🪖Dzień 289 (9 grudnia 2022, 22:00) – Dwa pożary w rosji, lekka stabilizacja sieci energetycznej Ukrainy

🪖Dzień 289 (9 grudnia 2022, 22:00) – Dwa pożary w rosji, lekka stabilizacja sieci energetycznej Ukrainy

9 grudnia, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Z frontu mało doniesień. Więcej ze świata i rosji. Na świecie widać dalsze deklaracje wsparcia Ukrainy. W rosji pożary, ale też putin od kilku dni częściej wypowiada się o “specjalnej operacji” – niestety, w tym samym tonie. Tymczasem gospodarka rosji wchodzi w 2023 na ostrym wirażu, z deficytem i na bardzo niskich stawkach ropy. Przypomnę tylko, że gdy w marcu mowa była o pierwszych sankcjach, mówiono, że rosja finansowo zacznie to odczuwać dopiero pod koniec roku. Doczekaliśmy się, czas na pozostałe rzeczy na które czekamy.

Dzień 289 (9 grudnia 2022, 22:00) – Dwa pożary w rosji, lekka stabilizacja sieci energetycznej Ukrainy
⚆ Cena głównego gatunku rosyjskiej ropy „Ural”, która stanowi 60% eksportu, spadła do 43,72 USD za baryłkę, Bloomberg. W rezultacie kluczowy rosyjski produkt notowany jest na poziomach znacznie poniżej pułapu cenowego narzuconego przez kraje G7.

⚆ USA zamierzają przeznaczyć dodatkowe 275 mln dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy. W menu: amunicja do HIMARS; amunicja 155 mm; samochody HMMWV; środki obrony przeciwlotniczej; sprzęt do zwalczania dronów; generatory.

⚆ Norwegia przeznacza 1 miliard koron (100 milionów dolarów) na odbudowę ukraińskiej infrastruktury, poinformował norweski rząd.

🌻93 390 (+310)

Dzień 289 (9 grudnia 2022, 22:00) – Dwa pożary w rosji, lekka stabilizacja sieci energetycznej Ukrainy
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:


1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Trwają walki wzdłuż trasy 66 (Swatowe-Kreminna)

⚆ Pod Bachmutem – bez zmian, to nadal piekło na ziemi.

⚆ Ostrzelany Donieck

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Żadnych nowych doniesień.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzelana Hoła Prystań, Zaporoże, Charków. Pstrzał przygraniczny w obwodzie sumskim i charkowskim.


Ostrzelany szpital w Chersoniu, jednego dnia w regionie wystrzelono ponad 60 pocisków, 8 osób zostało rannych.

⚡️W Kijowie wprowadzono nowe harmonogramy wyłączeń – składają się one z trzech kategorii, które są oznaczone różnymi kolorami:

  • Biały kolor oznacza, że ​​jest światło iw tym czasie jego obecność jest gwarantowana.
  • Szary kolor oznacza, że ​​w tym czasie nie będzie światła.
  • Jasnoszary kolor oznacza, że ​​przerwy w dostawie energii elektrycznej są możliwe, jeśli zwiększy się nierównowaga w systemie elektroenergetycznym.
    Zaktualizowane rozkłady wkrótce będą obowiązywać w obwodach odeskim i dniepropietrowskim

⚡️Deficyt w systemie energetycznym utrzyma się zimą – powiedział szef Ukrenergo Kudrytskyi. Poinformował również, że obecnie trwa stopniowe przywracanie mocy wytwórczych w systemie elektroenergetycznym, a elektrownie sukcesywnie wznawiają pracę. „Myślę, że za kilka dni dojdziemy do granicy, kiedy będzie można wyraźnie obserwować planowane harmonogramy wyłączeń w regionach wprowadzonych przez Oblenergo” – podsumował Kudrycki.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ W białoruskich miastach Mozyrz, Homel i Mohylew jest więcej rosyjskich zmobilizowanych żołnierzy – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ rosjanie wybierają do deportacji z Ukrainy tylko zdrowe dzieci, bo rosjanie zaczęli często zwracać adoptowane dzieci, u których stwierdzono choroby. Osoby, u których po kontroli stwierdzono problemy zdrowotne, pozostawia się na tymczasowo okupowanym terytorium.

🌍Świat:

⚆ USA nałożyły sankcje na oficjeli rządowych Federacji rosyjskiej i pracowników Kremla za łamanie praw człowieka na Ukrainie. Wielka Brytania nałożyła sankcje na 5 przedstawicieli rosyjskich sił bezpieczeństwa, winnych tortur, utrudniania zapobiegania przemocy i udziału w rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

⚆ Estonia wysłała do Ukrainy ładunek z generatorami i sprzętem elektrycznym – poinformował minister spraw zagranicznych Reinsalu. Według niego, 11 autobusów zmierza do Żytomierza, Charkowa, Buczy i Połtawy. Wcześniej premier Szmyhal powiedział, że Słowacja planuje dostarczyć Ukrainie 300 generatorów.

