🪖Dzień 326 (15 stycznia 2023, 23:30) – jak wygrać?

🪖Dzień 326 (15 stycznia 2023, 23:30) – jak wygrać?

15 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Od kilku dni próbuję odpowiedzieć sobie na pytanie, co musiałoby się stać aby ta wojna zakończyła się zwycięstwem Ukrainy? Nie jestem ekspertem militarnym, nie znam się na rodzajach uzbrojenia, taktyce itp. Jest jednak moim marzeniem by ta wojna jak najszybciej zakończyła się zwycięstwem Ukrainy. Od miesięcy na froncie trwa stan względnej równowagi. Nieco wedle wyświechtanego – “Ukraina jest zbyt silna by przegrać, rosja zbyt słaba by wygrać.” Straty rosjan są duże, postęp ich wojsk jest niewielki, wartość sprzętu i żołnierzy wysyłanych na front – również niewielka. Po stronie ukraińskiej – mamy silną motywację, dobre wyposażenie, mądrzejsze dowodzenie, pięknych ludzi, dobry zwiad, małe ilości dalekosiężnej artylerii i spore (ale niewystarczające do zwycięstwa) wsparcie sojuszników. rosjanie mają przewagę (jeszcze) w rakietach, które mogą jeszcze tygodniami dewastować ukraińskie miasta i ich infrastrukturę krytyczną. Mają też pod dostatkiem ludzi, którzy w lepszej lub gorszej kondycji pójdą na front by umrzeć, a co dziesiąty lub co piąty z nich zabierze na tamten świat jednego z Ukraińców.

Zatem – jak Ukraina może wygrać tę wojnę? Czy 40 mln Ukraińców jest w stanie zredukować potencjał 130 mln rosjan na tyle by rosja poddała się lub upadła? Czy rosjanie są w stanie dostrzec prawdziwy obraz sytuacji i zmobilizować się na tyle by zatrzymać tę wojnę od środka? Czy sankcje doprowadzą do upadku rosji? Czy sojusznicy Ukrainy są w stanie zmobilizować się na tyle, bez lęku o reakcję rosji dostarczyć Ukrainie broń, która da Ukrainie przewagę na polu boju? Niestety nic na ten moment nie wskazuje na to aby odpowiedź na którekolwiek z tych pytań była twierdząca. rosjan jest 3x więcej, nie wierzę w potencjał rosjan do wewnętrznego buntu, a po niemal roku obserwacji uważam, że działania sojuszników Ukrainy są niestety niewystarczające (mimo, że skala tej pomocy jest bezprecedensowa).

Jestem bardzo ciekaw jakie decyzje zostaną ogłoszone 20 stycznia po kolejnym spotkaniu grupy Rammstein. W optymistycznym scenariuszu najbardziej twardogłowe kraje UE powinny zrozumieć, że Ukraina nie ulegnie rosji i jedynym wyjściem jest wsparcie Ukrainy na tyle by doprowadzić do kontrolowanego upadku putina i dotychczasowej ekipy. Do tego potrzebne są jeszcze bardziej odważne działania i wspólne działanie UE/NATO. Deklaracja Niemiec o możliwości dostarczenia czołgów Leopard 2 w 2024 roku brzmi w tym ujęciu jak kiepski żart (podobnie jak deklaracje dostarczenia amunicji do Gepardów).

Nie bądź zatem jak Olaf i wesprzyj Ukrainę tak jak możesz. W tym przypadku – za pośrednictwem Marcina Januszewskiego, który za kilkanaście dni jedzie na front by dostarczyć ukraińskim żołnierzom to czego potrzebują. Szczegóły:

Facebook Marcina jest zablokowany ale dorzucić się można na trzy sposoby:

https://zbieram.pl/paliwo-i-drony

https://www.justgiving.com/crowdfunding/pleasehelptowin

lub 

Marcin Januszewski     mBank

Najlepiej ” dla chłopców ” jako tytuł przelewu

07 1140 2004 0000 3202 7709 0533

Linia frontu bez oficjalnych zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Rząd brytyjski potwierdził plany przeniesienia na Ukrainę dywizjonu 14 czołgów Challenger 2 i około 30 samobieżnych instalacji artyleryjskich kalibru 155 mm AS90.

🌻+630 (115 290)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna –

⚆ Soładar – tu znowu sprzeczne wieści, ale około 14 pojawiło się dość adekwatne wideo od Madiara, które świadczyłoby, że zachodnia część Sołedaru, niczym wioska Galów, nadal jest w rękach ukraińskich.

Nie mniej – sami Ukraińcy przyznają, że ich oddziały znajdują się głównie poza granicami administracyjnymi miasta. Ukraińcy koncentrują się na niedopuszczeniu rosjan do Krasnej Hory o Błahodatnego.

