🪖Dzień 327 (16 stycznia 2023, 21:20) – Pierwszy mit

🪖Dzień 327 (16 stycznia 2023, 21:20) – Pierwszy mit

16 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

Tytułowe zdjęcie autorstwa Reuters

✂️ W skrócie:

Dziś Ukraińcy wspominali “ukraińskich cyborgów” – czyli żołnierzy, którzy 8 lat temu, przez 242 dni bronili się na terenie lotniska w Doniecku. To była (i jest) pierwsza legenda wojny, którą rosja wytoczyła Ukrainie ponad 9 lat temu (Nie licząc “Niebiańskiej sotni”). Jest w tej historii niezłomność, której rosjanie nie docenili szacując swoje szanse na wygraną rok temu. 9 lat temu ukraińska armia była w opłakanym stanie. Po rządach Janukowycza, ówczesny premier Ukrainy (Jaceniuk) głośno się żalił, że nie mają za co zatankować BTRów, że wiele z nich nie ma nawet akumulatorów. rosjanie w tym czasie wykonali plan z zielonymi ludzikami, przejęli Krym i rozkręcali oddziały DNR i LNR. Mimo bohaterskich walk i powstrzymania ówczesnych postępów rosjan, Ukraińcy popełniali błędy i zaliczali też dotkliwe porażki (Iłowajsk). W całym tym zderzeniu z agresją rosyjską i obojętnością świata, obrona donieckiego lotniska była niczym nadzieja, pokazująca, że Ukraińcy są w stanie pokonać wroga dzięki determinacji i poświęceniu. Ten mit dotarł też za granicę Ukrainy i obraz zrujnowanej wieży lotniska z ukraińską flagą na szczycie stał się symbolem. Z punktu widzenia taktyki, ta uparta obrona lotniska (które w tamtym momencie nie miało większej wartości) angażowało dużą liczbę sił rosyjskich i DNR. To pozwoliło z kolei ukraińskim oddziałom powstrzymać rosjan pod Mariupolem. Ironicznie – w tej odsłonie wojny role się odwróciły i obrona Mariupola wyhamowywała postępy rosjan w innych odcinkach frontu donieckiego. O obrońcach powstał film “Cyborgi” (w 2017 był numerem 1 w ukraińskich kinach) oraz powstało powiedzenie “Oni wytrzymali, nie wytrzymał beton”.

Dziś Ukraina pisze nową historię i powstają nowe mity, nowi bohaterowie. I dziwnie widzieć historię piszącą się na naszych oczach w takim tempie i strasznie bo cena, którą płacą Ukraińcy jest ogromna. To jednak one są z jednej strony i wyrazem ducha ale i wsparciem dla walczącej o wolność Ukrainy.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wielka Brytania poinformowała o przekazaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej – poinformował minister obrony Ben Wallace. W menu:
▪️ szwadron czołgów „Challenger 2”;
▪️8 ACS AS90+
▪️100 sztuk pojazdów opancerzonych, w tym transporter opancerzony FV430 „Bulldog”;
▪️dziesiątki bezzałogowych statków powietrznych;
▪️100 000 pocisków artyleryjskich;
▪️100 „ulepszonych pocisków”;
▪️części zamienne do obsługi ukraińskich czołgów i pojazdów opancerzonych.

🌻+790 (116 080)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ rosja wyprowadziła w morze 6 okrętów wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr. Całkowita salwa wynosi około 30 pocisków — Siły Morskie Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Rośnie zagrożenie atakami rakietowymi i powietrznymi z przestrzeni powietrznej Białorusi, — Sztab Generalny.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Swatowym trwają walki, Ukraińcy mają dalej sukcesy w przesuwaniu się w pobliże miasta.

⚆ Sołedar – trwają walki. Ukraińcom udało się zniszczyć kilka składów amunicji rosjan na terenie ruin. Walki w okolicach Krasnej Hory.

