🪖 Dzień 287 (7 grudnia 2022, 23:30) – Najsłabszy moment rosji

🪖 Dzień 287 (7 grudnia 2022, 23:30) – Najsłabszy moment rosji

7 grudnia, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Wojna aktualnie utknęła na trzech punktach styku: Bachmut, Awdijewka, Marijanka. Tam jest aktualnie najciężej. rosjanie mają przewagę liczebną, nie oszczędzają artylerii, używają amunicji zapalającej, ale Ukraińcy dzielnie się trzymają – mimo, że mają gdzie się wycofać. Wedle ekspertów Bachmut kosztuje rosję bardzo dużo i na tym zależy też Ukraińcom by “przemielić” przez Bachmut jak najwięcej rosjan – zarówno regularnych żołnierzy jak i najemników. Nie zmienia to faktu, że front stoi. Jedna i druga strona będzie poszukiwać metody na zwycięstwo. O Ukraińskich opcjach pisać dziś nie będę, ale popatrzmy na rosję. Lista gróźb, które rosji się nie udały i się nie zadziały jest długa (Czarnobyl, Naddniestrze, Enerhodar, zalanie Chersona itd. ) Jest jednak jeszcze kilka rzeczy, które rosjanie zrobić mogą by wojnę próbować przechylić na swoją stronę:

  • Dalsze ataki rakietowe – wiadomo, że Ukrainy nie złamią i nie zmienią sytuacji na froncie.
  • rosja zamówiła z Iranu „setki pocisków balistycznych i dronów” (twierdzi Die Zeit). Tylko, że równolegle amerykańskie media donoszą, że Iran coraz bardziej “miga” się od dostaw, ma wewnętrzne kłopoty oraz problemy z masową produkcją potrzebnych rosji broni. Nie mniej – ich dostawa może przedłużyć ostrzały miast.
  • Tajemnicze śmierci w Mińsku, wizyta szojgu i ostatnie ruchy na białorusi wskazują, że rosja chce i może zmusić łukaszenkę do zaatakowania Ukrainy. Nie ważne, że jest to militarnie bez sensu. Ważne, że zaangażuje Ukraińców na północy i spowoduje zamieszanie.
  • Kolejna mobilizacja. Wedle putina 150 tys rosjan jest już na frontach, kolejne 150 (z 300 tys) nadal się szkoli. Ile to potrwa? Nie wiadomo, ale widać, że rosjanie rozegrali falę mobilizacyjną sprytniej. Część mobilizowanych rzucili od razu by osłaniać odwrót z Chersona. Drugą część szkolą. A 150 tys. to dużo (W lutym siły rosyjskie wyniosły około 220 tys.). Ile potrwają szkolenia? Nie wiadomo.
  • Sprzęt – rosja ma z nim problem, ale też wie o tym i przestawia się na produkcję i modernizację czołgów i artylerii w reżimie wojennym. Nie będzie to nowoczesna produkcja, ale może być większa niż przed wojną.

rosjanie najbardziej potrzebują jednak czegoś innego – czasu. rosja jest powolna, ale ma pewną “masę” którą nadal może wyrządzić sporo krzywd. Oczywiście rosjanie nie są w stanie zreformować całej armii, jej dowodzenia, łączności, sprzętu, ale rosjanie znajdą sposób na produkcję kolejnych czołgów, rozpędzą produkcję amunicji, ludzi mają dużo, a wewnętrznych zagrożeń mało. I nie jest istotne to o czym ostatnio opowiadał girkin, że po rosyjskiej stronie frontu panuje apatia i niezrozumienie celów. Oni po prostu nadal będą napływać na Ukraińców falami i tej fali 150 tys. ignorować nie można.

Trudno zatem prosić Ukraińców o cokolwiek więcej, ale najsłabszy moment rosji jest właśnie teraz.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Pożar na kurskim lotnisku w rosji ugaszono dopiero dziś.

