🪖Dzień 317 (6 stycznia 2023) – druga fala mobilizacja w rosji

🪖Dzień 317 (6 stycznia 2023) – druga fala mobilizacja w rosji

7 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

(Foto tytułowe pochodzi z obozu sił rosyjsko-białoruskich na białorusi)

✂️ W skrócie:

Dziś dużo martwiących informacji z okolic Sołedaru. Tu rosjanie wczoraj przypuścili duży atak, przejęli resztę Bachmuckiego i otoczyli z trzech stron Sołedar. Niewiele więcej na ten moment wiadomo. Być może Ukraińcy będą musieli się z niego wycofać, ale to jeszcze nie zagraża obronie Bachmutu, ale na pewno ją komplikuje.

O kolejnej fali mobilizacji Ukraińcy mówią od kilku tygodni. Ma się zacząć lada dzień i objąć około 500 tys. obywateli rosji. Zajrzyjmy jednak do poprzedniej fali. rosjanie mieli zmobilizować około 300 tys. Około 50-70tys. niemal od razu rzucono na Bachmut i odcinek chersoński (do zabezpieczania odwrotu sił zasadniczych). Pozostałe 230-250 tys. miało się szkolić. Te przeszkolone oddziały zaczęły pojawiać się w okolicach frontu w zeszłym tygodniu. To właśnie w punkty ich koncentracji trafili Ukraińcy w Makijewce, Tokmaku i kilku innych punktach. Przypomnę, że siły uderzeniowe rosjan w lutym poprzedniego roku szacowane były na 200-220 tys żołnierzy. Tu mówimy o 230-250 tys z wrześniowej mobilizacji oraz o kolejnych 500 tys. za 2-3 miesiące. To bardzo dużo dal Ukraińców do zlikwidowania. To bardzo dużo dla rosji do wyżywienia, wyposażenia, przeszkolenia i zorganizowania.

Jeśli ostrzeżenia Ukraińców okażą się prawidłowe będzie to oznaczać jeszcze jedno – kreml bardziej boi się porażki w Ukrainie niż buntu uzbrojonego wojska. I może z tego powodu sojusznicy Ukrainy zdecydowali się mocniej wesprzeć ukraińską armię, bo poza tym co wiemy jest cała masa uzbrojenia, którą Ukraina dostanie i o niej nie wiemy.

Linia frontu – na korzyść rosjan pod Sołedarem (ale sytuacja nie jest zakończona)

Dziś też bez materiału bonusowego – niestety nie starczyło czasu.

👍 Dobre wieści:

⚆ Bradleye od USA są już transportowane do Ukrainy.

⚆ Biały Dom potwierdził, że wydzieli nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 3 miliardów dolarów. Znajdą się w nim między innymi: systemy HIMARS, pojazdy pancerne klasy MRAP, pociski antyrakietowe Sea Sparrow, bojowe wozy piechoty M2 Bradley. Ukraina otrzyma również przeciwlotnicze pociski rakietowe RIM-7 Sea Sparrow z naprowadzaniem radarowym. Mogą być wystrzeliwane z morza lub lądu w celu przechwytywania pocisków manewrujących lub samolotów – Politico. Podobno Ukraińcom udało się zaadaptować ichnie wyrzutnie BUK do używania RIM-7.
Dokładna lista sprzętu z nowego pakietu pomocy wojskowej od USA dla Ukrainy opublikowana przez Pentagon:

◽️50 bojowych wozów piechoty Bradley z 500 pociskami przeciwpancernymi TOW i 250 000 pocisków kalibru 25 mm;
◽️100 transporterów opancerzonych M113;
◽️55 pojazdów przeciwminowych z zasadzką (MRAP);
◽️138 wielozadaniowych pojazdów kołowych o dużej mobilności (HMMWV);
◽️18 samobieżnych haubic 155 mm i 18 pojazdów dostarczających amunicję;
◽️70 000 pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm;
◽️500 precyzyjnych pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm;
◽️1200 pocisków zdalnego systemu min przeciwpancernych kalibru 155 mm (RAAM);
◽️36 holowanych haubic 105 mm i 95 000 pocisków artyleryjskich 105 mm;
◽️10 000 pocisków moździerzowych kalibru 120 mm;
◽️dodatkowa amunicja do systemów HIMARS;
◽️ pociski przeciwlotnicze RIM-7;
◽️4000 pocisków powietrznych Zuni;
◽️około 2000 pocisków przeciwpancernych;
◽️karabiny snajperskie, karabiny maszynowe oraz naboje do granatników i broni strzeleckiej;
◽️amunicja przeciwpiechotna Claymore;
◽️noktowizory i optyka;
◽️części zamienne i inny sprzęt terenowy.

🌻+530 (110 250)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja pod Sołedarem

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe-Kreminna – oficjalnych wieści brak, ale w sieci pojawiło się kilka nagrań z przechwyconych ostatnio rosyjskich pozycji. Mogą pochodzić z poprzedniego, częściowo udanego szturmu koło Swatowego.

