🪖Dzień 286 (6 grudnia 2022, 22:00) – Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy

🪖Dzień 286 (6 grudnia 2022, 22:00) – Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy

6 grudnia, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Uciekła mi wczoraj smutna wiadomość o śmierci dwóch polskich Ochotników. W ostrzale artyleryjskim pod Bachmutem zginęli Janusz Szeremet (“Kozak”) i Krzysztof Tyfel. Cześć ich pamięci!

Komentarze z mediów ukraińskich (tłumaczenie maszynowe):

Dzień Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukraińcy zaczęli hucznie. Na wojskowym lotnisku w Kursku zapłonęły urodzinowe świeczki i rosjanom długo nie wychodziło ich zdmuchnięcie.


Mamy zatem kontynuację wczorajszych uderzeń w rosyjskie lotniska. Akurat kurskie jest najbliżej, bo około 100km od granicy. Nie zmienia to faktu, że rosyjska obrona przeciwlotnicza nie sprawiła się. Nie sprawiła się też w obwodzie briańskim. Tu, koło miejscowości Suraż dwa drony uderzyły w niejawną rosyjską fabrykę “Slava”.

Po raz kolejny to pokazuje różnicę w tym jak obie strony korzystają z techniki. rosjanie – masowo i na cele cywilne. Ukraińcy – selektywnie, na cele wojskowo, precyzyjnie.

Po atakach na lotnisko „Engels” rosja zaczęła rozpraszać swoje samoloty. Sześć z nich zostało przeniesionych. ponadto, jeśli przyjrzymy się bliżej zdjęciom satelitarnym to dwa Tu-160 i trzy Tu-95 (2 z nich są zdecydowanie na emeryturze od dłuższego czasu, ponieważ stoją tam od wielu miesięcy) pozostały na miejscu. Zazwyczaj po tego typu atakach każdy sprawny sprzęt jest przenoszony. Tutaj wiele samolotów pozostało na miejscu. Czemu? Bo prawdopodobnie nie są “na chodzie”.

I tu jest jeszcze jeden aspekt. rosjanie przesuną dalej swoje bombowce. Co to da? Ukraińcom da więcej czasu na wyłapanie potencjalnego ataku rakietowego.

Ukraińskich żołnierzy na odcinku donieckim odwiedził Wołodymyr Zełeński (odwiedził też Słowiańsk)

Z linii frontu mało informacji, ale wydaje się, że bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Uderzenie w bazę paliwową na kurskim lotnisku.

⚆ Norwegia przekazuje prawie 15 mln euro na unijną misję szkolenia ukraińskiego wojska.

⚆ „Potwierdzamy naszą gotowość do negocjacji, których celem byłoby wyeliminowanie przyczyn, które zmusiły nas do rozpoczęcia specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie” – powiedział rosyjski ambasador przy ONZ.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ rosja kontynuuje produkcję rakiet mimo zachodnich sankcji – NYT

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
Widać wzmożone walki wzdłuż trasy Swatowe – Kreminna
Pod Bachmutem – nadal trudno i sytuacja dość niestabilna się robi. Pod Awdijewką – ciężkie walki ale stabilnie.
rosjanie silnie ostrzeliwują Sołedar
Ostrzał Doniecka

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Pojedynki artyleryjskie nieco bardziej intensywne. Poza tym potyczki w kilku punktach.

Wygląda też na to, że rosjanie dali sobie spokój z szturmowaniem Pawliwki.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzelany Krzywy Róg, Zaporoże. Ostrzelano budynki wodociągów w Chersonie. Wieczorem na Ukrainie ponownie zabrzmiały alarmy lotnicze. Tym razem były doniesienia o rakietach i dronach (nad Dnieprem).
Ostrzał przygraniczny w obwodzie czernihowskim, sumskim i charkowskim.
⚡️Ostatni masowy atak rosjan na infrastrukturę energetyczną Ukrainy cofnął system energetyczny o tydzień, trwają awaryjne wyłączenia – prezes Yasno

⚡️deficyt w systemie energetycznym utrzymuje się na poziomie 19% prognozowanej konsumpcji – premier Szmyhal

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ W Dniu Sił Zbrojnych Ukrainy odbyła się kolejna wymiana jeńców – 60 ukraińskich obrońców wróciło do domu. Wśród nich są obrońcy Mariupola i Azowstalu, ranni i żołnierze, którzy byli przetrzymywani w Ołeniwce.

