🪖Dzień 316 (5 stycznia 2023, 21:30) – Merry CHIMARS!

🪖Dzień 316 (5 stycznia 2023, 21:30) – Merry CHIMARS!

5 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

To już pewnie słyszeliście, że putin nakazał wstrzymać ogień na całym froncie z okazji prawosławnych świąt. Jestem pewien, że Ukraińcy mają to gdzieś i świat również. Reakcje pierwszych krajów (USA, Niemcy) raczej są wiążące dla większości krajów wspierających Ukrainę. Śmiem twierdzić, że rok temu przekonywaliby Ukrainę do uszanowania woli rosji. Po Buczy, Ołeniwce, Iziumie nie ma o tym mowy i to zwycięstwo w zmianie geopolityce kosztowało Ukrainę dużo. Oczywiście rosyjska propaganda będzie miała z tego używanie.

Ale nie to jest najważniejszą informacją dnia. O wiele ważniejsze stało się złamanie kolejnych “tabu”. USA, Francja, Niemcy (i nieco nieśmiało UK) zadeklarowały dostarczenie Ukrainie pojazdów opancerzonych. To jeszcze nie czołgi, ale to duża pomoc. Dodatkowo Niemcy wesprą też wyposażanie Ukrainy w Patrioty (tu nie jest znana dokładny zakres pomocy).

Być może za wcześnie by o tym mówić, ale wydaje się że Ukraińcom udało się wytrzymać główną nawałę rosjan pod Bachmutem. Zasadniczy plan na zdobycie Bachmutu przez rosjan (o którym dziś więcej poniżej) nie udał się. Walki tam nie znikną, rosjanie nadal będą nacierać, ale wiele wskazuje, że kolejne fale rosjan i ich sprzętu pojawią się na innych odcinkach frontu. Twierdza Bachmut wytrzymała miesiące codziennych szturmów rosjan. Ukraińców kosztowało to wiele, ale rosjan dużo więcej.

Koniecznie trzeba odnotować wzrost aktywności “bawełnianej” na terenie Krymu i w obwodzie zaporoskim. Więcej też uderzeń w punkty koncentracji rosjan no i licznik też dziś wysoko.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Norweskie Siły Zbrojne wysłały do Ukrainy 10 000 pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm – poinformowało norweskie Ministerstwo Obrony. Minister obrony Norwegii, Bjørn Arild Gram poinformował, że jego kraj będzie nadal dostarczał broń Siłom Zbrojnym Ukrainy.

⚆ Ukraina w grudniu odbiła tereny o powierzchni 70km2. Pod rosyjską okupacją znajduje się około 16% terenu Ukrainy.

⚆ Niemcy dołączą do USA w dostawach systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainę, — CGTN America, Die Welt & Reuters.

⚆ Amerykanie mają dostarczyć 50 Bradleyów (opancerzony wóz piechoty), Niemcy mają dostarczyć Mardery a podobne deklaracje dają też Brytyjczycy.

🌻+810 (109 720)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ rosjanie zaczynają opracowywać urządzenia, które przekształcają konwencjonalne bomby lotnicze w amunicję kierowaną. Będą one trudniejsze do zbicia niż Shahedy czy konwencjonalne rakiety.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak doniesień

⚆ Dzisiaj zacytuję Myrosznikowa o tym co dokładnie dzieje się pod Bachmutem (z drobnymi korektami i bez wybranych, mniej istotnych fragmentów).

  1. Okupanci wyznaczyli sobie zadanie nr 1, aby przedrzeć się przez Pidhorodne na północ, zabezpieczyć i kontrolować trasy M03 i T0513 w rejonie Paraskowijiwki.
  2. Kierunek drugorzędny (ale nie mniej piekielny pod względem intensywności walk) – uderzenie pomocnicze na Kliszczijewkę z dostępem do Iwaniwskiego i Czasowskiego Jaru.
  3. Trzeci kierunek to całkowite opanowanie pozostałości Bachmuckiego, ominięcie Soledaru od zachodu (przez Bachmuckie) i wschodu (przez Jakowliwkę), spotkanie w rejonie kopalni soli, a następnie przekroczenie trasy T0513 (do Siwerska) w jeszcze jednym miejscu.

