🪖Dzień 314 (3 stycznia 2023, 22:00) – Idą mrozy

🪖Dzień 314 (3 stycznia 2023, 22:00) – Idą mrozy

3 stycznia, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na początek wyjaśnienie. Wczoraj napisałem, że ważnym czynnikiem umożliwiającym Ukraińcom ostatnie uderzenia w punkty koncentracji rosjan była/jest pogoda bo to ma wpływ na jakość danych wywiadowczych z satelitów. Czytelnik na Złej Ambasadzie słusznie zwrócił uwagę (dziękuję), że satelity, którymi dysponuje Ukraina (od sierpnia, dzięki zakupowi zorganizowanemu przez fundację Prytuły) pozwalają na obserwację przez chmury dzięki technologii SAR (Synthetic Aperture Radar). Są tylko dwie kwestie. SAR, mimo swej rewolucyjności daje przy złej pogodzie obraz czarno-biały (aczkolwiek potrafi wyłapać więcej np. płytkie konstrukcje podziemne). Śmiem twierdzić, że analiza tych obrazów zajmuje jednak więcej czasu co przy rozległości obszaru frontowego przekłada się na czas interpretacji, decyzji i działania. Po drugie – w praktyce Ukraińcy wykorzystują inne, często szybsze, metody obserwacji – w tym drony. Tu pogoda ma o wiele większe znaczenie, bo przy złej pogodzie zdani są na obrazy SAR o ile mają dostęp do nich w danej chwili.

Dziś zresztą Ukraińcy uderzyli w kolejne punkty koncentracji rosjan i jeśli wierzyć doniesieniom liczba ofiar idzie w setki.

Tymczasem na horyzoncie pogodowym zapowiadają mrozy. Już w piątek w Charkowie pojawią się mrozy powyżej -10 stopni (nieco mniejsze w okolicy Bachmutu) i potrwają conajmniej tydzień. To dość czasu by zmrozić ziemię dostatecznie by poruszać się ciężkimi pojazdami.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Pamiętacie akcję z latarkami dla dzieci z Ukrainy? Otóż udało się zebrać na zakup 4,5 mln latarek. Brawo Uniters, brawo Wy!

⚆ Okres najsilniejszej ofensywy sił rosyjskich pod Bachmutem już minął i dalsze sukcesy Federacji rosyjskiej na tym obszarze, przynajmniej w najbliższej przyszłości, są mało prawdopodobne – wywiad brytyjski.

⚆ Wielka Brytania zapowiedziała dodatkowe dostawy pomocy dla Ukrainy w walce z Federacją rosyjską – The Guardian. Podczas rozmowy między premierem Wielkiej Brytanii Riszą Sunakiem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim szef brytyjskiego rządu obiecał dodatkowe dostawy pomocy dla Ukrainy w walce z rosją.

⚆ W 2023 r. Litwa będzie kontynuować wsparcie militarne dla Ukrainy. To powinien być rok, w którym zwycięży Ukraina – podkreślił prezydent Litwy Gitanas Nauseda na swojej stronie na Twitterze:

🌻108 190 (+750)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Na odcinek łuhański i w okolice charkowa rosjanie wysyłają spore posiłki. Nie jest jasne czy to już partia zmobilizowanych&przeszkolonych 200 tys.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Pod Swatowym wyszło, że Ukraińcy musieli się nieco cofnąć z okolic trasy 66. Nadal mają ją pod kontrolą ogniową. Pod Kreminną – podobnie tj. posiłki rosjan zmusiły Ukraińców do oddania części zdobyczy, ale linia obrony się ustabilizowała już.

⚆ Na wschód pod Bachmutem udało się Ukraińcom wyprzeć nieco rosjan i ustabilizować front.

⚆ Opytne, Bachmuckie i Kliszcziwka – tu trwają najcięższe walki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie wycofują część sił z rejonów Dniepru na odcinek zaporoski.

⚆ Brak innych doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥rosjanie uderzyli w rzekomą bazę HIMARSÓW w Drużkiwce (koło Kramatorska), która miała się mieścić w budynku lodowiska “Altar”. W rzeczywistości znajdował się tam magazyn pomocy humanitarnej, pełen wody butelkowanej, śpiworów i innych rzeczy. Moment uderzenia zarejestrowała na żywo francuska telewizja (📺Wideo z uderzenia i zdjęcia z wnętrza Areny)


💥Ostrzał przygraniczny (obwód sumski, czernihowski i charkowski) i przyfrontowy (Nikopol, Kurachowe, okolice Mikołajowa, obwód doniecki, Kramatorsk)
😼 Uderzenia w punkty koncentracji rosjan: Wełyka Kopań, Kostohryzowe, Kachowka, Tokmak i Czulaniwka. W Czulaniwce mówi się o 500 zabitych rosjanach.


🏝Aktywna rosyjska obrona przeciwlotnicza w Dżankoj, eksplozje w Symferopolu w rejonie lotniska.
⚡️ Dzięki ciepłej pogodzie konsumpcja na Ukrainie spadła, a elektrownie produkują wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby pokryć obciążenie, więc ograniczenia w zużyciu obowiązują dopiero od 14:00 — Ukrenergo

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ rosja nie planuje zakończenia wojny z Ukrainą, ale będzie kontynuować działania ofensywne w różnych kierunkach: mogą iść z północy lub ze wschodu – Wywiad Ukraiński

⚆ Szkody wyrządzone w Ukrainie od początku pełnoskalowej inwazji wojsk rosyjskich przekraczają 700 miliardów dolarów – premier Ukrainy, Szmyhal.

