🪖Dzień 332 (21 stycznia 2023, 22:50) – 120

🪖Dzień 332 (21 stycznia 2023, 22:50) – 120

21 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś tylko odnotuję, że licznik “słoneczników” przebił 120 000. Wielokrotnie pisałem, że ludzi w rosji dużo i nie zabraknie im kandydatów do wylądowania w czarnym worku jako “Gruz 200”. Te 120 000 to ponad 66% tego co putin przygotował rok temu do ataku na Ukrainę. W tych grubych tysiącach są i doborowe jednostki zdziesiątkowane pod Hostomelem, marynarze z “moskwy”, tysiące ekip “wypalonych” w czołgach i transporterach opancerzonych, wagnerowcy, więźniowie, poborowi, mobilizowani, mieszkańcy Petersburga, Tuły i innych mocno egzotycznych miejscowości. I rosjan będzie nadal dużo. Byleby zabrakło im czasu na szkolenie, zabrakło amunicji, sprzętu, części do czołgów, rozumu ich dowódcom.

Pamiętam jak 10 marca zastanawiałem się jakie mogą być scenariusze zakończenia tej wojny (wymieniłem wówczas 5). Wtedy jeszcze łudziliśmy się, że rosjanie “powstaną”, że putina zaatakuje tajemniczy samobójca, że oligarchowie…, że Chiny…. Im bardziej myślałem, tym wyraźniej widać było, że liczy się tylko wyparcie rosjan z ukraińskich ziem. Zatem dziś, po wczorajszym Ramstein szanse Ukrainy na to rosną? Tak, lecz nie tak skokowo, aby wywołać jakąkolwiek reakcję rosji. Zauważcie, że poza sołowjowem i miedwiediewem nie było gróźb, oburzenia, eskalacji. Czy o czymś to świadczy? – nie wiem, ale sam fakt warto odnotować. Natomiast sołowjow i miedwiediew mają rację w jednym – w walkę z rosją zaangażowana jest spora część świata. I mimo, że jest to dokonywane krwią głównie Ukraińców, to kluczowe znaczenie ma tu zachowanie USA. To oni dysponują najnowszą bronią, która robi kolosalną różnicę na froncie, to ich wywiad pełni kluczową rolę w podejmowaniu decyzji przez sztab ukraiński, to na nich przekornie patrzą Niemcy, to USA łamią jako pierwsi większość tabu (poza czołgami i “częściami” do samolotów z Polski). Oczywiście nie pomniejszam roli Polski, UK, Litwy, Łotwy, Estonii, Nordyków itd. To jednak na wsparcie USA i na ich dostawy patrzyłbym jako elementy krytyczne do uzyskania przewagi przez Ukraińców. Przewagi, która da Ukrainie upragnione i zasłużone zwycięstwo. USA oczywiście mają w tym swój interes i bez względu czy jest to dla nich wizja zysków, zwiększenie wpływów w tej części Europy, osłabienie partnerstwa rosji z Chinami czy po prostu dokończenie upadku zsrr z lat 80-ych, to zapewne Ukraińcom to pasuje.

Linia frontu bez zmian.

💰Przypominam o zbiórce organizowanej przez Marcina Januszewskiego. Poniżej namiary jak wpłacać. Marcin za tydzień jedzie z dostawami i trochę mu jeszcze brakuje (napiszę więcej jutro).

Dorzucić się można na trzy sposoby:

1. https://zbieram.pl/paliwo-i-drony

2. https://www.justgiving.com/crowdfunding/pleasehelptowin

3. Przelew: Marcin Januszewski mBank, 07 1140 2004 0000 3202 7709 0533

Najlepiej ” dla chłopców ” jako tytuł przelewu

👍 Dobre wieści:

⚆ Biden, odpowiadając na pytanie o dostarczenie czołgów Leopard na Ukrainę, powiedział, że Ukraina otrzyma wszelką niezbędną pomoc do walki z rosyjską armią.

⚆ W najbliższym czasie ukraińskie wojsko rozpocznie szkolenie na czołgach Challenger 2 w Wielkiej Brytanii – Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii. Według niego nie powinno to zająć dużo czasu.

⚆ W przyszłym tygodniu Włochy zatwierdzą szósty pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, La Repubblica. Obejmie on systemy obrony przeciwlotniczej Aspide. Kwestia dostaw systemów przeciwlotniczych SAMP/T jest wciąż przedmiotem dyskusji — niektóre komponenty trzeba pozyskać z Francji, by przetransportować broń na Ukrainę.