Zgodnie z zamysłem wroga sukces na tych kierunkach pozwoli niemal całkowicie zablokować Bachmut i zmusić Siły Obronne do wycofania się z całego przyczółka pod groźbą okrążenia. Zdając sobie sprawę ze złych perspektyw walk w mieście, zwłaszcza na zachodnim brzegu Bachmutki, dowództwo orków postanowiło ominąć Bakhmut z flanek, aby nie utknąć w mieście jeszcze przez kilka miesięcy. Ponadto wróg liczy na wyrównanie frontu wzdłuż autostrady M03 i usunięcie zagrożenia dla aglomeracji siewierodoniecko-łysyczańskiej. Te manewry były zrozumiałe dla Ukraińców od lata i nic nowego się nie wydarzyło.
Siły Zbrojne były na to przygotowane – teraz realizowany jest plan obrony. Uważam za niewłaściwe ogłaszanie jego treści. Postęp wroga sięga 30-50-100 metrów dziennie, a czasami ma wartość ujemną. Wiele stanowisk przechodzi z rąk do rąk trzy razy dziennie.

⚆ Awdijewka i Marijinka – bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny (obwód czernihowski, sumski, charkowski) i przyfrontowy (Czornobajiwka, Koszman, Cherson, Prymorskie, Berysław)


😼 Eksplozje nocne w Melitopolu. Duże “Kaboom” było w miejscowości Hawryliwka Druga (obwód chersoński) – miało tam się znajdować do 1000 rosyjskich żołnierzy i dużo sprzętu. Uderzenia były też w Tokmak.


😼W pobliżu wsi Radensk na okupowanym terytorium obwodu chersońskiego miało dojść do potężnej eksplozji. Lokalni partyzanci twierdzą, że skład rakiet dla kompleksów S-300 został wysadzony w powietrze. A wraz z magazynem lokalizacja lokatorów. Mówią o dziesiątkach zabitych.
🛸W ciągu doby Ukraińcy zlikwidowali helikopter Ka-52 i samolot szturmowy SU-25
🏝Nocne eksplozje na Krymie (Fiolent, Kercz). Wieczorem dziś znowu wybuchy w Symferopolu.
⚡️Dziś energetycznie było stabilnie po raz pierwszy od tygodnia.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Dziś mijają 3 lata od powstania Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej i odcięcia zależności od patriarchatu moskiewskiego.

⚆ PKB Ukrainy w 2022 roku według wstępnych szacunków spadło o 30,4% – Ministerstwo Gospodarki. Jest to jednak lepszy wskaźnik niż przewidywały poprzednie prognozy.

⚆ Daniłow poinformował, że rosjanie liczą na kolejną eskalację na froncie w lutym, która miałaby zmusić Ukrainę do podpisania korzystnych „porozumień pokojowych” podobnych do porozumień mińskich. Zaznaczył też, że w najbliższym czasie w rosji może dojść do kolejnej fali mobilizacji.

⚆ „federacja rosyjska musi opuścić tereny okupowane – tylko wtedy rozpocznie się „tymczasowy rozejm”. Zostawcie hipokryzję dla siebie…” – Podoliak odpowiedział na rozporządzenie na Twitterze.

⚆ Cerkiew Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Kijowie zostały zwrócone zarządowi państwowemu.

⚆ Stróże prawa zdemaskowali korupcję zastępcy szefa Odeskiego Samorządu Obwodowego. Za 35 000 dolarów urzędnik zaoferował swoją „pomoc” szefowi jednego z pododdziałów strukturalnych administracji obwodowej w unikaniu odpowiedzialności karnej za przywłaszczenie mienia państwowego.

⚆ SBU zatrzymała rosyjskiego agenta w obwodzie lwowskim, który kierował rakietami na strategiczne przedsiębiorstwa Ukrainy.

⚆ rosja umieściła broń nuklearną na Białorusi – twierdzi wywiad ukraiński

⚆ “Nie pozwolimy przejść granicy” – gen. Ołeksandr Pawluk wyjaśnił, co stanie się z agresorami w przypadku ponownego ataku z Białorusi. „Dostosowaliśmy ogień artyleryjski, przeszliśmy od grup snajperskich do mobilnych grup ogniowych. Nie planujemy wypuszczać ich dalej za granicę” – powiedział dowódca sił i obrony Kijowa.

🌍Świat:

⚆ Biden skomentował oświadczenie putina o ogłoszeniu tzw. reżimu „zawieszenia broni” od godziny 12:00 6 stycznia do północy 7 stycznia: „Nie chcę odpowiadać na to, co mówi putin. Ciekawe, że był gotów zbombardować szpitale, przedszkola i kościoły… 25 grudnia i w Nowy Rok…”

⚆ „Gdyby putin chciał pokoju, odesłałby swoich żołnierzy do domu i wojna byłaby skończona. Ale najwyraźniej chce kontynuować wojnę po krótkiej przerwie” — szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock.