⚆ Ukraina otrzymała z Niemiec kolejne 20 pojazdów opancerzonych Dingo, a także dwa ciągniki-transportery czołgów M1070 Oshkosh. Ponadto niemiecki rząd zapowiedział przekazanie 18 kołowych samobieżnych haubic kalibru 155 mm RCH, 80 pickupów oraz 90 czujników i urządzeń zakłócających przeciw dronom

⚆ Ukraina może uderzyć z dużej odległości w głąb rosji i wkrótce w Federacji rosyjskiej nie będzie już żadnych bezpiecznych stref — Financial Times w odniesieniu do słów doradcy ukraińskiego rządu ds. obrony. Źródło zauważyło, że drony, które zaatakowały rosyjskie lotniska, nie są modelami Ukroboronpromu (zapowiadane o zasięgu 1000km) ani zmodyfikowanymi radzieckimi, ale są wspólną inicjatywą rządu i sektora prywatnego, który może produkować nowe drony masowo.

🌻92 740 (+540) – to nadal wysokie tempo

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Białoruś przesuwa wojska wzdłuż granicy z Ukrainą, – CNN. Powodem takich działań białoruskiej armii jest rzekomy wzrost napięć na granicy ukraińsko-białoruskiej. W rzeczywistości jest to rozkaz putina dla łukaszenki, aby utrzymać nasze północne granice w napięciu. Białoruś zapowiedziała też ponowne rozpoczęcie ćwiczeń wojskowych.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Niewiele wiadomo co dzieje się na linii Swatowe-Kreminna. Brak doniesień.

⚆ Pod Bachmutem jest bardzo dynamicznie i ciężko. To natarcie rosyjskiej masy ludzkiej, artyleryjskiej w połączeniu z ostrzałem amunicją zapalającą dużo kosztuje Ukraińców, ale więcej rosjan. Walki wokół Iwangradu

⚆ rosjanie dokonali masowego ataku na miasto Kurachowe – poinformował szef rządu obwodu donieckiego. Co najmniej sześciu cywilów zginęło, pięć osób zostało rannych.

⚆ W Marijince Ukraińcom udało się wyprzeć rosjan z części miejscowości. Pod Awdijewką również ciężkie walki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pojedynki artyleryjskie

⚆ Potyczki na liniach Konstantyniwka-Marfopol oraz Nesterjanka-Kopań

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Dziś dużo ostrzałów artyleryjskich skierowanych w miejscowości oddalone od frontu (ale głównie artyleria i wyrzutnie GRAD). W Kurachowym koło Marijinki zginęło 8 osób – rakiety spadły na rynek, przystanek autobusowy i stację benzynową.


Ponadto ostrzelano Kramatorsk, Zaporoże, Krzywy Róg, Cherson
😼 Uderzenie w punkt koncentracji rosjan pod Tokmakiem (zaporoże) i w Szachtarsku (obwód doniecki).
🛸Wczoraj rosjanie wystrzelili drony-kamikadze na obwód Dniepropietrowski. Siły obrony powietrznej Ukrainy zestrzeliły wszystkie wystrzelone drony. To po raz pierwszy od kilku tygodni gdy rosjanie wrócili do używania Shahedów.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Amerykański magazyn TIME nazwał prezydenta Zełenskiego człowiekiem roku 2022 i „duchem Ukrainy”. Wzbudza to trochę kontrowersji w mediach ukraińskich. Niektórzy dziennikarze i komentatorzy uważają, że powinien być to po prostu ukraiński żołnierz.

⚆ Reznikow: obecnie nie ma potrzeby dodatkowej mobilizacji w Ukrainie. „Mówienie o tym, że w tej chwili potrzebujemy dodatkowej mobilizacji, nie ma obecnie miejsca” – powiedział minister obrony Ukrainy. „To, czego potrzebujemy – i nie ukrywamy tego, mówimy też naszym zachodnim partnerom – potrzebujemy broni. Począwszy od artylerii, pocisków do niej, pojazdów opancerzonych, czołgów, samolotów” – dodał Ołeksij Reznikow.