⚆ Ukraińskie załogi czołgów rozpoczną szkolenie na czołgach Leopard 2. O tym powiedział minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z „Głosem Ameryki”.

🌻+860 (120 160)

👎 Z gorszych wieści:

⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)

⚆ Swatowe – Kreminna – Ostrzejsze walki pod Kreminną

⚆ Okolice Bachmutu – Ukraińcy nadal niszczą rosjan próbujących zbudować swoje pozycje w Sołedarze. Pod samym Bachmutem trwają walki w Opytnym i na wschodnich rejonach miasta. Kliszczijwka niestety raczej w całości przejęta przez rosjan, co niestety utrudni obronę Bachmutu, ze względu na wzgórza, które będą dogodne dla rosjan do ostrzału i prowadzenia ataków na południowe rejony miasta. No, ale to nadal nie do końca oficjalna informacja. Wedle niektórych doniesień część miejscowości była wczoraj w “szarej strefie” i dziś Ukraińcom miało się udać poprawić swoją sytuację w tym rejonie. Prócz tego walki w miejscowościach Błahodatne i Krasna Hora.

⚆ Marijinka – bez zmian

⚆ Awdijewka – rosjanie próbują obejść punkt nieudnych ataków przez rejon Ołeksandropola i Krasnohoriwky.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):

⚆ Bez zmian (rosjanie od kilku dni zaczęli wysyłać mniejsze grupy piechoty na ukraińskie linie obrony)

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski, charkowski,

💥Ostrzał przyfrontowy: Zaporoże, obwód doniecki, obwód mikołajowski, doniecki, chersoński (Nikopol i okolice, Cherson i Antoniwka)

😼 Sporo uderzeń w punkty koncentracji rosjan w obwodzie chersońskim. Hoła Prystań, Mierzeja Kinburn, Wełyka Kardaszinka, Kachowka, Nowa Kachowka. Ostrzekane Ołeszki (pozycje rosjan)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Dziś pożegnano ofiary katastrofy lotniczej w Browarach w której zginęło kierownictwo ukraińskiego MSW.

⚆ Prokuratura Generalna nie ma wątpliwości co do zaangażowania Iranu w produkcję i dostawy dronów do rosji.

⚆ NABU zatrzymał wiceministra z powodu łapówki na generatorach – źródła. Łoziński jest oskarżony o przyjęcie łapówki w wysokości 400 000 dolarów. Całkowita kwota zakupu wyniosła 1,8 miliarda hrywien. Został zwolniony z posady.

⚆ Ukraińcy twierdzą, że poważne rozważanie wariantu ataku ze strony białorusi jest tylko elementem gry rosjan. Nic nie wskazuje aby w najbliższym czasie zebrała się tam wystarczająca ilość sił rosyjskich i białoruskich.

⚆ Kierownictwo Ministerstwa Obrony zostało wezwane na zamknięte posiedzenie Rady Najwyższej. Ma to prawdopodobnie związek ze skandalem dotyczącym zakupów produktów dla tylnych jednostek armii. Skandal wybuchł po dzisiejszej publikacji w mediach gdzie udowodniono, że wojsko kupuje produkty żywnościowe dla armii po 2-3 razy wyższych cenach niż są dostępne w sklepach w Ukrainie.

⚆ Kolejny „Ramstein” będzie „lotniczy” i odbędzie się w połowie lutego – wiceszef biura prezydenta Ukrainy.

Teraz stopniowo zaczęto dostarczać czołgi, BBM, BMP. Mamy nadzieję, że na kolejnym szczycie będzie jeszcze potężniejsza broń i wsparcie.

🌍Świat:

⚆ Według amerykańskiego wywiadu straty rosjan na Ukrainie sięgnęły 188 tys. osób, – The Sun. Taką liczbę zabitych lub rannych okupantów poinformowano aliantów na wczorajszym spotkaniu w Ramstein.

⚆ Brytyjski wywiad: przesuwanie się wojsk rosyjskich w rejonie Bachmutu jest nadal możliwe. Sytuacja na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej jest taka, że strony są w stanie jedynie utrzymać swoje pozycje, a jedynie w rejonie Bachmutu istnieje możliwość ograniczonego posuwania się wojsk rosyjskich. rosyjskie siły i wagnerowcy prawdopodobnie odbudowywali swoje pozycje w mieście Sołedar po zdobyciu go na początku tego tygodnia – wynika z raportu brytyjskiego wywiadu. „Ogólnie rzecz biorąc, wojna osiągnęła impas” – stwierdzono w raporcie.

