🪖Dzień 322 (11 stycznia 2023, 22:00) – Sołedar to nie Siewierodonieck

🪖Dzień 322 (11 stycznia 2023, 22:00) – Sołedar to nie Siewierodonieck

11 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Zanim podsumowanie to chcę Cię zachęcić do wsparcia ukraińskich żołnierzy walczących z rosją. Ja wiem, że jest dużo inicjatyw i duża inflacja, ale jeśli masz 5, 10, 50zł to najlepiej wydasz je na Siły Zbrojne Ukrainy za pośrednictwem Marcina Januszewskiego. Marcin jeździ regularnie na front, dostarczając konkretnym oddziałom to czego dokładnie potrzebują – drony, ubrania, noże, medykamenty, drony, noktowizory, generatory, lawety itp. W komentarzu są dane do zbiórki. Jeśli zatem masz kilka złotych – dorzuć się i podziel się informacją o zbiórce z innymi. Jeśli nie masz – to wesprzyj komunikacyjnie.

Sołedar – trudny temat do jakiegokolwiek podsumowywania i gdybania. rosjanom na pewno coś się na tym kierunku udało. Na miasto zostały rzucone najlepsze jednostki i to w masowych ilościach, wspierane równie masowymi tabunami mniej wartościowych żołnierzy. Słowem – nie mogli zdobyć Bachmutu to po trupach dotarli do centrum Sołedaru. Pojawiły się zdjęcia z centrum miasta i kopalni soli (prawdopodobnie z Muzeum Soli) oraz pojawił się wysyp informacji o przejęciu przez rosjan całego miasta i otoczeniu żołnierzy ukraińskich, którzy masowo mieli się poddać. To wszystko okazało się, po raz kolejny propagandą. W tle tego jak rosjanie komunikują swoje działania w Sołedarze dzieje się inna, wewnętrzna wojna o której dziś napisał bardzo dużo i ciekawie Marcin Ogdowski (jest na moim profilu udostępnienie tego postu).

Trudno jednak w tym wszystkim uciec niektórym od analogii z Siewierodonieckiem. Ukraińcy dość długo Siewierodoniecka bronili, ale finalnie wycofali się z ruin dzielnicy przemysłowej. Trudno jest zatrzymać ofensywę, która przełamała linię obrony. Ukraińcy dużo się jednak od tamtego czasu nauczyli. Mają świetny zwiad, szybko podejmują decyzje, mają motywację, dobrą artylerię i wielu przypadkach dysponują lepszym sprzętem i taktyką. Dlatego obrona Sołedaru trwa już tyle miesięcy i pozostaje pytanie czy warto bronić go dalej. Sądzę, że Ukraińcy mają zasoby by bronić go dalej a nawet odbić. Pytanie czy zechcą (aka czy widzą w tym korzyść w szerszym kontekście). W mieście pozostaje kilkuset cywili i conajmniej 500 ukraińskich obrońców.

Wedle zebranej na dany moment wiedzy rosjanie nie przejęli Sołedaru i nie otoczyli w nim Ukraińców. Walki trwają, napór rosjan nie ustaje. Jednak nie sądzę, aby Ukraińcy oddali miasto. Przeczą temu też doniesienia od dziennikarzy CNN, którzy są na miejscu i twierdzą, że Ukraińcy pewnie trzymają obronę i nigdzie się nie wybierają.

Dziś pojawiło się bardzo dużo informacji, ale nie powinny umknąć dwie bardzo ważne informacje:

Po pierwsze – Polska jako pierwszy kraj przekaże Ukrainie czołgi Leopard. Nie wątpię, że za nią pójdą kolejne kraje i jest to już zaplanowane. To przedostatnie “tabu” przed którym stała pro-ukraińska koalicja. Jeszcze dwa lata temu USA i UK miały dylemat czy przekazywać Ukrainie NLAWy i Javeliny. Po 24 lutego dylematy dotknęły artylerii, systemów obrony przeciwlotniczej (bliskiej i dalekiej) wyrzutni rakietowych, transporterów opancerzonych. Na liście pozostają upragnione przez Ukraińców samoloty oraz dalekosiężna amunicja do HIMARSów.