⚆ Prezydent Ukrainy Zełeński w swoim wczorajszym przemówieniu zaznaczył, że w wyniku wczorajszych ostrzałów zginęło 4 ludzi.

⚆ Budanow powiedział, że rosyjscy propagandziści zmienili retorykę i teraz krytykują swoich generałów i dyskutują o ich niechęci do przegrania wojny. „Będą jeszcze trudne czasy, ale utrata rosji jest już rozstrzygniętą kwestią i oni sami są tego świadomi” – podkreślił szef ukraińskiego wywiadu.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​rosji pozostało rakiet na kilka masywnych uderzeń rakietowych na Ukrainę, „i dojdą do zera”, powiedział szef Głównego Zarządu Wywiadu Budanow. Według niego produkcja nowych pocisków rakietowych jest dość ograniczona i produkowanych jest tylko kilka rodzajów broni rakietowej o wysokiej precyzji.

⚆ Ukraińscy żołnierze obejrzeli wrak rosyjskiego Su-24M w pobliżu Bachmutu. Lot RF 93798 należał do 11 Pułku Lotnictwa Mieszanego stacjonującego na lotnisku Marinovka niedaleko Wołgogradu. W pobliżu znaleziono hełm jednego z pilotów. Jest na nim nazwisko „Radkin”. Ale ciekawe, że mjr Ołeksij Oleksandrowicz Redkin jest żołnierzem 23 Pułku Myśliwskiego, który znajduje się we Wschodnim Okręgu Wojskowym, czyli na Dalekim Wschodzie. A w pułku są inne typy samolotów niż zestrzelony Su-24M. To kolejny dowód na ściąganie kogo się da na front.

⚆ ciała 49 poległych żołnierzy wróciły do Ukrainy – Ministerstwo Reintegracji Ukrainy

🌍Świat:

⚆ Do dziewiątego pakietu sankcji wobec Federacji rosyjskiej Komisja Europejska zaproponuje wprowadzenie zakazu nowych inwestycji w rosyjskim sektorze wydobywczym, a także nałożenie kontroli eksportu towarów podwójnego przeznaczenia o wartości 2,3 mld euro — FT. Ponadto wniosek obejmuje zakaz czterech rosyjskich kanałów oraz zakaz współpracy z rosyjskimi firmami marketingowymi

⚆ Niemcy odmówiły przekazania Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot, zostaną one umieszczone w Polsce – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po rozmowie z szefową niemieckiej dyplomacji Kristine Lambrecht. „Po rozmowach z przedstawicielami MON byłem rozczarowany decyzją o odmowie wsparcia Ukrainie. Umieszczenie Patriota na Zachodniej Ukrainie zwiększyłoby bezpieczeństwo Polaków i Ukraińców” – napisał na Twitterze.

⚆ gniew rosyjskich „sił zbrojnych” z powodu nalotów na lotniska rosyjskie jest silniejszy niż radość z ostrzałów Ukrainy – raport ISW.

⚆ Łotwa anulowała koncesję na nadawanie rosyjskiego kanału telewizyjnego „Dożd”, ze względu na „zagrożenie bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego”, poinformował szef Krajowej Rady ds. Elektronicznych Środków Masowego Przekazu Abolinsz.

⚆ Rzeźba goblina z twarzą prezydenta rosji Władimira putina stanęła tymczasowo w miejscu pomnika radzieckiego generała Koniewa w Pradze – zostanie sprzedana na aukcji, a dochód zostanie przeznaczony na zakup broni dla Ukrainy. Informuje o tym „European Truth” powołując się na ČTK. Autorem rzeźby zwanej „Demon Ahriman” (od imienia demona w mitologii perskiej) jest czeski kowal i rzeźbiarz Dušan Dostal. Przedstawia putina w postaci goblina, który odkręca zawór gazowy. Według Dostala rzeźba przedstawia absolutne zło i symbolizuje osobę odpowiedzialną za wzrost cen energii, a także zawiera paralele z nazistowskim przywódcą Adolfem Hitlerem – „putin Goblin” ma też prawą rękę uniesioną w nazistowskim pozdrowieniu.