⚆ Gabinet Ministrów odwołał przetargi w systemie Prozorro do końca wojny — decyzja podyktowana była brakiem dostępu wszystkich oferentów do systemu z powodu ostrzału systemu elektroenergetycznego.

⚆ Wróg najczęściej wystrzeliwuje irańskie drony kamikadze w ciemnościach wzdłuż koryta Dniepru, bo tam trudniej wykryć je radarem – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ihnat.

⚆ Wojsko Ukrainy zainstalowało flagę państwową na wyspie Wielki Potiomkin w obwodzie chersońskim, ale jest za wcześnie, aby mówić o uwolnieniu wyspy – powiedział szef Centrum Prasowego Zjednoczonej Koordynacji Sił Obronnych Południowego Humieniuka.

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o pierwszych podejrzeniach o ostrzał obiektów cywilnych Ukrainy: dowódcy lotnictwa dalekiego zasięgu Sił Powietrzno-Kosmicznych Sił Zbrojnych rosji generała pułkownika sergieja kobyłasza i byłego dowódcy Czarnej Floty Federacji rosyjskiej, admirała igora osipowa.

⚆ Tysiące Ukraińców będzie miało Internet przez 10-12 godzin podczas przerw w dostawie prądu, — Ministerstwo Cyfryzacji. Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z eQualitie przekazało 29 dostawcom 172 baterie SBL, które po przerwie w dostawie prądu utrzymają połączenie z Internetem do 12 godzin.

⚆ Armia Federacji rosyjskiej ponownie ruszy na Charków Według Serhija Melnyka, szefa garnizonu w Charkowie, gdy tylko ziemia zamarznie, rosjanie ponownie zaatakują. Melnyk uważa, że rosyjskich żołnierzy może być znacznie więcej niż 200 tys. Jednocześnie, jego zdaniem, będą słabo uzbrojeni i wyszkoleni. „Jak powiedział generał Załużnyj, będziemy musieli zabić ich wszystkich” – dodał szef garnizonu w Charkowie.

⚆ W Bałakliji uruchomiono wyremontowany punkt medyczny (mały szpital).

🌍Świat:

⚆ Erdogan przeprowadzi jutro rozmowy z Zełenskim i putinem. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przeprowadzi osobne rozmowy telefoniczne z prezydentem rosji Władimirem putinem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim jutro, 4 stycznia. Poinformowała o tym gazeta Hurriyet, powołując się na rzecznika prezydenta Ibrahima Kalina.

⚆ Federacja rosyjska próbuje zrzucić odpowiedzialność za zniszczenie okupantów w Makiejewce na „DRL” i samych zmobilizowanych – ISW.

⚆ USA i inne kraje zachodnie wywierają presję na Szwajcarię w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów, które mogłyby zostać wykorzystane do odbudowy Ukrainy po rosyjskiej inwazji — Neue Zürcher Zeitung.

⚆ Unia Europejska nie zgadza się z wezwaniami Ukrainy do ukarania sankcjami europejskich firm farmaceutycznych wciąż działających w rosji — Politico.

⚆ Niemcy są gotowe skierować zamrożone aktywa rosyjskie na odbudowę Ukrainy, jeśli sojusznicy zrobią to samo. Informuje o tym Bloomberg.

⚆ Ukraiński nanosatelita PolyITAN-HP-30, który został opracowany przez naukowców z Politechniki Kijowskiej im. Sikorskiego. Na orbicie kosmicznej satelity przeprowadzą eksperyment mający na celu zbadanie skuteczności rurek cieplnych jako głównego elementu systemów stabilizacji termicznej statków kosmicznych.

⚆ Ukraina stworzyła siatkę kontroli wojskowej, nad którą USA pracują od dziesięcioleci – WSJ. Ukraina stworzyła improwizowaną siatkę wywiadowczą do koordynowania jednostek bojowych na polu bitwy — okazała się tańsza niż amerykański odpowiednik, na stworzenie którego Pentagon poświęcił dziesiątki lat i miliardy dolarów, pisze gazeta.

💩rosja i białoruś:

⚆ Wedle danych rosyjskiego ministerstwa obrony rosjanie zniszczyli już 27 wyrzutni HIMARS (Ukraina otrzymała ich 20).

⚆ Eksplozje w Kursku i w Nowym Oskole (obwód biełgorodzki)

eksplozje w obwodzie biełgorodzkim

⚆ Praca obrony przeciwlotniczej w obwodzie rostowskim i kurskim.

⚆ w rosyjskiej telewizji pokazano szpital polowy armii rosyjskiej (z lekarzami białoruskimi). Ma to uwiarygadniać prawdopodobieństwo ataku ze strony białorusi. Szpital przygotowany jest na 300 osób.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ “Budesz żył” – Polski medyk ewakuuje rannego

⚆ rosyjski jeniec uczy się recytować Szewczenka (Testament)

⚆ Kilka kadrów z Mairupola (styczeń 2023)

⚆ Niespodziewani goście w podczerwieni

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.