⚆ Minęły raptem 24h od momentu gdy pisałem o 3 rosyjskich kierunkach i rosjanom udało się zrealizować część planu numer 3 czyli otoczenie Sołedaru przez Bachuckie i Jakowliwkę. Sołedar w sporej części pozostaje pod ukraińską kontrolą, ale sytuacja jest krytyczna.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak doniesień

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Wzrasta intensywność walk na niemal całym odcinku. Linia frontu bez zmian.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny – brak doniesień
💥Ostrzał przyfrontowy – ostrzelane Kupiańsk, Wowczańsk, Dworiczna, Ohircewe, Ksysliwka (brak ofiar), w obwodzie chersońskim 58 ostrzałów i 6 ofiar (14 razy w miasto w tym w straż pożarną, szkołę i domy cywilów)
😼 Kolejne eksplozje w Makijewce, Melitopolu (okolice dworca kolejowego), Tokmak (skład amunicji)

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Minister obrony Reznikow opublikował zaktualizowane statystyki dotyczące liczby rakiet w rosji. Tak więc, według Ministerstwa Obrony, Federacja rosyjska ma 177 pocisków Kalibr i X-101/555, których zwykle używa podczas masowego ostrzału Ukrainy. Wcześniej szef GUR Budanow, a także sekretarz RBNiO Daniłow oświadczyli, że Federacji rosyjskiej pozostały rakiety na 2-4 bardziej zmasowane ataki na Ukrainę.

⚆ rosja planuje zmobilizować kolejne 500 000 żołnierzy w okresie styczeń-luty oprócz 300 000 zmobilizowanych w październiku 2022 r. — The Guardian w odniesieniu do zastępcy szefa GUR Skibicki

⚆ Wczoraj Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały punkt koncentracji rosjan we wsi Hawrylówka Druga na południu obwodu chersońskiego – do szpitali trafiło nawet stu rannych żołnierzy — Sztab Generalny.

⚆ W związku ze znacznym ochłodzeniem i możliwym atakiem rosjan na ukraińską infrastrukturę energetyczną Ukraińcy powinni być przygotowani na awaryjne przerwy w dostawie prądu – premier Szmyhal.

⚆ Doradca Kancelarii Prezydenta Mychajło Podoliak podkreślił, że nie doszło do „świątecznego” zawieszenia broni ze strony rosji.

⚆ Pomnik Łomonosowa został rozebrany w Dnieprze. Wcześniej rozebrano pomniki Puszkina, Gorkiego, Czkałowa i Dubinina.

⚆ Na stacjach Ukrzaliznycja pojawią się bezpłatne stacje ładowania. Dziś Ukrzaliznycja otrzymała 100 potężnych stacji ładowania smartfonów, które zostaną zainstalowane na stacjach o największym ruchu pasażerskim. Jedna taka stacja może jednocześnie ładować do 33 urządzeń. Pierwsza stacja jest już instalowana na Dworcu Centralnym w Kijowie.

⚆ Ponad 3100 ukraińskich żołnierzy przeszło już szkolenie w USA, począwszy od kwietnia 2022 roku. W sumie za granicą przeszkolono 12 000 żołnierzy i oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy. Poinformował o tym na odprawie przedstawiciel Pentagonu, generał brygady Patrick Ryder. Według niego za kilka tygodni rozpocznie się szkolenie Ukraińców na szczeblu batalionowym. Miesięcznie będzie się uczyć około 500 osób.

⚆ W ciągu roku Ukraina awansowała o 7 punktów w rankingu najsilniejszych armii świata i zajęła 15 miejsce

🌍Świat:

⚆ Niemcy wyślą na Ukrainę system obrony przeciwlotniczej Patriot jeszcze w I kwartale, a szkolenie na maszynach Marder odbędzie się w Niemczech i potrwa około ośmiu tygodni – powiedział rzecznik niemieckiego rządu.Niemcy planują dostarczyć około 40 Marderów. Ponadto Niemiecki rząd chce, aby Ukraina dostała więcej dział przeciwlotniczych Gepard, więc negocjuje to z dwoma państwami — Spiegel.

⚆ Polska rozważa prośbę Ukrainy o przekazanie wyprodukowanych w Niemczech czołgów podstawowych Leopard, poinformował wysoki rangą polski dyplomata, — Wall street Journal i Washington Post. Polska ma ponad 240 czołgów Leopard (łącznie w służbie: 137 czołgów Leopard 2A4, 105 czołgów Leopard 2A5 i mniej niż 10 Leopard 2PL). Tempo transferu czołgów na Ukrainę uzależnione jest od tego, jak szybko Polska otrzyma zamówione u producentów z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych czołgi zastępcze. Berlin również musi wyrazić zgodę.

⚆ Francja wzywa rosję do wycofania wojsk z Ukrainy i oświadcza, że jednostronne ogłoszenie przez Kreml zawieszenia broni z okazji prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia nikogo nie wprowadzi w błąd – oświadczenie MSZ tego kraju.

⚆ USA wprowadziły sankcje na osoby zaangażowane w rozwój dronów i pocisków balistycznych w Iranie Departament Stanu USA.

💩rosja i białoruś:

⚆ Zwierzchnicy rosyjskiej cerkwi prawosławnej oświadczyli, że zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Metropolita Epifanij nie ma pozwolenia na wcześniej zapowiadane nabożeństwo w Ławrze 7 stycznia, a jego zamiarem jest próba „zajęcia soboru siłą”. Oświadczyli też, że kościoły Ławry należą do niego do końca wojny i zagroził odpowiedzialnością karną za wpuszczenie Epifaniusza na teren sanktuarium.

⚆ rosjanom udało się przechwycić najnowszego ukraińskiego drona SHARK. Ciekawe jest to, że znaleziono go za rostowem tj. ponad 200km od linii frontu.

⚆ W budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych rosji w moskwie włączył się alarm przeciwpożarowy. Póki co zgłaszane jest niewielkie zadymienie z powodu zwarcia.

⚆ Bloomberg: Kreml przygotowuje się do wycofania zysków od dużych producentów surowców i spółek państwowych w obliczu braku pieniędzy na wojnę na Ukrainie.

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.