🪖Dzień 313 (2 stycznia 2023, 22:45) – Nocny nalot Shahedów oraz przebudzenie ukraińskiej artylerii

🪖Dzień 313 (2 stycznia 2023, 22:45) – Nocny nalot Shahedów oraz przebudzenie ukraińskiej artylerii

2 stycznia, 2023 5 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Od kilku tygodniu licznik zabitych rosjan utrzymuje się na wysokim poziomie. To głównie “zasługa” Bachmutu, gdzie rosjan ginie masa. Grudzień był najbardziej “ofiarnym” miesiącem wojny i myślę, że styczeń i luty będą miały wyższe wskaźniki rosyjskich strat. Nowy Rok Ukraińcy rozpoczęli uderzeniami w punkty koncentracji rosjan i w rosyjskie składy amunicji. Od kilku dni jest (lub dociera do mediów) więcej tego typu akcji. Przypomina to nieco to co obserwowaliśmy w okresie od lipca do września, gdy ukraińskie HIMARSy regularnie zmniejszały rosyjski potencjał militarny. Makijewka była tego wyraźnym sukcesem wczoraj, a dziś uderzenie w duży skład amunicji w Swatowym. Tego typu uderzenia są możliwe przy dobrych danych wywiadowczych z satelitów więc na pewno istotną rolę miała tu pogoda, która na kilka dni odsłoniła niebo nad Ukrainą.

Również rosjanie zmienili sposób przeprowadzania ataków na miasta Ukrainy. Lata mniej rakiet a więcej irańskich Shahedów oraz celem nie są już obiekty infrastruktury a obiekty cywilne. Dobra wiadomość jest taka, że Ukraińcom idzie lepiej zbijanie jednych i drugich, aczkolwiek kilka dni z intensywnymi falami dronów na pewno osłabiają skuteczność ich obrony. To doprawdy dziwne, że rosjanie nadal zużywają cenne rakiety na cele cywilne. Po tylu miesiącach wojny powinni już wiedzieć, że nie ma to żadnego przełożenia na sytuację na froncie, a zamiast budzić strach – budzą wśród cywili wściekłość.

Co z tego wynika? Nic pewnego, ale śmiem twierdzić, że w miarę wydłużania się dnia i przecierania nieba będziemy widzieć więcej uderzeń ukraińskich na tyły rosjan i coraz mniej rosyjskich rakiet i dronów osiągających swoje cele. Strategia rosjan nie uległa żadnej adaptacji przez te miesiące. Ukraińska – czeka na lepszą pogodę.

Linia frontu z drobną zmianą. Ukraińcy przejęli kontrolę nad dużą wyspą na Dnieprze. rosjanie ewakuowali się z niej około 15 grudnia.

👍 Dobre wieści:
⚆ Amunicja do artylerii produkcji ukraińskiej już jest na froncie.

⚆ Zniszczono duży skład amunicji rosjan pod Swatowym i generalnie większa aktywność ukraińskiej artylerii dalekosiężnej.

🌻107 440 (+720)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe-Kreminna – tu brak doniesień oficjalnych. Nieoficjalnie Ukraińcom nie udał się atak koło Czerwonopopiwki.

⚆ Bachmut, Opytne, Kliszcziwka, Bachmuckie – tu zażarte walki trwają.

⚆ Awdijewka i Marijinka – bez zmian

⚆ Dociera więcej materiałów z uderzenia HIMARSami w punkt koncentracjirosjan w Makijewce. W budynkach szkoły miało przebywać około 600 żołnierzy rosyjskich, a wedle wstępnych szacunków ponad połowa miała zginąć lub zostać ranna. rosjanie informowali dziś o 63 ofiarach, ale wiadomo… rosyjski terrorysta igor girkin (striełkow) potwierdza masową zagładę rosyjskich żołnierzy w okupowanej Makijewce w obwodzie donieckim i mówi, że coś podobnego może się powtórzyć. „Zniszczony został również prawie cały sprzęt wojskowy, który stał w pobliżu budynku bez najmniejszego śladu kamuflażu” – dodał.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Nic nowego – głównie wymiana ognia artyleryjskiego.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny w obwodzie czernihowskim, sumskim i charkowskim
💥W obwodzie chersońskim intensywnie ostrzeliwany był Berysław i kilka innych miejscowości.
😼 Eksplozje w Swatowym, Berediańsku, Basani, Połohach, Tarasiwce, Tokmaku, Kachowce.
🛸Kolejny atak Shahedami w nocy. 40 z nich było nakierowanych na Kijów, 22 zostały zestrzelone nad samym miastem, 15 nad sąsiednimi obwodami, 3 nad obwodem kijowskim. Nie ma ofiar (Kliczko).
🛡Odnotowano siły ukraińskie na wyspie Wielki Potiomkin na Dnieprze pod Chersonem. Wyspa ma znajdować się od teraz pod kontrolą sił Ukrainy.