⚆ Ukraińscy dyplomaci za granicą nadal otrzymują groźby – odnotowano już 31 przypadków w 15 krajach. W ciągu ostatnich dwóch dni podejrzane paczki wpłynęły do ambasad we Włoszech, Polsce, Portugalii, Rumunii i Danii oraz konsulatu w Gdańsku – poinformował minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba. Wszystkie koperty mają ten sam adres nadawcy: salon samochodowy Tesla w niemieckim mieście Sindelfingen. Napastnicy wysyłają listy z placówek pocztowych, które nie są wyposażone w systemy monitoringu. Na paczkach nie ma śladów DNA, co świadczy o profesjonalnym poziomie akcji – powiedział Kuleba.

⚆ Jaworowski Sąd Rejonowy we Lwowie pozbawił burmistrza Czernigowa Władysława Atroszenko prawa pełnienia funkcji burmistrza na okres jednego roku — został uznany za winnego popełnienia czynów w kontekście konfliktu interesów

⚆ Czterech ukraińskich policjantów zostało zabitych przez rosyjskie miny w obwodzie chersońskim, czterech kolejnych zostało rannych – szef policji narodowej Klymenko.

⚆ Opat cerkwi UKP MP w Łysyczańsku został skazany na 12 lat — „ujawnił dane dotyczące pozycji Sił Zbrojnych i patriotów w Siewierodoniecku”.

⚆ Ukraina otrzymała pomoc humanitarną z Korei Południowej w postaci 100 pickupów i pięciu minikoparek, – Ambasada Ukrainy w Republice Korei.

⚆ W Doniecku zginęła „zastępczyni Rady Ludowej DRL” Maria Pirogow.

🌍Świat:

⚆ Komisja Europejska przygotowała 9. pakiet sankcji wobec Federacji rosyjskiej. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała, że ​​proponuje się dodanie do listy sankcyjnej:
• około 200 osób i firm, w tym wojskowych, członków Dumy Państwowej i Rady Federacji, ministrów itp.;
• 3 kolejne rosyjskie banki;
• ograniczenia eksportu towarów podwójnego przeznaczenia, które mogą być wykorzystane do celów wojskowych;
• zakaz bezpośredniego eksportu silników do dronów do rosji oraz eksportu do krajów trzecich, takich jak Iran, który może dostarczać drony do Federacji rosyjskiej
• zablokowanie czterech kolejnych rosyjskich kanałów telewizyjnych na antenie i na wszystkich platformach;
• restrykcje wobec sektora energetycznego i wydobywczego, w tym zakaz inwestowania w nowe moce wydobywcze

⚆ Niemieckie media poinformowały o próbie zamachu stanu w Niemczech. Niemieccy stróże prawa zatrzymali ponad 25 osób. Obecnie prowadzone są przeszukania w 137 domach i biurach należących do 50 podejrzanych. Prokuratura zidentyfikowała dwóch organizatorów przewrotu – księcia Heinricha XIII oraz byłego spadochroniarza Rüdigera P. Heinricha, który utrzymywał kontakty z rosyjskimi urzędnikami. Zatrzymano również obywatelkę rosji Witaliję B., która rzekomo mu w tym pomagała. 

⚆ rosja próbuje zamrozić działania wojenne, by przygotować się do nowej ofensywy na wiosnę – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. „rosja nie wykazała żadnych oznak zainteresowania negocjacjami, które szanują suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy” – dodał. Szef Aliansu przypomniał, że to Ukraina powinna zdecydować, kiedy rozpocząć negocjacje.

⚆ Litwa w ślad za Łotwą przestanie nadawać rosyjski kanał telewizyjny „Dożd” od 8 grudnia, podają media.

⚆ W Gruzji aktywiści w ciągu tygodnia zbierali środki na 200 generatorów dla Ukrainy. Zbiórka pieniędzy potrwa do 12 grudnia, 24 grudnia planują wysłać je do Kijowa, gdzie partnerskie organizacje ukraińskie rozdysponują je wśród priorytetowych obiektów.

