w którym nie byłoby czegoś o likwidacji korupcji czy aresztowaniu osób podejrzanych o współpracę z rosją lub rosyjskim kościołem prawosławnym. Dziś w wieczornym nagraniu Zełeński powiedział: „Teraz główny nacisk kładziony jest na kwestie obronności, polityki zagranicznej i wojny. Ale to nie znaczy, że nie widzę i nie słyszę tego, co mówi się w społeczeństwie na różnych poziomach. (…) Przeanalizujemy szczegółowo każdą sytuację. Co dotyczy energii i zamówień. Co dotyczy relacji między władzą centralną a regionami. Co dotyczy zamówień dla wojska. (…) Społeczeństwo otrzyma pełną informację, a państwo podejmie zdecydowane, niezbędne kroki”.

Ostatni front to sojusznicy. W tej kwestii nie dowiedzieliśmy się za dużo po spotkaniu Macrona i Scholza o zmianie postawie Niemiec. Cieszy natomiast deklaracja Annaleeny Baerbock, która powiedziała, że Niemcy nie zaprotestują, jeśli Polska przekaże Ukrainie swoje Leopardy. Dobrym sygnałem jest też zapowiedź nowego ministra obrony Niemiec, że odwiedzi Kijów.

Linia frontu bez zmian, ale warto odnotować kolejny dzień kompletnie absurdalnych szturmów rosjan na odcinku zaporoskim.

No i jest nasz front zbiórkowy. Marcin Januszewski zebrał dotychczas pieniądze na pomoc medyczną pierwszej potrzeby (200 kroplówek, 200 motylków do tamowania ran), maskownice. Zostało zebrać kasę na rękawice, noże (zwykłe finki), białe rękawice i na paliwo by przejechać 3000 km. W komentarzu znajdziecie informacje jak wpłacić. Marcin ostatnio był w Bachmucie.

Wrzuć Marcinowi 5, 15 lub 50 zł. Na pewno trafią prosto do najbardziej potrzebnych rąk. Dorzucić się można na trzy sposoby:

 1. https://zbieram.pl/paliwo-i-drony
 2. https://www.justgiving.com/crowdfunding/pleasehelptowin
 3. Przelew: Marcin Januszewski mBank
  Najlepiej ” dla chłopców ” jako tytuł przelewu
  07 1140 2004 0000 3202 7709 0533

👍 Dobre wieści:
⚆ Francja nie wyklucza dostaw czołgów ciężkich Leclerc na Ukrainę — Macron na konferencji prasowej ze Scholzem.

⚆ Tydzień temu Maroko wysłało na Ukrainę 20 czołgów T-72B, które przeszły modernizację w Czechach — MenaDefense. Kraj zakupił te i inne czołgi od Białorusi pod koniec lat 90-ych. Maroko jako pierwszy kraj w Afryce udzieliło pomocy wojskowej Ukrainie.

⚆ Polska rozpoczyna szkolenie ukraińskich czołgistów obsługi czołgów Leopard 2. Poinformował o tym na antenie TVN24 szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz. Według niego dzieje się to od kilku dni, mimo że decyzja o przekazaniu Leoparda 2 jeszcze nie zapadła.

🌻+600 (120 760)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Nie ustaje presja rosjan pod Sołedarem i wzdłuż rzeki Bachmutki.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Walki pod Biłohoriwką, Spirnym o Zołotariwką.

⚆ Okolice Bachmutu – Kliszczijiwka, kierunek Błahodatnego i Opytne nadal są miejscem intensywnych walk.