⚆ Premier Węgier Orbán powiedział, że Budapeszt, choć zablokował unijną pomoc makrofinansową dla Ukrainy, tak naprawdę nie jest przeciwny wsparciu finansowemu dla Ukrainy, ale w inny sposób. „Dzisiaj wszystkie wiadomości mówią o tym, że Węgry zablokowały pomoc finansową dla Ukrainy. To wszystko fikcja. Węgry są gotowe udzielić Ukrainie pomocy finansowej, ale na zasadzie dwustronnej. Bez weta, bez szantażu. Chcemy przekonać kraje UE, że wspólny europejski dług nie jest rozwiązaniem” – napisał Orban

⚆ Koszt rakiet wystrzelonych wczoraj przez rosję to 400-500 mln dolarów — Forbes

⚆ Według brytyjskiej grupy Conflict Armament Research, znalezione w Kijowie fragmenty rosyjskich rakiet wskazują, że co najmniej dwie sztuki amunicji zostały wyprodukowane po wprowadzeniu zachodnich sankcji na dostawy niezbędnych komponentów do rakiet. Jeden z badaczy sugeruje, że rosja albo znalazła sposoby na pozyskiwanie półprzewodników i innych materiałów produkcyjnych pomimo sankcji, albo miała znaczne zapasy tych komponentów przed rozpoczęciem wojny. Dowody dotyczą pocisków rakietowych X-101. Jedna część jest oznaczona numerem 33208. Oznacza to, że pocisk został wyprodukowany w trzecim (3) kwartale dwudziestego drugiego (2) roku. Wrak kolejnej rakiety jest oznaczony numerem 34210. Oznacza to, że został wykonany w czwartym (4) kwartale dwudziestego drugiego (2) roku.Może to oznaczać, że rosyjskie rezerwy strategiczne wyczerpują się.

⚆ USA nie dostarczyły Ukrainie broni, która pozwoliłaby jej na przeprowadzanie uderzeń na terytorium rosji, a także nie zachęcały Kijowa do uciekania się do takich działań – komentując wybuchy w rosyjskich bazach lotniczych, rzecznik Departamentu Stanu Ned Price

⚆ Do Polski przybyło 10 koreańskich czołgów podstawowych K2 Black Panther i 24 haubice samobieżne K9A1 Thunder 155 mm. To pierwsza partia południowokoreańskiego ciężkiego uzbrojenia zamówiona przez Polskę. Kosztując ponad 8 milionów dolarów za sztukę, czołg K2 Black Panther jest uważany za najdroższy na świecie.

⚆ 🤙Jedno z uderzeń na lotniska Federacji rosyjskiej było koordynowane przez znajdujące się w pobliżu ukraińskie siły specjalne — pomogły skierować drony na cel, pisze NYT, powołując się na wysokiego urzędnika ukraińskiego.

💩rosja i białoruś:

⚆ putin odbył wideokonferencję z członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji rosyjskiej, na której rozmawiali o „zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego kraju”. Spotkanie odbyło się w kontekście doniesień o atakach, przypuszczalnie ukraińskich dronów, na lotniska w rosyjskich regionach

⚆ Gubernator obwodu biełgorodzkiego – Gładkow zapowiedział utworzenie obrony terytorialnej.

⚆ W rosji żołnierz z karabinem maszynowym zdezerterował w rostowskiej Narodnej i zorganizował strzelaninę z policją.

⚆ “rosja jest gotowa do dyplomatycznego uregulowania konfliktu na Ukrainie w celu wyeliminowania przyczyn, które wymusiły rozpoczęcie działań wojennych.” Poinformował o tym na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa post-wysłannik Federacji rosyjskiej przy ONZ wasyl niebienzia.

⚆ W rosyjskiej bazie Engels wieczorem zawyły syreny alarmu przeciwlotniczego.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ “Kozak”

⚆ Likwidacja wagnerowców pod Bachmutem (brutalne)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.