⚆ Okolice Bachmutu – trwa obrona Pidhorodnego, Opytnego, Kliszczijiwki i wschodnich rejonów miasta. Sytuacja jest tu bardzo trudna.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Trudna sytuacja w Wodianym, W Marijince rosjanom udało się nieco przesunąć do przpdu.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: nocny ostrzał Zaporoża (bez ofiar). Cherson – ostrzelany szpital dziecięcy, budynek mieszkalny, internat (1 ofiara), Kupiańsk (brak ofiar)
🏝Eksplozje nad i w Sewastopolu (okolice lotniska Belbek). Szef okupacyjnej administracji Sewastopola poinformował, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad morzem 10 ukraińskich dronów. Żaden obiekt w mieście ani na morzu nie został uszkodzony.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Liczba ofiar ataku na budynek mieszkalny w Dnieprze 14 stycznia przekroczyła 40.

⚆ Słowacja przekaże jeszcze jedną auto-haubicę Zuzanna 2 Ukrainie. To już 8 sztuka (jedną rosjanie zniszczyli).

⚆ rosjanom zostało mniej niż 100 pocisków balistycznych Iskander, więc będą coraz częściej używać S-300 i S-400 do rażenia celów naziemnych na Ukrainie – powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ignat. Ponadto, według niego, Federacja Rosyjska ma setki pocisków Ch-22, z których jeden trafił w wieżowiec w Dnieprze, ale Ukraina nie ma obecnie środków na ich zestrzelenie. „Ch-22 może zostać zniszczony przez nowoczesne zachodnie systemy, takie jak Patriot i SAMP-T” – powiedział Ihnat. „Pociski Ch-22 też były w naszej służbie: daliśmy im, rosjanom, za długi gazowe, w szczególności samoloty Tu-22M3… Część dano, część wycięto. Ich los jest taki, że wracają na Ukrainę. To już stało się memem w rosyjskiej opinii publicznej” – dodał.

⚆ 100 ukraińskich wojskowych dotarło do USA na szkolenie z obsługi systemu Patriot.

⚆ W tym tygodniu Ukraina otrzyma pierwszą transzę środków z pakietu pomocy makrofinansowej z UE w łącznej kwocie 18 mld euro.

⚆ Zełeński przetrwał ponad 12 prób zabójstwa od początku rosyjskiej inwazji – The Independent. Podczas wizyty na Ukrainie dyrektor CIA Bill Burns ostrzegł Zełeńskiego przed groźbą zamachu na tajnym spotkaniu przed inwazją na rosję. Informacje na ten temat opisuje książka „The Battle of His Life: Inside the Joe Biden White House” autorstwa Chrisa Whipple’a – autora książek o administracji różnych prezydentów USA. Według Whipple’a, co najmniej dwa z nieudanych zamachów miały miejsce dzięki „szczegółowym” amerykańskim informacjom wywiadowczym udostępnionym przez Burnsa podczas jego wizyty w Kijowie.

⚆ SBU zidentyfikowała rosyjskie wojsko biorące udział w ataku rakietowym na wieżowiec w Dnieprze i wszczęła postępowanie karne na podstawie art. 438 Kodeksu karnego „Naruszenie praw i zwyczajów wojennych” w celu zebrania i podsumowania danych o terrorystycznej działalności pilotów wroga. „Każda rosyjska zbrodnia wojenna ma określonego sprawcę. Służby bezpieczeństwa ustalą i opublikują dane wszystkich imiennie – tak, aby żaden morderca nie uniknął kary. Niech każdy kto naciska „start”, kto jest zamieszany w takie zbrodnie, niech potem co minutę czeka na zemstę. I na pewno będzie. Służby specjalne zgromadziły już ogromny materiał dowodowy dla sądów międzynarodowych i z każdym dniem wojny poszerzają go i uzupełniają” – szef SBU Wasyl Maluk.