⚆ Okolice Bachmutu – walki pod Pidhorodnym, pod Kliszczijiwką i w Opytnym (tu stan posiadania miejscowości zmienia się dynamicznie)

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie przygotowują się do kontrofensywy w obwodzie zaporoskim, Jewgienij Jerin, szef połączonego centrum prasowego Sił Obronnych obwodu tawry.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Atak na Cherson (infrastruktura krytyczna, szpital plus punkt Czerwonego Krzyża)😼 W ciągu mijającego tygodnia Ukraińcy zniszczyli 7 składów rosyjskiej amunicji i 5 baz/punktów dowodzenia. Eksplozje w obwodzie biełgorodzkim. Eksplozje w Kachowce w obwodzie chersońskim.
🏝Eksplozje w Sewastopolu
⚡️Deficyt energetyczny Ukrainy jest “ogromny” według ukraińskich źródeł. “Ukraińcy muszą być przygotowani na długotrwałe przerwy w dostawie prądu” – mówi prezes „Jasno” Kowalenko.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Liczba ofiar wczorajszego ataku na budeynek mieszkalny w Dniprze wzrosła do 30 osób i nie jest to finalny bilans. Z ruin uratowano conajmniej jedną żywą osobę. Do tej pory spod gruzów wyciągnięto 39 osób. Akcja ratunkowa trwa.

⚆ rosja wykorzystała jedynie połowę rakiet „Kalibr”, które przygotowała do ataków na Morzu Czarnym. Istnieje prawdopodobieństwo kolejnego uderzenia na Ukrainę – DO „Południe”.

⚆ rosja zwiększyła liczbę okrętów wojennych na Morzu Czarnym do 16. Sześć z nich to wyrzutnie rakiet, w tym jedna łódź podwodna – Ministerstwo Obrony Ukrainy.

⚆ Ukraińskie wojsko zlikwidowało już 77% byłych więźniów rosyjskich wcielonych do sił „wagnerowców” – Podoliak.

⚆ Zełeński wykonał decyzję RBNiO o nałożeniu sankcji na 198 osób, w tym rosyjskich działaczy kultury i propagandzistów, a także wielu obywateli Ukrainy

⚆ W Dnieprze ogłoszono trzydniową żałobę po tych, którzy zginęli w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego.

⚆ Giennadij Korban powiedział, że zapłaci 25 000 dolarów za informacje o załodze Tu-22M3, która wystrzeliła pocisk Ch-22 w dom w Dnieprze. Część danych samolotu dotarła już do sieci społecznościowych. Bombowiec należy do jednostki wojskowej 33310, jest to 52 Pułk Lotnictwa Ciężkich Bombowców Gwardii. Punktem stałego rozmieszczenia jest lotnisko Shaykovka w pobliżu miasta o tej samej nazwie. Znak wywoławczy to 42492. Start odbył się z dzielnicy miasta Kursk, lądując na lotnisku w mieście Ryazan.

🌍Świat:

⚆ Stoltenberg: Ukraina otrzyma więcej broni ciężkiej w najbliższej przyszłości. Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg poinformował podczas wywiadu z niemiecką gazetą Handelsblatt o tym, że Ukraina może oczekiwać dostaw większej ilości broni ciężkiej z Zachodu w najbliższej przyszłości.

⚆ Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall nie będzie w stanie dostarczyć czołgów Leopard na Ukrainę przed 2024 r., nawet jeśli niemiecki rząd zdecyduje się je przekazać jutro — Spiegel

⚆ Premierka Estonii wezwała do transferu broni, czołgów i systemów obrony przeciwlotniczej do Ukrainy po wczorajszym ataku rakietowym na Dniepr przeprowadzonym przez federację rosyjską.

⚆ Wraz z 10 czołgami Wielka Brytania dostarczy Ukrainie do 4 śmigłowców szturmowych Apache AH-64E, donosi Mirror, powołując się na anonimowego wysokiego rangą przedstawiciela brytyjskiej armii. Niestety, informację tę zdementowało biuro premiera UK.

⚆ Śledczy profil OSINT Molfar ujawnili dane 44 rosjan biorących udział w ataku rakietowym na Dniepr.

💩rosja i białoruś:

⚆ żołnierz Federacji rosyjskiej zdetonował granat na terenie jednostki w obwodzie biełgorodzkim. Według danych, w rezultacie wybuchł pożar o powierzchni 450 metrów kwadratowych. W rezultacie amunicja w pomieszczeniu z bronią została zdetonowana. 3 rosjan zginęło, 16 zostało rannych, a kolejnych 8 zaginęło.

⚆ W Moskwie rozmieszczone są dywizje obrony powietrznej. Na zdjęciu między Losinami Ostrovem a Sokolnikami znajduje się kilka systemów obrony powietrznej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Dnipro – akcja ratunkowa (2 wideo)

⚆ Działania w Sołedarze – wideo od Madiara

⚆ Likwidacja rosyjskiego drona kamikaze Lancet

⚆ Praca czeczeńskich snajperów w Opytnym

⚆ Marijinka wygląda tak

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.