⚆ Marijinka – bez zmian

⚆ Awdijewka – intensywne walki koło Krasnohoriwki i Wodjanego.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ w kilku punktach frontu rosjanie wypuścili małe oddziały piechoty, sporadycznie wspierane niewielką liczbą czołgów i BMP. Wszystkie ataki odparto.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód charkowski, czernihowski i sumski.
💥Ostrzał przyfrontowy: obwód charkowski (Charków, Kupiańsk), Zaporoże, chersoński (Nowa Kachowka), doniecki
😼 Wczoraj miało miejsce uderzenie w bazę wojsk rosyjskich (głównie kadyrowcy) w Kadijewce (obwód łuhański)

Były też skuteczne uderzenia w okolicach Nowej Kachowki.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Informacje o zakupie produktów dla ukraińskich jednostek wojskowych po zawyżonych cenach „rozpowszechniane są z oznakami celowej manipulacji i wprowadzają w błąd” – tak zareagowało MON na publikację w mediach na ten temat. Agencja twierdzi, że „MON przestrzega zasady zerowej tolerancji dla korupcji” i obiecuje wewnętrzną weryfikację faktów podawanych w mediach. Ale jednocześnie agencja będzie kontaktować się ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy w sprawie działalności dziennikarzy. „Ministerstwo Obrony przygotowuje materiały dla Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w celu przeprowadzenia śledztwa w sprawie rozpowszechniania świadomie nieprawdziwych informacji godzących w interesy obronności w okresie szczególnym”.

⚆ Szef Służby Bezpieczeństwa Państwowego Budanow poinformował, że oficer wywiadu Denys Kirijjew, którego Służba Bezpieczeństwa nazwała zdrajcą, zginął w samochodzie SBU. „Jako szef służby specjalnej jestem pewien, że osoba, która była naszym pracownikiem, nie była szpiegiem. To jest po pierwsze. Po drugie, znam pana Kirejewa osobiście od 2009 roku. To tylko dla zrozumienia, „powiedział. Budanow powiedział, że nie spodziewał się takich działań SBU wobec pełnoetatowego oficera wywiadu. Powiedział też, że rozmawiał na temat Kirejewa z ówczesnym szefem SBU Iwanem Bakanowem i „tak naprawdę nie potrafił niczego wyjaśnić”. „Fakty są takie, że osoba, która na zaproszenie SBU udała się do budynku SBU oddalonego o 200 metrów, przed dotarciem do budynku, została zatrzymana, wywieziona nieco dalej niż do tego budynku, a zwłoki wyrzucono na ulicę. Takie są fakty. To wszystko – powiedział.Ponadto szef GUR powiedział, że Kirijew był pracownikiem departamentu i miał powiązania „z wieloma ludźmi na całym świecie”. Kirijew brał udział w pierwszych turach negocjacji z rosją na białorusi.

⚆ Szef patrolowej policji obwodu lwowskiego Roman Pylypenko został zawieszony w obowiązkach służbowych za wydanie swojej dziewczynie przepustki na przejazd przez plac Rynek we Lwowie.

⚆ Amerykański generał Joseph Keith Kellogg spacerował dziś z burmistrzem Charkowa. Generał służy jako doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. Bezpieczeństwa narodowego. Oznacza to, że w sprawie Ukrainy mogą zapaść ważne decyzje.

⚆ Boris Johnson odwiedził Buczę i Borodiankę w obwodzie kijowskim.

🌍Świat:

⚆ Nowy niemiecki minister obrony Pistorius planuje wizytę na Ukrainie, być może w ciągu najbliższego miesiąca.

⚆ Finlandia zamroziła rosyjskie aktywa o wartości 187 mln euro – są to nieruchomości, udziały, samochody, jachty i samoloty.

⚆ „Nie będziemy patrzeć biernie jak Ukraina się wykrwawia” – Morawiecki poinformował w wywiadzie z Polską Agencją Prasową, że jeśli Niemcy nie podejmą decyzji w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard, to rozpocznie się budowa „mniejszej koalicji” państw, które są gotowe przekazać Ukrainie część swoich nowoczesnych czołgów. “Ukraina i Europa wygra tę wojnę – z Niemcami lub bez nich. Tylko od Niemiec zależy, czy zechcą przyłączyć się do końca rosyjskiego barbarzyństwa, czy też będą dalej biernie się przyglądać”.