⚆ Stany Zjednoczone przygotowują nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów – podaje Reuters. Pakiet obejmuje nowe możliwości zwalczania dronów i wzmocnienia obrony przeciwlotniczej.

⚆ Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne i inne rosyjskie instytucje w związku z ich zaangażowaniem w nielegalny zakup dronów z Iranu i ich użycie w wojnie na Ukrainie.

⚆ Brytyjski premier Sunak obiecał podczas rozmowy z Zełenskim, że w najbliższych tygodniach na Ukrainę trafi nowy sprzęt obrony przeciwlotniczej.

⚆ rosja mogła wyczerpać zapasy kilkuset dronów Shahed i otrzymała uzupełnienie – podaje brytyjski wywiad.
Brytyjskie ministerstwo obrony zwraca uwagę, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o zestrzeleniu irańskich dronów 6 grudnia, a ostatni raz wcześniej 17 października.

⚆ Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall otrzymał zamówienie na dwa systemy przeciwlotnicze Skynex dla Ukrainy, dostawa systemów planowana jest na początek 2024 — Handelsblatt.

⚆ Premier Indii Modi odwołał swoje doroczne spotkanie z putinem po tym, jak zagroził użyciem broni nuklearnej w wojnie na Ukrainie — Bloomberg.

⚆ Obywatele Niemiec otrzymują listy jakoby z konsulatu Ukrainy w Düsseldorfie z propozycją wstąpienia do legionu cudzoziemskiego w Ukrainie z nagrodę pieniężną – powiedział rzecznik MSZ Nikolenko. „Te listy są fałszywe. Ukraiński urząd konsularny nie wysłał żadnych takich wiadomości. Konsulowie zaapelowali już do niemieckiej policji o przeprowadzenie śledztwa” – dodał.

⚆ Parlament Bułgarii zatwierdził projekt decyzji o udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej i wojskowo-technicznej. To po raz pierwszy.

⚆ Towarzystwo Języka Niemieckiego wybrało Zeitenwende (przetłumaczone jako „punkt zwrotny”) jako niemieckie słowo roku — Scholz użył go w kontekście wojny Federacji rosyjskiej z Ukrainą. „To słowo, które nie jest nowe i oznacza początek ery chrześcijańskiej, ale w szerszym znaczeniu także każde przejście do nowej ery, było aktywnie używane przez kanclerza Scholza” – wyjaśniło stowarzyszenie.

⚆ Ukraina zaatakowała 5 grudnia dwie rosyjskie bazy lotnicze przy użyciu zmodyfikowanych radzieckich dronów Tu-141 Stryż — Politico, powołując się na dwa poinformowane źródła. W publikacji podkreślono, że świadczy to o innowacyjności ukraińskiego przemysłu obronnego.

⚆ Ukraina ma broń do ataku na Moskwę, emerytowany generał armii australijskiej Mick Ryan w rozmowie z Forbesem. Dosłownie: „To wcale nie oznacza, że Ukraina zaatakuje Moskwę, ale możliwość ataku na miasto doprowadzi do kilku nieprzespanych nocy w stolicy rosji”.

💩rosja i białoruś:

⚆ W Moskwie doszło do ogromnego pożaru w centrum handlowym „MEGA Chimki”, jego powierzchnia sięgnęła 17 tysięcy metrów kwadratowych. metrów na miejscu słychać eksplozje. Wstępną przyczyną pożaru jest zwarcie lub podpalenie. Zginęła co najmniej jedna osoba – przypuszcza się, że to pracownik ochrony. Na zdjęciach widać szyld niemieckiej sieci OBI, a na nagraniach widoczne są eksplozje w dość równych odstępach.

⚆ rosja zainicjowała zwołanie 9 grudnia Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia dostaw broni na Ukrainę przez Zachód.

⚆ Płonęła fabryka opon w Barnauł w rosji. Obszar pożaru sięga około 1000 metrów kwadratowych.

⚆ rosja dostarczy Iranowi najbardziej zaawansowany sprzęt wojskowy, pisze NBC. Wcześniej irańskie źródła informowały, że trwa dyskusja na temat przekazania irańskiemu reżimowi samolotów Su-35.

⚆ Działacz i polityk, który w rosji próbował powiedzieć prawdę o masowej mordach w Buczy, został skazany na więzienie. Ilya Yashin, deputowany miejski Moskwy, otrzymał 8,5 roku za tzw. „rozpowszechnianie fejków o armii”. Po ogłoszeniu werdyktu powiedział sędzi, że ma bardzo dobre poczucie humoru, a zebranym na sali obiecał, że wyjdzie na wolność znacznie wcześniej, bo putin nie odsiedzi ośmiu lat.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Pierwszy film słoweńskiego czołgu M-55S na Ukrainie. Czołg M-55S to głęboka modernizacja radzieckiego T-55. Według otwartych danych Słowenia przekazała Ukrainie 28 takich maszyn.

⚆ Karaya czyli pilot, autor “krwawego selfie” opowiada jak to było

⚆ Jak tam idzie rosjanom pod Awdijewką

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.