⚆ Senat USA rozpatrzy rezolucję uznającą działania Federacji rosyjskiej za ludobójstwo wobec narodu ukraińskiego.

⚆ Papież Franciszek porównał wojnę rosji z Ukrainą do operacji nazistowskich Niemiec przeciwko Żydom podczas II wojny światowej.

⚆ Komentując ostatnie ataki na obiekty wojskowe w rosji, rzecznik niemieckiego rządu federalnego zaznaczył, że Ukraina ma prawo do obrony nie tylko na własnym terytorium.

⚆ Amerykańscy prawodawcy zgodzili się zapewnić Ukrainie co najmniej 800 milionów dolarów dodatkowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa w przyszłym roku — Reuters.

⚆ USA jasno dały do ​​zrozumienia niemieckiemu rządowi, że wspierają dostawy niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę, jeśli Berlin się na to zdecyduje — FAZ.

⚆ Ukraina może otrzymać 3 miliardy dolarów z funduszu „afgańskiego” NATO, – Politico. Jest to fundusz powierniczy stworzony w celu wspierania i szkolenia Afgańskiej Armii Narodowej. Państwa NATO są gotowe rozważyć redystrybucję części z 3,4 mld dolarów, a taka inicjatywa jest w dużej mierze niekontrowersyjna.

💩rosja i białoruś:

⚆ Aż 10 bombowców Tu-22m zniknęło z rosyjskiej bazy lotniczej Diagilew w obwodzie riazańskim.

⚆ putin nazwał zajęcie nowych terytoriów Ukrainy znaczącym wynikiem tak zwanej „operacji specjalnej”. „Oczywiście jest to długi proces, ale pojawienie się nowych terytoriów jest znaczącym skutkiem dla rosji, Morze Azowskie stało się morzem wewnętrznym, a najważniejsi są ludzie, którzy tam mieszkają, są teraz z nami.” Jednocześnie Prezydent Federacji rosyjskiej przyznał, że jest wojna: „Wojny nie wywołaliśmy my, ale w 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, rozpętały ją władze ukraińskie, które przyjechały przy pomocy tego zamachu stłumić wyrażanie woli obywateli, którzy mieszkali w Donbasie”. Ponadto putin nadal zapewnia, że „jedynym realnym gwarantem integralności terytorialnej Ukrainy w jej obecnych granicach mogłaby być rosja”, podczas gdy „elementy nacjonalistyczne w Polsce śpią i patrzą na odebranie zachodnich terytoriów, które Ukraina otrzymała dzięki decyzjom Stalina po Druga wojna światowa.”

⚆ Nie ma sensu przeprowadzać dodatkowej mobilizacji w Federacji rosyjskiej, a na Ukrainie zmobilizowanych jest już 150 tys. – putin. Według prezydenta Federacji rosyjskiej pozostałe 150 tys. zmobilizowanych nadal przebywa na poligonach i ośrodkach szkolenia obronnego, gdzie „przechodzi dodatkowe szkolenie”.

⚆ W obwodzie kurskim w rosji (graniczącym z Ukrainą), rozpoczęto budowę konstrukcji obronnych – na polach instaluje się betonowe piramidalne konstrukcje przeciwpancerne, zwane „smoczymi zębami”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Materia od Ukraińskiej Prawdy (po ukraińsku): Od początku jesieni 70-tysięczny Bakhmut stał się najgorętszym punktem na froncie – rosjanie zaczęli aktywnie nacierać na miasto z trzech kierunków. Próbują szturmować Soledar, przepychać wioski na południe od Bachmutu, a także napierać na wschodnią granicę miasta od strony terytoriów okupowanych. Jeden z najgorętszych obszarów, na południe od Bachmutu, jest kontrolowany przez batalion Swoboda. Na filmie żołnierz batalionu Serhij opowiada o sytuacji operacyjnej na swoim terenie. Pełna wersja na youtube.

⚆ Niebo nad Awdijewką

⚆ Ostrzał Bachmutu (foto. Костянтин і Влада Ліберови)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.