🪖Dzień 317 (6 stycznia 2023) – druga fala mobilizacja w rosji

🪖Dzień 317 (6 stycznia 2023) – druga fala mobilizacja w rosji

7 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

(Foto tytułowe pochodzi z obozu sił rosyjsko-białoruskich na białorusi)

✂️ W skrócie:

Dziś dużo martwiących informacji z okolic Sołedaru. Tu rosjanie wczoraj przypuścili duży atak, przejęli resztę Bachmuckiego i otoczyli z trzech stron Sołedar. Niewiele więcej na ten moment wiadomo. Być może Ukraińcy będą musieli się z niego wycofać, ale to jeszcze nie zagraża obronie Bachmutu, ale na pewno ją komplikuje.

O kolejnej fali mobilizacji Ukraińcy mówią od kilku tygodni. Ma się zacząć lada dzień i objąć około 500 tys. obywateli rosji. Zajrzyjmy jednak do poprzedniej fali. rosjanie mieli zmobilizować około 300 tys. Około 50-70tys. niemal od razu rzucono na Bachmut i odcinek chersoński (do zabezpieczania odwrotu sił zasadniczych). Pozostałe 230-250 tys. miało się szkolić. Te przeszkolone oddziały zaczęły pojawiać się w okolicach frontu w zeszłym tygodniu. To właśnie w punkty ich koncentracji trafili Ukraińcy w Makijewce, Tokmaku i kilku innych punktach. Przypomnę, że siły uderzeniowe rosjan w lutym poprzedniego roku szacowane były na 200-220 tys żołnierzy. Tu mówimy o 230-250 tys z wrześniowej mobilizacji oraz o kolejnych 500 tys. za 2-3 miesiące. To bardzo dużo dal Ukraińców do zlikwidowania. To bardzo dużo dla rosji do wyżywienia, wyposażenia, przeszkolenia i zorganizowania.

Jeśli ostrzeżenia Ukraińców okażą się prawidłowe będzie to oznaczać jeszcze jedno – kreml bardziej boi się porażki w Ukrainie niż buntu uzbrojonego wojska. I może z tego powodu sojusznicy Ukrainy zdecydowali się mocniej wesprzeć ukraińską armię, bo poza tym co wiemy jest cała masa uzbrojenia, którą Ukraina dostanie i o niej nie wiemy.

Linia frontu – na korzyść rosjan pod Sołedarem (ale sytuacja nie jest zakończona)

Dziś też bez materiału bonusowego – niestety nie starczyło czasu.

👍 Dobre wieści:

⚆ Bradleye od USA są już transportowane do Ukrainy.

⚆ Biały Dom potwierdził, że wydzieli nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 3 miliardów dolarów. Znajdą się w nim między innymi: systemy HIMARS, pojazdy pancerne klasy MRAP, pociski antyrakietowe Sea Sparrow, bojowe wozy piechoty M2 Bradley. Ukraina otrzyma również przeciwlotnicze pociski rakietowe RIM-7 Sea Sparrow z naprowadzaniem radarowym. Mogą być wystrzeliwane z morza lub lądu w celu przechwytywania pocisków manewrujących lub samolotów – Politico. Podobno Ukraińcom udało się zaadaptować ichnie wyrzutnie BUK do używania RIM-7.
Dokładna lista sprzętu z nowego pakietu pomocy wojskowej od USA dla Ukrainy opublikowana przez Pentagon:

◽️50 bojowych wozów piechoty Bradley z 500 pociskami przeciwpancernymi TOW i 250 000 pocisków kalibru 25 mm;
◽️100 transporterów opancerzonych M113;
◽️55 pojazdów przeciwminowych z zasadzką (MRAP);
◽️138 wielozadaniowych pojazdów kołowych o dużej mobilności (HMMWV);
◽️18 samobieżnych haubic 155 mm i 18 pojazdów dostarczających amunicję;
◽️70 000 pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm;
◽️500 precyzyjnych pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm;
◽️1200 pocisków zdalnego systemu min przeciwpancernych kalibru 155 mm (RAAM);
◽️36 holowanych haubic 105 mm i 95 000 pocisków artyleryjskich 105 mm;
◽️10 000 pocisków moździerzowych kalibru 120 mm;
◽️dodatkowa amunicja do systemów HIMARS;
◽️ pociski przeciwlotnicze RIM-7;
◽️4000 pocisków powietrznych Zuni;
◽️około 2000 pocisków przeciwpancernych;
◽️karabiny snajperskie, karabiny maszynowe oraz naboje do granatników i broni strzeleckiej;
◽️amunicja przeciwpiechotna Claymore;
◽️noktowizory i optyka;
◽️części zamienne i inny sprzęt terenowy.

🌻+530 (110 250)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja pod Sołedarem

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe-Kreminna – oficjalnych wieści brak, ale w sieci pojawiło się kilka nagrań z przechwyconych ostatnio rosyjskich pozycji. Mogą pochodzić z poprzedniego, częściowo udanego szturmu koło Swatowego.

