🪖Dzień 318 (7 stycznia 2023, 22:25) – Sołedar i 300 lat czekania

🪖Dzień 318 (7 stycznia 2023, 22:25) – Sołedar i 300 lat czekania

7 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Przyznam, że nigdy dotąd nie miałem takiego poczucia rozdźwięku między tym co wydawało mi się, że wiem a tym co faktycznie dzieje się na froncie. Jeszcze kilka dni temu przekonywałem w podsumowaniu, że zasadnicza część ataku rosjan na ten odcinek się nie powiodła i nie dysponują już tak przeważającymi siłami do jego zdobycia jak kilka miesięcy temu. A tu rzucili rosjanie masowy atak na Sołedar i udało im się do niego podejść. W rosyjskich mediach zaroiło się od relacji o przejęciu miasta. Stety – ponownie rosjanie popędzili za propagandowym sukcesem bo zostali wyparci z części miasta i teraz głównie chwalą się zdobyciem “drogi do centrum”. Fakty są takie, że sam Sołedar jest bardzo mocno zrujnowany, a rosjanom część manewru niestety powiodła się i Ukraińcom jest jeszcze trudniej go bronić niż dotychczas. Dziś sytuacja wydaje się być bardziej pod kontrolą Ukraińców, a ja tymczasem wstrzymam się nieco z własnym optymizmem.

Dziś natomiast Ukraińcy cieszyli się bo po raz pierwszy od 300 lat w jednej z kluczowych świątyni Kijowa i Rusi Kijowskiej po raz pierwszy msza została odprawiona przez duchownego ukraińskiej cerkwi a nie rosyjskiej.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Sołedar nie znajduje się pod kontrolą federacji rosyjskiej. Nasze Siły Zbrojne i dowództwo robią wszystko, zadawać wrogowi maksymalne szkody pod względem personelu i sprzętu…” – Serhij Czerewatyj, rzecznik Dowództwa Operacyjnego „Wschód”.

🌻+490 (110 740)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ W Sołedarze utrzymuje się sytuacja krytyczna

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak doniesień

⚆ Okolice Bachmutu – sytuacja jest najtrudniejsza w Sołedarze. Walki tez w Kliszcziwce, Opytnym, Pidhorodnym.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian, walki nie ustają

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny – w obwodzie sumskim (jeden przypadek) i charkowskim
💥Ostrzał przyfrontowy – między innymi Kurachowe (stacja transformatorowa), obwóch chersoński, ostrzelany Bachmut, Zaporoże, Kramatorsk.
🛸Zestrzelony rosyjski dron koło Dnipra.
😼 Eksplozja w Lutuhyne w obwodzie łuhańskim na linii gazociągu.

Kilka eksplozji w Tokmaku. W obwodzie kurskim w rosji spłonął transformator.
🏝Aktywność rosyjskiej obrony przeciwlotniczej nad Sewastopolem i w dżankoj
⚡️Brak doniesień o stanie energetyki ukraińskiej

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Epifaniusz w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej odprawił nabożeństwo bożonarodzeniowe. To pierwsze nabożeństwo bożonarodzeniowe Cerkwi Prawosławnej Ukrainy w soborze Wniebowzięcia NMP na terytorium Ławry. Ukraińcy mogą wchodzić do Ławry przez wykrywacze metali.

⚆ Zełenski nazwał 7 stycznia historycznym dniem duchowej niepodległości Ukrainy i podkreślił, że w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej nikt nie uczyni Ukraińca cudzoziemcem.

⚆ Ukraina wprowadziła sankcje przeciwko rosyjskim artystom (na liście znajduje się conajmniej 8 osób).

⚆ rosjanie mogą wysadzić zaporę zbiornika Swativ w obwodzie łuhańskim. rosja spodziewa się spowolnienia natarcia Sił Zbrojnych na tej części frontu. Jednocześnie okupanci planują oskarżyć Ukrainę o podminowanie tamy.
Ponadto rosjanie mogą wykorzystać detonację tamy jako pretekst do deportacji miejscowej ludności.

⚆ Okupanci wywieźli do Moskwy na „leczenie” 300 dzieci z obwodu łuhańskiego i donieckiego – poinformował szef obwodu łuhańskiego Serhij Hajdaj.

🌍Świat:

⚆ Kolejny „Ramstein” odbędzie się 20 stycznia – Ministerstwo Obrony Niemiec.

⚆ Pentagon potwierdza, że ​​rosja naruszyła ogłoszone przez nią „rozejm”.

⚆ Finlandia obiecuje dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2, pod warunkiem przyjęcia odpowiedniej decyzji w Europie.

⚆ USA proszą Włochy o przyspieszenie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Prawdopodobnie mogą to być kompleksy rakiet przeciwlotniczych SAMP-T, – La Repubblica. SAMP-T mają podobne zalety jak Patrioty, ale wymagają mniejszej obsługi.

💩rosja i białoruś:

⚆ Piractwo cyfrowe zostało faktycznie zalegalizowane na Białorusi: nowe prawo zezwala na korzystanie z filmów, muzyki i programów komputerowych w kraju bez zgody ich zagranicznych posiadaczy praw

⚆ patriarcha rosyjskiej cerkwi – cyryl powiedział, że Ukraińcy i rosjanie to jeden naród, a „Kościół robi wszystko, aby nie stali się wrogami”. „Podział polityczny istnieje. Fakt, że Ukraina zadeklarowała radykalną zmianę wektora swojego politycznego i, powiedziałbym, historycznego rozwoju, i że ten nowy wektor nie pokrywa się z wektorem rozwoju rosji – o to chodzi”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Czeczeńscy ochotnicy w obronie Bachmutu

⚆ Pole walki pod Bachmutem (ciała rosjan)

⚆ Dwa nagrania z Sołedaru

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.