Po drugie – Duda i Zełeński złożyli hołd obrońcom Lwowa pochowanym na cmentarzu Łyczakowskim. Mam nadzieję, że to zapowiedź “czyszczenia” naszej wspólnej historii.

Dodam też, że jest sporo wideo w wersji “złej”, a część się dziś już nie zmieściła i opublikuje jutro.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard w ramach budowania koalicji międzynarodowej – powiedział Andrzej Duda, prezydent Polski podczas wizyty we Lwowie.

⚆ Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapowiedział przekazanie Ukrainie systemów przeciwlotniczych (L70) i sprzętu obrony przeciwlotniczej w ramach pomocy wojskowej.

⚆ Walery Surowikin został odwołany ze stanowiska dowódcy zjednoczonej grupy wojsk rosyjskich na Ukrainie. W rosji widać narastający konflikt wewnętrzny między siłami szojgu a tandemem prigożin/kadyrow/surowikin.

⚆ Rząd Wielkiej Brytanii po raz pierwszy potwierdził, że planuje dostarczyć czołgi na Ukrainę – powiedział cytowany przez media rzecznik rządu. Rishi Sunak poprosił sekretarza obrony Bena Wallace’a, aby „współpracował z partnerami” w nadchodzących tygodniach, aby „dalej wspierać Ukrainę, zwłaszcza w dostarczaniu czołgów”.

🌻+490 (112 960)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Brak nowych informacji

⚆ Okolice Bachmutu – Sam Bachmut – pod kontrolą. Poza Sołedarem to ciężkie walki w kierunku Opytnego i koło Kliszijiwki.

„Wróg prowadzi działania ofensywne na kierunku Bachmuckim. Próbuje przejąć kontrolę nad miastem Sołedar i szlakami zaopatrzenia naszych jednostek, jednak poniesie ciężkie straty” – informacja operacyjna Sztabu Generalnego.

⚆ Marijinka, Awdijewka – sytuacja bez zmian (pod kontrolą Ukraińców)

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie przenoszą do Berediańska część lotnictwa ze stale bombardowanej Czapłynki.

⚆ Linia frontu bez zmian, aktywność – jak poprzednio

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski.
💥Ostrzał przyfrontowy: ostrzelane Mykilskie (chersoński), szpital w Chersonie

+ rejon nikopolski, Charków
🛸Ataki powietrzne: zbity rosyjski KA-52 i conajmniej jeden dron nad Odesą
😼 Uderzenie w Skadowsk (punkt koncentracji mobilizowanych)
☢️ rosyjscy okupanci pozbawili dostępu do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej prawie 1500 pracowników, którzy odmówili podpisania umów z rosatomem – poinformował Sztab Generalny.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Rzecznik Praw Obywatelskich Rady Najwyższej Ukrainy Łubineć spotkał się w Turcji z Rzecznikiem Praw Obywatelskich rosji Moskalkową. Omówili kwestie humanitarne i „wymienili konkretne propozycje” – powiedział Łubineć.

⚆ Zełeński po raz kolejny zaapelował do zachodnich sojuszników, aby nie zwlekali z decyzją w sprawie czołgów dla Ukrainy w celu ratowania życia wojskowych i zasugerował, że pozytywny sygnał może nadejść z innego kraju po Polsce.

⚆ W rosji od 9 stycznia ograniczono wyjazd poborowych z kraju, nawet tych z ograniczoną zdolnością do służby – GUR.

⚆ Ukroboronprom uruchomił za granicą seryjną produkcję 82-mm amunicji odłamkowej do moździerzy: ilość odłamków jest 2-2,5 razy większa niż standardowo.