⚆ Minęły raptem 24h od momentu gdy pisałem o 3 rosyjskich kierunkach i rosjanom udało się zrealizować część planu numer 3 czyli otoczenie Sołedaru przez Bachuckie i Jakowliwkę. Sołedar w sporej części pozostaje pod ukraińską kontrolą, ale sytuacja jest krytyczna.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak doniesień

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Wzrasta intensywność walk na niemal całym odcinku. Linia frontu bez zmian.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny – brak doniesień
💥Ostrzał przyfrontowy – ostrzelane Kupiańsk, Wowczańsk, Dworiczna, Ohircewe, Ksysliwka (brak ofiar), w obwodzie chersońskim 58 ostrzałów i 6 ofiar (14 razy w miasto w tym w straż pożarną, szkołę i domy cywilów)
😼 Kolejne eksplozje w Makijewce, Melitopolu (okolice dworca kolejowego), Tokmak (skład amunicji)

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Minister obrony Reznikow opublikował zaktualizowane statystyki dotyczące liczby rakiet w rosji. Tak więc, według Ministerstwa Obrony, Federacja rosyjska ma 177 pocisków Kalibr i X-101/555, których zwykle używa podczas masowego ostrzału Ukrainy. Wcześniej szef GUR Budanow, a także sekretarz RBNiO Daniłow oświadczyli, że Federacji rosyjskiej pozostały rakiety na 2-4 bardziej zmasowane ataki na Ukrainę.

⚆ rosja planuje zmobilizować kolejne 500 000 żołnierzy w okresie styczeń-luty oprócz 300 000 zmobilizowanych w październiku 2022 r. — The Guardian w odniesieniu do zastępcy szefa GUR Skibicki

⚆ Wczoraj Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały punkt koncentracji rosjan we wsi Hawrylówka Druga na południu obwodu chersońskiego – do szpitali trafiło nawet stu rannych żołnierzy — Sztab Generalny.

⚆ W związku ze znacznym ochłodzeniem i możliwym atakiem rosjan na ukraińską infrastrukturę energetyczną Ukraińcy powinni być przygotowani na awaryjne przerwy w dostawie prądu – premier Szmyhal.

⚆ Doradca Kancelarii Prezydenta Mychajło Podoliak podkreślił, że nie doszło do „świątecznego” zawieszenia broni ze strony rosji.

⚆ Pomnik Łomonosowa został rozebrany w Dnieprze. Wcześniej rozebrano pomniki Puszkina, Gorkiego, Czkałowa i Dubinina.

⚆ Na stacjach Ukrzaliznycja pojawią się bezpłatne stacje ładowania. Dziś Ukrzaliznycja otrzymała 100 potężnych stacji ładowania smartfonów, które zostaną zainstalowane na stacjach o największym ruchu pasażerskim. Jedna taka stacja może jednocześnie ładować do 33 urządzeń. Pierwsza stacja jest już instalowana na Dworcu Centralnym w Kijowie.

⚆ Ponad 3100 ukraińskich żołnierzy przeszło już szkolenie w USA, począwszy od kwietnia 2022 roku. W sumie za granicą przeszkolono 12 000 żołnierzy i oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy. Poinformował o tym na odprawie przedstawiciel Pentagonu, generał brygady Patrick Ryder. Według niego za kilka tygodni rozpocznie się szkolenie Ukraińców na szczeblu batalionowym. Miesięcznie będzie się uczyć około 500 osób.

⚆ W ciągu roku Ukraina awansowała o 7 punktów w rankingu najsilniejszych armii świata i zajęła 15 miejsce

🌍Świat:

⚆ Niemcy wyślą na Ukrainę system obrony przeciwlotniczej Patriot jeszcze w I kwartale, a szkolenie na maszynach Marder odbędzie się w Niemczech i potrwa około ośmiu tygodni – powiedział rzecznik niemieckiego rządu.Niemcy planują dostarczyć około 40 Marderów. Ponadto Niemiecki rząd chce, aby Ukraina dostała więcej dział przeciwlotniczych Gepard, więc negocjuje to z dwoma państwami — Spiegel.

⚆ Polska rozważa prośbę Ukrainy o przekazanie wyprodukowanych w Niemczech czołgów podstawowych Leopard, poinformował wysoki rangą polski dyplomata, — Wall street Journal i Washington Post. Polska ma ponad 240 czołgów Leopard (łącznie w służbie: 137 czołgów Leopard 2A4, 105 czołgów Leopard 2A5 i mniej niż 10 Leopard 2PL). Tempo transferu czołgów na Ukrainę uzależnione jest od tego, jak szybko Polska otrzyma zamówione u producentów z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych czołgi zastępcze. Berlin również musi wyrazić zgodę.

⚆ Francja wzywa rosję do wycofania wojsk z Ukrainy i oświadcza, że jednostronne ogłoszenie przez Kreml zawieszenia broni z okazji prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia nikogo nie wprowadzi w błąd – oświadczenie MSZ tego kraju.

⚆ USA wprowadziły sankcje na osoby zaangażowane w rozwój dronów i pocisków balistycznych w Iranie Departament Stanu USA.

💩rosja i białoruś:

⚆ Zwierzchnicy rosyjskiej cerkwi prawosławnej oświadczyli, że zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Metropolita Epifanij nie ma pozwolenia na wcześniej zapowiadane nabożeństwo w Ławrze 7 stycznia, a jego zamiarem jest próba „zajęcia soboru siłą”. Oświadczyli też, że kościoły Ławry należą do niego do końca wojny i zagroził odpowiedzialnością karną za wpuszczenie Epifaniusza na teren sanktuarium.

⚆ rosjanom udało się przechwycić najnowszego ukraińskiego drona SHARK. Ciekawe jest to, że znaleziono go za rostowem tj. ponad 200km od linii frontu.

⚆ W budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych rosji w moskwie włączył się alarm przeciwpożarowy. Póki co zgłaszane jest niewielkie zadymienie z powodu zwarcia.

⚆ Bloomberg: Kreml przygotowuje się do wycofania zysków od dużych producentów surowców i spółek państwowych w obliczu braku pieniędzy na wojnę na Ukrainie.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.