🪖Dzień 292 (12 grudnia 2022, 22:00) – Bez zmian na froncie, bez konferencji putina

🪖Dzień 292 (12 grudnia 2022, 22:00) – Bez zmian na froncie, bez konferencji putina

12 grudnia, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Ukraińcy potwierdzili dziś wyzwolenie dwóch miejscowości na granicy obwodu łuhańskiego i charkowskiego. Poza tym – front bez zmian. Trwają krwawe walki pod Bachmutem. Niestety Ukraińcy ponoszą tu również duże straty. W rosji kolejny dzień z doniesieniami o pożarach.

Dość wymownym znakiem jest odwołanie corocznej konferencji z dziennikarzami przez putina. To pierwszy raz od 10 lat, gdy putin nie będzie odpowiadał na pytania.

👍 Dobre wieści:
⚆ Na Słowacji rozpoczęło działalność centrum napraw ukraińskiego sprzętu. O organizację bazy naprawczej dba niemiecka firma Krauss-Maffei Wegmann.

⚆ Słowacja jest gotowa do przekazania Ukrainie swoich myśliwców MiG-29, przygotowania do tego mogą rozpocząć się w najbliższych tygodniach – powiedział szef MSZ kraju Rastislav Kacher.

⚆ Francja przekazała Ukrainie sześć holowanych haubic TRF1 kalibru 155 mm – poinformował francuski minister obrony.

🌻94 760 (+ 620)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ ✌️Wyzwolone Kisliwka i Kotliariwka, obwód charkowski

⚆ Bachmut – krwawe walki na całym odcinku, Awdijewka – walki pod Pierwomajskim i Wodjanym. Marijinka – również trwają walki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tak jak wczoraj – wymiana ognia artyleryjskiego i lokalne walki w kilku punktach.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzelany Cherson – są ofiary.


😼 Minionej doby Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w dziewięć punktów dowodzenia i 17 obszarów koncentracji wroga – dane Sztabu Generalnego

😼 Na przedmieściach okupowanego Melitopola (w kierunku Konstantyniwki) w obwodzie zaporoskim wysadzony został w powietrze most, którym rosjanie przewozili ze wschodu sprzęt wojskowy – ruch na moście jest wstrzymany.

😼 Uderzeń w obwodzie zaporoskim było dziś więcej (w części okupowanej). Odnotowano również uderzenie w Alczewsku (łuhańszczyzna)

😼 W tymczasowo okupowanym Skadowsku nieznane osoby wysadzili w powietrze samochód kolaboranta Bulyuka. Z obrażeniami ciała został przewieziony do jednego ze szpitali w Symferopolu, kierowca samochodu zginął na miejscu. Poinformował o tym burmistrz miasta Ołeksandr Jakowlew.

🛸Dziś był tylko jeden alarm powietrzny w centralnej Ukrainie (trwał godzinę)
⚡️Sieć elektroenergetyczna ma deficyt mocy, zła pogoda utrudnia prace remontowe – Ukrenergo.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński rozmawiał telefonicznie z Bidenem, donosi Biuro Prezydenta. Przywódcy omówili pomoc USA w odbudowie systemu energetycznego oraz utworzenie Sił Obrony Powietrznej Ukrainy. Prezydent Ukrainy wystąpił także z inicjatywą zwołania światowego szczytu pokojowego.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło Ukraińcom powstrzymanie się od podróży do Serbii i Kosowa w związku z pogorszeniem stosunków między Belgradem a Prisztiną.

⚆ Wojna na Ukrainie zakończy się wraz ze śmiercią putina — Zełeński w specjalnym programie Netflix „Mój następny gość nie wymaga przedstawiania” z Davidem Lettermanem. „Wierzę, że jeśli go (putina) tam nie będzie, będzie im trudno. Będą się zajmować polityką wewnętrzną, a nie zagraniczną” – powiedział prezydent. Zełeński uważa też, że rosjanie zaczną walczyć o demokrację, gdy zrozumieją, że nadeszła całkowita izolacja. “Dopóki nie wygramy, będę prezydentem, a potem nie wiem. Chcę jechać nad morze i napić się piwa” — Zełeński w specjalnym wydaniu Netflixa.

⚆ W Doniecku policjanci wzywają kobiety do mobilizacji, — Sztab Generalny. Dosłownie: „W celu uzupełnienia ubytków w sile roboczej i doposażenia jednostek 1. Korpusu Armijnego wzywa się kobiety do mobilizacji”.

⚆ Przewodniczący NAZK Ołeksandr Nowikow poinformował o weryfikacji informacji dotyczących podróży wiceprezesa Kancelarii Prezydenta Kyryla Tymoszenko drogimi samochodami. Mniej więcej tydzień temu Ukraińska Prawda pokazała zdjęcie z systemu monitoringu na którym widać Tymoszenkę prowadzącego nowe Porsche, po czym urzędowo wszczęto postępowanie wyjaśniające w sprawie…. nielegalnego dostępu do zdjęć z monitoringu.