⚆ Niemieckie Ministerstwo Obrony przyznało, że wyremontowane BMP Puma okazały się całkowicie bezużyteczne – poinformowały media. W wewnętrznym dokumencie Bundestagu napisano: „Niewątpliwie ma on zdolność zapewniania żołnierzom większej skuteczności bojowej”. Dodaje jednak, że „dla systemu gotowego do wojny ten wyższy efekt musi iść w parze z siłą i niezawodnością w użytkowaniu i działaniu”.

⚆ Żeby nie było – Ministerstwo Obrony Niemiec zaktualizowało listę pomocy dostarczonej Ukrainie – strona internetowa Ministerstwa Obrony Niemiec.Co zostało dostarczone:

▪️20 wyrzutni rakiet dla APWKS w oparciu o pickupy;
▪️2 BREM i ciągnik M1070;
▪️7 maszyn gąsienicowych ze zdalnym sterowaniem;
▪️63 pickupy, 17 ciężarówek 8×8 i karetka;
▪️12 ciężkich samochodów ciężarowych z przyczepami;
▪️36 400 wełnianych koców, 21 generatorów i mobilnych systemów grzewczych;
▪️8 rozpoznawczych UAV, 27 zakłócaczy dronów i 30 systemów wykrywania UAV.

⚆ Erdogan odbył rozmowę telefoniczną z putinem, informują media. Przywódcy mieli rozmawiać o rosyjsko-tureckich relacjach, rosyjsko-ukraińskiej wojnie i sytuacji w Syrii. putin powiedział Erdoganowi, że Ukraina powinna zaakceptować utratę terytoriów jeśli chce prowadzić dialog.

⚆ W niedalekiej przyszłości USA ogłoszą nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy, — John Kirby. Pakiet może zawierać dodatkowe wyrzutnie HIMARS MLRS.

⚆ 50 bojowych wozów piechoty Bradley zostanie włączonych do kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, informuje Reuters. Bojowy wóz piechoty M2 Bradley to jeden z najlepszych na świecie i co najważniejsze sprawdzony w warunkach bojowych. Załoga to trzy osoby, zwiad to sześciu piechurów, uzbrojenie to działo 25 mm, karabin maszynowy 7,62 mm i systemy przeciwpancerne TOW.

⚆ Wielka Brytania może również dostarczyć czołgi Ukrainie, powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverley.

⚆ Niemcy udzielą Ukrainie pomocy wojskowej w systemie obrony przeciwlotniczej Patriot i BMP Marder – donosi Die Welt, powołując się na rząd RFN.

⚆ Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres rozwiązał misję zbadania śmierci ukraińskich jeńców wojennych w Oleniwce „z powodu braku warunków do wysłania misji na miejsce zdarzenia”.

💩rosja i białoruś:

⚆ putin zarządził zawieszenie broni na święta Bożego Narodzenia (od godziny 12:00 6 stycznia do godziny 24:00 7 stycznia) na całej linii frontu w Ukrainie, poinformował kreml. To pierwsze takie ogłoszenie zawieszenia broni od czasu rozpoczęcia inwazji 24 lutego 2022 roku. Również rosyjski patriarcha cyryl nagle wezwał do „świątecznego rozejmu”. Wcześniej stwierdził, że okupanci w Ukrainie chronią rosję i „kierują się wewnętrznym poczuciem moralnym opartym na wierze prawosławnej”.

⚆ W Mińsku stróże prawa zatrzymali księdza, bo „modlił się za obrońców Ukrainy”, siłom bezpieczeństwa nie spodobały się też jego „nacjonalistyczne tatuaże” i zamiłowanie do gier wideo

⚆ Fabryka „Belarus-MTZ” zapaliła się w Petersburgu. Według Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych pożar został opanowany.

⚆ Fregata Marynarki Wojennej rosji „Admirał Gorszkow”, uzbrojona w hipersoniczne pociski „Cyrkon”, wyruszyła z Morza Czarnego na Ocean Atlantycki. miedwiediew powiedział, że statek płynie do wybrzeży krajów NATO.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Minuta z obrońcami Bachmutu

⚆ białoruski granicznik skarży się na prowokację ukraińskich strażników

⚆ Porównanie zdjęć satelitarnych południowej części Bachmutu z sierpnia 2022 i stycznia 2023.

⚆ Jadą Kirpi

⚆ Wewnątrz ukraińskiego Bucefała