⚆ SBU prowadzi działania kontrwywiadowcze i bezpieczeństwa na terenie stołecznego obwodu peczerskiego, w szczególności w dzielnicy rządowej i na terenach przyległych. Działania mają na celu wzmocnienie ochrony kontrdywersyjnej ważnych obiektów państwowych, zwiększenie bezpieczeństwa osób podlegających bezpieczeństwu państwa. Służby bezpieczeństwa zaznaczają, że podczas tych działań mogą obowiązywać ograniczenia w poruszaniu się i poruszaniu się ulicami stolicy, sprawdzanie dokumentów obywateli, kontrola samochodów.

🌍Świat:

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej chce sprowadzić do Kijowa na negocjacje dużą delegację komisarzy — Politico. Liczna delegacja Komisji Europejskiej planuje przeprowadzić w lutym w Kijowie konsultacje z Ukrainą na najwyższym szczeblu, by po raz kolejny zademonstrować swoje poparcie.

⚆ Prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy podpisali dziś we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. „Podsumowuje ona 30 lat relacji między Polską, Litwą i Ukrainą, wyraża poparcie dla integralności Ukrainy oraz dla polskich i litewskich działań przeciwko operacjom reżimu łukaszenki, a także wzywa do zdecydowanej postawy wobec rosji.” – Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Polski.

⚆ Zełeński rozpoczął roboczą wizytę we Lwowie, gdzie odbył spotkanie dotyczące sytuacji bezpieczeństwa w północno-zachodnich regionach Ukrainy oraz uczcił pamięć poległych ukraińskich żołnierzy.

⚆ Ukraina nie zostanie członkiem UE, dopóki na jej terytorium będą przebywać wojska rosyjskie – stwierdził wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

⚆ Choć rosja utrzymuje na Białorusi znaczną liczbę wojsk, jest mało prawdopodobne, aby stanowiły one prawdziwą siłę ofensywną, a nowe rozmieszczenie rosyjskiego lotnictwa nie jest przygotowaniem do działań ofensywnych – wywiad brytyjski.

⚆ Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles powiedziała, że ​​Szwajcaria sprzeciwia się wysłaniu pewnej pomocy wojskowej na Ukrainę jako kraj-producent.

⚆ Łotwa może dostarczyć Ukrainie partię MANPADS Stinger i zaoferuje szkolenie ukraińskiej armii. Decyzja zostanie rozpatrzona podczas kolejnego spotkania w formacie Rammstein.

💩rosja i białoruś:

⚆ Walery Surowikin został odwołany ze stanowiska dowódcy zjednoczonej grupy wojsk na Ukrainie, na to stanowisko został mianowany szef Sztabu Generalnego Federacji rosyjskiej Walerij Gierasimow. Surowikin jest teraz jego zastępcą. Ministerstwo Obrony nazwało tę rotację „podwyższeniem stopnia dowodzenia operacją specjalną”

⚆ Generał pułkownik łapin, odwołany w październiku ze stanowiska dowódcy grupy wojsk rasistowskich „Centrum”, został wczoraj mianowany szefem Sztabu Głównego Wojsk Lądowych Federacji rosyjskiej.

⚆ Kolejny pożar w Moskwie

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Sołedar – galeria zdjęć

⚆ Sołedar – koordynacja działań ukraińskiego zwiadu, artylerii i piechoty vs wagnerowcy (wideo z początku stycznia)

⚆ Duda we Lwowie

⚆ Dostawa cukru po frontowemu

⚆ Lotnisko rosjan w okupowanym Berediańsku – zdjęcie satelitarne (rosjanie przenoszą tu część lotnictwa ze stale bombardowanej Czapłynki)

⚆ Praca 66 brygady pod Kreminną gdzie rosjanie narzekają na “nową zabójczą polską artylerię”

⚆ Wieś Łucz w obwodzie mikołajowskim – 4’ przelotu dronem