⚆ Estońska straż graniczna zmusiła rosjan do zamalowania napisów „Russkij mir” na wagonach z olejem napędowym. Na kolejowe przejście graniczne w Koiduli z rosji wjechał pociąg przewożący olej opałowy. Cztery cysterny pociągu miały wypisane słowa „russkij mir”, a straż graniczna nie wpuściła go w takiej formie do Estonii. Obsługa pociągu zamalowała więc napisy niebieską farbą.

⚆ Kreml prawdopodobnie umieszczał systemy obrony przeciwlotniczej na domach w Moskwie, aby tworzyć prowokacyjne komunikaty w przestrzeni informacyjnej i wzmacniać antyukraińskie nastroje wśród rosjan — ISW

⚆ USA i ich sojusznicy zgodzili się na wprowadzenie dwóch maksymalnych cen na rosyjskie produkty naftowe. Rozróżnienie cen będzie wynikało z rodzaju produktu naftowego (inne limity dla ropy, inne na mazut, olej opałowy etc.)

⚆ Cypr jest gotowy oddać Ukrainie swoje T-80 tylko w zamian za Leoparda 2 z Grecji – media.

⚆ Czechy zaprzeczyły, że są gotowe przekazać Ukrainie czołgi Leopard, otrzymane zamiast przekazanych już T-72.

⚆ Mołdawia liczy, że zwycięstwo Ukrainy przyczyni się do wycofania wojsk rosyjskich z regionu Naddniestrza.

⚆ USA najprawdopodobniej wesprą inicjatywę Holandii w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców F-16 – ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter w rozmowie z dziennikarzem estońskiej publikacji Delfi.

⚆ Niemcy zapłacą wysoką cenę za upór Scholza, – Der Spiegel. Ostatecznie Niemcy zgodzą się na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2, ale w tym momencie międzynarodowa reputacja kraju bardzo ucierpi.

⚆ Prezydent Mołdawii Maia Sandu przyznaje, że jej kraj mógłby porzucić neutralność i przystąpić do NATO – Politico

⚆ rosja nie ma środków na ofensywę w kierunku Zaporoże – wywiad kanadyjski. rosjanie są słabo wyposażeni i słabo wyszkoleni, więc przez kilka miesięcy nie będą w stanie przeprowadzić udanej ofensywy na froncie zaporoskim. Federacja rosyjska przeznacza duże środki na próby zajęcia dodatkowych terytoriów w Donbasie. Podczas gdy Siły Zbrojne zadają okupantom bardzo ciężkie straty, rosja osiągnęła niewielkie zdobycze terytorialne. (Patrz wideo w materiale bonusowym)

💩rosja i białoruś:

⚆ Pożar w rosyjskim Angarsku – apaliły się cysterny kolejowe z paliwem.

⚆ Na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni 11 okrętów Federacji rosyjskiej, z czego 5 to ma na pokładzie rakiety Kalibr.

⚆ prigożyn napisał list do USA, aby dowiedzieć się o zbrodniach „wagnerowców”.

⚆ W Moskwie w pobliżu pomnika Łesi Ukrainki zatrzymywane są osoby za przynoszenie kwiatów lub organizowanie indywidualnych pikiet. Wygląda na to, że cały czas pełni tu służbę policyjna. Pomnik stał się nieformalnym pomnikiem upamiętniającym ofiary agresji putina w Dnieprze i miejscem zbiórki dla sprzeciwiających się mu rosjan.

⚆ Zdjęcia satelitarne ruchu wagonów kolejowych między rosją a KRLD Pokazują 5 wagonów, które wyjechały z rosji do KRLD, gdzie zostały załadowane kontenerami transportowymi, po czym wagony wróciły. Stany Zjednoczone uważają, że PKW „Wagner” kupuje broń i amunicję z Korei Północnej do prowadzenia działań wojennych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Monastyrski – materiał wspomnieniowy

⚆ A co to tam lata lewą stroną nad Ukrainą?

⚆ Znalezione na deokupowanej charkowszczyźnie

⚆ Kraken w akcji

⚆ Nieudana próba natarcia armii rosyjskiej na Zaporoże. Minus 30 najeźdźców i trzy czołgi.

⚆ Ratowanie drona mavic