⚆ Ambasada Ukrainy w Grecji otrzymała pocztą zakrwawioną paczkę, identyczną z tymi, które zostały już wysłane do ukraińskich dyplomatów w innych krajach – poinformował rzecznik MSZ Nikołenko. Według niego jest to już 28. taka depesza dla ukraińskich placówek dyplomatycznych.

🌍Świat:

⚆ Rada UE zgodziła się na zwiększenie funduszu, z którego Ukraina otrzymuje pomoc zbrojeniową o 2 mld euro

⚆ UE wyznaczy wysłannika ds. sankcji, by naciskać na ostrzejsze egzekwowanie sankcji w różnych krajach, w tym w Turcji — Financial Times.

⚆ Brytyjski minister obrony Ben Wallace stwierdził, że będzie otwarty na zaopatrzenie Ukrainy w systemy uzbrojenia dalekiego zasięgu, jeśli rosja będzie nadal ostrzeliwać obszary cywilne.

⚆ Iran w obawie przed reakcją międzynarodową planuje przekazać rosji pociski o zasięgu poniżej 300 km oraz zmodyfikować inne pociski tak, aby nie wykraczały poza zakres rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ – Axios w odniesieniu do izraelskich urzędników.

⚆ Dziewiąty pakiet unijnych sankcji (projekt) zawiera restrykcje wobec pracowników rosyjskich mediów propagandowych i artystów bliskich kremlowi. rosyjscy prezenterzy telewizyjni Borys Korczewnikow i Marina Kim, piosenkarz Grirorij Leps, bloger Dmitrij Puczkow i reżyser Nikita Michałkow znajdują się wśród 144 osób na liście sankcyjnej.

⚆ UE nałożyła sankcje na irańskich wojskowych i biznesmenów, a także na cztery firmy związane z produkcją dronów, które Iran dostarcza rosji. Jednocześnie ministrowie UE nie mogli dojść do porozumienia w sprawie 9. pakietu sankcji wobec Federacji rosyjskiej — Borrell liczy na decyzję w tym tygodniu.

⚆ Magazyny gazu krajów UE są wypełnione w ponad 90%. Przekroczyliśmy nasz cel i przekroczyliśmy średnie obłożenie z ostatnich 5 lat, Ursula von der Leyen.

⚆ rosja przygotowuje się do wojny z kolejnym krajem – Azerbejdżanem. Azerbejdżan dostarcza teraz Ukrainie amunicję i paliwo.

⚆ Prezydent Finlandii Saule Niinisto uważa, że ​​Helsinki powinny współpracować z Moskwą ze względu na dużą wspólną granicę, ale normalizacja stosunków w związku z wojną na Ukrainie może zająć dużo czasu.

⚆ Wileński sąd zezwolił na zburzenie niedokończonego rosyjskiego centrum kultury „Dom moskwy”. Teraz nadzór budowlany ma prawo do demontaż budynku. A państwowa instytucja, która zarządza budynkiem, zapłaci 300 euro za każdy dzień niestosowania się do tej decyzji.

💩rosja i białoruś:

⚆ Białoruś prawdopodobnie wyczerpuje własne zasoby militarne, pomagając rosji w jej agresji na Ukrainę, czytamy w raporcie ISW. Analitycy sugerują również, że Białoruś może przekazywać rosji więcej broni, niż wynika to z dostępnych źródeł.

⚆ putin odwołał tradycyjną doroczną konferencję prasową, powiedział jego rzecznik pieskow. „Jednocześnie liczymy, że prezydent znajdzie jeszcze okazję do rozmów z dziennikarzami” – dodał. To pierwszy raz od 10 lat.

⚆ W rosyjskim Tatarstanie wybuchł pożar na dużą skalę w strefie przemysłowej miasta Niżnyokamsk, płonąca powierzchnia to około 10 tysięcy metrów kwadratowych.

⚆ W rejonie Moskwy w rosji w ciągu ostatnich trzech dni płonie drugie centrum handlowe.

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej zapowiedziało zbiórkę instrumentów muzycznych, które mają zostać wysłane do zmobilizowanych na wojnę na Ukrainie – wierzą, że to podtrzyma bojowego ducha okupantów. rosjanom proponuje się bezpłatne przywiezienie akordeonów, harmonijek ustnych, gitar, bałałajek.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ 8 minut z oddziałem Kraken na charkowszczyźnie

⚆ 2 zdjęcia z aktualnego wyglądu teatru dramatycznego w Mariupolu

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.