🏝Eksplozje w Sewastopolu, Symferopolu,
⚡️Mimo szkód spowodowanych rosyjskim atakiem na infrastrukturę energetyczną w nocy 2 stycznia sytuacja w systemie energetycznym jest w pełni opanowana — Ukrenergo.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Pojawiły się informacje, że rosja planuje długofalowy atak „Szakhedami” – mówi Zełenski w wieczornym przemówieniu. Prezydent poinformował, że od początku 2023 roku ukraińscy obrońcy zestrzelili ponad 80 wrogich dronów

⚆ Sondaże socjologiczne świadczą o uporczywej niechęci Ukraińców do ustępstw terytorialnych pomimo ciągłych ataków i terroru energetycznego Federacji rosyjskiej — 85% respondentów uważa ustępstwa terytorialne za niedopuszczalne.

⚆ rosja zaczęła zmieniać taktykę ostrzału Ukrainy, łącząc różne rodzaje broni – przedstawiciel ukraińskiego wywiadu Skibicki. Zaznaczył, że obecnie rosjanom brakuje pocisków balistycznych Iskander, zapas kalibrów dobiega końca, a liczba powietrznych pocisków manewrujących Ch-101 i Ch-555 spada. „Widzimy wpływ sankcji gospodarczych na Federację rosyjską. Próbują obejść sankcje, importować komponenty, ale nie jest to takie łatwe” – powiedział przedstawiciel GUR

⚆ Okupacyjny „gubernator” Sewastopola Michaił Rozwożajew wywiózł na Cypr cały swój majątek, w tym koty – informuje Centrum Narodowego Oporu

⚆ SBU zatrzymała rosyjskiego agenta w obwodzie lwowskim, który zbierał ważne dane wywiadowcze.

⚆ Dwa modułowe punkty zostały dostarczone do jednej z placówek służby zdrowia w Chersoniu. Przekazała je pozarządowa organizacja społeczna „STEP-IN”. Klinika wyposażona jest w niezbędne meble, klimatyzator, panel słoneczny, a także posiada przenośny aparat USG i inny sprzęt medyczny. Ten mobilny punkt jest przeznaczony do przyjmowania porodów. Mobilne Centrum Urazowe zaś wyposażone jest w przenośny aparat RTG oraz wszystko co niezbędne do zapewnienia opieki medycznej przy ostrych urazach narządu ruchu.

🌍Świat:

⚆ Kraje UE ograniczyły dostawy rosyjskiej ropy o 90% w 2022 roku — szef Przedstawicielstwa UE na Ukrainie.

⚆ Polski premier Morawiecki zapowiedział, że omówi ze swoim ukraińskim kolegą Denysem Szmyhalem kwestię „heroizacji” Stepana Bandery na oficjalnych stronach ukraińskich władz.

⚆ Nowo mianowany minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen powiedział, że Izrael zacznie „mniej mówić publicznie” o wojnie między rosją a Ukrainą. Poinformował też, że na wtorek ma zaplanowaną rozmowę z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Odmówił komentarza w sprawie dostarczania Ukrainie broni obronnej i powiedział, że Ukraina będzie nadal otrzymywać „znaczącą pomoc humanitarną”.

⚆ Niemcy nie planują samodzielnego wysyłania czołgów Leopard na Ukrainę, ponieważ odbywa się to w porozumieniu z innymi partnerami z NATO, – Spiegel. Jak wyjaśnił Michael Müller, członek Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, transfer czołgów „pozostanie w linii polityki zagranicznej, aby nie było nieprzemyślanych samodzielnych wysiłków”.

⚆ Ukraina wyzwoli Krym do jesieni, jeśli Zachód nadal udzieli jej obiecanej pomocy i utrzyma sankcje wobec Federacji rosyjskiej – Generał Hodges

⚆ Ukraiński reżyser Wiktor Onysko („Storozowa zastawa”, „Zachar Berkut”, „Widana”) zginął na froncie.

💩rosja i białoruś:

⚆ Eksplozje w obwodzie briańskim (obiekt infrastruktury energetycznej) i Kursku.

⚆ rosyjskie siły obrony powietrznej rzekomo zestrzeliły drona zwiadowczego nad Woroneżem. Informują o tym rosyjskie media, powołując się na władze obwodu woroneskiego. W tej okolicy znajduje się lotnisko wojskowe Bałtimor.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraińskie Piony w akcji

⚆ Polowanie z drona

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.