⚆ Odmowa wydania czołgów może stać się wielkim skandalem. Była minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zakazała inwentaryzacji czołgów Leopard będących w służbie Bundeswehry na tydzień przed swoją rezygnacją, Business Insider. Według publikacji zrobiła to, aby uniknąć nacisków na Niemcy i osobiście na kanclerza Scholza w sprawie dostarczenia czołgów na prośbę Kijowa.

⚆ Niemcy mają do dyspozycji 212 czołgów Leopard 2 różnych modyfikacji, z czego mogą przekazać Ukrainie 19 Leopardów 2A5, które służą tylko do celów szkoleniowych — Spiegel.

⚆ Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę – powiedziała w niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock (Zieloni) w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI. Zapytana o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec, Baerbock stwierdziła: „Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie” – poinformowała agencja Reutera. (PAP)

⚆ Obrona Bachmuta jest strategicznie poprawną operacją, pomimo ceny, jaką płaci Ukraina – ISW
„Bachmut sam w sobie nie ma znaczenia operacyjnego ani strategicznego, ale gdyby siły rosyjskie zdobyły go stosunkowo szybko i łatwo, mogłyby liczyć na rozszerzenie działań ofensywnych, które zmusiłyby Ukrainę do pospiesznego budowania pozycji obronnych na mniej korzystnym terenie” – czytamy w raporcie.

⚆ USA nie przekonuje Niemiec do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard – koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Kirby.

⚆ Śledczy FBI znaleźli sześć dokumentów oznaczonych jako „tajne” i powiązane materiały w domu Bidena w Wilmington, Delaware.

⚆ Stany Zjednoczone powinny wysłać przynajmniej jednego Abramsa na Ukrainę, aby zmusić Niemcy do dostarczenia własnych czołgów – powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA, republikanin Michael McCaul.

⚆ Ukraińscy saperzy będą szkolić się w Japonii.

⚆ W centrum Nowego Jorku, z okazji Święta Jedności Narodowej Ukrainy, powstała Słonecznikowa instalacja złożona z 333 słoneczników. Kwiaty złożono w pobliżu Flatiron Plaza, pomiędzy Piątą Aleją a Broadwayem, naprzeciwko Madison Square Park. Organizatorzy apelują do mieszkańców i gości Nowego Jorku o robienie sobie zdjęć ze słonecznikami i umieszczanie na swoich portalach społecznościowych zdjęcia ze słowami wsparcia dla Ukrainy. Liczba kwiatów jest związana z liczbą dni, w których trwa wojna na pełną skalę na Ukrainie.

⚆ Włochy badają możliwość przeniesienia systemu obrony powietrznej SAMP-T na Słowację, która z kolei wyśle swój system obrony powietrznej Patriot na Ukrainę, – Corriere della Sera. Słowacja otrzymała Patriota w miejsce wysłanego na Ukrainę systemu S-300.

⚆ Kanał telewizyjny RT France, zamyka się po zablokowaniu kont bankowych.

💩rosja i białoruś:

⚆ Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji rosyjskiej miedwiediew powiedział po spotkaniu w Ramstein, że „rosji będzie bardzo trudno i nie ma co mieć złudzeń”. „Spotkanie w Ramstein i dostawy ciężkiej broni do Kijowa nie pozostawiają wątpliwości, że nasi wrogowie będą próbowali nas wymęczyć na czas nieokreślony, a jeszcze lepiej zniszczyć. I mają dość broni. Jeśli będzie taka potrzeba, rozpoczną produkcję nowego. Dlatego nie ma potrzeby mieć złudzeń” – powiedział.

⚆ Systemy obrony powietrznej w Moskwie zostały rozmieszczone tak, aby razem obejmowały Kreml.
W sumie w stolicy Federacji rosyjskiej zarejestrowano co najmniej 3 jednostki Pancyr-S1 zainstalowane na dachach budynków. Również kompleksy S-400 zostały zainstalowane w innych obszarach Moskwy.

⚆ Ostrzał w obwodzie biełgorodzkim

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Kaboom na kierunku zaporoskim

⚆ Z wizytą w warsztacie dronowych wynalazców.

⚆ Kaboom pod Bachmutem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.