🌍Świat:

⚆ UE traktuje atak rakietowy na wieżowiec mieszkalny w Dnieprze za oznakę eskalacji ze strony Kremla i dyskutuje o swojej możliwej odpowiedzi na ten atak – powiedział rzecznik Unii Europejskiej Peter Stano

⚆ Wojska rosyjskie mogą przeprowadzić nową, większą ofensywę w obwodzie ługańskim. Od 2022 r. rozmieszczają tam dodatkowe siły i podejmują inne działania, które mogą świadczyć o przygotowaniach do operacji ofensywnej – Amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Jednocześnie, mało prawdopodobne jest rozpoczęcie przez rosję ofensywy na południu Ukrainy — w obwodzie chersońskim czy zaporoskim. rosyjska ofensywa z terytorium Białorusi wydaje się mało prawdopodobna – ISW.

⚆ Stany Zjednoczone rozumieją potrzebę Ukrainy do rażenia celów znajdujących się dalej za linią frontu, niż mogą dosięgnąć dostępne obecnie systemy, i prowadzą odpowiedni dialog ze stroną ukraińską. O tym powiedział zastępca sekretarza obrony USA ds. politycznych Colin Kahl na spotkaniu z dziennikarzami w Kijowie

⚆ Ceny gazu w Europie spadły do minimum od września 2021 roku. Ceny giełdowe gazu w Europie spadają. Cena gazu spadła poniżej 650 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Również Ministerstwo Finansów rosji dostrzegło spadek cen rosyjskiej ropy poniżej 47 dolarów za baryłkę.

⚆ Przychody rosji z eksportu nawozów rolniczych wzrosły w 2022 r. o 70% do 16,7 mld USD, pomimo spadku sprzedaży, ponieważ ceny składników odżywczych gwałtownie wzrosły po 24 lutego. Informuje o tym Financial Times.

⚆ Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht złożyła rezygnację. Wystąpiła już o odwołanie kanclerza Olafa Scholza. Stanowisko ministra obrony może prawdopodobnie objąć lider partii SPD Lars Klingbeil lub minister pracy Hubertus Geil.

⚆ Kanada nie rozmawia jeszcze o dostawie czołgów Leopard 2 na Ukrainę – premier Trudeau

⚆ Rzecznik Praw Obywatelskich Turcji Seref Malkok powiedział, że Ukraina i rosja pracują nad dużą wymianą, w której łącznie może uczestniczyć 1000 osób. „Ukraiński rzecznik przekazał stronie rosyjskiej listę 800 osób. Rosyjski rzecznik przekazał ukraińskiemu rzecznikowi listę 200 osób. Jeśli uda nam się stworzyć „platformę stambulską”, łatwiej będzie omówić te kwestie. Jesteśmy w trakcie tworzenia tego mechanizmu” – powiedział Malcock.

⚆ Norweskie władze potwierdziły, że rosjanin Andrij Miedwiediew, będący byłym wysokim rangą członkiem PKW „Wagnera”, nielegalnie przekroczył granicę i poprosił o azyl.

⚆ W ciągu ostatnich sześciu tygodni zarówno Ukraina, jak i Federacja Rosyjska odniosły ograniczone sukcesy, ale dla przełomów operacyjnych obie strony muszą stworzyć kombinację wojsk gotowych do walki, zdolnych do wykorzystania tych sukcesów – wywiad brytyjski.

⚆ Niemczech rozpoczął się rozszerzony program szkolenia ukraińskiego personelu wojskowego pod okiem amerykańskich instruktorów – poinformował o tym najwyższy urzędnik armii amerykańskiej, gen. Mark Milley.

💩rosja i białoruś:

⚆ putin polecił Gierasimowowi zająć Donbas do marca 2023 roku. O tym powiedział przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Andrij Jusow, informuje Interfax-Ukraina.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ich już nie ma (dzięki Krzysztof Sanocki)

⚆ Wspomnienie walk o lotnisko w Donbasie

⚆ Mobilna ekipa obrony nieba nad Kijowem – galeria zdjęć

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.